Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Rolnictwo

30 czerwca 2015 r.
16:13

Wystawa Zwierząt Hodowlanych, Maszyn i Urządzeń Rolniczych w Sitnie. Program

Fot. KW
Fot. KW

Rozmowa z Antonim Skrabuchą, dyrektorem Lubelskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Końskowoli, którego oddział w Zamościu organizuje w dniach 3-5 lipca Wystawę Zwierząt Hodowlanych Maszyn i Urządzeń Rolniczych w Sitnie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• Wystawa Zwierząt Hodowlanych, Maszyn i Urządzeń Rolniczych w Sitnie jest jedną z największych tego typu wystaw w kraju. Ilu wystawców spodziewacie się Państwo w tym roku?

– Tradycyjnie już do Sitna przyjeżdża około 400 firm z różnych branż i 150-200 rolników, którzy przedstawiają swoje osiągnięcia w zakresie hodowli zwierząt. Wystawa obejmuje hodowców bydła, trzody chlewnej, koni, owiec, kóz i królików. Od kilku lat wystawę rozszerzyliśmy o drób ozdobny i gołębie. Najliczniejszą reprezentację stanowi bydło. Wystawa w Sitnie to jednak nie tylko pokaz zwierząt. Obecne są też firmy, które prezentują maszyny i urządzenia rolnicze, pasze, środki ochrony roślin, produkty pszczelarskie jak też firmy propagujące odnawialne źródła energii. Co roku naszą wystawę odwiedza około 30-40 tysięcy osób.

• To nie są tylko rolnicy?

– Oczywiście wystawę odwiedza najwięcej rolników i to nie tylko z województwa lubelskiego, ale też z Podkarpacia. Do Sitna przyjeżdżają też mieszkańcy miast z dziećmi, aby pooglądać zwierzęta. To m.in. z myślą o najmłodszych rozszerzyliśmy wystawę m.in. o drób ozdobny. Dla dzieci organizujemy też konkursy ekologiczne. Bardzo ważne jest, aby już od najmłodszych lat propagować wiedzę dotyczącą ochrony środowiska. Konkursy te cieszą się dużym zainteresowaniem.

• Wystawa w Sitnie jest organizowana z przerwami od 1984 roku. Czym wystawy organizowane w latach 80-tych poprzedniego wieku różniły się od tych, które są obecnie?

– Były to inne wystawy ze względu na zakres. Były mniejsze. Początkowo prezentowane były wyłącznie zwierzęta. Wystawę organizujemy zawsze w pierwszy weekend lipca. Kiedyś próbowaliśmy zmienić tę datę, bo w tym samym czasie odbywają się też inne wystawy w kraju, ale to się nie sprawdziło. Wystawcy są już przyzwyczajeni i kiedy jednego roku wystawa odbywała się w drugi weekend lipca, to i tak gros osób przyjechało tydzień wcześniej.

• Czy rolnicy chętnie prezentują swoje zwierzęta czy też trzeba ich do tego namawiać?

– Myślę, że prawdziwych hodowców namawiać nie trzeba. Zwykle to związki decydują o tym, kto na taką wystawę przyjeżdża. Między hodowcami jest zdrowa, sportowa rywalizacja. Szczególnie rolnikom, którzy jeżdżą później na Polagrę do Poznania, zależy na tym, aby pokazać się na swoim terenie. Chcą zaprezentować się również u siebie. Zazwyczaj w czasie trwania wystawy – początek lipca panuje wysoka temperatura, dlatego warunki przebywanie zwierząt są trudne. Jednak mają one zapewnione na bieżąco paszę i wodę. Nagrodą za znoje i trudy dla hodowców i zwierząt jest niedzielne wręczanie championatów i super championatów.

• Gdzie są trzymane zwierzęta, które są prezentowane na wystawie?

– Są do tego przygotowane specjalne kojce. W czasie trwania wystawy w Sitnie powstaje takie rolniczo-hodowlane miasteczko.

• Wystawa to nie tylko pokazy i ocena zwierząt to również seminaria. Jakie tematy będą poruszane w tym roku?

– Chcemy docenić rasę świń gołębskich-puławskich. Będzie też wykład dotyczący gospodarki pasiecznej, który wygłosi Stanisław Różyński, prezes Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Lublinie. Ze względu na to, że jesteśmy ośrodkiem doradczym, chcemy też przekazać informacje na temat nowych unijnych środków w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020. Jak się mówi nieoficjalnie, w lipcu mają ruszyć pierwsze nabory. Podczas wystawy zostaną rozstrzygnięte również konkursy Agroliga i „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne”.

Program XXIX Wystawy Zwierząt Hodowlanych, Maszyn i Urządzeń Rolniczych Sitno 3-5 lipca 2015 r.

3 lipca – piątek – dzień wewnętrzny

10.00 Ocena gołębi, drobiu ozdobnego i królików

4 lipca – sobota

9.00 – ocena świń
11.00 – ocena bydła, owiec, kóz, koni, drobiu
19.00 – zamknięcie wystawy dla zwiedzających

Seminaria:
11.00 – Gospodarka pasieczna na pożytkach spadziowych – mgr inż. Stanisław Różyński – pasieka
14.00 – 80-lecie uznania ksiąg hodowlanych świń gołębskich-puławskich – dr hab. Marek Babicz, prof. nadzw. Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie – sala konferencyjna
„PROW 2014-2020 – możliwość uzyskania środków na działalność rolniczą” – mgr inż. Teresa Jawor
19.00 Podsumowanie konkursu AGROLIGA i „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne”
Wręczenie nagród hodowcom
Występ zespołu Contrast

5 lipca – niedziela

9.00 powitanie gości, wystąpienia okolicznościowe przed pałacem
10.00 msza św. przed pałacem
11.15 prezentacja nagrodzonych zwierząt
14.00 konkurs oprowadzania cieliczek. Wyniki pozostałych konkursów.
Pokaz kawaleryjski IX Pułku Ułanów Małopolskich – łąka obok terenów wystawowych

Pozostałe informacje

Magda Balsam zaliczyła kolejny, niezły występ

PGE MKS FunFloor Lublin rozgromił Piotrcovię

Zgodnie z planem przebiegał wtorkowy mecz PGE MKS FunFloor z Piotrcovią. Lublinianki do przerwy prowadziły 16:8, a ostatecznie pokonały rywalki 34:19.

Po dwóch dniach imprezy w Lublinie AZS UMCS ma na koncie siedem medali

Mistrzostwa Polski w pływaniu: Są pierwsze złote medale dla AZS UMCS Lublin

Drugiego dnia mistrzostw Polski w pływaniu zawodnicy AZS UMCS wywalczyli dwa złote medale i jeden srebrny. W sumie, po dwóch dniach imprezy, która rozgrywana jest na Aqua Lublin mają na koncie siedem krążków.

Bartosz Wolski zostaje w Motorze

Motor Lublin przedłużył kontrakt z ważnym piłkarzem

Kolejny ważny zawodnik zostaje w Motorze na dłużej. We wtorek klub z Lublina poinformował, że kontrakt Bartosza Wolskiego został automatycznie przedłużony o jeden sezon, czyli do końca rozgrywek 25/26.

Dr Sławosz Uznański-Wiśniewski

Polak leci w kosmos. Jest oficjalna data startu misji

Dokładnie za miesiąc – 29 maja – Sławosz Uznański-Wiśniewski zostanie drugim Polakiem w Kosmosie. Będzie tam testował między innymi specjalny „hełm” z Lublina.

Na zdjęciu ekipa LSM, która wystąpi na tegorocznych Marleykach.
10 maja 2025, 21:00

Święto muzyki reggae – Marleyki 2025

Marleyki to bez wątpienia najweselsza stypa świata! To coroczne święto muzyki reggae i muzyczny hołd dla ojca założyciela, Roberta Nesty Marleya, znanego szerzej jako Bob Marley.

Wojsko czyści magazyny i sprzedaje: puzony, honkery i motorówkę

Wojsko czyści magazyny i sprzedaje: puzony, honkery i motorówkę

Agencja Mienia Wojskowego ogłasza przetarg na sprzedaż powojskowego sprzętu i pojazdów. Kiedy? 8 maja. Na kupców czekają 152 pozycje o łącznej wartości blisko 500 tys. zł. Są samochody, łódź, maszyny, części zamienne, instrumenty muzyczne oraz drewno opałowe. Zyski ze sprzedaży trafią na Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych, z którego kupowane są nowoczesne urządzenia dla polskiej armii.

2 maja: pracujący, ale nie dla urzędów. Tego dnia spraw nie załatwisz

2 maja: pracujący, ale nie dla urzędów. Tego dnia spraw nie załatwisz

Wielu mieszkańców Lublina i Lubelszczyzny już w czwartek, 1 maja, rozpoczyna długi weekend. Teoretycznie 2 maja jest dniem pracującym, ale urzędy informują, że tego dnia nic nie załatwimy.

Tegoroczny Dzień Otwarty na WSPA

12 kierunków studiów licencjackich, inżynierskich i magisterskich. Rekrutacja na WSPA

Rozpoczęła się rekrutacja na studia w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie. Nowości to na przykład HR z wykorzystaniem narzędzi sztucznej inteligencji oraz Kryminologia i profilaktyka społeczna.

Szkolili Amerykanie, teraz uczą Polacy. Pierwszy taki kurs dla czołgistów M1A1 Abrams
NA POLIGONIE

Szkolili Amerykanie, teraz uczą Polacy. Pierwszy taki kurs dla czołgistów M1A1 Abrams

Pierwszy kurs dla czołgistów M1A1 Abrams prowadzony wyłącznie przez polskich instruktorów. Taki kurs właśnie rozpoczął się w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu (CSWL). Do tej pory polskich wojskowych uczyli specjaliści z USA.

Roztańczony Lublin – Dziennik Wschodni nadał rytm
galeria
film

Roztańczony Lublin – Dziennik Wschodni nadał rytm

Plac Litewski zamienił się w wielką, otwartą scenę taneczną. Mieszkańcy Lublina zatańczyli i świętowali Międzynarodowy Dzień Tańca. To była pierwsza tego typu impreza w naszym mieście.

Szkolenie dla motocyklistów w Lublinie. Dwudniowe i darmowe

Szkolenie dla motocyklistów w Lublinie. Dwudniowe i darmowe

Będą zajęcia praktyczne i teoretyczne. Będzie coś dla posiadaczy zabytkowych motocykli, będzie parada. Wszystko w Lublinie i za darmo. Zapisy już trwają.

Nowoczesne i wodorowe autobusy dla Lublina. Kiedy pierwsze kursy?

Nowoczesne i wodorowe autobusy dla Lublina. Kiedy pierwsze kursy?

Przetarg rozstrzygnięty, pieniądze są, a umowa właśnie została podpisana. W ciągu roku na ulice Lublina wyjedzie 20 wodorowych autobusów.

Motor Lublin z licencją na sezon 25/26

Motor Lublin z licencją na sezon 25/26

We wtorek poznaliśmy werdykt Komisji ds. Licencji Klubowych PZPN na sezon 25/26. Motor Lublin dostał zgodę na grę w PKO BP Ekstraklasie bez żadnych nadzorów. Gdyby beniaminek dostał się do europejskich pucharów, to również mógłby w nich zagrać, bo otrzymał licencję także na występy w rozgrywkach UEFA.

Jakie modele aut z Ameryki cieszą się największą popularnością?

Jakie modele aut z Ameryki cieszą się największą popularnością?

Samochody sprowadzane ze Stanów Zjednoczonych są coraz częściej spotykane na polskich drogach. Wielu kierowców decyduje się na import, ponieważ auta z Ameryki oferują lepsze wyposażenie, a ich zakup bywa bardziej opłacalny niż nabycie analogicznego modelu w Europie.

Oszczędność i higiena, czyli dlaczego warto inwestować w dobre worki do odkurzacza?

Oszczędność i higiena, czyli dlaczego warto inwestować w dobre worki do odkurzacza?

Codzienne porządki w domu wymagają nie tylko sprawnego sprzętu, ale również odpowiednio dobranych akcesoriów. Jednym z istotnych elementów wpływających na skuteczność odkurzania są worki, które odpowiadają za zatrzymywanie zanieczyszczeń wewnątrz urządzenia.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium