Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Edukacja

9 października 2020 r.
16:48

Sanepid: Decyzję o zdalnej lub hybrydowej pracy szkoły zawsze podejmuje dyrektor

Autor: Zdjęcie autora ask
(fot. zdjęcie ilustracyjne/MK)

W piątek w województwie lubelskim zdalnie pracuje 36 szkół i przedszkoli, a całkowicie ze stacjonarnego nauczania zrezygnowały 22 placówki. Kto decyduje kiedy szkoły są zamykane? Kiedy uczniowie i rodzice trafiają na kwarantannę?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
  • Kto decyduje o tym, czy szkoła pracować będzie w trybie hybrydowym lub zdalnym?

Anna Romaniuk, z WSSE w Lublinie: Decyzję zawsze podejmuje dyrektor szkoły, ale robi to po uzyskaniu zgody organu prowadzącego oraz na podstawie pozytywnej opinii wydanej przez właściwego miejscowo Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego. Dyrektor może także zawiesić zajęcia.

  • Kiedy placówka w całości przechodzi na nauczanie zdalne, a kiedy dotyczy to tylko jednego oddziału, czy grupy uczniów?

Uzależnione jest to od lokalnej sytuacji epidemiologicznej m.in. liczby osób zakażonych, zapadalności, dynamiki wzrostu, ale także możliwości organizacyjnych i architektonicznych konkretnej szkoły. Pod uwagę brana jest też sprawa dojazdu do danej szkoły.

  • Kto ma w tej kwestii decydujące zdanie? Czy to dyrektor zwraca się do Inspekcji Sanitarnej z konkretną propozycją i mówi np. chcę żeby klasa 1c przez pięć najbliższych dni pracowała z domu, czy taka propozycja wychodzi od PSSE?

Dyrektor szkoły kieruje wniosek do Inspekcji Sanitarnej o wydanie opinii w sprawie zawieszenia zajęć w związku z potwierdzonym badaniem laboratoryjnym przypadkiem (przypadkami) zakażenia ucznia lub pracownika szkoły, a także biorąc pod uwagę sytuację epidemiologiczną na terenie, gdzie zlokalizowana jest szkoła. Także dyrektor określa jakiej klasy, klas, czy całej szkoły ma dotyczyć zmiana, ze wskazaniem formy kształcenia, opisując przy tym podjęte działania, jak też rozwiązania organizacyjne.

  • Kto określa, jak długo szkoła, czy konkretna klasa ma pracować zdalnie? Rozumiem, że tu decydująca jest opinia Inspekcji Sanitarnej.

Nie. To dyrektor wskazuje czas na jaki zmienia formę kształcenia. Należy podkreślić, że występuje ścisła współpraca między Inspekcją Sanitarną, organami prowadzącymi a dyrektorami szkół. Jak wspomniałam prowadzone jest dochodzenie epidemiologiczne i ocena ryzyka. Czas zmiany kształcenia jest liczony przy uwzględnieniu zapisów rozporządzenia Ministra Zdrowia dotyczącego obowiązku hospitalizacji, izolacji lub izolacji w warunkach domowych oraz obowiązku kwarantanny lub nadzoru epidemiologicznego. Obecnie kwarantanna trwa 10 dni i jest liczona od następnego dnia, w którym nastąpiła styczność z osobą zakażoną.

  • Za nami pierwszy miesiąc nauki. Skąd w tym czasie najczęściej pochodziły informacje o wykryciu zakażenia wśród uczniów, ich rodziców i nauczycieli.

Bardzo różnie. Były informacje od rodziców, czy nawet osobiście od pełnoletnich uczniów, dyrektorów placówek oświatowych oraz Inspekcji Sanitarnej. Bez względu na to skąd pochodzi informacja następne kroki są zawsze takie same. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny weryfikuje informacje, ocenia ryzyko, przeprowadza dochodzenie epidemiologiczne, w tym ustala listę kontaktów z osobą zakażoną, które w zależności od stwierdzonego poziomu narażenia, zostają skierowane na kwarantannę lub są obejmowane nadzorem epidemiologicznym. Każdy przypadek rozpatrywany jest indywidualnie.

  • Kto trafia na kwarantannę?

Obowiązek kwarantanny dotyczy osób, które miały bliski kontakt z osobą zakażoną SARS-CoV-2 oraz osób mieszkających z osobą objętą obowiązkiem kwarantanny, czy izolacji. W przypadku szkół kwarantanną obejmowane są osoby z kontaktu: uczniowie, osoby z grona pedagogicznego lub inny personel, domownicy osoby zakażonej, a także domownicy osoby z bezpośredniego kontaktu z przypadkiem potwierdzonym.W przypadku kontaktu, który nie spełnia kryteriów stosowanych do nałożenia kwarantanny, osoby mogą być objęte nadzorem epidemiologicznym, obserwują swój stan zdrowia a w przypadku wystąpienia niepokojących objawów, zgłaszają się do lekarza POZ.

  • Jak dużo ognisk koronawirusa wykrywanie w szkołach i przedszkolach? Czy na podstawie tych danych można stwierdzić, czy bezpieczna jest nauka zdalna, czy też uczniowie powinni uczyć się tylko w domach tak jak to było wiosną?

Nasze bezpieczeństwo zależy przede wszystkim od przestrzegania obowiązujących ograniczeń, nakazów i zakazów, w związku z wystąpieniem stanu epidemii w naszym kraju. Przyjęte rozwiązania, np. kształcenie hybrydowe, czy nauka zdalna, mają na celu zminimalizowanie zachorowań na COVID-19 w placówkach oświatowych.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Piłkarze Górnika nie dostają pensji na czas. Zarząd klubu wydał w tej sprawie kolejny komunikat

Piłkarze Górnika nie dostają pensji na czas. Zarząd klubu wydał w tej sprawie kolejny komunikat

Piłkarze Górnika Łęczna nie otrzymują na czas pensji wobec czego przed niedzielnym meczem z Odrą Opole na jego piłkarze w ramach protestu wyszli na murawę z kilkuminutowym opóźnieniem. Po zakończeniu spotkania kibice zielono-czarnych domagali się w mediach społecznościowych odpowiedzi zarządu klubu do zaistniałej sytuacji. Ta została opublikowana w środę wieczorem

Walka o mistrzostwo LNBA jest bardzo zacięta

LNBA: Matematyka pokonała Patobasket i wyrównała stan rywalizacji

Wydawało się, że już w niedzielę poznamy mistrza LNBA. Okazało się jednak, że stara gwardia jeszcze się dobrze trzyma, co pokazał niedzielny mecz. Matematyka wygrała z Patobasketem i o losach tytułu zadecyduje trzecie spotkanie.

Nie żyje Tomasz Jakubiak. Znany kucharz przegrał walkę z chorobą

Nie żyje Tomasz Jakubiak. Znany kucharz przegrał walkę z chorobą

Kucharz, juror Masterchefa i Masterchefa Juniora, Tomasz Jakubiak nie żyje. Miał 41 lat.

Courtney Ramey rozegrał znakomite zawody

PGE Start Lublin pewnie pokonał PGE Spójnia Stargard

Środowe popołudnie w hali Globus upłynęło kibicom w przyjemnej atmosferze. Podopieczni Wojciecha Kamińskiego zrehabilitowali się za klęskę w Słupsku i pewnie ograli PGE Spójnia Stargard 86:75.

Bogdanka LUK Lublin pokonała Aluron CMC Wartę Zawiercie 3:0 i prowadzi w finałowej rywalizacji 1-0

Pierwszy mecz finału: Bogdanka LUK Lublin lepsza od Aluron CMC Warty Zawiercie

W pierwszym spotkaniu finałowym o mistrzostwo Polski Bogdanka LUK Lublin pokonała Aluron CMC Wartę Zawiercie 3:0 i w rywalizacji do trzech wygranych prowadzi 1-0. Drugi mecz finału w sobotę, w Lublinie

Grupa Azoty "Puławy" traci pieniądze, zmniejsza zatrudnienie i zaciąga kredyty. Strata netto za rok 2024 przekracza 360 mln zł
biznes

Azoty nadal na hamulcu. Setki milionów złotych straty

Grupa kapitałowa Zakładów Azotowych pokazała wyniki finansowe za rok 2024. Nie ma powodów do radości. Spółki kontrolowane przez "Puławy" straciły w tym czasie ponad 367 mln zł. Sprzedaż krajowa spadła o jedną czwartą. Pracę straciło kilkaset osób.

Mitsune

Wschód Kultury - Inne Brzmienia 2025: Kto w lipcu zagra w Lublinie?

Międzygatunkowe eksploracje, muzyczne eksperymenty, japoński folk, improwizacje i na przykład muzyka połączona z archiwalnymi nagraniami NASA z misji księżycowej. Festiwal Wschód Kultury - Inne Brzmienia coraz bliżej, a organizatorzy prezentują kolejnych wykonawców.

79-latek potrącił 77-latkę. Starszy kierowca nie zauważył pieszej

79-latek potrącił 77-latkę. Starszy kierowca nie zauważył pieszej

Wczoraj około godziny 10:00 na Alejach Jana Pawła II w Zamościu doszło do niebezpiecznego zdarzenia drogowego. 79-letni kierowca cofając samochodem potrącił 77-letnią kobietę. Piesza trafiła do szpitala.

Lublin w popkulturze. Sprawdź, ile pamiętasz z filmowych i serialowych kadrów!
QUIZ

Lublin w popkulturze. Sprawdź, ile pamiętasz z filmowych i serialowych kadrów!

Lublin od lat przyciąga nie tylko turystów spragnionych historii i klimatycznych zaułków, ale także... filmowców! Stolica województwa lubelskiego to prawdziwy skarb dla reżyserów szukających niebanalnych lokalizacji – z jednej strony tętniące życiem Stare Miasto, z drugiej – zabytkowe ulice, klimatyczne kamienice i plenery, które z powodzeniem "grają" nie tylko Lublin, ale też Paryż, Wilno czy fikcyjne miasta z dawnych epok. Znasz te kultowe produkcje i wiesz że Lublin w nich występował? Sprawdź się w naszym quizie!

Tragiczny finał poszukiwań. Ciało seniorki znalezione w lesie

Tragiczny finał poszukiwań. Ciało seniorki znalezione w lesie

Zakończono poszukiwania 73-letniej seniorki z powiatu włodawskiego, która zaginęła w lutym ubiegłego roku.

Muzeum Wsi Lubelskiej ma nowych lokatorów

Muzeum Wsi Lubelskiej ma nowych lokatorów

Do Muzeum Wsi Lubelskiej zawitały wyjątkowe, czworonożne mieszkanki – owce świniarki wraz ze swoimi jagniętami. Zwierzęta będzie można podziwiać do jesieni. Nowych mieszkańców jest jednak więcej.

Chirurgia nie w Janowie Lubelskim. Na razie przez miesiąc

Chirurgia nie w Janowie Lubelskim. Na razie przez miesiąc

Przez cały maj zamknięty dla pacjentów zostanie oddział chirurgii w janowskim szpitalu. Nie jest znana przyczyna tej decyzji.

Przełom w diagnostyce endometriozy. Szpital w Lublinie testuje innowacyjne rozwiązanie

Przełom w diagnostyce endometriozy. Szpital w Lublinie testuje innowacyjne rozwiązanie

W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym nr 4 rozpoczął się nabór pacjentek do przełomowego badania, które może zrewolucjonizować sposób diagnozowania endometriozy. 160 kobiet w wieku 18–45 lat będzie mogło bezpłatnie przetestować innowacyjny test EndoRNA, który — jeśli okaże się skuteczny — może zastąpić bolesną laparoskopię.

Spowodował katastrofę w ruchu drogowym. 19-latek dalej pozostanie w areszcie

Spowodował katastrofę w ruchu drogowym. 19-latek dalej pozostanie w areszcie

Sąd Okręgowy w Lublinie nie miał wątpliwości – Szymon C., 19-latek podejrzany o spowodowanie tragicznego wypadku w Chełmie, pozostanie dalej w areszcie. W wypadku który miał miejsce pod koniec marca zginęli dwaj 18-latkowie przewożeni w bagażniku.

Render nowego stadionu
Aktualizacja

Koniec projektu „nowy stadion żużlowy w Lublinie”

Kavoo Invest  odebrało pismo o odstąpieniu od umowy na zaprojektowanie nowego stadionu żużlowego w Lublinie. Do Ratusza wpłynęło potwierdzenie odbioru tego pisma.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium