Rozmowa z Antonim Skrabuchą, dyrektorem Lubelskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Końskowoli, którego oddział w Zamościu organizuje w dniach 3-5 lipca Wystawę Zwierząt Hodowlanych Maszyn i Urządzeń Rolniczych w Sitnie.
• Wystawa Zwierząt Hodowlanych, Maszyn i Urządzeń Rolniczych w Sitnie jest jedną z największych tego typu wystaw w kraju. Ilu wystawców spodziewacie się Państwo w tym roku?
– Tradycyjnie już do Sitna przyjeżdża około 400 firm z różnych branż i 150-200 rolników, którzy przedstawiają swoje osiągnięcia w zakresie hodowli zwierząt. Wystawa obejmuje hodowców bydła, trzody chlewnej, koni, owiec, kóz i królików. Od kilku lat wystawę rozszerzyliśmy o drób ozdobny i gołębie. Najliczniejszą reprezentację stanowi bydło. Wystawa w Sitnie to jednak nie tylko pokaz zwierząt. Obecne są też firmy, które prezentują maszyny i urządzenia rolnicze, pasze, środki ochrony roślin, produkty pszczelarskie jak też firmy propagujące odnawialne źródła energii. Co roku naszą wystawę odwiedza około 30-40 tysięcy osób.
• To nie są tylko rolnicy?
– Oczywiście wystawę odwiedza najwięcej rolników i to nie tylko z województwa lubelskiego, ale też z Podkarpacia. Do Sitna przyjeżdżają też mieszkańcy miast z dziećmi, aby pooglądać zwierzęta. To m.in. z myślą o najmłodszych rozszerzyliśmy wystawę m.in. o drób ozdobny. Dla dzieci organizujemy też konkursy ekologiczne. Bardzo ważne jest, aby już od najmłodszych lat propagować wiedzę dotyczącą ochrony środowiska. Konkursy te cieszą się dużym zainteresowaniem.
• Wystawa w Sitnie jest organizowana z przerwami od 1984 roku. Czym wystawy organizowane w latach 80-tych poprzedniego wieku różniły się od tych, które są obecnie?
– Były to inne wystawy ze względu na zakres. Były mniejsze. Początkowo prezentowane były wyłącznie zwierzęta. Wystawę organizujemy zawsze w pierwszy weekend lipca. Kiedyś próbowaliśmy zmienić tę datę, bo w tym samym czasie odbywają się też inne wystawy w kraju, ale to się nie sprawdziło. Wystawcy są już przyzwyczajeni i kiedy jednego roku wystawa odbywała się w drugi weekend lipca, to i tak gros osób przyjechało tydzień wcześniej.
• Czy rolnicy chętnie prezentują swoje zwierzęta czy też trzeba ich do tego namawiać?
– Myślę, że prawdziwych hodowców namawiać nie trzeba. Zwykle to związki decydują o tym, kto na taką wystawę przyjeżdża. Między hodowcami jest zdrowa, sportowa rywalizacja. Szczególnie rolnikom, którzy jeżdżą później na Polagrę do Poznania, zależy na tym, aby pokazać się na swoim terenie. Chcą zaprezentować się również u siebie. Zazwyczaj w czasie trwania wystawy – początek lipca panuje wysoka temperatura, dlatego warunki przebywanie zwierząt są trudne. Jednak mają one zapewnione na bieżąco paszę i wodę. Nagrodą za znoje i trudy dla hodowców i zwierząt jest niedzielne wręczanie championatów i super championatów.
• Gdzie są trzymane zwierzęta, które są prezentowane na wystawie?
– Są do tego przygotowane specjalne kojce. W czasie trwania wystawy w Sitnie powstaje takie rolniczo-hodowlane miasteczko.
• Wystawa to nie tylko pokazy i ocena zwierząt to również seminaria. Jakie tematy będą poruszane w tym roku?
– Chcemy docenić rasę świń gołębskich-puławskich. Będzie też wykład dotyczący gospodarki pasiecznej, który wygłosi Stanisław Różyński, prezes Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Lublinie. Ze względu na to, że jesteśmy ośrodkiem doradczym, chcemy też przekazać informacje na temat nowych unijnych środków w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020. Jak się mówi nieoficjalnie, w lipcu mają ruszyć pierwsze nabory. Podczas wystawy zostaną rozstrzygnięte również konkursy Agroliga i „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne”.
Program XXIX Wystawy Zwierząt Hodowlanych, Maszyn i Urządzeń Rolniczych Sitno 3-5 lipca 2015 r.
3 lipca – piątek – dzień wewnętrzny
10.00 Ocena gołębi, drobiu ozdobnego i królików
4 lipca – sobota
9.00 – ocena świń
11.00 – ocena bydła, owiec, kóz, koni, drobiu
19.00 – zamknięcie wystawy dla zwiedzających
Seminaria:
11.00 – Gospodarka pasieczna na pożytkach spadziowych – mgr inż. Stanisław Różyński – pasieka
14.00 – 80-lecie uznania ksiąg hodowlanych świń gołębskich-puławskich – dr hab. Marek Babicz, prof. nadzw. Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie – sala konferencyjna
„PROW 2014-2020 – możliwość uzyskania środków na działalność rolniczą” – mgr inż. Teresa Jawor
19.00 Podsumowanie konkursu AGROLIGA i „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne”
Wręczenie nagród hodowcom
Występ zespołu Contrast
5 lipca – niedziela
9.00 powitanie gości, wystąpienia okolicznościowe przed pałacem
10.00 msza św. przed pałacem
11.15 prezentacja nagrodzonych zwierząt
14.00 konkurs oprowadzania cieliczek. Wyniki pozostałych konkursów.
Pokaz kawaleryjski IX Pułku Ułanów Małopolskich – łąka obok terenów wystawowych