Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Rolnictwo

6 czerwca 2011 r.
20:07
Edytuj ten wpis

Ule straszą pustką

Wysoka śmiertelność pszczół budzi coraz większy niepokój, bo straty mogą dotknąć całe rolnictwo. Sza
Wysoka śmiertelność pszczół budzi coraz większy niepokój, bo straty mogą dotknąć całe rolnictwo. Sza

W Polsce masowo wymierają pszczoły – alarmują pszczelarze. I wskazują winnych: stosowane przez wielu rolników środki ochrony roślin nowej generacji. O sprawie pisaliśmy przed dwoma tygodniami. Dziś opinia Tadeusza Sabata, prezesa Polskiego Związku Pszczelarskiego.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Dlaczego pszczoły padają?

– Winne neonikotynoidy – środki ochrony roślin o przedłużonym działaniu, które zostają w tkankach rośliny przez cały okres jej wzrostu. W Polsce są stosowane od około pięciu lat. Proszę dziś przyjrzeć się np. rosnącej na polu kukurydzy. Jeśli została tym opryskana, to na końcach liści można znaleźć krople przezroczystej substancji. Zawiera środki owadobójcze, a motyle i pszczoły to piją.

Wielu rolników stosuje tego typu pestycydy?

– W Polsce coraz więcej, bo po wycofaniu tych preparatów z rynku wielu krajów Europy Zachodniej producenci obniżyli ceny. Niemcy, Francja, Słowenia i Włochy już dawno zabroniły stosowania imidaklopridu. I słusznie, bo to substancja, która nie dość, że rozkłada się przez 997 dni, to jest 7 tys. bardziej trująca niż stosowany kiedyś przez rolników DDT. Tymczasem w Polsce nadal jest w składzie wielu preparatów owadobójczych i zapraw nasiennych. W dodatku, te środki są bardzo toksyczne. Kiedyś, by opryskać 100 tys. ha, potrzebna była cysterna. Dziś mieszczą się w bagażniku samochodu.

Naukowcy jeszcze niczego nie potwierdzili. Na całym świecie badacze wciąż szukają odpowiedzi na pytanie, dlaczego pszczoły gwałtownie wymierają.

– Takie badania od kilku lat prowadzi też Państwowy Instytut Weterynaryjny w Puławach. Wyniki opublikuje dopiero w 2012, ale z przecieków wiem, że naukowcy potwierdzą nasze przypuszczenia. Główną przyczyną wymierania pszczół jest stosowanie neonikotynoidów. Na kolejnych miejscach znalazły się choroby i pasożyty pszczół, jak np. waroza czy stosowanie innych pestycydów i nawozów. Wiem, że do podobnych wniosków doszli naukowcy z Węgier.

PIWet bada problem od 2009 roku. Dlaczego to tak długo trwa?

– Głównie ze względu na warunki pogodowe. Na przykład w zeszłym roku badania na polach rzepaku nie wyszły. Pszczoły niewiele latały, bo ciągle padał deszcz.

Jedna z teorii o przyczynach wymierania pszczół mówi o "ogłupiającym” wpływie na owady masztów telefonii komórkowej.

– Naukowcy nie znaleźli na to dowodów. Moim zdaniem, to teoria wymyślona przez producentów chemikaliów. Po to, by odwrócić uwagę od prawdziwej przyczyny.

Jak pszczelarze mogą się chronić?

– Kiedyś zalecaliśmy im, by wypuszczali pszczoły na pole, dopiero na drugi dzień po oprysku. Dziś przestrzegamy, by robili to dopiero na piąty dzień. Kto posłuchał tych rad, będzie zbierał miód.
Problem w tym, że rolnicy są w zasadzie bezkarni. Nadzór prowadzony przez Państwową Inspekcję Ochrony Roślin to fikcja.

Dlaczego nikt nie rozlicza rolników z tego, czym i kiedy pryskają swoje plantacje? Ile kontroli przeprowadzono na polach? Prawo zmieni się dopiero 1 stycznia 2014 roku. Wówczas rolnik, zanim zastosuję chemię, będzie musiał udowodnić, że inne zabiegi agrotechniczne nie wystarczają, by uzyskać plony.

Pozostałe informacje

Motor Lublin kontra Piast Gliwice. Kibiców po meczu zabierze komunikacja miejska

Motor Lublin kontra Piast Gliwice. Kibiców po meczu zabierze komunikacja miejska

W piątek, 9 maja, piłkarze Motoru Lublin zmierzą się Piastem Gliwice. Po meczu kibice będą mogli wrócić autobusami, których będzie więcej.

Stare Miasto w Zamościu

Pieniądze, pomysły i projekty. Startuje budżet obywatelski

Do podziału są ponad 3 mln zł. O tym, na co zostaną wydane, zdecydują mieszkańcy. Oni też mogą zgłaszać swoje propozycje do przyszłorocznego budżetu obywatelskiego Zamościa.

Karol Nawrocki: „zdecydowałem o przekazaniu mieszkania na cele charytatywne”

Karol Nawrocki: „zdecydowałem o przekazaniu mieszkania na cele charytatywne”

Karol Nawrocki zwołał konferencję prasowa, na której mówił o swojej pomocy dla pana Jerzego i wątpliwościach, jakie pojawiły się w sprawie mieszkania w Gdańsku. Powiedział też, że razem z żoną Martą podjął decyzję, by „przekazać to mieszkanie na cele charytatywne”.

Kariera w alpinizmie przemysłowym - jak zostać specjalistą od prac wysokościowych?

Kariera w alpinizmie przemysłowym - jak zostać specjalistą od prac wysokościowych?

Praca na wysokości, często w miejscach trudno dostępnych, wymaga nie tylko sprawności fizycznej i braku lęku przestrzeni, ale przede wszystkim specjalistycznych umiejętności i rygorystycznego podejścia do bezpieczeństwa.

Pierwszy taki ośrodek w Polsce. Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie ma nową placówkę

Pierwszy taki ośrodek w Polsce. Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie ma nową placówkę

Wykrywanie chorób roślin, reakcja na suszę, skuteczności działania nawozów – do tego służy obrazowanie cyfrowe, które stosuje Centrum Fenomiki Roślin otwarte na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie. To pierwszy taki ośrodek w Polsce.

W Bazylice Świętego Piotra w Watykanie kardynałowie uczestniczyli w specjalnej mszy „Pro eligendo papa”, czyli za wybór papieża

Rozpoczyna się konklawe. Jak będzie wybrany nowy papież?

W środę rozpocznie się konklawe, które wybierze 267. papieża. Weźmie w nim udział rekordowa liczba 133 kardynałów elektorów. Drzwi Kaplicy Sykstyńskiej zostaną zamknięte po południu i tego samego dnia odbędzie się jedno głosowanie.

Łosiem, który zranił się prawdopodobnie przeskakując przez przeszkody zajęli się pracownicy ZOO

Przyszedł łoś do przedszkola. Interweniowały służby

Nie wiadomo skąd przyszedł ani jak pokonał ogrodzenie. Faktem jest, że dzisiaj rano po placu jednego z przedszkoli w Zamościu spacerował sobie... łoś.

Wyciąg przy zalewie Zimna Woda zacznie działać od 10 maja

Najdłuższy wyciąg do sportów wodnych. Będzie czynny jeszcze przed sezonem

Sezon nad zalewem Zimna Woda oficjalnie ruszy 28 czerwca, ale wcześniej miłośnicy sportów wodnych będą mogli skorzystać z wakeparku z wyciągiem do nart wodnych.

Wojewoda Komorski straszy posła Moskala prokuraturą: To straszenie mieszkańców
galeria

Wojewoda Komorski straszy posła Moskala prokuraturą: To straszenie mieszkańców

Wojewoda Krzysztof Komorski zwołał pilnie spotkanie z dziennikarzami. Przedstawił na nim dane, które mają obnażyć kłamstwa posłów Prawa i Sprawiedliwości: Michała Moskala i Mariusza Błaszczaka.

Kierownik USC na wylocie. Ślubów udzieli burmistrz
zmiany kadrowe

Kierownik USC na wylocie. Ślubów udzieli burmistrz

Od sierpnia ślubów cywilnych mieszkańcom gminy Końskowola będzie udzielał burmistrz Mariusz Majkutewicz. Wieloletnia kierownik Urzędu Stanu Cywilnego, Danuta Sułek, otrzymała wypowiedzenie.

Zaginęła Elżbieta Giza. Policja prosi o pomoc

Zaginęła Elżbieta Giza. Policja prosi o pomoc

Policjanci z Opola Lubelskiego poszukują zaginionej Elżbiety Gizy.

Dlaczego warto inwestować w województwie lubelskim?

Dlaczego warto inwestować w województwie lubelskim?

Województwo lubelskie to dziś nie tylko perła przyrodnicza i kulturowa Polski Wschodniej, ale coraz bardziej dynamicznie rozwijający się ośrodek gospodarczy. Dzięki wsparciu Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej EURO-PARK WISŁOSAN, region oferuje inwestorom atrakcyjne warunki rozwoju biznesu, preferencyjne ulgi podatkowe oraz dostęp do nowoczesnej infrastruktury.

Hydra - ultranowoczesny bolid stworzony w Lublinie
ZDJĘCIA
galeria

Hydra - ultranowoczesny bolid stworzony w Lublinie

Ultralekki pojazd napędzany wodorem – Hydra – to nowy projekt studentów Politechniki Lubelskiej, który już wkrótce stanie na starcie prestiżowego Shell Eco-marathon. Zbudowany całkowicie od podstaw bolid może nie tylko jeździć, ale też uczyć, inspirować i testować technologie przyszłości.

Burmistrz Piotr Płudowski

Radny: Brak dialogu z przedsiębiorcami. Burmistrz nie powoła Rady Biznesu

Na brak dialogu z łukowskimi przedsiębiorcami wskazuje radny Bartłomiej Bryk (PiS) i proponuje rozwiązanie w postaci Rady Biznesu. Ale zdaniem burmistrza Piotra Płudowskiego nie ma potrzeby „mnożenia już istniejących form współpracy”.

Motor Lublin rozbił u siebie Grudziądzkie Mebelki GKM Grudziądz

Motor Lublin rozbił u siebie Grudziądzkie Mebelki GKM Grudziądz

Drugi domowy mecz i drugie zwycięstwo. We wtorek w ramach drugiej kolejki Ekstraligi U-24 Motor Lublin pokonał na własnym torze Grudziądzkie Mebelki GKM Grudziądz

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium