Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

e-Wydanie - promocja 1zł za miesiąc!

Ryki

31 stycznia 2020 r.
18:06

Lubelskie: Umowa na zakup samolotów F-35 podpisana. Polska kupi 32 takie myśliwce [zdjęcia]

40 66 A A

Rozpędzają się do 2250 km/h, wznoszą się na 15 kilometrów, są trudno wykrywalne przez radary, a każdy z nich to osobne centrum dowodzenia zdolne prowadzić ataki konwencjonalne i elektroniczne. 32 samoloty F-35 zamówiła właśnie polska armia. Umowę podpisano dzisiaj na lotnisku wojskowym w Dęblinie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W 41 Bazie Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie od rana czuć było dzisiaj podekscytowanie. Zarówno młodzi piloci, jak i doświadczona kadra z zaciekawieniem oczekiwali na przylot amerykańskiego myśliwca piątej generacji F-35. Samolot przyleciał z Włoch, by stanowić tło dla uroczystości podpisania strategicznej umowy na zakup 32 takich maszyn. Wzięły w niej udział najwyższe władze państwowe na czele z prezydentem RP, Andrzejem Dudą i premierem Mateuszem Morawieckim. Stronę amerykańską reprezentowała ambasador Georgette Mosbacher oraz przedstawiciele koncernu Lockheed Martin, producenta samolotu.

– To umowa, dzięki której polskie lotnictwo zostanie wyposażone w najnowocześniejsze na świecie samoloty piątek generacji, F35. One przeniosą nasze lotnictwo w zupełnie nową erę zdolności bojowych i obronnych. To jest wielki dzień dla Rzeczpospolitej i wielki dzień dla nas wszystkich  mówił prezydent Andrzej Duda.

Zwierzchnik Sił Zbrojnych podkreślał również, że nabycie przez Polskę nowych samolotów wzmocni nie tylko naszą przestrzeń powietrzną, ale wpłynie na bezpieczeństwo całej, naszej części Europy.

W podobnym tonie wypowiedział się premier, który zwracał uwagę na przyspieszanie procesu wychodzenia z uzależnienia od sprzętu rosyjskiego.  W dzisiejszym wyścigu technologicznym trzeba mieć sojuszników i czerpać doświadczenie od najlepszych. Dzięki modernizacji naszej armii, odsuwamy cień rosyjskiej dominacji dalej od naszych granic. I wraz z innymi krajami członkowskimi NATO, po zakupie znakomitych F-35, wzrosną nasze zdolności do zapewnienia bezpieczeństwa i pokoju  mówił premier.

Głos zabrał także Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej.  Polskie siły powietrzne wchodzą w nowy etap swojego rozwoju. Kupujemy samoloty, które stanowią centra dowodzenia, wyróżniają się multioperacyjnością, będą współpracować z systemem Patriot oraz naszymi F16  chwalił myśliwce szef MON. Jak dodał, ta umowa to również wypełnienie zobowiązania wobec polskich pilotów, by mogli latać na najlepszym sprzęcie.

Z kolei ambasador Georgette Mosbacher w swoim przemówieniu zwracała uwagę na to, że ta umowa to nie tylko dowód zaufania, ale również przyjaźni pomiędzy Polską i USA.

Pozytywnie o zamówionych samolotach, które w Polsce zobaczymy dopiero za sześć lat (mają wejść do służby w roku 2026) w kuluarach mówili także byli piloci, absolwenci dęblińskiej Szkoły Orląt. Ich zdaniem F-35 jest jedyną maszyną piątej generacji oferowaną do sprzedaży i optymalnym wyborem. Ze względu na wszechstronność, technologię stealth, możliwości techniczne itp.

Wadą, o której w Dęblinie nie mówiono jest natomiast brak offsetu. To oznacza, że Polska nie otrzyma transferu technologii w rozumieniu uczestnictwa w procesie produkcji "naszych" F-35. Za obsługę i części zamienne będzie odpowiadał Lockheed Martin, a szkolenie pilotów ma się odbywać w Stanach Zjednoczonych. Politycy opozycji, zarówno z lewa, jak i prawa, krytykują również brak przejrzystości przy zakupie amerykańskich samolotów, braku przetargu, konsultacji, a także udzielania odpowiedzi na pytania posłów, w tym członków Komisji Obrony Narodowej.

Wartość podpisanej dzisiaj umowy to 4,6 mld dolarów, czyli ok. 18 mld złotych.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 66

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
obywatel / 1 lutego 2020 r. o 06:51
+16
Fajnie jest wydawać nie swoje pieniądze na jakieś durne, bezwartościowe zabawki. A później obciążyć społeczeństwa kolejnymi podatkami. A wyborcy są tacy głupi że widząc tylko 500+.
Avatar
cd dobrej zdrady / 1 lutego 2020 r. o 03:47
+15
bez przetargu, uzbrojenia i offsetu.. I nawet sam Pentagon ma zastrzeżenia do jakości F-35.
Avatar
Adf / 31 stycznia 2020 r. o 19:52
+14
Ło , na forum same ruskie trolle!!! Co szlag was trafia, że Polska jest potęgą militarną? Może niedługo oddacie nam, co nam zabraliście? Może niedługo będzie granica polsko - chińska?
 Polska potegą militarną!? Zobacz dzbanie jak wygląda marynarka wojenna.
Avatar
Ja / 31 stycznia 2020 r. o 18:19
+13
Ciekawe czy wraz z uzbrojeniem? Po zakupie f16 może wyciągnęli jakieś wnioski;)
Avatar
NIEKLECHA / 1 lutego 2020 r. o 04:48
+12
Z CZEGO TE GŁUPI PiSdzielce SIĘ K....CIESZĄ???ONI SĄ JE.....BARDZIEJ, NIŻ KTOKOLWIEK DO TEJ PORY W POLSKIEJ POLITYCE I DO TEGO BEZCZELNIE CHAMSCY!!
Avatar
Adam z Lublina / 31 stycznia 2020 r. o 22:52
+12
Kupować F35 za 550 mln każdy bez żadnego offsetu to tylko PiS potrafi !
Avatar
Gość / 1 lutego 2020 r. o 09:11
+11
...ale miłość ale przyjaźń! - jak kiedyś z sowietami
Avatar
Rocki / 1 lutego 2020 r. o 07:38
+11
Marynarka Wojenna praktycznie zatopiona więc jest szansa że pis kupi lotniskowiec a nawet dwa. Dlaczego dwa? Bo jeden będzie ORP jarek kaczynski a drugi ORP lech kaczynski Glupota pisu jest porażająca!!!!!!
Avatar
Krosta na dupee słonia / 1 lutego 2020 r. o 06:18
+11
Po prostu, jako kolonia pod przykrywką zakupu złomu placimy haracz. Jeszcze gorszy "deal" niz stare nieloty F16. A tak poza tym, wysłuchajcie Jacka Hoga nt poziomu "naszej" oobronnosci. -- ***s://***youtube.com/watch?v=JbRcmvd8Iu0&feature=emb_title
Avatar
berberys f. / 31 stycznia 2020 r. o 19:22
+11
A kiedy będziemy płacić? PiS przeczuwa przegraną, więc zawarł kontrakt, za który będzie płacił następny rząd. Dlatego szybko, bez przetargu, bez offsetu. A nie lepiej żyć w przyjaźni z bliższymi i dalszymi sąsiadami, niż zbroić się. Jeśli ktoś czuje zagrożenie ze strony Rosji, to niech nie myśli, że dzięki zakupionym samolotom Polska da się obronić. Kilka rakiet, którymi dysponuje Rosja i po Polsce ani śladu!
Avatar
olo / 1 lutego 2020 r. o 20:41
+1
Brawo PiS tylko wy macie jaja żeby co kolwiek kupić dla Wojska!!! Tak trzymać dalej.
 Śmigłowce już kupili :)) W sklepie modelarskim. Schowaj się pisowski trollu.
Avatar
Heronim Piękny / 1 lutego 2020 r. o 20:31
0
Brawo PiS tylko wy macie jaja żeby co kolwiek kupić dla Wojska!!! Tak trzymać dalej.
Avatar
prawdziwy Wolak / 1 lutego 2020 r. o 16:20
+2
Podobno Putin ma do sprzedania tani lotniskowiec.
 Ponoć stocznia w Radomiu niebawem będzie wodować nasz narodowy, taki jak ten milion aut elektrycznych.
Avatar
Gość / 1 lutego 2020 r. o 14:28
+1
Wszystko ok,tylko dlaczego Polska płaci 100% za samoloty ,a przeciez to sprawa także NATO???Dlaczego nie ma produkcji części w Polsce tylko Amerykanie będą je dostarczać? I zdarzy się tak,że jak nie zapłacimy Żydom 65 mld dolarów to Amerykanie wstrzymają dostawę części zamiennych,a już nie pomnę o gazie.I co wtedy??? Dlaczego Polska ponosi koszty uzbrojenia dla Ukrainy??? To naszych wrogów my uzbrajamy??? Czy coś się polskiej władzy nie pokręciło!???
Avatar
Gość / 1 lutego 2020 r. o 13:16
+7
PiS nie jest partia prawicowa ani narodowa, jest partia zdrady narodowej, charakteryzujaca sie skrajnym wasalizmem wobec USA, Izraela a nawet takich "poteg" jak Ukrainy czy Litwy. To potomkowie komuchow z mentalnoscia niewolnika, ktorzy zawsze musza komus wiernie sluzyc - za pieniadze ale nawet za paternalistyczne poklepanie po plecach czy siedzenie przy jednym stole.
Avatar
agentorange / 1 lutego 2020 r. o 13:10
+1
I w czym macie problem powska holoto?
Jakim prawem obrażasz innych ludzi tylko dlatego, że myślą inaczej od ciebie? Naprawdę chcesz wojny? Chcesz, żeby ktoś nas atakował? Nie lepiej się po prostu dogadywać? Poza tym przed kim nas mają bronić te myśliwce? Przed Rosją? To jak to jest, że zbroimy się przeciwko Rosji, a kupujemy od niej tyle węgla? Widać wyraźnie, że rząd nie ma pomysłu na cokolwiek, działania jego przedstawicieli są sprzeczne, we wszystkich widzą wrogów, a polską gospodarkę mają w głębokim poważaniu. Polska nigdy nie była światowego formatu graczem, ale teraz świat liczy się z nami jeszcze mniej, praktycznie wcale! Ale żeby to dostrzec nie wystarczy oglądać TVPiS i słuchadz Rydzyjka.
 On "nie odda nawet guzika" a pozniej wzorem swoich idoli sanacyjnych warcholow, spier...li za granice w bezpieczne miejsce.
 On "nie odda nawet guzika" a pozniej wzorem swoich idoli sanacyjnych warcholow, spier...li za granice w bezpieczne miejsce. rozwiń
Avatar
olo / 1 lutego 2020 r. o 12:41
+6
I w czym macie problem powska holoto?
 A ty w czym masz problem pisowska qurwo?
Avatar
_K_ / 1 lutego 2020 r. o 12:38
+9
I w czym macie problem powska holoto?
Jakim prawem obrażasz innych ludzi tylko dlatego, że myślą inaczej od ciebie? Naprawdę chcesz wojny? Chcesz, żeby ktoś nas atakował? Nie lepiej się po prostu dogadywać? Poza tym przed kim nas mają bronić te myśliwce? Przed Rosją? To jak to jest, że zbroimy się przeciwko Rosji, a kupujemy od niej tyle węgla? Widać wyraźnie, że rząd nie ma pomysłu na cokolwiek, działania jego przedstawicieli są sprzeczne, we wszystkich widzą wrogów, a polską gospodarkę mają w głębokim poważaniu. Polska nigdy nie była światowego formatu graczem, ale teraz świat liczy się z nami jeszcze mniej, praktycznie wcale! Ale żeby to dostrzec nie wystarczy oglądać TVPiS i słuchadz Rydzyjka.
Jakim prawem obrażasz innych ludzi tylko dlatego, że myślą inaczej od ciebie? Naprawdę chcesz wojny? Chcesz, żeby ktoś nas atakował? Nie lepiej się po prostu dogadywać? Poza tym przed kim nas mają bronić te myśliwce? Przed Rosją? To jak to jest, że zbroimy się przeciwko Rosji, a kupujemy od niej tyle węgla? Widać wyraźnie, że rząd nie ma pomysłu na cokolwiek, działania jego przedstawicieli są sprzeczne, we wszystkich widzą wrogów, a polską gospodarkę mają w głębokim poważaniu. Polska nigdy nie była światowego formatu graczem, ... rozwiń
Avatar
Yy / 1 lutego 2020 r. o 12:10
-10
I w czym macie problem powska holoto?
Avatar
treser lemingów / 1 lutego 2020 r. o 11:59
-12
Widzę wysyp peowskich trolli.
Zobacz wszystkie komentarze 66

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Koniec pieszych odpraw. Ukraina zamyka granice
Zdjęcia
galeria

Koniec pieszych odpraw. Ukraina zamyka granice

To już ostatnia szansa na przekroczenie pieszo lub autobusem polsko-ukraińskiej granicy. W nocy Ukraina zamknie swoje granice.

Kiedy będą wybory prezydenckie? W nowym projekcie marszałek Sejmu może zmienić datę

Kiedy będą wybory prezydenckie? W nowym projekcie marszałek Sejmu może zmienić datę

O tydzień mogą zostać przesunięte planowane na 10 maja wybory prezydenckie według najnowszego pomysłu Prawa i Sprawiedliwości.

Koronawirus w woj. lubelskim. 181 zakażonych, 37 ozdrowieńców, 7 osób zmarło
Aktualna mapa

Koronawirus w woj. lubelskim. 181 zakażonych, 37 ozdrowieńców, 7 osób zmarło

Aktualne dane dotyczące sytuacji wywołanej koronawirusem SARS-CoV-2 na terenie województwa lubelskiego.

Paweł Podsiadło (Azoty Puławy): Doświadczenie Larsa będzie jego atutem

Paweł Podsiadło (Azoty Puławy): Doświadczenie Larsa będzie jego atutem

Rozmowa z Pawłem Podsiadło, rozgrywającym Azotów Puławy, reprezentantem Polski

Miejskie korepetycje maturalne w Zamościu. Nauczyciele bezpłatnie pomagają uczniom

Miejskie korepetycje maturalne w Zamościu. Nauczyciele bezpłatnie pomagają uczniom

Tego jeszcze nie było. Maturzyści mogą skorzystać z bezpłatnych powtórek, które przygotowują specjalnie dla nich nauczyciele kilku zamojskich szkół. Uczeń z dowolnej placówki, posłucha polonisty czy geografa biorących udział w nowatorskiej akcji. Wykładowcy i słuchacze oczywiście siedzą w swoich domach.

Nie żyje 9 osób zakażonych koronawirusem, w tym pacjent ze szpitala w Puławach
Nowe przypadki zakażenia

Nie żyje 9 osób zakażonych koronawirusem, w tym pacjent ze szpitala w Puławach

Ministerstwo Zdrowia informuje o śmierci 9 kolejnych osób zakażonych koronawirusem.

Policjant wyprowadził mężczyznę z płonącego mieszkania. Chwilę później wybuchła butla z gazem

Policjant wyprowadził mężczyznę z płonącego mieszkania. Chwilę później wybuchła butla z gazem

W bloku przy ul. Niemcewicza w Puławach w ostatnią niedzielę wybuchł pożar. Dym zauważył patrolujący miasto policjant z Lublina. Funkcjonariusz natychmiast wbiegł na górę i wyciągnął z płonącego mieszkania 47-letniego mężczyznę. Chwilę później eksplodowała butla z gazem.

Co można, a czego nie można robić? Policjanci wystawili blisko 100 mandatów w woj. lubelskim
galeria

Co można, a czego nie można robić? Policjanci wystawili blisko 100 mandatów w woj. lubelskim

W sobotę i niedzielę policjanci w całym regionie wystawili blisko 100 mandatów za łamanie ograniczeń dotyczących gromadzenia się i przemieszczania w miejscach publicznych.

"Książę i żebrak" Teatru Osterwy do obejrzenia w sieci
8 kwietnia 2020, 12:00

"Książę i żebrak" Teatru Osterwy do obejrzenia w sieci

Przed nami emisja kolejnego spektaklu Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie. Po świetnie odebranym "Diable i tabliczce czekolady" instytucja proponuje możliwość obejrzenia "Księcia i żebraka" w reżyserii Pawła Aignera. Będzie to możliwe 8 kwietnia o godz. 12.

Tysiące ludzi w parkach w Szanghaju. Chińskie władze zmniejszają restrykcje
film

Tysiące ludzi w parkach w Szanghaju. Chińskie władze zmniejszają restrykcje

Tysiące Chińczyków spędziło weekend odwiedzając parki i spacerując po ulicach Szanghaju.

Stomatologiczne Centrum Kliniczne prawie gotowe. Epidemia koronawirusa opóźni otwarcie

Stomatologiczne Centrum Kliniczne prawie gotowe. Epidemia koronawirusa opóźni otwarcie

Dobiegają końca prace przy budowie nowego Stomatologicznego Centrum Klinicznego Uniwersytetu Medycznego. Jego otwarcie planowano na maj, ale ten termin ulegnie zmianie w związku z trwającą epidemią.

Maseczki ochronne już w Puławach. Mieszkańcy znajdą je w skrzynkach pocztowych

Maseczki ochronne już w Puławach. Mieszkańcy znajdą je w skrzynkach pocztowych

Połowa z 40 tysięcy zamówionych maseczek ochronnych wielokrotnego użytku dotarła dzisiaj do Urzędu Miasta w Puławach. W ich dystrybucji do mieszkańców miasta pomagają żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej z Dęblina. Puławianie maski znajdą w skrzynkach na listy.

MKS Perła przed letnią przebudową składu

MKS Perła przed letnią przebudową składu

Marta Gęga przedłużyła umowę z MKS Perła. Rozgrywająca mistrzyń Polski związała się z klubem dwuletnim kontraktem.

Przez epidemię straciła ubezpieczenie zdrowotne. Ale mieszkance Kurowa udało się pomóc
Alarm 24

Przez epidemię straciła ubezpieczenie zdrowotne. Ale mieszkance Kurowa udało się pomóc

Od połowy marca Powiatowy Urząd Pracy w Puławach nie przyjmuje interesantów. Osoby, które chcą się zarejestrować muszą to zrobić zdalnie - przez internet. Nie wszyscy jednak dają sobie z tym radę. Jeden z kłopotów udało się rozwiązać po naszej interwencji.

Czytelnik alarmuje: W nocy bez pomocy lekarskiej. Był odsyłany od jednej placówki do drugiej, bez skutku
Alarm 24

Czytelnik alarmuje: W nocy bez pomocy lekarskiej. Był odsyłany od jednej placówki do drugiej, bez skutku

- Nocna opieka nie istnieje! Wróciłem do domu z niczym – oburza się nasz Czytelnik. Mężczyzna choruje na astmę. Po tym jak dostał silnych duszności, a leki od lekarza rodzinnego nie działały, chciał skorzystać z pomocy w ramach nocnej opieki. Próbował w trzech punktach, bez skutku.