Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Rolnictwo

30 lipca 2017 r.
12:42

Sadownicy liczą straty. Sejmik województwa apeluje o szybką pomoc

0 17 A A
Rolnicy, którzy ponieśli straty w wyniku wiosennych przymrozków – (od lewej) Krzysztof Cybulak z gminy Łaziska, Janusz Gawryszek z gminy Opole Lubelskie i Piotr Chojecki z gminy Józefów nad Wisłą na sesji Sejmiku Województwa Lubelskiego
Rolnicy, którzy ponieśli straty w wyniku wiosennych przymrozków – (od lewej) Krzysztof Cybulak z gminy Łaziska, Janusz Gawryszek z gminy Opole Lubelskie i Piotr Chojecki z gminy Józefów nad Wisłą na sesji Sejmiku Województwa Lubelskiego (fot. Dorota Awiorko)

Jak 35 lat na wsi jestem to jeszcze czegoś takiego nie przeżyłem – mówi Krzysztof Cybulak, producent śliwek z gminy Łaziska (powiat opolski). – Z 2,5 ha zbierałem nawet 100 ton owoców. W tym roku będzie co najwyżej na pierogi ze śliwkami. W wyniku wiosennych przymrozków straty w sadach i jagodnikach są ogromne

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Straty są kolosalne, ale wiele zależy od położenia upraw. Na jednym terenie są większe, na innym mniejsze – mówi Krzysztof Cybulak, rolnik z gminy Łaziska i prezes oddziału Związku Sadowników Rzeczpospolitej Polskiej na tym terenie.

Na ostatniej sesji Sejmiku Województwa Lubelskiego Cybulak przestawiał sytuację rolników, którzy ponieśli starty w wyniku wiosennych przymrozków. Ucierpiały nie tylko drzewa owocowe – czereśnie, wiśnie, śliwki, grusze i jabłonie. Mniej jest również malin, agrestu i porzeczek.

– Do tego doszło jeszcze gradobicie – przypomina Piotr Chojecki z gminy Józefów nad Wisłą (powiat opolski).

– Do tego od pięciu albo i sześciu lat na wsi występuje susza. Wody gruntowe bardzo się obniżyły – podkreśla Cybulak.

– Zapasy wód gruntowych mamy na poziomie Egiptu – dodaje Janusz Gawryszek z gminy Opole Lubelskie, kolejny z obecnych na sesji rolników

Cybulak przyznaje, że w tym roku śliwek praktycznie mieć nie będzie. – Z 2,5 ha zbierałem nawet i 100 ton owoców. W tym roku będzie co najwyżej na pierogi ze śliwkami. Jak 35 lat na wsi jestem to jeszcze czegoś takiego nie przeżyłem – mówi sadownik.

Sadownicy pytają o kredyty

– Nigdy nie było takiej sytuacji, że ludzie przychodzili po kredyty klęskowe na przeżycie, a nie po to aby wyjść w pole. Jesteśmy przecież w okresie zbiorów – mówi prezes oddziału Związku Sadowników Rzeczpospolitej Polskiej.

W wielu gminach szkody rolnicze szacują specjalne komisje. Po zakończeniu prac protokoły trafią do wojewody, a następnie do ministerstwa rolnictwa.

– Urzędnicy w ministerstwie powinni zająć się tą sprawą jak najszybciej. Tak, aby rolnicy otrzymali pomoc jeszcze w sierpniu albo we wrześniu – postuluje Cybulak.

Na podstawie protokołów poszkodowani rolnicy będą mogli ubiegać się m.in. o preferencyjne kredyty, odroczenie terminu płatności składek do KRUS, rozłożenia ich na raty lub umorzenia w całości lub części. Na podobne ulgi rolnik, który poniósł straty, może liczyć też w Agencji Nieruchomości Rolnych (np. w przypadku dzierżawy ziemi). Możliwa jest też pomoc państwa i specjalne dopłaty do hektara.
W przypadku suszy rolniczej rolnicy, którzy ubezpieczyli się od co najmniej jednego ryzyka pogodowego, mogli liczyć na pomoc w wysokości 800 zł do ha. Dla rolników nieubezpieczonych było to 400 zł do ha. Rolników to nie satysfakcjonuje.

– Pomoc powinna być większa – postuluje Cybulak.

Stanowisko sejmiku

W poniedziałek radni Sejmiku Województwa Lubelskiego podjęli stanowisko w sprawie „dramatycznej sytuacji w sadownictwie”. Zgodni nie byli. Radni z Prawa i Sprawiedliwości w głosowaniu w ogóle nie brali udziału. Jednym z podnoszonych zarzutów było to, że stanowisko ma jedynie charakter polityczny i nie uwzględnia rzeczywistych problemów rolników.

W stanowisku (podjętym głosami radnych koalicyjnych PSL i PO) jest apel do rządu o podjęcie natychmiastowych działań. W piśmie jest mowa m.in. o wypłacie „godziwych” stawek pomocy na poziomie 2000 zł do hektara ze środków budżetu państwa. Jest też postulat o niezmniejszaniu stawek pomocy dla upraw nieubezpieczonych.

Nowelizacja ustawy o ubezpieczeniach upraw rolniczych i zwierząt gospodarskich weszła w życie dopiero 1 kwietnia 2017 r. Do tego dochodzi jeszcze 14-dniowy okres karencji. Największe przymrozki wystąpiły zaś m.in. 17 i 20 kwietnia.

Sejmik apeluje również m.in. o przeprowadzenie zmian w systemie ubezpieczeń i o wprowadzenie wydłużonego okresu karencji dla kredytobiorców.

Komentarze 17

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 31 lipca 2017 o 08:27
0
Jeśli są takie wielkie straty to dlaczego ściągają ukraińców a nie sami zrywają? Bałory nauczyły sięe tylko nażekać i wyciągać łapy po kasę a nie wiźąć się do roboty.
Avatar
Gość / 31 lipca 2017 o 06:43
0
do PSl -lu do Hetmana po pożyczki i kredyty niech oni pomagają wam
Avatar
Gość / 30 lipca 2017 o 21:46
0
ZSL umie rozdawać czyje. lobuzy.
Avatar
Gość / 30 lipca 2017 o 21:44
0
nie jestem rolnikiem . czy mogę liczyć na pomoc ?
Avatar
po szmal do ryżego / 30 lipca 2017 o 20:42
0
po szmal zgłoście się do ryżego na zieloną wyspę!! ryży to ten, na którego dwa razy głosowaliście.  tenże ryży, przywiózł z brukseli miliardy €uro!! Rozdaje wszystkim, na lewo i prawo!!   Da wam ile trzeba!! musicie jednak nadal na niego głosować!
Avatar
Gość / 30 lipca 2017 o 17:36
0
Hossa nie trwa wiecznie. Na czarna godzine sie odklada - albo biznesik zdycha.
Avatar
Gość / 30 lipca 2017 o 17:33
0
UBEZPIECZENIE - PODSTAWA BIZNESPLANU
Avatar
Gość / 30 lipca 2017 o 16:18
0
CZY ROLNICY WIEDZĄ CO TO JEST RYZYKO BIZNESU.ONI NIE PYTALI SIĘ CZY MOGĄ POWIĘKSZAĆ SADY ?.TO OD KLIENTA ZALEŻY CZY BĘDZIE NABYWAŁ TEN CHEMICZNY WYRÓB.
Avatar
Gość / 30 lipca 2017 o 16:01
0
Ubezpieczam dom bo może uledz spaleniu mogą mnie okraść itp !!!, Ubezpieczam się w pracy ponieważ mogę mieć wypadek w wyniku którego mogę zostać kaleką, lub co gorsza mogę zginąć !!, ubezpieczam samochód bo mnie do tego zmuszają !! a ponadto płace ponad 1000 złoty zus-u m miesięcznie !!!! A tu 250 zł składek do KRUS na kwartał i ciągle coś się należy,zasiłek, rekompensat, odszkodowanie !!! żeby się należano to trzeba zapłacić ubezpieczenie a następnie w wyniku poniesionych strat domagać się rekompensaty od ubezpieczyciel, a nie całe społeczeństwo biedniejsze lub bogatsze musi składać się na biednego rolnika który musi zatankować swoje nowiusieńkie Q7 zaparkowane na podwórzu !!!
Ubezpieczam dom bo może uledz spaleniu mogą mnie okraść itp !!!, Ubezpieczam się w pracy ponieważ mogę mieć wypadek w wyniku którego mogę zostać kaleką, lub co gorsza mogę zginąć !!, ubezpieczam samochód bo mnie do tego zmuszają !! a ponadto płace ponad 1000 złoty zus-u m miesięcznie !!!! A tu 250 zł składek do KRUS na kwartał i ciągle coś się należy,zasiłek, rekompensat, odszkodowanie !!! żeby się należano to trzeba zapłacić ubezpieczenie a następnie w wyniku poniesionych strat domagać się rekompensaty od ubezpieczyciel, a nie całe społecz... rozwiń
Avatar
Gość / 30 lipca 2017 o 15:28
0
W 2015 gdy rzadziła Po i PSL dostalem za !ha malin 800zł
Avatar
Gość / 31 lipca 2017 o 08:27
0
Jeśli są takie wielkie straty to dlaczego ściągają ukraińców a nie sami zrywają? Bałory nauczyły sięe tylko nażekać i wyciągać łapy po kasę a nie wiźąć się do roboty.
Avatar
Gość / 31 lipca 2017 o 06:43
0
do PSl -lu do Hetmana po pożyczki i kredyty niech oni pomagają wam
Avatar
Gość / 30 lipca 2017 o 21:46
0
ZSL umie rozdawać czyje. lobuzy.
Avatar
Gość / 30 lipca 2017 o 21:44
0
nie jestem rolnikiem . czy mogę liczyć na pomoc ?
Avatar
po szmal do ryżego / 30 lipca 2017 o 20:42
0
po szmal zgłoście się do ryżego na zieloną wyspę!! ryży to ten, na którego dwa razy głosowaliście.  tenże ryży, przywiózł z brukseli miliardy €uro!! Rozdaje wszystkim, na lewo i prawo!!   Da wam ile trzeba!! musicie jednak nadal na niego głosować!
Avatar
Gość / 30 lipca 2017 o 17:36
0
Hossa nie trwa wiecznie. Na czarna godzine sie odklada - albo biznesik zdycha.
Avatar
Gość / 30 lipca 2017 o 17:33
0
UBEZPIECZENIE - PODSTAWA BIZNESPLANU
Avatar
Gość / 30 lipca 2017 o 16:18
0
CZY ROLNICY WIEDZĄ CO TO JEST RYZYKO BIZNESU.ONI NIE PYTALI SIĘ CZY MOGĄ POWIĘKSZAĆ SADY ?.TO OD KLIENTA ZALEŻY CZY BĘDZIE NABYWAŁ TEN CHEMICZNY WYRÓB.
Avatar
Gość / 30 lipca 2017 o 16:01
0
Ubezpieczam dom bo może uledz spaleniu mogą mnie okraść itp !!!, Ubezpieczam się w pracy ponieważ mogę mieć wypadek w wyniku którego mogę zostać kaleką, lub co gorsza mogę zginąć !!, ubezpieczam samochód bo mnie do tego zmuszają !! a ponadto płace ponad 1000 złoty zus-u m miesięcznie !!!! A tu 250 zł składek do KRUS na kwartał i ciągle coś się należy,zasiłek, rekompensat, odszkodowanie !!! żeby się należano to trzeba zapłacić ubezpieczenie a następnie w wyniku poniesionych strat domagać się rekompensaty od ubezpieczyciel, a nie całe społeczeństwo biedniejsze lub bogatsze musi składać się na biednego rolnika który musi zatankować swoje nowiusieńkie Q7 zaparkowane na podwórzu !!!
Ubezpieczam dom bo może uledz spaleniu mogą mnie okraść itp !!!, Ubezpieczam się w pracy ponieważ mogę mieć wypadek w wyniku którego mogę zostać kaleką, lub co gorsza mogę zginąć !!, ubezpieczam samochód bo mnie do tego zmuszają !! a ponadto płace ponad 1000 złoty zus-u m miesięcznie !!!! A tu 250 zł składek do KRUS na kwartał i ciągle coś się należy,zasiłek, rekompensat, odszkodowanie !!! żeby się należano to trzeba zapłacić ubezpieczenie a następnie w wyniku poniesionych strat domagać się rekompensaty od ubezpieczyciel, a nie całe społecz... rozwiń
Avatar
Gość / 30 lipca 2017 o 15:28
0
W 2015 gdy rzadziła Po i PSL dostalem za !ha malin 800zł
Zobacz wszystkie komentarze 17

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Plantatorzy się cieszą, ekolodzy biją na alarm. Pszczoły w niebezpieczeństwie?

Plantatorzy się cieszą, ekolodzy biją na alarm. Pszczoły w niebezpieczeństwie? 0 0

Minister rolnictwa zgodził się na stosowanie neonikotynoidów w uprawach rzepaku. Plantatorzy się cieszą, ekolodzy biją na alarm, a pszczelarze studzą emocje.

Opole Lubelskie: Osadzeni z zakładu karnego w przedszkolu

Opole Lubelskie: Osadzeni z zakładu karnego w przedszkolu 0 0

Miasto remontuje przedszkole. Firma, które realizuje to zadanie zatrudnia więźniów. Prace remontowe w pomieszczeniach przeznaczonych dla maluchów są kolejnym przykładem resocjalizacji osadzonych w miejscowym zakładzie karnym przy współpracy z ratuszem.

Pieniądze na szkolne wyprawki wypłacą już w sierpniu. Jest jeden warunek

Pieniądze na szkolne wyprawki wypłacą już w sierpniu. Jest jeden warunek 2 1

Już w sierpniu wypłacane mają być pierwsze 300 zł dodatku na każde uczące się dziecko. Ale otrzymają je osoby, które wnioski o wypłatę złożyły w lipcu.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 20 lipca 2018 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 20 lipca 2018 r. 0 0

Hipermarket z Lublina obiecuje zwrot towarów w ciągu 30 dni. Ale nie w tym przypadku
Alarm 24

Hipermarket z Lublina obiecuje zwrot towarów w ciągu 30 dni. Ale nie w tym przypadku 4 11

Kupiony w hipermarkecie notebook okazał się wadliwy, ale sklep nie chce go przyjąć z powrotem, mimo że obiecuje klientom możliwość zwrotu towarów w ciągu 30 dni od zakupu. Hipermarket tłumaczy, że sprzęt jest już używany. Klient jest oburzony, ale zgodnie z prawem to sklep ma rację.

Festiwal Dwa Brzegi 2018: Najlepsze filmy zagraniczne i najciekawsze polskie [program]
28 lipca 2018, 11:00

Festiwal Dwa Brzegi 2018: Najlepsze filmy zagraniczne i najciekawsze polskie [program] 27 3

Pokaz filmu „Złodziejaszki” Hirokazu Koreedy nagrodzonego Złotą Palmą w Cannes, a potem wspólny koncert Nosowskiej i Zamilskiej na kazimierskim zamku. Tak będzie wyglądało otwarcie 12. Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi, który zaczyna się już w następną sobotę 28 lipca.

Muzyka na lubelskim Zamku. Koncert Gabryś & Quinn Piano Duo
21 lipca 2018, 18:00

Muzyka na lubelskim Zamku. Koncert Gabryś & Quinn Piano Duo 2 0

Co Gdzie Kiedy. Duet Gabryś & Quinn wystąpi 21 lipca o godz. 18 w Muzeum Lubelskim w ramach cyklu Muzyka na lubelskim Zamku.

Rozbita karuzela VAT. Były wiceprezes Lotosu wśród zatrzymanych

Rozbita karuzela VAT. Były wiceprezes Lotosu wśród zatrzymanych 2 3

Cztery osoby, w tym prezes i dyrektorzy jednej ze spółek, zostali zatrzymani przez prokuratorów z Zamościa. Śledczy podejrzewają ich o wyłudzenia podatku VAT.

Bezpowrotny koniec marzeń o nowym „oknie czasu” przed Bramą Krakowską w Lublinie

Bezpowrotny koniec marzeń o nowym „oknie czasu” przed Bramą Krakowską w Lublinie 138 58

W czwartek zalano betonem studnię odkrytą przed Bramą Krakowską podczas przebudowy nawierzchni. Ratusz planował stworzenie w tym miejscu „okna czasu”, przez które można by zajrzeć do wnętrza. Ale takiej atrakcji jednak tu nie będzie. – Udostępnienie studni okazało się niemożliwe – oznajmił Urząd Miasta.

Spacery na 100-lecie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego
21 lipca 2018, 12:00

Spacery na 100-lecie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego 3 1

Co Gdzie Kiedy. Inna Fundacja - IFKA zaprasza do udziału w projekcje NIE WYMIGASZ SIĘ OD HISTORII/HERSTORII, w ramach którego organizowane będą spacery prowadzone w języku polskim oraz migowym. Na początek spacery z okazji 100-lecia Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Kto kradł na basenie w Puławach? Mają dwóch nastolatków

Kto kradł na basenie w Puławach? Mają dwóch nastolatków 22 1

Zarzuty kradzieży i kradzieży z włamaniem usłyszeli dwaj 16-latkowie, którzy od początku lipca na basenie miejskim w Puławach kradli przedmioty pozostawione w szafkach.

Pamiętają o kolegach, którzy zginęli na służbie. Wśród nich policjantka z Krasnegostawu
galeria

Pamiętają o kolegach, którzy zginęli na służbie. Wśród nich policjantka z Krasnegostawu 67 0

Członkowie rodzin policjantów, którzy stracili życie na służbie odsłonili dziś tabliczki epitafijne. Jedna z nich poświęcona jest st. sierż. Magdalenie Dolebskiej z Komendy Powiatowej Policji w Krasnymstawie.

Poznaj Kazimierz Dolny od filmowej strony. Wycieczka i oprowadzanie
20 lipca 2018, 12:00

Poznaj Kazimierz Dolny od filmowej strony. Wycieczka i oprowadzanie 0 0

W piątek, 20 lipca o godz. 12 w Kazimierzu Dolnym odbędzie się wycieczka z przewodnikiem, podczas której poznamy filmowe losy nadwiślańskiego miasta.

Sposób na dewastację przystanków? Graffiti

Sposób na dewastację przystanków? Graffiti 2 7

Miejski Zakład Komunikacyjny w Białej Podlaskiej w nietypowy sposób walczy z wandalami. Na kilku najczęściej dewastowanych wiatach przystankowych pojawi się graffiti. Pierwsze już jest – na przystanku przy ulicy Warszawskiej

Azoty Puławy wróciły do treningów

Azoty Puławy wróciły do treningów 2 0

PIŁKA RĘCZNA Brązowi medaliści rozpoczęli przygotowania do nowego sezonu. Drużynę prowadzi były reprezentacyjny obrotowy Bartosz Jurecki

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!