Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Ryki

12 czerwca 2016 r.
20:26

Urząd nie chce przejmować PKS razem z długiem

0 11 A A
Dworzec PKS w Rykach (fot. Paweł Buczkowski / archiwum)
Dworzec PKS w Rykach (fot. Paweł Buczkowski / archiwum)

Burmistrz Ryk miał do piątku powołać nową spółkę przewozową, która przejęłaby wydzieloną część upadającego PKS Puławy. Tak się jednak nie stanie.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Jeszcze tydzień temu wydawało się, że ponad 30 pracowników PKS Ryki (należącego do PKS Puławy) może spać spokojnie, bo chęć ich zatrudnienia deklarował samorząd. Likwidator PKS Puławy miał sprzedać warte kilka milionów złotych tereny przy ul. Dęblińskiej w Puławach. Pieniądze miały pozwolić na spłatę znacznej części zadłużenia firmy. Miasto Ryki miało zaś stworzyć nową spółkę przewozową, która stanęłaby do przetargu na dzierżawę dworca autobusowego w Rykach i autobusów. Po kilku miesiącach dzierżawy miasto mogłoby skorzystać z prawa pierwokupu atrakcyjnych terenów inwestycyjnych w centrum Ryk.

Ten scenariusz jest już jednak nieaktualny. Likwidator PKS Puławy Marcin Komadowski nie sprzedał nieruchomości w Puławach. Przetarg na plac, magazyny, warsztaty, stację paliw i biurowiec po raz kolejny zakończył się fiaskiem. Tym samym nie zdobył środków na spłatę zadłużenia wobec wierzycieli. Dług jest wysoki – tylko wobec Skarbu Państwa wynosi już około 6 mln złotych (z odsetkami), a do tego należy doliczyć zobowiązania wobec załogi, w tym zadłużenie w ZUS.

W tej sytuacji władze Ryk wycofały się z powołania nowej spółki, bo nie chcą, by ta już na wejściu otrzymała bagaż w postaci konieczności spłaty puławskich zobowiązań.

– Nie ukrywam, że sytuacja bardzo się skomplikowała. Wydzierżawienie i kupno PKS Ryki powoduje dzisiaj, że wszystkie zobowiązania przeszłyby na naszą spółkę, łącznie z koniecznością zwrotu pomocy publicznej. Poza tym świadczenie usług przewozowych to ryzykowny biznes, który wymagałby ciągłego finansowania. Ja tej sprawy jeszcze nie zamykam, ale na razie decyzja o utworzeniu spółki musi zostać odłożona – mówi Jarosław Żaczek, burmistrz Ryk.

Zdaniem burmistrza, najważniejsze będą teraz rozmowy w Ministerstwie Skarbu Państwa odnośnie szans na umorzenie pomocy publicznej przyznanej kilka lat temu PKS Puławy. Dotychczas resort stał na stanowisku, że te pieniądze podlegają zwrotowi. Władze Ryk liczą na to, że resort zmieni zdanie.

Czasu na podejmowanie jakichkolwiek decyzji jest jednak coraz mniej. Większości pracowników umowy o pracę kończą się 30 czerwca. Do przetargu na dzierżawę dworca i autobusów (w tym świadczenie usług) w powiecie ryckim prawdopodobnie nie przystąpią firmy prywatne. Tego rodzaju przewoźnicy mogą zechcieć przejąć jedynie najbardziej rentowne kursy. Jeśli więc gmina odpuści walkę o PKS, pracownicy mogą spodziewać się zwolnień, a mieszkańcy powiatu – zmniejszenia ilości obsługiwanych połączeń.

Komentarze 11

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 20 czerwca 2016 o 10:55
0
Pewnie by nie starczyło na pensje dla zatrudnionych w gminie: Pośpiecha (kumpel burmistrza z PISu, ich żony mają wspólny biznes), Wasilewskiego (pracownika byłego biura poselskiego byłego posła), H.Jończyk (osoby z rodziny red. Jończyka z lokalnej gazetki Twój Głos, wspierającej nową władzę, przed wyborami, jak i w czasie obecnej kadencji). A co tam kogo obchodzi jakiś PKS. A może o to chodzi, żeby tu powstał market, bo jedną lokalizację już zablokowali mieszkańcy Ryk.
Avatar
Gość / 16 czerwca 2016 o 10:35
0
Ja to bym w ogóle nie przejmował PKS-u. PKS Puławy już zawsze będzie mi się źle kojarzył. Kierowcy często palili papierosy w czasie jazdy. Zrobili sobie palarnię na kółkach kosztem pasażerów. Do dzisiaj mi się niedobrze robi na myśl o zdarzeniu, o którym ciężko zapomnieć. Jechałem z Lublina, odj.godz. 13.00 dnia 06.07.2012 r. – od Jastkowa kierowca zaczął palić w busie PKS-u Puławy. Kierowca ten pokazał mi środkowy palec, tak się odgrażał, bo śmiałem mu zwrócić uwagę dlaczego pali papierosy w czasie jazdy. Wysiadłem cały roztrzęsiony i zdenerwowany, a przecież zapłaciłem za bilet. Od tej pory nie jeżdżę PKS-em Puławy. Dziękuję za takie potraktowanie. Nigdy więcej!
Ja to bym w ogóle nie przejmował PKS-u. PKS Puławy już zawsze będzie mi się źle kojarzył. Kierowcy często palili papierosy w czasie jazdy. Zrobili sobie palarnię na kółkach kosztem pasażerów. Do dzisiaj mi się niedobrze robi na myśl o zdarzeniu, o którym ciężko zapomnieć. Jechałem z Lublina, odj.godz. 13.00 dnia 06.07.2012 r. – od Jastkowa kierowca zaczął palić w busie PKS-u Puławy. Kierowca ten pokazał mi środkowy palec, tak się odgrażał, bo śmiałem mu zwrócić uwagę dlaczego pali papierosy w czasie jazdy. Wysiadłem cały roztrzęsiony i zdene... rozwiń
Avatar
Gość / 13 czerwca 2016 o 08:51
0
Pks wyprowadzany był systematycznie od ładnych parunastu lat a nie że winne rządy po-psl czy pis, sami pracownicy brali co się dało a teraz ratować trupa?!nie ma już co kraść to upadło?!dziwne
Avatar
złoty / 13 czerwca 2016 o 06:28
0
Co tam w tych Puławach tak wszystko zdłużone?A ludzie żyją dostatnio.
Avatar
Gość / 13 czerwca 2016 o 06:28
0
Wszystkie spółki w 100% państwowe padają. Widać jakie są efekty jak państwo wpindala się do zarządzania.... Zaczęło się od stoczni Gadńskiej, a kończy na PKS-ach.....
Avatar
Gość / 13 czerwca 2016 o 05:56
0
Teraz na PIS zganiacie ?!A kto rządził przez ostatnie dwie kadencje nie PO-PSL ?!
Avatar
Gość / 12 czerwca 2016 o 22:32
0
zadłużenie w zus... jaka to fikcja... piramida finansowa pusta w środku...
Avatar
Gość / 12 czerwca 2016 o 22:22
0
Pani Małgosia ostatnio akty erekcyjne w Azotach murowała a o PKSie zapomniała? Też mgłaby sobie parę zdjęć pyknąć i prezydentowi pokazać.
Avatar
Gość / 12 czerwca 2016 o 21:45
0
PIS definitywnie wykańcza PKS Puławy. PO konkretnie zapewna puławski Karpiński holował to coś by nie upadło. Grobel uciekał od odpowiedzialność bo mógł pomóć. Taraz pracownicy mają co mają bo nadzieję pokładali właśnie w PIS i bardzo dobrze. Niech mają za swoję. I PO i PIS to to samo!!! A zgadzam się takiego słabego posła jak Szulowski to lubelskie chyba nie widziało. Wystarczy na niego spojrzeć. A jeszcze jak się odezwie to płakać się chce. Kto go w tych ministerstwach poważnie potraktuje.
Avatar
Gość / 12 czerwca 2016 o 21:42
0
W ramach programu PKS+ rząd musi umorzyć długi, przecież pan burmistrz to człowiek dobrej zmiany i z pewnością ma dobre wejścia w rządzie, no i pani Małgosia z posłem Szulowskim to najlepsi powiatowi działacze pisu, też pomogą. Prawda?
Avatar
Gość / 20 czerwca 2016 o 10:55
0
Pewnie by nie starczyło na pensje dla zatrudnionych w gminie: Pośpiecha (kumpel burmistrza z PISu, ich żony mają wspólny biznes), Wasilewskiego (pracownika byłego biura poselskiego byłego posła), H.Jończyk (osoby z rodziny red. Jończyka z lokalnej gazetki Twój Głos, wspierającej nową władzę, przed wyborami, jak i w czasie obecnej kadencji). A co tam kogo obchodzi jakiś PKS. A może o to chodzi, żeby tu powstał market, bo jedną lokalizację już zablokowali mieszkańcy Ryk.
Avatar
Gość / 16 czerwca 2016 o 10:35
0
Ja to bym w ogóle nie przejmował PKS-u. PKS Puławy już zawsze będzie mi się źle kojarzył. Kierowcy często palili papierosy w czasie jazdy. Zrobili sobie palarnię na kółkach kosztem pasażerów. Do dzisiaj mi się niedobrze robi na myśl o zdarzeniu, o którym ciężko zapomnieć. Jechałem z Lublina, odj.godz. 13.00 dnia 06.07.2012 r. – od Jastkowa kierowca zaczął palić w busie PKS-u Puławy. Kierowca ten pokazał mi środkowy palec, tak się odgrażał, bo śmiałem mu zwrócić uwagę dlaczego pali papierosy w czasie jazdy. Wysiadłem cały roztrzęsiony i zdenerwowany, a przecież zapłaciłem za bilet. Od tej pory nie jeżdżę PKS-em Puławy. Dziękuję za takie potraktowanie. Nigdy więcej!
Ja to bym w ogóle nie przejmował PKS-u. PKS Puławy już zawsze będzie mi się źle kojarzył. Kierowcy często palili papierosy w czasie jazdy. Zrobili sobie palarnię na kółkach kosztem pasażerów. Do dzisiaj mi się niedobrze robi na myśl o zdarzeniu, o którym ciężko zapomnieć. Jechałem z Lublina, odj.godz. 13.00 dnia 06.07.2012 r. – od Jastkowa kierowca zaczął palić w busie PKS-u Puławy. Kierowca ten pokazał mi środkowy palec, tak się odgrażał, bo śmiałem mu zwrócić uwagę dlaczego pali papierosy w czasie jazdy. Wysiadłem cały roztrzęsiony i zdene... rozwiń
Avatar
Gość / 13 czerwca 2016 o 08:51
0
Pks wyprowadzany był systematycznie od ładnych parunastu lat a nie że winne rządy po-psl czy pis, sami pracownicy brali co się dało a teraz ratować trupa?!nie ma już co kraść to upadło?!dziwne
Avatar
złoty / 13 czerwca 2016 o 06:28
0
Co tam w tych Puławach tak wszystko zdłużone?A ludzie żyją dostatnio.
Avatar
Gość / 13 czerwca 2016 o 06:28
0
Wszystkie spółki w 100% państwowe padają. Widać jakie są efekty jak państwo wpindala się do zarządzania.... Zaczęło się od stoczni Gadńskiej, a kończy na PKS-ach.....
Avatar
Gość / 13 czerwca 2016 o 05:56
0
Teraz na PIS zganiacie ?!A kto rządził przez ostatnie dwie kadencje nie PO-PSL ?!
Avatar
Gość / 12 czerwca 2016 o 22:32
0
zadłużenie w zus... jaka to fikcja... piramida finansowa pusta w środku...
Avatar
Gość / 12 czerwca 2016 o 22:22
0
Pani Małgosia ostatnio akty erekcyjne w Azotach murowała a o PKSie zapomniała? Też mgłaby sobie parę zdjęć pyknąć i prezydentowi pokazać.
Avatar
Gość / 12 czerwca 2016 o 21:45
0
PIS definitywnie wykańcza PKS Puławy. PO konkretnie zapewna puławski Karpiński holował to coś by nie upadło. Grobel uciekał od odpowiedzialność bo mógł pomóć. Taraz pracownicy mają co mają bo nadzieję pokładali właśnie w PIS i bardzo dobrze. Niech mają za swoję. I PO i PIS to to samo!!! A zgadzam się takiego słabego posła jak Szulowski to lubelskie chyba nie widziało. Wystarczy na niego spojrzeć. A jeszcze jak się odezwie to płakać się chce. Kto go w tych ministerstwach poważnie potraktuje.
Avatar
Gość / 12 czerwca 2016 o 21:42
0
W ramach programu PKS+ rząd musi umorzyć długi, przecież pan burmistrz to człowiek dobrej zmiany i z pewnością ma dobre wejścia w rządzie, no i pani Małgosia z posłem Szulowskim to najlepsi powiatowi działacze pisu, też pomogą. Prawda?
Zobacz wszystkie komentarze 11

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Wieczorny maraton na rolkach po Lublinie. Tym razem w nietypowych strojach [zdjęcia]
galeria

Wieczorny maraton na rolkach po Lublinie. Tym razem w nietypowych strojach [zdjęcia] 1 0

To był już czwarty w tym roku przejazd rolkarzy przez Lublin. Tym razem część z nich pojawiła się w przebraniach zwierząt.

Żniwowanie w Muzeum Wsi Lubelskiej
22 lipca 2018, 11:00

Żniwowanie w Muzeum Wsi Lubelskiej 1 0

Co Gdzie Kiedy. Muzeum Wsi Lubelskiej zaprasza na kolejną odsłonę wakacyjnych pokazów dawnego rzemiosła. W niedzielę, 22 lipca o godz. 11 w Skansenie rozpoczną się pokazy żniwowania.

Poradnia Leczenia Ran Przewlekłych powstała w bialskim szpitalu

Poradnia Leczenia Ran Przewlekłych powstała w bialskim szpitalu 0 0

Przy szpitalu w Białej Podlaskiej zaczęła funkcjonować Poradnia Leczenia Ran Przewlekłych. Placówka podpisała umowę z lubelskim NFZ.

Śmiertelny wypadek na drodze krajowej nr 19. Nie żyje pieszy

Śmiertelny wypadek na drodze krajowej nr 19. Nie żyje pieszy 5 0

Do tragicznego wypadku doszło po godz. 1 w nocy na drodze krajowej nr 19 w miejscowości Firlej.

Wraca Puławskie Kino Samochodowe
27 lipca 2018, 0:00

Wraca Puławskie Kino Samochodowe 7 1

Co Gdzie Kiedy. Gratka dla miłośników kina w Puławach. W dniach 27-29 lipca odbędzie się kolejna już edycja Puławskiego Kina Samochodowego, nawiązującego do amerykańskiej tradycji seansów.

94 PZLA MP. Podsumowanie drugiego dnia. Kto zdobył medale? [zdjęcia]
galeria

94 PZLA MP. Podsumowanie drugiego dnia. Kto zdobył medale? [zdjęcia] 0 0

Małgorzata Hołub-Kowalik i Karol Zalewski złotymi medalistami w biegu na 400 metrów. To dość spora niespodzianka bo za faworytów w obu przypadkach uchodzili inni uczestnicy finału

Tłumy na koncercie Siła Kobiet na pl. Zamkowym w Lublinie [zdjęcia]
galeria
film

Tłumy na koncercie Siła Kobiet na pl. Zamkowym w Lublinie [zdjęcia] 95 25

W Lublinie trwa koncert Siła Kobiet. Na scenie występują: Paulina Przybysz, Monika Brodka, Katarzyna Nosowska i Kayah. Na plac Zamkowy przyszły tłumy

Wjechał samochodem w rowerzystki. 13-latka nie żyje
kraj
film

Wjechał samochodem w rowerzystki. 13-latka nie żyje 5 2

Radomyśl (woj. wielkopolskie). Na trasie Wschowa-Radomyśl samochód osobowy uderzył w dwie nastolatki jadące na rowerach. Młodsza z dziewcząt, 13-latka, zginęła na miejscu. Jej rok starsza koleżanka została przewieziona do szpitala. Przyczyny wypadku bada prokuratura.

Lato na Placu Litewskim: Brak sensu, Aniołek, Żyrafa i Stołek
2 sierpnia 2018, 17:00

Lato na Placu Litewskim: Brak sensu, Aniołek, Żyrafa i Stołek 2 0

Co Gdzie Kiedy. Popularny spektakl Centrum Kultury - Brak sensu, Aniołek, Żyrafa i Stołek będzie można zobaczyć bezpłatnie w ramach wakacyjnego projektu Lato na Placu Litewskim. Pokaz odbędzie się dwukrotnie - w czwartek, 2 sierpnia i piątek, 3 sierpnia o godz. 17 przy pomniku Unii Lubelskiej.

Carnaval Sztukmistrzów 2018: Kto wystąpi? Czego nie przegapić?
galeria

Carnaval Sztukmistrzów 2018: Kto wystąpi? Czego nie przegapić? 36 4

Żeby obejrzeć wszystkie występy, najlepiej zacząć w czwartek. Dlatego już dziś przedstawiamy program festiwalu, choć najwięcej spektakli będzie dopiero za tydzień. Jak zwykle warto zarezerwować dużo czasu, dobrze zaplanować dzień i zatroszczyć się o wygodne obuwie

Skoki Narciarskie. Polska deklasuje rywali w Wiśle!
film

Skoki Narciarskie. Polska deklasuje rywali w Wiśle! 0 0

Podczas inauguracyjnego konkursu Letniego Grand Prix 2018 na skoczni im. Adama Małysza w Wiśle reprezentacja Polski zajęła pierwsze miejsce osiągając rekordową przewagę 71,3 punktu nad drugimi w klasyfikacji Niemcami. Trzecie miejsce przypadło Norwegom

Gryf Wejherowo - Górnik Łęczna 2:2. Odrobili dwie bramki straty

Gryf Wejherowo - Górnik Łęczna 2:2. Odrobili dwie bramki straty 15 4

Przebudowany po drugim spadku z rzędu zespół z Łęcznej w pierwszym meczu nowego sezonu wywalczył punkt w Wejherowie chociaż po niespełna pół godzinie gry przegrywał 0:2

Tomasovia pokonała Stal Kraśnik 4:2

Tomasovia pokonała Stal Kraśnik 4:2 4 1

Po sparingu Stali z Tomasovią zdecydowanie lepsze humory panują w obozie czwartoligowca. Drużyna Pawła Babiarza ograła beniaminka III ligi 4:2

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!