Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Ryki

8 marca 2017 r.
10:54

Ryki: Przewoźnicy nie chcą na dworzec

Prezes PKS Ryki, Stanisław Kondrasiuk, zapewnia, że warunki na placu są znacznie lepsze, niż przy ul. Kościuszki. – Ale należy pamiętać, że utrzymanie tego kosztuje, stąd opłaty
Prezes PKS Ryki, Stanisław Kondrasiuk, zapewnia, że warunki na placu są znacznie lepsze, niż przy ul. Kościuszki. – Ale należy pamiętać, że utrzymanie tego kosztuje, stąd opłaty (fot. Radosław Szczęch)

Centralny przystanek autobusowy przy ul. Kościuszki w Rykach zostanie zlikwidowany. Korzystający z niego przewoźnicy zostali zaproszeni na dworzec autobusowy dzierżawiony przez rycki PKS. Przeprowadzka oznacza dla nich nowe opłaty za wjazd, a to może przełożyć się na nowe ceny biletów.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Uchwałę o likwidacji przystanku, przy którym zatrzymywali się wszyscy prywatni przewoźnicy, podjęła w lutym rada miasta. Argumentami wysuwanymi przez samorząd są m.in. względy bezpieczeństwa podróżnych oraz brak odpowiedniej ilości miejsca przy starym przystanku. Ten zlokalizowany jest w centrum miasta, tuż przy budynkach użyteczności publicznej. Ruch busów oraz podróżni, którzy zostawiali przy nich swoje auta, sprawiał, że mieszkańcy ulicy Kościuszki mieli trudności ze znalezieniem wolnego miejsca. Kiedy miasto przez swoją nową spółkę przejęło PKS Ryki i rozpoczęło dzierżawę jego dworca autobusowego, powstała alternatywa, z której władze postanowiły skorzystać. Zamykając przystanek zmusiły prywatnych przewoźników do korzystania z dworca i wnoszenia opłat. Do tej pory właściciele busów z przystanku korzystali za darmo. Za miesiąc, kiedy zacznie obowiązywać nowa uchwała, każdy wjazd na dworzec to wydatek 4 złotych netto.

– To dla nas jak grom z jasnego nieba. Mieliśmy obiecane, że z przystanku przy ul. Kościuszki będziemy mogli korzystać do końca tego roku, ale okazało się, że prawo może działać wstecz. Dla mojej firmy to będzie strata kilkudziesięciu tysięcy złotych w skali roku – mówi Piotr Kałużyński z firmy Trans-Bus. – Kto w ten sposób zmienia warunki? Gdzie jest okres przejściowy? Rozmawiałem z kolegami z innych firm i wszyscy jesteśmy takim traktowaniem oburzeni.

Jak podkreśla, cały proces likwidowania przystanku toczy się zbyt szybko. – Władze chyba zapomniały o tym, że zmieniając przystanek musimy otrzymać szereg pozwoleń, złożyć wnioski do urzędów powiatowych i wojewódzkich. Trzeba zaktualizować rozkłady jazdy. Gdzie jest na to czas? – pyta Kałużyński. Przewoźnik zapowiada, że zmiana, którą przeforsowała rada miasta może odbić się na cenach biletów. – Ja nie zmieniałem tej ceny od 8 lat, ale w tej sytuacji nie będę miał innego wyjścia – zapowiada Kałużyński, który rozważa również rezygnację z zatrzymywania się w Rykach.

– Każdy chciałby móc wjeżdżać wszędzie za darmo, ja też nie miałbym nic przeciwko temu, żeby PKS za darmo korzystał z dworców w Łukowie, w Puławach, czy w Lublinie, ale wszędzie tam obowiązujące stawki są znacznie wyższe, niż nasza propozycja 4 złotych netto (za każdy wjazd).

Dwóch przewoźników nowe warunki zaakceptowało, teraz czekam na kolejnych. Ja naprawdę nikogo do korzystania z naszego dworca nie zmuszam – mówi prezes PKS Ryki, Stanisław Kondrasiuk. Zapewnia też, że warunki na placu są znacznie lepsze, niż przy ul. Kościuszki. – Znacznie więcej miejsca, ponumerowane stanowiska, wiaty, rozkłady jazdy, bezpieczeństwo pasażerów, ale należy pamiętać, że utrzymanie tego kosztuje, stąd opłaty.

Pozostałe informacje

Centrum nieprzejezdne. Idzie barwny korowód z okazji 3 maja
UTRUDNIENIA W RUCHU

Centrum nieprzejezdne. Idzie barwny korowód z okazji 3 maja

W sobotę 3 maja w Lublinie odbędzie się barwny korowód tańczący poloneza. Na kierowców w czasie obchodów święta czekają utrudnienia.

Zdjęcie ilustracyjne

Cień Sahrynia nad Tomaszowem. Pamięć kpt. Jachymka na celowniku

W lokalnej społeczności jest uważany za bohatera, który bronił polskiej ludności przed atakami UPA. Jednak jego działalność budzi kontrowersje wśród mniejszości ukraińskiej. Sprawą zajęli się radni Tomaszowa Lubelskiego.

Już w półfinale play-off Bogdanka LUK Lublin sprawiła niespodziankę eliminując mistrza Polski JSW Jastrzębski Węgiel. W finale zagra z wicemistrzem z Zawiercia

Bogdanka LUK Lublin zaczyna walkę o złoto z Aluron CMC Wartą Zawiercie

W pierwszym meczu finałowym play-off o mistrzostwo Polski Bogdanka LUK Lublin zmierzy się na wyjeździe z Aluron CMC Wartą Zawiercie. Pierwszy gwizdek środowego spotkania o godzinie 18.

Magda Balsam zaliczyła kolejny, niezły występ

PGE MKS FunFloor Lublin rozgromił Piotrcovię

Zgodnie z planem przebiegał wtorkowy mecz PGE MKS FunFloor z Piotrcovią. Lublinianki do przerwy prowadziły 16:8, a ostatecznie pokonały rywalki 34:19.

Po dwóch dniach imprezy w Lublinie AZS UMCS ma na koncie siedem medali

Mistrzostwa Polski w pływaniu: Są pierwsze złote medale dla AZS UMCS Lublin

Drugiego dnia mistrzostw Polski w pływaniu zawodnicy AZS UMCS wywalczyli dwa złote medale i jeden srebrny. W sumie, po dwóch dniach imprezy, która rozgrywana jest na Aqua Lublin mają na koncie siedem krążków.

Bartosz Wolski zostaje w Motorze

Motor Lublin przedłużył kontrakt z ważnym piłkarzem

Kolejny ważny zawodnik zostaje w Motorze na dłużej. We wtorek klub z Lublina poinformował, że kontrakt Bartosza Wolskiego został automatycznie przedłużony o jeden sezon, czyli do końca rozgrywek 25/26.

Dr Sławosz Uznański-Wiśniewski

Polak leci w kosmos. Jest oficjalna data startu misji

Dokładnie za miesiąc – 29 maja – Sławosz Uznański-Wiśniewski zostanie drugim Polakiem w Kosmosie. Będzie tam testował między innymi specjalny „hełm” z Lublina.

Na zdjęciu ekipa LSM, która wystąpi na tegorocznych Marleykach.
10 maja 2025, 21:00

Święto muzyki reggae – Marleyki 2025

Marleyki to bez wątpienia najweselsza stypa świata! To coroczne święto muzyki reggae i muzyczny hołd dla ojca założyciela, Roberta Nesty Marleya, znanego szerzej jako Bob Marley.

Wojsko czyści magazyny i sprzedaje: puzony, honkery i motorówkę

Wojsko czyści magazyny i sprzedaje: puzony, honkery i motorówkę

Agencja Mienia Wojskowego ogłasza przetarg na sprzedaż powojskowego sprzętu i pojazdów. Kiedy? 8 maja. Na kupców czekają 152 pozycje o łącznej wartości blisko 500 tys. zł. Są samochody, łódź, maszyny, części zamienne, instrumenty muzyczne oraz drewno opałowe. Zyski ze sprzedaży trafią na Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych, z którego kupowane są nowoczesne urządzenia dla polskiej armii.

2 maja: pracujący, ale nie dla urzędów. Tego dnia spraw nie załatwisz

2 maja: pracujący, ale nie dla urzędów. Tego dnia spraw nie załatwisz

Wielu mieszkańców Lublina i Lubelszczyzny już w czwartek, 1 maja, rozpoczyna długi weekend. Teoretycznie 2 maja jest dniem pracującym, ale urzędy informują, że tego dnia nic nie załatwimy.

Tegoroczny Dzień Otwarty na WSPA

12 kierunków studiów licencjackich, inżynierskich i magisterskich. Rekrutacja na WSPA

Rozpoczęła się rekrutacja na studia w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie. Nowości to na przykład HR z wykorzystaniem narzędzi sztucznej inteligencji oraz Kryminologia i profilaktyka społeczna.

Szkolili Amerykanie, teraz uczą Polacy. Pierwszy taki kurs dla czołgistów M1A1 Abrams
NA POLIGONIE

Szkolili Amerykanie, teraz uczą Polacy. Pierwszy taki kurs dla czołgistów M1A1 Abrams

Pierwszy kurs dla czołgistów M1A1 Abrams prowadzony wyłącznie przez polskich instruktorów. Taki kurs właśnie rozpoczął się w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu (CSWL). Do tej pory polskich wojskowych uczyli specjaliści z USA.

Roztańczony Lublin – Dziennik Wschodni nadał rytm
galeria
film

Roztańczony Lublin – Dziennik Wschodni nadał rytm

Plac Litewski zamienił się w wielką, otwartą scenę taneczną. Mieszkańcy Lublina zatańczyli i świętowali Międzynarodowy Dzień Tańca. To była pierwsza tego typu impreza w naszym mieście.

Szkolenie dla motocyklistów w Lublinie. Dwudniowe i darmowe

Szkolenie dla motocyklistów w Lublinie. Dwudniowe i darmowe

Będą zajęcia praktyczne i teoretyczne. Będzie coś dla posiadaczy zabytkowych motocykli, będzie parada. Wszystko w Lublinie i za darmo. Zapisy już trwają.

Nowoczesne i wodorowe autobusy dla Lublina. Kiedy pierwsze kursy?

Nowoczesne i wodorowe autobusy dla Lublina. Kiedy pierwsze kursy?

Przetarg rozstrzygnięty, pieniądze są, a umowa właśnie została podpisana. W ciągu roku na ulice Lublina wyjedzie 20 wodorowych autobusów.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium