Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Rolnictwo

15 lipca 2018 r.
20:07

Rolnicy zagłuszyli premiera Morawieckiego w Kraśniku. Antyrządowa manifestacja pod pomnikiem smoleńskim

961 105 A A

Przy dźwiękach syren i okrzykach wściekłych rolników przemawiał w niedzielę w Kraśniku premier Mateusz Morawiecki. Uroczystość odsłonięcia pomnika smoleńskiego zamieniła się w antyrządowy protest przeciwko niskim cenom malin, agrestu, porzeczek i wiśni.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Plantatorzy owoców miękkich i sadownicy skrzyknęli się na portalu społecznościowym.

– Idziemy na ciosem, póki w nas zapał nie ostygł – mówi jeden rolników z powiatu opolskiego, który podobnie jak wielu innych producentów owoców miękkich z naszego regionu uczestniczył też w piątkowej manifestacji w stolicy.

Powodem niezadowolenia rolników są dramatycznie niskie ceny owoców na skupach – dużo poniżej kosztów produkcji. Sytuację pogarsza też import malin z Ukrainy.

W niedzielę, w miejscu gdzie uroczyście odsłaniano nowy pomnik, zjawiły się tysiące rolników. Przynieśli ze sobą transparenty: „Depczecie naszą ciężką pracę”, „Protest malinowy. Żądamy rekompensat” czy inspirowany „Weselem” Stanisława Wyspiańskiego: „Miałeś chłopie złoty róg (…) ostał ci się ino sznur”.

Rolnicza pikieta przebiegała równolegle do uroczystości osłonięcia i poświęcenia pomnika prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego i innych ofiar katastrofy w Smoleńsku. Przemówienia premiera Mateusza Morawieckiego, który wspominał prezydenta Lecha Kaczyńskiego, praktycznie nie było słychać. Głośniejsze były syreny, które przynieśli ze sobą protestujący.

Premier Morawiecki w Kraśniku. Odsłonięcie pomnika i protest rolników

– Tym, którzy tutaj staracie się zakłócić tę uroczystość, chciałbym przywołać jedną bardzo istotną okoliczność – nawoływał premier Morawiecki. – Otóż prezydent Lech Kaczyński jako prezes NIK w 1993 r. opublikował pierwszą w historii listę 67 grabieżczych prywatyzacji. To była lista, która do dzisiaj powinna być listą hańby dla władców III Rzeczpospolitej. To ona doprowadziła do tego, że osoby dzisiaj słusznie protestują i domagają się wsparcia w obszarze produktów rolnych.

W tym momencie syreny na chwilę zamilkły.

– Lech Kaczyński to idea państwa silnego. Takiego, które mogłoby działać również na rzecz rolników – podkreślał (przez chwilę dobrze słyszany) premier. – Ale przedsiębiorstwa wyprzedane przez władców III Rzeczpospolitej dzisiaj niezwykle nam to utrudniają, ale nie umożliwiają.

Na te słowa zaczęli klaskać uczestnicy uroczystości. Wśród nich nie brakowało parlamentarzystów i działaczy Prawa i Sprawiedliwości. Kiedy jednak padły słowa o idei państwa Lecha Kaczyńskiego i o „dbaniu o swoich obywateli” rolnicy zaczęli na nowo buczeć i trąbić. Ponownie odezwały się też syreny.

– Miało tak nie być – zaczął swoje wystąpienie główny inicjator budowy pomnika smoleńskiego, pochodzący z Kraśnika wiceminister sportu i turystyki Jarosław Stawiarski dziękował uczestnikom uroczystości. Na odpowiedź rolników nie trzeba było długo czekać. Wróciły dźwięki trąbek i okrzyki. – Mimo zapowiedzi manifestacji producentów malin skądinąd słusznej, wierzyłem, że uszanujecie tę patriotyczną i religijną uroczystość. Że będziecie i że wręczycie petycję panu premierowi, a nie będziecie zagłuszać. Bo nie jest na to czas ani pora.

Po zakończeniu uroczystości premier podszedł do rolników i rozmawiał z nimi przy barierkach. Wcześniej z protestującymi uzgodniono też spotkanie w Warszawie. Ma się odbyć 19 lipca.

Minister Jarosław Stawiarski rozmawia z rolnikami

Komentarze 105

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
leon / 15 lipca 2018 o 21:11
+46
To jest pomnik smoleński? To tam leciał jeden człowiek? To był kamikadze? Włodarczyk postradałeś rozum całkowicie?
Avatar
Adam / 15 lipca 2018 o 22:54
+38
PiS zamiast troszczyć się o gospodarkę,o rolników potrafi tylko rozdawać nasz pieniądze i podstępnie pomniki Kaczyńskiemu stawiać. Tak samo jak w Warszawie, tak samo w Kraśniku. Miał być pomnik ofiar katastrofy Smoleńskiej , a wyszedł pomnika Lecha Kaczyńskiego. Ale skoro Jarosław zażyczył sobie że na 100 lecie Niepodległości ma być więcej pomników Lecha niż Józefa i Karola razem wziętych, to konsekwentnie to realizuje. Jak się postarają to nawet Koreę przegonią
Avatar
S / 15 lipca 2018 o 23:33
+35
Brawo rolnicy walczcie o swoje. Miasto jest z Wami!!!
Avatar
zibi123 / 15 lipca 2018 o 20:44
+35
po pierwsze to pomnik kaczynskiego a nie smolenski a po drugie gdzie byl burmistrz krasnika 
Avatar
kraśniczanin / 15 lipca 2018 o 22:15
+33
Głosujcie dalej na łysego v-ce ministra to wrócą  kartki na żywność. Ale jak powiedział krzywousty - wszystkiemu winna PO.
Avatar
Gość / 15 lipca 2018 o 20:22
+33
Brawo! Mam nadzieje, ze przyszlo opamietanie. Tak trzymac.
Avatar
Oligierd / 15 lipca 2018 o 22:08
+32
Kraśnickie ludzie zawsze były honorowe! Gnać PiSiorów na mokradła pod Annopol, twu!
Avatar
Wyborczy / 15 lipca 2018 o 23:53
+30
Dobrze, że Włodarczyk w tym nie uczestniczył, Maj chyba też nie. Mało ludzi, ranga żadna. Ogólnie żenujące widowisko. Szkoda kasy na takie wydarzenie. Pomnik w tym miejscu? Niech mi ktoś wyjaśni, po cholerę tu i teraz i co kraśnicznie mają z tym wspólnego. To chyba taki murowany lód, zrobiony namiestnikowi? Brawo rolnicy za to, że się nie przestraszyli pisiorów.
Avatar
S123 / 16 lipca 2018 o 06:32
+25
Ludzie potrafią myśleć tylko poprzez pryzmat własnej kieszeni. Nie przeszkadza im rujnowanie zasad demokracji i trójpodziału władzy. Jak Unia zmniejszy lub zabierze dofinansowania do gruntów podniesie się fala protestów, która zmiecie PiS, ale będzie to późno, gdy skala zniszczeń stanie się ogromna. Polak głupi przed i po szkodzie!
Avatar
gość / 16 lipca 2018 o 00:23
+25
Bo najważniejsze są pomniki ! Tak już kiedyś było.
Avatar
Gość / 22 lipca 2018 o 21:07
+1
Rogacizna nie potrafiła się zdybać w mieście, bo ZSL przez 70 lat izolowało ją od kultury,byleby nikt oprócz nich nie mógł się mianować czerwonym baronem.
Avatar
Sara / 19 lipca 2018 o 07:45
0
Pochodze z krasnika i bywam czesto,ale takiej ciemnoty,zaslepienia pisem nie spodziewalam sie Przejrza na oczy,albo i nie
Avatar
Gość / 18 lipca 2018 o 23:07
0
coś was pisiory przestał suweren lubić sadząc po wpisach i żadne cebosy nic tu nie pomogą
Avatar
zsl-psl / 18 lipca 2018 o 12:38
+1
Trzeba zaznaczyć, że to bydło to nie są mieszkańcy Kraśnika. To byli ludzie z okolic Opola Lubelskiego, tym samym nie można od nich zbyt wiele wymagać. Kultury nawet w szkole nie nauczysz.
Avatar
Gość / 17 lipca 2018 o 22:31
+1
a co powie morawiecki na to ,że nasz rząd dofinansuje uprawe malin na ukrainie? to zdrada, czy totalna głupota i zdrada?kopa na zadek tym pseudopatriotom bolszewikom cymbałom
Avatar
Gość / 17 lipca 2018 o 16:56
+1
Kaprysy władzy. Ile kosztuje taka wyprawa białych kołnierzyków z Warszawki i okolic, tym razem z PiS-u? Tabuny policji, ochroniarzy. Biesiada. Dajcie tę kasę najuboższym, niepełnosprawnym i przestańcie trwonić nasze podatki. Jak PRL - bis i wizyty I sekretarzy KC.
Avatar
Gościo / 17 lipca 2018 o 15:47
+1
Zamiast kasa na ten pomnik i na żarcie dla tych vipów zasranych powinna pójść na owoce miekkie żeby była lepsza cena, ja bym rozjebał ten pomnik !!!!!!! i wielki minister Stawiarski on jest z Kraśnika czemu nie był z rolnikami na strajku tylko przy korycie , jemu powinni wpierdzielić tam i na kopach wypad z krasnika zdrajca!!!!!
Avatar
Gość / 17 lipca 2018 o 11:16
+1
Myślę , że mieszkańcy Kraśnika i okolic powinni być zadowoleni mają ,,piękny pomnik kartofla '' i dużo malin nie sprzedanych !!!
Avatar
NN / 17 lipca 2018 o 08:30
+2
Filuś w Twoich wypracowaniach brakuje mi konkretów natomiast widzę, że jesteś ekspertem od komunikacji miejskiej. Kilka osób wspominało już tu o podatkach, które Ty nazywasz "opłatami". Pozwól więc, że podam Ci kilka przykładów tych "opłat": podatek bankowy, opłata OZE i opłata przejściowa, wyższa akcyza na używane samochody, opłata recyklingowa, nowe prawo wodne, opłata mocowa, danina solidarnościowa. To jest kilka przykładów które na szybko przychodzą mi do głowy. Pozwolę sobie tu poruszyć kwestię szumnie zapowiadanych obniżek podatków już obowiązujących. PiS obiecywało Polakom powrót do 22-procentowej stawki VAT. Temat tego podatku był notorycznie przywoływany przez polityków którzy krytykowali rząd PO-PSL za podniesienie stawki do 23 proc. Obniżyli ???? Podobny los spotkał kolejną ze sztandarowych obietnic kampanijnych PiS-u - podwyższenie kwoty wolnej od podatku do 8 tys. zł. Podnieśli ???? Pominę już tu sytuację Polski na eranie mniędzynarodowej i podejście rządu do małych i średnich firm w naszym kraju.
Filuś w Twoich wypracowaniach brakuje mi konkretów natomiast widzę, że jesteś ekspertem od komunikacji miejskiej. Kilka osób wspominało już tu o podatkach, które Ty nazywasz "opłatami". Pozwól więc, że podam Ci kilka przykładów tych "opłat": podatek bankowy, opłata OZE i opłata przejściowa, wyższa akcyza na używane samochody, opłata recyklingowa, nowe prawo wodne, opłata mocowa, danina solidarnościowa. To jest kilka przykładów które na szybko przychodzą mi do głowy. Pozwolę sobie tu poruszyć kwestię szumnie zapowiadany... rozwiń
Avatar
Gość / 17 lipca 2018 o 08:15
+2
Mam firmę, w tym roku na moje usługi jest mniejszy popyt, czy też mogę coś od Państwa dostać? niestety samochód kupiłem za swoje, rolnicy na większość maszyn dostali z UE, płace ponad 1100 zł ZUS, czy zarabiam czy nie, raz jest lepiej, raz gorzej, jakoś leci - a po ile były w tamtym roku owoce? ile BMW stoi w garażach? ;-)
Zobacz wszystkie komentarze 105

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Bociany wyjątkowo wcześnie opuszczają Polskę. "Może jest im tutaj za ciepło"
film

Bociany wyjątkowo wcześnie opuszczają Polskę. "Może jest im tutaj za ciepło" 0 1

Wyjątkowo wczesny wylot bocianów spowodował zdziwienie turystów odwiedzających Europejską Wieś Bocianią w Pentowie.

Kolejna improwizacja w Pożegnaniu z Afryką
24 sierpnia 2018, 18:00

Kolejna improwizacja w Pożegnaniu z Afryką 1 0

Co Gdzie Kiedy. 22 sierpnia o godz. 18 w Pożegnaniu z Afryką (Złota 3) odbędzie się pokaz wakacyjnej improwizacji - Pączkowa sprawa.

 Cieszanów Rock Festiwal 2018 [zdjęcia]
galeria

Cieszanów Rock Festiwal 2018 [zdjęcia] 1 0

Zakończyła się 9.edycja Cieszanów Rock Festiwal, jednej z największych imprez rockowych w Polsce.

Lublin: Pierwszy defibrylator w autobusie. Będzie ich więcej?

Lublin: Pierwszy defibrylator w autobusie. Będzie ich więcej? 3 4

Od dziś po ulicach Lublina będzie kursować autobus z defibrylatorem, czyli urządzeniem dającym szansę na uratowanie człowieka, u którego zatrzymało się krążenie. Podobny sprzęt może się pojawić także na najważniejszych przystankach komunikacji miejskiej, a także w radiowozach Straży Miejskiej

Marsz Równości po raz pierwszy przejdzie przez Lublin

Marsz Równości po raz pierwszy przejdzie przez Lublin 97 25

Jesienią w Lublinie po raz pierwszy ma odbyć się Marsz Równości. Przygotowania już trwają, ale organizatorzy jeszcze nie zdradzają szczegółów wydarzenia

Co dalej z LKJ? Klub broni się przed eksmisją, miasto już szuka nowego gospodarza terenu

Co dalej z LKJ? Klub broni się przed eksmisją, miasto już szuka nowego gospodarza terenu 0 15

Lubelski Klub Jeździecki odwołał się od sądowego nakazu opuszczenia terenów dzierżawionych nad Bystrzycą od miejskiej spółki MOSiR. Tymczasem zaległości klubu wobec spółki przekroczyły już 230 tys. zł. MOSiR rozgląda się już za nowym gospodarzem terenu, ale musi czekać na koniec sporu w sądzie

Kierowca zabił syna swojego kolegi. "Zauważyłem go dopiero na szybie"

Kierowca zabił syna swojego kolegi. "Zauważyłem go dopiero na szybie" 26 6

37-latek z Okolic Bełżyc odpowie za śmiertelne w skutkach potrącenie rowerzysty i ucieczkę z miejsca wypadku. Grzegorz M. zabił syna kolegi, z którym tego samego dnia pił alkohol

Koncerty i warsztaty na Moście Kultury
24 sierpnia 2018, 16:00

Koncerty i warsztaty na Moście Kultury 3 2

Co Gdzie Kiedy. Przed nami kolejne ciekawe koncerty i zajęcia na Moście Kultury (Most im. Lutosławskiego). W najbliższy weekend odbędzie się m.in. koncert z okazji 75-lecia urodzin Tadeusza Nalepy.

Pogrzeb Konrada Gacy we wtorek

Pogrzeb Konrada Gacy we wtorek 0 4

Uroczystości pogrzebowe zmarłego w ubiegłym tygodniu Konrada Gacy rozpoczną się we wtorek o godz. 15 w kaplicy Cmentarza Komunalnego na Majdanku (Droga Męczenników Majdanka 71).

Europejski Festiwal Smaku 2018. Włoskie owoce morza, hiszpańskie oliwki, litewskie chleby
5 września 2018, 0:00
galeria

Europejski Festiwal Smaku 2018. Włoskie owoce morza, hiszpańskie oliwki, litewskie chleby 3 10

– Będziemy opowiadać o tym, że świętowanie niepodległości w dwudziestoleciu międzywojennym miało blask ułańskiej fantazji. To będzie najbardziej radosna edycja imprezy – zapowiadają organizatorzy X Europejskiego Festiwalu Smaku. I liczą na 100 tysięcy gości

Lublin: Prace na ul. 3 Maja. Przystanek przeniesiony

Lublin: Prace na ul. 3 Maja. Przystanek przeniesiony 1 3

Przeniesiony został ważny, śródmiejski przystanek na ul. 3 Maja po stronie pl. Litewskiego

W samochodzie zostawił dzieci, a sam uciekł. Nietypowy finał stłuczki na DK19

W samochodzie zostawił dzieci, a sam uciekł. Nietypowy finał stłuczki na DK19 28 9

W Strzeszkowicach Dużych na krajowej "19" kierowca samochodu doprowadził do kolizji i uciekł z miejsca zdarzenia. Zapomniał, że w aucie zostawił dzieci.

AOC AGON 3: Dwa monitory dla graczy

AOC AGON 3: Dwa monitory dla graczy 0 0

Oba zakrzywione, oba o przekątnej 27 cali i rozdzielczości 2560 x 1440. Ale jeden ma matrycę VA i technologię AMD FreeSync 2, a drugi matrycę TN i Nvidia G-SYNC.

Wybory 2018. Żuk zaczął kampanię. Przedstawił 4 filary programu

Wybory 2018. Żuk zaczął kampanię. Przedstawił 4 filary programu 8 56

Cztery filary swego programu przedstawił w poniedziałek Krzysztof Żuk, który o kolejną kadencję prezydenta Lublina będzie walczyć pod szyldem własnego komitetu. Szczegółowe pomysły dopiero ma ogłosić. Poczekać trzeba również na ostateczne listy jego kandydatów startujących do Rady Miasta

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!