Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Rolnictwo

16 września 2011 r.
12:27
Edytuj ten wpis

Spis rolny 2010: średnio 36 kur, 4 świnie i 1,5 krowy

 (Archiwum)
(Archiwum)

Nie przodujemy w hodowli świń ani krów. W województwie lubelskim nie ma też największych gospodarstw. To jednak u nas jest najwięcej rolników i... roślin strączkowych. Sporo mamy też koni i ciągników – to wyniki wstępnego raportu z ubiegłorocznego Powszechnego Spisu Rolnego.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Na terenie województwa lubelskiego funkcjonuje 257 000 gospodarstw rolnych; w całej Polsce jest ich 2 278 000. Pod tym względem jesteśmy na czwartym miejscu w kraju.

Małe gospodarstwa

W 2010 r. najwięcej gospodarstw rolnych odnotowano w województwach: małopolskim – 12,4 proc. ogółu gospodarstw w kraju, mazowieckim – 12,2 proc., podkarpackim – 11,5 proc. i i lubelskim – 11,3 proc.

W porównaniu ze spisem rolnym przeprowadzonym w 2002 roku, o jedną czwartą zmniejszyła się w Polsce liczba gospodarstw małych, do 5 ha. – Z kolei nastąpił wysoki wzrost liczby gospodarstw o powierzchni powyżej 50 ha – mówi Artur Łączyński, dyrektor Departamentu Rolnictwa w Głównym Urzędzie Statystycznym. – Liczba ta w ciągu 8 lat wzrosła o 40 proc.

W naszym regionie najwięcej, bo 67 000, to gospodarstwa małe o powierzchni do 1 ha. Na drugim miejscu znajdują się gospodarstwa liczące 3–5 ha – jest ich 41 000. Tych największych w porównaniu z pozostałą częścią Polski mamy niewiele: gospodarstw o powierzchni 100 ha i większych jest 400, zaś gospodarstw 50–100 ha: tysiąc.

Koncentracja świń

Nasi rolnicy specjalizują się w produkcji roślinno-zwierzęcej (124 000 gospodarstw) i roślinnej (108 000 gospodarstw). Tylko 2 tys. gospodarstw zajmuje się wyłącznie produkcją zwierzęcą. W ciągu ośmiu lat na terenie naszego województwa spadła liczba zwierząt hodowlanych.

– Krów mlecznych jest mniej o prawie 30 proc. – wylicza Wanda Bosek z Wydziału Badań Ankietowych Urzędu Statystycznego w Lublinie. – Wielu rolników nie jest bowiem w stanie sprostać stawianym im wymaganiom. Przestawiają się na bydło rzeźne.

W lubelskich gospodarstwach hoduje się przeciętnie 36 sztuk drobiu, ok. 4 sztuk trzody chlewnej i ok. 1,5 sztuki bydła.

Mamy w sumie 1 000 000 świń, 389 000 bydła, 17 000 owiec, 30 000 koni, 47 000 królików (samice reprodukcyjne), 12 600 kóz i ponad 9 100 000 drobiu. Pod względem liczby koni w gospodarstwie znajdujemy się na drugim miejscu w kraju. Wyprzedza nas jedynie województwo mazowieckie z liczbą 48 tys. koni.

Zwierząt gospodarskich jest mniej, bo spada opłacalność.

– Małe gospodarstwa są dziś mało wydajne. Tu zwierzęta trzyma się na własne potrzeby. Rolnicy nie mają środków finansowych na ich utrzymanie – tłumaczy prof. dr hab. Eugeniusz R. Grela, dziekan Wydziału Biologii i Hodowli Zwierząt Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. – Następuje koncentracja i specjalizacja gospodarstw. Ci, co mają większe hodowle, są dobrze wykształceni i radzą sobie dużo lepiej niż rolnicy, którzy mają np. kilka sztuk macior.

Rolnik po sześćdziesiątce

W naszych gospodarstwach pracuje 304 000 rolników, czyli najwięcej w Polsce. Rolnictwem zajmują się przeważnie mężczyźni (66 proc.) i najczęściej są to osoby po 40 roku życia. – Co dziesiąty użytkownik gospodarstwa rolnego ma skończone 65 lat – dodaje Wanda Bosek.

Z kolei najwięcej kobiet pracuje w gospodarstwach od 1 do 5 ha. Niemal co trzecia kobieta pracująca na roli ma powyżej 44 lat, a 15 proc. ma skończone 65 lat.

Niepokojącym zjawiskiem jest to, że w gospodarstwach brakuje młodych. Osoby do 25 roku życia stanowią zaledwie 1 procent. Dlaczego młodzi uciekają ze wsi?

– Myślę, że głównym powodem jest niska przychodowość gospodarstw rolnych, które u nas na ogół nie są duże – podejrzewa Andrzej Kozak, p.o. zastępca dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Lublinie. – Może nie widzą swojej przyszłości w rolnictwie, są bardziej mobilni i szukają pracy poza swoim miejscem zatrudnienia albo wyjeżdżają za granicę.

Pod koniec sierpnia w lubelskim PUP było zarejestrowanych ponad 5 700 bezrobotnych, w tym ponad 5 tys. pochodzi ze wsi. Blisko 1550 osób nie ma skończonych 25 lat.
Więcej buraków, mniej ziemniaków

Mamy najwięcej w kraju gospodarstw rolnych prowadzących działalność rolniczą (ok. 91 proc.). Najczęściej nasi rolnicy sieją zboża – powierzchnia tych zasiewów wynosi 800 000 ha. Pod tym względem wyprzedzają nas województwa wielkopolskie (1084 tys. ha) i mazowieckie (923 tys. ha).

Jesteśmy natomiast na pierwszym miejscu w Polsce pod względem uprawy roślin strączkowych. Powierzchnia zasiewów wynosi w tym przypadku 16 tys. ha. To dużo więcej niż w pozostałych częściach kraju, gdzie zwykle uprawa tych roślin zajmuje od 1 tys. ha do 4 tys. ha.

Jesteśmy też regionem typowo sadowniczym. W porównaniu z 2002 rokiem mamy dwa razy więcej sadów. Spada z kolei liczba pastwisk. Dominującą uprawą są wciąż zboża. O ok. 65 proc. zmniejszyła się uprawa ziemniaków. Niektórzy rolnicy wycofali się też w uprawy buraków cukrowych i warzyw. Więcej jest z kolei hodowców rzepaku.

Ciągnik konieczny

174 000 – taka liczba ciągników daje nam drugie miejsce w Polsce – na pierwszym jest mazowieckie z liczbą 214 tys. Od 2002 roku przybyło nam również kombajnów zbożowych i opryskiwaczy sadowniczych. – Mimo że spadła nam ilość buraków cukrowych, to wzrosła z kolei liczba maszyn do tego zbioru – zauważa Bosak.
Na terenie naszego województwa jest ponad 6,4 tys. kombajnów buraczanych. To o 6,7 proc. więcej niż 8 lat temu.

– Jak kiedyś rolnik miał pług i kosę, tak teraz musi mieć kombajn i opryskiwacz – komentuje statystyki Wacław Motyl, wójt Mełgwi od 1990 roku. Jego zdaniem, wzrost liczby sprzętu rolniczego związany jest z kilkoma kwestiami. – Przede wszystkim część kombajnów jest dofinansowana przez Unię Europejską, m.in. poprzez program dla młodych rolników – zauważa Motyl. – Część jest też sprowadzana z zagranicy. Poza tym, gospodarstwa się powiększają, a bez sprzętu nie da się uprawiać roli. Podkreślić trzeba, że nowoczesność nie pokrywa się z opłacalnością. Jeśli nic się nie zmieni, te maszyny będą stać bezużyteczne.

Pozostałe informacje

Tydzień z biblioteką
Wydarzenie
8 maja 2025, 10:00

Tydzień z biblioteką

Po raz dwudziesty, w dniach 8-15 maja, odbędzie się Tydzień Bibliotek. Tegoroczne wydarzenie odbywa się pod hasłem „Biblioteka. Lubię Tu Być”.

Berek oficjalnie otwarty. To pierwszy żłobek w gminie
galeria

Berek oficjalnie otwarty. To pierwszy żłobek w gminie

Takiej placówki w gminie Zwierzyniec nie było. Już jest i oficjalnie rozpoczął działalność pierwszy żłobek. Berek, bo tak się nazywa, powstał w Wywłoczce. Uruchomiono go dzięki dotacji z Krajowego Planu Odbudowy.

Koronacja Bolesława Chrobrego: spektakularne widowisko w CSK
11 maja 2025, 19:00

Koronacja Bolesława Chrobrego: spektakularne widowisko w CSK

Wielce emocjonująca podróż w czasie czeka na widzów spektaklu „Koronacja” – spektakularnego widowiska historycznego, opowiadającego o Bolesławie Chrobrym i jego zmaganiach o koronę królewską. Spektakl zostanie wystawiony w lubelskim CSK. Wstęp wolny!

Magdalena Biejat podczas wtorkowego spotkania wyborczego w Katowicach

Mieszkanie Karola Nawrockiego: Biejat zawiadomi prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa

Wszystko zaczęlo się od jej pytania podczas debaty. Kandydatka Nowej Lewicy Magdalena Biejat poinformowała, że złoży w prokuraturze zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez Karola Nawrockiego w związku ze sprawą mieszkania w Gdańsku.

Stypendia dla 285 najlepszych sporotwców z województwa lubelskiego
galeria

Stypendia dla 285 najlepszych sporotwców z województwa lubelskiego

W Lubelskim Centrum Konferencyjnym marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski gościł najlepszych sportowców z regionu. Na stypendia województwo przeznaczyło milion złotych.

Noc Kultury 2025: Muzyka i koncerty (program)

Noc Kultury 2025: Muzyka i koncerty (program)

Mnóstwo wydarzeń i mnóstwo pomysłów. Za miesiąc czeka nas Noc Kultury w Lublinie. A podczas niej nie zabraknie muzyki. Kto i gdzie zagra podczas 19. edycji lubelskiej Noc Kultury?

Trwa budowa S19
RAPORT
film

S19 Lublin – Lubartów w budowie, czyli miliony ton ziemi i bitumu

Codziennie rano 450 osób stawia się na budowie drogi ekspresowej Lublin – Lubartów. 150 jednostek różnego rodzaju sprzętu kopie, przesuwa, przewozi lub wierci w ziemi. Efekt końcowy tych wszystkich prac zobaczymy pod koniec 2027 roku. Na ten odcinek S19 kierowcy czekają od lat, a mieszkańcy Niemiec odliczają dni do końca tej inwestycji.

Juwenalia już w ten weekend. Kto wystąpi w Lublinie? Są jeszcze ostatnie bilety
galeria

Juwenalia już w ten weekend. Kto wystąpi w Lublinie? Są jeszcze ostatnie bilety

Natalia Szroeder, SOBEL, Kękę, Dżem i Lady Pank. Juwenalia Politechniki Lubelskiej startują za 3 dni. Zostały jeszcze ostanie bilety na piątek lub sobotę. Kto pierwszy, ten lepszy.

Grand Theft Auto VI: Drugi zwiastun już jest (wideo)
galeria
film

Grand Theft Auto VI: Drugi zwiastun już jest (wideo)

Tylko na ten zwiastun czekało więcej ludzi niż na premiery innych gier w ogóle. Wreszcie jest nowy zwiastun gry Grand Theft Auto VI.

Filip Put

Filip Put: Lublin długo czekał na fazę play-off

PGE Start Lublin dzięki pokonaniu Tasomix Rosiek Stal Ostrów Wielkopolski awansował do fazy play-off. Zapraszamy do zapoznania się z wypowiedziami koszykarzy "czerwono-czarnych"

Maturzyści z III LO im. F. D. Kniaźnina w Puławach w dobrych nastrojach po dwóch pierwszych egzaminach
matura 2025

Matematyka z matematyki: zero zaskoczeń. Licealiści pewni swego

Dzisiaj maturzyści w całym kraju mierzyli się z królową nauk. Jak egzamin z matematyki oceniają abiturienci z puławskich szkół średnich? Zdecydowana większość jest dobrej myśli. Przeważają opinie mówiące o tym, że było łatwo.

Piotr Adamczyk jako Olgierd Paderewski "Paberborn" w serialu Langer
film

Langer: serial na podstawie powieści Remigiusza Mroza ma zwiastun i datę premiery (wideo)

W roli głównej – czyli Piotra Langera wystąpił Jakub Gierszał. Partnerują mu: Julia Pietrucha, Piotr Adamczyk i Magdalena Boczarska. A wszystkich zobaczymy już maju.

Matura 2025: Arkusze maturalne z matematyki i odpowiedzi
galeria

Matura 2025: Arkusze maturalne z matematyki i odpowiedzi

Maturzyści piszący we wtorek obowiązkowy egzamin z matematyki na poziomie podstawowym musieli wykazać się m.in. umiejętnością wykonywania działań na liczbach rzeczywistych, znajomością funkcji i ich własności oraz ciągów liczbowych.

Pył na stanowisku pracy – sprawdź, jakie niesie ze sobą zagrożenia!

Pył na stanowisku pracy – sprawdź, jakie niesie ze sobą zagrożenia!

Rozwój technologii przemysłowych sprawia, że dziś coraz większą wagę przywiązuje się także do bezpieczeństwa w miejscu pracy. Wiele mówi się o szkodliwości działania pyłów przemysłowych – stanowiących jeden z nadrzędnych skutków wielu procesów przemysłowych, których długotrwała obecność w powietrzu może przyczynić się nie tylko do zmniejszenia efektywności całej produkcji czy trwałości maszyn, lecz także znacznego pogorszenia się zdrowia pracowników.

Najpopularniejsze błędy przy używaniu złącza Camlock. Sprawdź naszą listę!

Najpopularniejsze błędy przy używaniu złącza Camlock. Sprawdź naszą listę!

Co do zasady, Camlocki powstały do tego, aby znacząco usprawniać przesył substancji płynnych oraz gazów pomiędzy zbiornikami. Ich rola w wielu zakładach specjalistycznych jest nieoceniona, ale tylko w momencie, kiedy Kamloki używane są zgodnie ze sztuką.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium