Quantcast

Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Rolnictwo

2 maja 2018 r.
15:09

Coraz trudniej o pracownika z Ukrainy. Rolnicy i plantatorzy mają duży problem

0 38 A A
Z danych resortu pracy wynika, że w pierwszym kwartale 2018 r. w całym kraju zarejestrowano tylko 250 tys. oświadczeń o zamiarze zatrudnienia cudzoziemca. W ubiegłym roku o tej samej porze ich liczba przekraczała 400 tys.
Z danych resortu pracy wynika, że w pierwszym kwartale 2018 r. w całym kraju zarejestrowano tylko 250 tys. oświadczeń o zamiarze zatrudnienia cudzoziemca. W ubiegłym roku o tej samej porze ich liczba przekraczała 400 tys.

Plantatorzy z Lubelszczyzny z niepokojem czekają na tegoroczne zbiory. Wszystko przez przedłużające się procedury zatrudniania cudzoziemców i rosnącą konkurencję. Znacznie lepsze stawki oferują pracodawcy ze środkowej i zachodniej Polski. Eksperci szacują, że w tym roku z rolnictwa i sadownictwa odejść może nawet 1/3 Ukraińców.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Do niedawna, by zatrudnić cudzoziemca w rolnictwie czy turystyce, wystarczyło złożyć w urzędzie proste oświadczenie. Teraz to się zmieniło. Od 1 stycznia trzeba uzyskać zezwolenie na pracę sezonową.

Trzeba czekać...

– Wcześniej zaświadczenia były wydawane od ręki. W sezonie trwało to maksymalnie 1-2 dni – mówi Andrzej Tybulczuk, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Kraśniku. – Teraz to postępowanie administracyjne. Na zweryfikowanie wniosku mamy 7 dni. Sprawdzany w tym czasie potencjalnego pracownika w Urzędzie ds. Cudzoziemców. I pracodawcę, czy nie zalega ze składkami. Potem mamy kolejnych 7 dni na rejestrację. Na tym jednak nie koniec. Gdy pracownik z zagranicy podejmie zatrudnienie rolnik musi nas o tym powiadomić. Jeśli cudzoziemiec się nie pojawi lub zrezygnuje z pracy, to też musimy zostać powiadomieni żeby przekazać taką informację Straży Granicznej.

– Znam przypadek rolnika, który złożył dokumenty na początku lutego, a rozpatrzono je dopiero 12 kwietnia, bo konieczne były uzupełnienia wniosków – opowiada Ula Worobiec, administratorka portalu Pracadlaukrainy.pl. – Wiadomo przecież, że w rolnictwie praca na człowieka nie poczeka. Każdy dzień jest ważny. Nie można odkładać siewu, czy zbiorów, bo brak papierka.

...i płacić

Składając wniosek pracodawcy muszą zapłacić 30 zł za każdego pracownika sezonowego. – Wielu z nich skarży się, że zapłacili, odczekali na zgodę, a cudzoziemiec do pracy się nie stawił. Jeśli zdarzy się to kilka razy, to oznacza dla nich duże koszty – przyznaje Tybulczyk. – A dzieje się tak coraz częściej, bo wielu Ukraińców jedzie dalej na zachód, gdzie stawki są większe. Np. okolicach Grójca stawka godzinowa jest o kilka złotych wyższa niż u nas.

Ile plantatorzy z regionu płacą Ukraińcom?

– Zwykle 10-12 zł za godzinę – mówi Ula Wyrobiec. – Jeśli do tego są dobre warunki mieszkaniowe, to cudzoziemcy zostaną chętnie na cały sezon. Ostatnio jednak zgłosił się do nas pracodawca mieszkający przy wschodniej granicy oferujący 7-8 zł. Nawet jeśli znajdzie cudzoziemca chętnego na takie warunki, to zostanie on u niego góra dwa dni i pojedzie tam, gdzie może zarobić więcej. Próbowaliśmy mu to wytłumaczyć, ale stwierdził, że 10 zł płaci Polakom, a Ukraińcom tyle nie da. Niestety, z takim podejściem też czasami się spotykamy.

Dzwonią i pytają

Od czerwca ma zacząć obowiązywać uproszczona procedura zatrudniania pracowników sezonowych.
– Jeśli zmiany wejdą w życie to rolnik będzie płacił za pracownika KRUS w wysokości 174 zł miesięcznie. Nie będzie też obowiązywać wydłużona procedura – mówi Tybulczuk.

Z danych resortu pracy wynika, że w pierwszym kwartale 2018 r. w całym kraju zarejestrowano tylko 250 tys. oświadczeń o zamiarze zatrudnienia cudzoziemca. W ubiegłym roku o tej samej porze ich liczba przekraczała 400 tys.

– Jest jeszcze za wcześnie na stwierdzenie, że nowe procedury odstraszyły rolników – przyznaje Justyna Kowalewska z Powiatowego Urzędu Pracy w Opolu Lubelskim. – Na razie wiemy tylko, że zainteresowanie tematem jest ogromne. Codziennie dostajemy w tej sprawie wiele zapytań.

Eksperci szacują, że w tym roku ze względu na kosztowne i drogie procedury z rolnictwa i sadownictwa odejść może nawet 1/3 Ukraińców.

Liczba oświadczeń o zamiarze powierzenia pracy obcokrajowcom złożonych przez pracodawców do powiatowych urzędów pracy w Lubelskiem

2014 r. - 26 000

2015 r. - 56 000

2016 r. - 76 000

2017 r. - 100 000

Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 38

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 2 maja 2018 r. o 15:39
Czy to nie jest dramat, że brak Ukraińców chętnych do pracy powoduje u rolników strach o zbiory? Jakby była sensowna stawka, to i Polacy by się zatrudniali. Czy w Grójcu czy zachodniej Polsce uprawa wychodzi taniej, że mogą lepsze stawki zaoferować? No raczej wątpię...
Avatar
Gość / 2 maja 2018 r. o 20:56
Nawet za 50 zł nie poszłabym pracować u takich darmozjadów pracodawców. Mam 500+ na troje dzieci , mąż oficialnie jest bezrobotnym ale jeździ na przemyt po papierosy . Żyje nam się bardzo dobrze na wysokim poziomie. Więc nawet jakby taki pracodawca darmozjad dawał mi 50 zł na godzinę pracy to bym nie poszła. Polacy już nie są tacy durni aby pracować za jakieś 10 czy 15 zł bez umowy , urlopu . To nie te czasy że pracodawca wybierał sobie pracownika i na czarno zatrudniał. Teraz można łatwo podskarżyć do inspekcji pracy takiego pracodawcę co oszukuje pracownika i okrada państwo nie płacąc podatków.
Nawet za 50 zł nie poszłabym pracować u takich darmozjadów pracodawców. Mam 500+ na troje dzieci , mąż oficialnie jest bezrobotnym ale jeździ na przemyt po papierosy . Żyje nam się bardzo dobrze na wysokim poziomie. Więc nawet jakby taki pracodawca darmozjad dawał mi 50 zł na godzinę pracy to bym nie poszła. Polacy już nie są tacy durni aby pracować za jakieś 10 czy 15 zł bez umowy , urlopu . To nie te czasy że pracodawca wybierał sobie pracownika i na czarno zatrudniał. Teraz można łatwo podskarżyć do inspekcji pracy takiego pracodawcę c... rozwiń
Avatar
co za bezmózgi / 2 maja 2018 r. o 20:06
napisze tak do tych tępaków co tak żądają żeby polski plantator płacił 20 czy też wiecej z godzine. Po 1 jeśli jest to tak opłacalny biznes załóż plantację sam i plać innym polako po 50zł z h wystarczy te 20 nawet jak dasz to i tak ci mega dużo kasy zostanie wynika z twojego rozumowania . Po 2 Ten co jeździ tam do Holandi to człowieku zostań tam juz po jakiego H... tu wracasz skoro tam tak dobrze nieudańcu, albo wyjedź nawet do stanów jeśli wiesz gdzie to jest bo zapewne znajomi ci wkrecili do holandi a reszty świata nawet nie znasz i wydaje ci sie że znalazłes św grala. Po 3 jak macie tyle do powiedzenia w kwesti płatności SAMI dajcie ludziom godziwą prace czy wasze tępe głowy nie potrafią wymyśleć własnego biznesu wtedy przykro mi ryraj w Holadi za murzyna dalej.
napisze tak do tych tępaków co tak żądają żeby polski plantator płacił 20 czy też wiecej z godzine. Po 1 jeśli jest to tak opłacalny biznes załóż plantację sam i plać innym polako po 50zł z h wystarczy te 20 nawet jak dasz to i tak ci mega dużo kasy zostanie wynika z twojego rozumowania . Po 2 Ten co jeździ tam do Holandi to człowieku zostań tam juz po jakiego H... tu wracasz skoro tam tak dobrze nieudańcu, albo wyjedź nawet do stanów jeśli wiesz gdzie to jest bo zapewne znajomi ci wkrecili do holandi a reszty świata nawet nie znasz i wydaje... rozwiń
Avatar
Gość / 2 maja 2018 r. o 15:48
to za*** europy. ukraińcy przyjeżdżają tu, tylko dlatego bo mają blisko. będą bankructwa. trzeba było leppera słuchać.
Avatar
Gość / 2 maja 2018 r. o 15:40
Ten temat i pokazany w nim "dramatyzm" to kpina... Co my jesteśmy na ukrainie, że chcą zatrudniać ukraińców? Ja jestem "otwarty" na innych, ale do cholery bez przesady. Niech polaków zatrudniają...
Avatar
Gość / 2 maja 2018 r. o 15:24
Ukraińcy też nie chcą już być niewolnikami.
Avatar
adam899 / 11 grudnia 2018 r. o 09:09
Nie narzekam na warunki w Worksol, jak na pośredników to dużo sobie nie śpiewają i też Ukraińcy którzy od nich do mnie trafiają nie narzekają na stawki. Jest uczciwie, na normalnych zasadach a nie jakimś wyzysku jak się Polaków traktuje czy traktowało jeżdżących do NL za pracą.
Avatar
gość / 3 maja 2018 r. o 18:52
undefined napisał:
Nawet za 50 zł nie poszłabym pracować u takich darmozjadów pracodawców. Mam 500+ na troje dzieci , mąż oficialnie jest bezrobotnym ale jeździ na przemyt po papierosy . Żyje nam się bardzo dobrze na wysokim poziomie.  Więc nawet jakby taki pracodawca darmozjad dawał mi 50 zł na godzinę pracy to bym nie poszła. Polacy już nie są tacy durni aby pracować za jakieś 10 czy 15 zł   bez umowy , urlopu . To nie te czasy że pracodawca wybierał sobie pracownika i na czarno zatrudniał. Teraz można łatwo podskarżyć do inspekcji pracy takiego pracodawcę co oszukuje pracownika i okrada państwo nie płacąc podatków.
 mocne
 mocne rozwiń
Avatar
asd / 3 maja 2018 r. o 16:07
Taka gównoburza z powodu jakichś ukrów ? Ludzie, nie ma o co się kłócić. A gdzie ci ukraińcy znajdą pracę jak tylko do fizycznej się nadają ? Jak ruscy zaczną ofensywę na donbasie to ukrów będzie tu jak szarańczy i każdą pracę wezmą.
Avatar
Gość / 3 maja 2018 r. o 15:57
A teraz jeszcze za Ukraińców KRUS trzeba płacić.
Avatar
leonkorner / 12 sierpnia 2020 r. o 09:35
Jak trzeba czybko zatrudnić ludzi ze wshodu to polecam pracownicy z Ukrainy ***s://ukraincydopracy.pl/ Szybkie i latwe zatrudnienie bez pośredników
Avatar
Mietek / 17 czerwca 2019 r. o 16:57
Pracownicy z Ukrainy często mają problem z legalizacją pobytu w Polsce. Piszą, szukają pomocy.  Jeśli pracodawca szuka cudodziemzców do pracy to niech się skontaktuje z jakąś firmą świadczącą tego typu usłgi i nie będzie problemu z pracownikiem, a pracownik nie będzie miał wątpliwości co do uczciwości pracodawcy. Polecam, np. ***s://visaandwork.pl/
Avatar
europework / 25 marca 2019 r. o 23:07
Mamy pracowników z Ukrainy, szybko i tanio zapełnisz wakaty. Posiadamy pracowników chętnych do pracy, najlepiej 10-12h dziennie w różnych zawodach i na różnych stanowiskach od produkcyjnych, fizycznych po specjalistów. Zapraszamy do współpracy jeśli chcesz szybko i skutecznie zatrudnić pracowników w formie leasingu pracowniczego. Mamy bardzo doświadczoną kadrę specjalizującą się w doradztwie personalnym w zakresie doboru pracowników i poradnictwie zawodowym. Po naszej stronie: Rekrutacja, sprowadzenie pracowników na podstawie oczekiwań pracodawcy, Legalizacja pobytu i pozwolenie na pracę w Polsce, Badania lekarskie i podstawowe BHP, Zatrudniamy i opiekujemy się pracownikiem, My opłacamy składki ZUS, podatki i odpowiadamy za pracownika, Prowadzimy wszelkie administracyjno-kadrowo-prawne kwestie dotyczące pracowników, Dbamy o zapewnienie zakwaterowania pracowników, Po stronie Pracodawcy Zgłoszenie zapotrzebowania (ilość i kwalifikacje pracowników), Oplacenie faktury VAT wystawianej raz w miesiącu, zawierającem przejrzyste rozliczenie na podstawie kalkulacji stawki godzinowej mnożonej przez ilość przepracowanych godzin każdego pracownika, będącej jedynym kosztem związanym z zatrudnionym pracownikiem i będącym konkurencyjnym do bezpośredniego zatrudnienia pracownika. Po więcej informacji zapraszamy do kontaktu. Zatrudnij swojego pracownika z Ukrainy już dziś, konkurencja dawno to zrobiła! Zapraszamy Agencja Pracy Tymczasowej Firma europework sp zoo Telefon 790 666 593 Email Kontakt@europework.pl Strona WWW ***s://***europework.pl/
Mamy pracowników z Ukrainy, szybko i tanio zapełnisz wakaty. Posiadamy pracowników chętnych do pracy, najlepiej 10-12h dziennie w różnych zawodach i na różnych stanowiskach od produkcyjnych, fizycznych po specjalistów. Zapraszamy do współpracy jeśli chcesz szybko i skutecznie zatrudnić pracowników w formie leasingu pracowniczego. Mamy bardzo doświadczoną kadrę specjalizującą się w doradztwie personalnym w zakresie doboru pracowników i poradnictwie zawodowym. Po naszej stronie: Rekrutacja, sprowadzenie pracowników na podstawie oczekiwań p... rozwiń
Avatar
adam899 / 11 grudnia 2018 r. o 09:09
Nie narzekam na warunki w Worksol, jak na pośredników to dużo sobie nie śpiewają i też Ukraińcy którzy od nich do mnie trafiają nie narzekają na stawki. Jest uczciwie, na normalnych zasadach a nie jakimś wyzysku jak się Polaków traktuje czy traktowało jeżdżących do NL za pracą.
Avatar
gość / 3 maja 2018 r. o 18:52
undefined napisał:
Nawet za 50 zł nie poszłabym pracować u takich darmozjadów pracodawców. Mam 500+ na troje dzieci , mąż oficialnie jest bezrobotnym ale jeździ na przemyt po papierosy . Żyje nam się bardzo dobrze na wysokim poziomie.  Więc nawet jakby taki pracodawca darmozjad dawał mi 50 zł na godzinę pracy to bym nie poszła. Polacy już nie są tacy durni aby pracować za jakieś 10 czy 15 zł   bez umowy , urlopu . To nie te czasy że pracodawca wybierał sobie pracownika i na czarno zatrudniał. Teraz można łatwo podskarżyć do inspekcji pracy takiego pracodawcę co oszukuje pracownika i okrada państwo nie płacąc podatków.
 mocne
 mocne rozwiń
Avatar
asd / 3 maja 2018 r. o 16:07
Taka gównoburza z powodu jakichś ukrów ? Ludzie, nie ma o co się kłócić. A gdzie ci ukraińcy znajdą pracę jak tylko do fizycznej się nadają ? Jak ruscy zaczną ofensywę na donbasie to ukrów będzie tu jak szarańczy i każdą pracę wezmą.
Avatar
Gość / 3 maja 2018 r. o 15:57
A teraz jeszcze za Ukraińców KRUS trzeba płacić.
Avatar
Lew / 3 maja 2018 r. o 11:18
Trzeba było Polaków szanować, teraz możecie wylewać swoje żale..
Avatar
xyz / 3 maja 2018 r. o 10:16
Im też trzeba już płacić, a nie dawać jałmużnę... Pojadą do Warszawy, niewiele dalej od domu i mają dwa razy tyle...
Avatar
ja / 3 maja 2018 r. o 09:51
brednie wypisujesz
Zobacz wszystkie komentarze 38

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Matura 2022 wyniki szkół. Powiat świdnicki

Matura 2022 wyniki szkół. Powiat świdnicki

Ilu uczniów poszczególnych szkół w powiecie świdnickim zdało egzamin maturalny? Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała już wyniki majowego egzaminu. Wiadomo też, jakie wyniki otrzymali z egzaminów na poziomie podstawowym absolwenci poszczególnych szkół.

Matura 2022 wyniki szkół. Powiat kraśnicki

Matura 2022 wyniki szkół. Powiat kraśnicki

Ilu uczniów poszczególnych szkół w powiecie kraśnickim zdało egzamin maturalny? Czy któraś z placówek może pochwalić się stuprocentową zdawalnością i jakie wyniki otrzymali z egzaminów na poziomie podstawowym absolwenci poszczególnych szkół? Poniżej odpowiedź na te pytania.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 7 lipca 2022 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 7 lipca 2022 r.

Matura 2022 wyniki szkół. Powiat puławski

Matura 2022 wyniki szkół. Powiat puławski

Ilu uczniów poszczególnych szkół w powiecie puławskim zdało egzamin maturalny? Czy najlepsze noty otrzymywali uczniowie szkół w Puławach, Kazimierzu Dolnym czy w Nałęczowie? Znamy statystykę.

Matura 2022 wyniki szkół. Zamość

Matura 2022 wyniki szkół. Zamość

Wiemy która szkoła w Zamościu może pochwalić się stuprocentową zdawalnością tegorocznej matury. Wiemy też, gdzie egzamin poszedł najgorzej. Sprawdź jakie wyniki egzaminów na poziomie podstawowym otrzymywali uczniowie poszczególnych szkół w Zamościu.

Matura 2022 wyniki szkół. Chełm

Matura 2022 wyniki szkół. Chełm

Wiemy czy absolwenci chełmskich szkół mają po tegorocznej maturze powody do zadowolenia. Ilu uczniów zdało egzamin w poszczególnych szkołach w Chełmie? Jakie wyniki otrzymali z egzaminów na poziomie podstawowym? Sprawdź!

Matura 2022 wyniki szkół. Lublin

Matura 2022 wyniki szkół. Lublin

Ilu uczniów poszczególnych szkół w Lublinie zdało egzamin maturalny? Jakie wyniki otrzymali z egzaminów na poziomie podstawowym? Znamy statystykę.

Cztery lubelskie uczelnie się dogadały. Tak skorzystają na tym studenci i pracownicy
galeria

Cztery lubelskie uczelnie się dogadały. Tak skorzystają na tym studenci i pracownicy

Cztery szkoły wyższe z Lublina zacieśniają współpracę w ramach Związku Uczelni Lubelskich. Od nowego roku akademickiego uruchomią wspólnie cztery inicjatywy adresowane do studentów i pracowników naukowych.

Czy wojna doprowadzi do głodu w Afryce?

Czy wojna doprowadzi do głodu w Afryce?

Wojna w Ukrainie zagroziła bezpieczeństwu żywnościowemu państw Afryki, które są silnie uzależnione od importu m.in. zbóż i wrażliwe na podwyżki. Na całym kontynencie ceny żywności rosną nawet o kilkadziesiąt procent, pojawiły się też obawy o dostępność pieczywa.

Za mało łóżek i lekarzy, za duże kolejki. Chorych na białaczkę walka z czasem

Za mało łóżek i lekarzy, za duże kolejki. Chorych na białaczkę walka z czasem

Hematologów w Polsce jest za mało, podobnie jak łóżek hematologicznych dla pacjentów – przyznają wprost lekarze. Właśnie dlatego dostać się na oddziały szpitalne leczące osoby z białaczką wcale nie jest tak łatwo, jak być powinno.

32-letni ksiądz oskarżony o kilkukrotny gwałt

32-letni ksiądz oskarżony o kilkukrotny gwałt

Jest akt oskarżenia przeciwko 32-letniemu księdzu Sebastianowi M., byłemu wikariuszowi parafii w Drelowie (powiat bialski). Prokuratura zarzuca mu zgwałcenie młodej kobiety.

Będą kuli w Wojciechowie. W weekend XIX Ogólnopolskie Spotkania Kowali
8 lipca 2022, 10:00

Będą kuli w Wojciechowie. W weekend XIX Ogólnopolskie Spotkania Kowali

Ponad 30 mistrzów kowalstwa z całej Polski i z zagranicy odwiedzi w dniach 8-10 lipca Wojciechów, podczas 19. już edycji Ogólnopolskich Spotkań Kowali, tradycyjnie będących zwieńczeniem warsztatów organizowanych w tym roku od 28 czerwca. Będzie można poznać tajniki rzemiosła i obserwować zmagania w Konkursie Kowalstwa Artystycznego. W programie znalazło się wiele atrakcji.

Matura 2022. Oto szkoły z najlepszymi wynikami w miastach i powiatach Lubelskiego

Matura 2022. Oto szkoły z najlepszymi wynikami w miastach i powiatach Lubelskiego

Które szkoły w regionie mogą pochwalić się najwyższą, a które najniższą zdawalnością tegorocznych matur? Gdzie najlepiej przygotowali do egzaminów na poziomie podstawowym, a gdzie najlepiej wypadły rozszerzenia? Sprawdziliśmy.

Matura 2022. Wyniki szkół w Białej Podlaskiej

Matura 2022. Wyniki szkół w Białej Podlaskiej

Wiemy jak z tegoroczną maturą poradzili sobie uczniowie w Białej Podlaskiej. Która za szkół może pochwalić się 100-procentową zdawalnością?

Lex deweloper znów chce do centrum Lublina. Tak mają wyglądać bloki
galeria

Lex deweloper znów chce do centrum Lublina. Tak mają wyglądać bloki

Trzy bloki mające łącznie 133 mieszkania zamierza zbudować przy Dolnej 3 Maja jeden z lubelskich deweloperów. Złożył już oficjalny wniosek o zgodę na inwestycję w trybie ustawy zwanej „lex deweloper”. Ostateczna decyzja będzie należała do radnych.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium