Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Rolnictwo

15 lipca 2018 r.
20:07

Rolnicy zagłuszyli premiera Morawieckiego w Kraśniku. Antyrządowa manifestacja pod pomnikiem smoleńskim

Przy dźwiękach syren i okrzykach wściekłych rolników przemawiał w niedzielę w Kraśniku premier Mateusz Morawiecki. Uroczystość odsłonięcia pomnika smoleńskiego zamieniła się w antyrządowy protest przeciwko niskim cenom malin, agrestu, porzeczek i wiśni.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Plantatorzy owoców miękkich i sadownicy skrzyknęli się na portalu społecznościowym.

– Idziemy na ciosem, póki w nas zapał nie ostygł – mówi jeden rolników z powiatu opolskiego, który podobnie jak wielu innych producentów owoców miękkich z naszego regionu uczestniczył też w piątkowej manifestacji w stolicy.

Powodem niezadowolenia rolników są dramatycznie niskie ceny owoców na skupach – dużo poniżej kosztów produkcji. Sytuację pogarsza też import malin z Ukrainy.

W niedzielę, w miejscu gdzie uroczyście odsłaniano nowy pomnik, zjawiły się tysiące rolników. Przynieśli ze sobą transparenty: „Depczecie naszą ciężką pracę”, „Protest malinowy. Żądamy rekompensat” czy inspirowany „Weselem” Stanisława Wyspiańskiego: „Miałeś chłopie złoty róg (…) ostał ci się ino sznur”.

Rolnicza pikieta przebiegała równolegle do uroczystości osłonięcia i poświęcenia pomnika prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego i innych ofiar katastrofy w Smoleńsku. Przemówienia premiera Mateusza Morawieckiego, który wspominał prezydenta Lecha Kaczyńskiego, praktycznie nie było słychać. Głośniejsze były syreny, które przynieśli ze sobą protestujący.

Premier Morawiecki w Kraśniku. Odsłonięcie pomnika i protest rolników

– Tym, którzy tutaj staracie się zakłócić tę uroczystość, chciałbym przywołać jedną bardzo istotną okoliczność – nawoływał premier Morawiecki. – Otóż prezydent Lech Kaczyński jako prezes NIK w 1993 r. opublikował pierwszą w historii listę 67 grabieżczych prywatyzacji. To była lista, która do dzisiaj powinna być listą hańby dla władców III Rzeczpospolitej. To ona doprowadziła do tego, że osoby dzisiaj słusznie protestują i domagają się wsparcia w obszarze produktów rolnych.

W tym momencie syreny na chwilę zamilkły.

– Lech Kaczyński to idea państwa silnego. Takiego, które mogłoby działać również na rzecz rolników – podkreślał (przez chwilę dobrze słyszany) premier. – Ale przedsiębiorstwa wyprzedane przez władców III Rzeczpospolitej dzisiaj niezwykle nam to utrudniają, ale nie umożliwiają.

Na te słowa zaczęli klaskać uczestnicy uroczystości. Wśród nich nie brakowało parlamentarzystów i działaczy Prawa i Sprawiedliwości. Kiedy jednak padły słowa o idei państwa Lecha Kaczyńskiego i o „dbaniu o swoich obywateli” rolnicy zaczęli na nowo buczeć i trąbić. Ponownie odezwały się też syreny.

– Miało tak nie być – zaczął swoje wystąpienie główny inicjator budowy pomnika smoleńskiego, pochodzący z Kraśnika wiceminister sportu i turystyki Jarosław Stawiarski dziękował uczestnikom uroczystości. Na odpowiedź rolników nie trzeba było długo czekać. Wróciły dźwięki trąbek i okrzyki. – Mimo zapowiedzi manifestacji producentów malin skądinąd słusznej, wierzyłem, że uszanujecie tę patriotyczną i religijną uroczystość. Że będziecie i że wręczycie petycję panu premierowi, a nie będziecie zagłuszać. Bo nie jest na to czas ani pora.

Po zakończeniu uroczystości premier podszedł do rolników i rozmawiał z nimi przy barierkach. Wcześniej z protestującymi uzgodniono też spotkanie w Warszawie. Ma się odbyć 19 lipca.

Minister Jarosław Stawiarski rozmawia z rolnikami

Pozostałe informacje

Centrum nieprzejezdne. Idzie barwny korowód z okazji 3 maja
UTRUDNIENIA W RUCHU

Centrum nieprzejezdne. Idzie barwny korowód z okazji 3 maja

W sobotę 3 maja w Lublinie odbędzie się barwny korowód tańczący poloneza. Na kierowców w czasie obchodów święta czekają utrudnienia.

Zdjęcie ilustracyjne

Cień Sahrynia nad Tomaszowem. Pamięć kpt. Jachymka na celowniku

W lokalnej społeczności jest uważany za bohatera, który bronił polskiej ludności przed atakami UPA. Jednak jego działalność budzi kontrowersje wśród mniejszości ukraińskiej. Sprawą zajęli się radni Tomaszowa Lubelskiego.

Już w półfinale play-off Bogdanka LUK Lublin sprawiła niespodziankę eliminując mistrza Polski JSW Jastrzębski Węgiel. W finale zagra z wicemistrzem z Zawiercia

Bogdanka LUK Lublin zaczyna walkę o złoto z Aluron CMC Wartą Zawiercie

W pierwszym meczu finałowym play-off o mistrzostwo Polski Bogdanka LUK Lublin zmierzy się na wyjeździe z Aluron CMC Wartą Zawiercie. Pierwszy gwizdek środowego spotkania o godzinie 18.

Magda Balsam zaliczyła kolejny, niezły występ

PGE MKS FunFloor Lublin rozgromił Piotrcovię

Zgodnie z planem przebiegał wtorkowy mecz PGE MKS FunFloor z Piotrcovią. Lublinianki do przerwy prowadziły 16:8, a ostatecznie pokonały rywalki 34:19.

Po dwóch dniach imprezy w Lublinie AZS UMCS ma na koncie siedem medali

Mistrzostwa Polski w pływaniu: Są pierwsze złote medale dla AZS UMCS Lublin

Drugiego dnia mistrzostw Polski w pływaniu zawodnicy AZS UMCS wywalczyli dwa złote medale i jeden srebrny. W sumie, po dwóch dniach imprezy, która rozgrywana jest na Aqua Lublin mają na koncie siedem krążków.

Bartosz Wolski zostaje w Motorze

Motor Lublin przedłużył kontrakt z ważnym piłkarzem

Kolejny ważny zawodnik zostaje w Motorze na dłużej. We wtorek klub z Lublina poinformował, że kontrakt Bartosza Wolskiego został automatycznie przedłużony o jeden sezon, czyli do końca rozgrywek 25/26.

Dr Sławosz Uznański-Wiśniewski

Polak leci w kosmos. Jest oficjalna data startu misji

Dokładnie za miesiąc – 29 maja – Sławosz Uznański-Wiśniewski zostanie drugim Polakiem w Kosmosie. Będzie tam testował między innymi specjalny „hełm” z Lublina.

Na zdjęciu ekipa LSM, która wystąpi na tegorocznych Marleykach.
10 maja 2025, 21:00

Święto muzyki reggae – Marleyki 2025

Marleyki to bez wątpienia najweselsza stypa świata! To coroczne święto muzyki reggae i muzyczny hołd dla ojca założyciela, Roberta Nesty Marleya, znanego szerzej jako Bob Marley.

Wojsko czyści magazyny i sprzedaje: puzony, honkery i motorówkę

Wojsko czyści magazyny i sprzedaje: puzony, honkery i motorówkę

Agencja Mienia Wojskowego ogłasza przetarg na sprzedaż powojskowego sprzętu i pojazdów. Kiedy? 8 maja. Na kupców czekają 152 pozycje o łącznej wartości blisko 500 tys. zł. Są samochody, łódź, maszyny, części zamienne, instrumenty muzyczne oraz drewno opałowe. Zyski ze sprzedaży trafią na Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych, z którego kupowane są nowoczesne urządzenia dla polskiej armii.

2 maja: pracujący, ale nie dla urzędów. Tego dnia spraw nie załatwisz

2 maja: pracujący, ale nie dla urzędów. Tego dnia spraw nie załatwisz

Wielu mieszkańców Lublina i Lubelszczyzny już w czwartek, 1 maja, rozpoczyna długi weekend. Teoretycznie 2 maja jest dniem pracującym, ale urzędy informują, że tego dnia nic nie załatwimy.

Tegoroczny Dzień Otwarty na WSPA

12 kierunków studiów licencjackich, inżynierskich i magisterskich. Rekrutacja na WSPA

Rozpoczęła się rekrutacja na studia w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie. Nowości to na przykład HR z wykorzystaniem narzędzi sztucznej inteligencji oraz Kryminologia i profilaktyka społeczna.

Szkolili Amerykanie, teraz uczą Polacy. Pierwszy taki kurs dla czołgistów M1A1 Abrams
NA POLIGONIE

Szkolili Amerykanie, teraz uczą Polacy. Pierwszy taki kurs dla czołgistów M1A1 Abrams

Pierwszy kurs dla czołgistów M1A1 Abrams prowadzony wyłącznie przez polskich instruktorów. Taki kurs właśnie rozpoczął się w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu (CSWL). Do tej pory polskich wojskowych uczyli specjaliści z USA.

Roztańczony Lublin – Dziennik Wschodni nadał rytm
galeria
film

Roztańczony Lublin – Dziennik Wschodni nadał rytm

Plac Litewski zamienił się w wielką, otwartą scenę taneczną. Mieszkańcy Lublina zatańczyli i świętowali Międzynarodowy Dzień Tańca. To była pierwsza tego typu impreza w naszym mieście.

Szkolenie dla motocyklistów w Lublinie. Dwudniowe i darmowe

Szkolenie dla motocyklistów w Lublinie. Dwudniowe i darmowe

Będą zajęcia praktyczne i teoretyczne. Będzie coś dla posiadaczy zabytkowych motocykli, będzie parada. Wszystko w Lublinie i za darmo. Zapisy już trwają.

Nowoczesne i wodorowe autobusy dla Lublina. Kiedy pierwsze kursy?

Nowoczesne i wodorowe autobusy dla Lublina. Kiedy pierwsze kursy?

Przetarg rozstrzygnięty, pieniądze są, a umowa właśnie została podpisana. W ciągu roku na ulice Lublina wyjedzie 20 wodorowych autobusów.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium