Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

7 stycznia 2024 r.
11:21

Setki tysięcy złotych dla pacjentów hematoonkologicznych

0 A A

Zakończyła się jubileuszowa 10. edycja Lubelskiej Akcji Charytatywnej. W tym roku padł rekord zebranych pieniędzy, niemal dwukrotnie wyższy niż w zeszłym roku.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Na akcję składało się wiele wydarzeń. W ramach 10. edycji, jeszcze w październiku, medycy, naukowcy, biznesmeni oraz urzędnicy na chwilę stali się aktorami, grającymi w spektaklu „Zakręcona Dziesiątka”. Podsumowaniem była piątkowa aukcja charytatywna.

Zobaczcie jak się przygotowywali i jak sobie poradzili.

Tegoroczna edycja LACH powstała z myślą o pacjentach z rzadkimi nowotworami krwi. Dzięki sprzedaży biletów na spektakl, aukcji i wpłat darczyńców Stowarzyszeniu Pomocy Chorym na Białaczki

udało się uzyskać łącznie rekordową kwotę ponad 440 tys. złotych.

- Chodzi o pacjentów ze wszystkimi chorobami rzadkimi, takimi jak białaczki, chłoniaki, niedokrwistości i inne. Tych chorych w naszym makroregionie jest bardzo dużo. Potrzeba nowoczesnych terapii, nowoczesnych pomieszczeń dla pacjentów, którzy wymagają naprawdę wyjątkowych miejsc i izolacji, ponieważ są to pacjenci narażeni na liczne infekcje i zakażenia bakteriami czy wirusami. Lubelska Akcja Charytatywna przeznaczy zgromadzone fundusze na modernizację i odnowienie pomieszczeń dla naszych pacjentów – mówi dr n. med. Justyna Kozińska, lekarz z Kliniki Hematoonkologii i Transplantacji Szpiku Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie oraz członek zarządu Stowarzyszenia Pomocy Chorym na Białaczki.

Kierownik Kliniki wskazuje, że akcja przysłuży się również pacjentom z ultra rzadkimi chorobami, przy których pacjenci otrzymują diagnozę często po wielu miesiącach, a nawet latach i dopiero wtedy mogą rozpocząć właściwe leczenie.

- Klinika udziela ok. 30 tys. porad w skali roku i ok. 4000 hospitalizacji co roku. W tej grupie mamy ok. 80 pacjentów z tymi najbardziej agresywnymi chorobami, ale do tej grupy zaliczają się również pacjenci, których do tej pory nikt nie potrafił zdiagnozować – zaznacza prof. dr hab. n. med. Marek Hus, kierownik Kliniki Hematoonkologii i Transplantacji Szpiku USK nr 1 w Lublinie i dodaje:

- Dzisiaj w Polsce większość tych chorób jest już zaopiekowana i to jest ogromny sukces nasz i grup pacjenckich, które wywierały presję na naszych decydentów zarządzających polityką zdrowotną. Udało nam się uzyskać dostęp w praktycznie większości przypadków do potrzebnych leków, które są nam niezbędne do tego, żeby prowadzić właściwą terapię.

Ukoronowaniem całej inicjatywy była piątkowa aukcja charytatywna, na której zaproszeni goście mogli licytować dzieła sztuki, biżuterie czy zaproszenia na wyjątkowe atrakcje. Wśród osób zapewniających przedmioty na aukcję był Łukasz Zwolan, który przekazał własnoręcznie zrobiony plakat. Zaangażowanie się w wydarzenie było dla artysty szczególnie istotne, ponieważ kilka lat temu sam zmagał się z białaczką.

- Zajmuje się projektowaniem plakatów. Jestem też pacjentem, ponieważ 7 lat temu przeszedłem przeszczep szpiku. Zachorowałem na ostrą białaczkę limfoblastyczną. Ja coś dostałem, więc teraz daję od siebie i komuś pomagam. Przechodziłem różne rzeczy, na pewno każdy przychodzi inaczej te choroby, ale każdy pacjent onkologiczny musi po prostu walczyć. Plakat jest prosty, bo jest tam motyw geograficzny, czyli kontury naszego kraju, ale też jak się można wpatrzeć kontury twarzy naszego wirtuoza Fryderyka Chopina – wskazuje Łukasz Zwolan, grafik i darczyńca Lubelskiej Akcji Charytatywnej.

 Ciąg dalszy pod zdjęciem

Plakat Łukasza Zwolana wylicytowany za 20 tys. zł. (fot. Anna Guzowska)

- W tamtym roku minęło 10 lat, kiedy zajmuje się na poważnie plakatem. Wszystko zaczęło się w Liceum Plastycznym w Zamościu, którego jestem absolwentem. Myślę, że to najlepsza z form graficznych, która może coś powiedzieć lub skomentować. Chciałbym, żeby to był sposób na życie, ale jak na razie jest to pasja – dodaje.

Artysta dodał w piątek, że ma nadzieję na otwarcie serc i portfeli uczestników akcji. Tak się właśnie stało, ponieważ plakat Łukasza Zwolana był najdrożej wylicytowanym przedmiotem aukcji. Końcowa cena za dzieło wyniosła 20 tys. złotych.

W zeszłym roku, podczas 9. edycji LACH zebrano kwotę 242 tys. złotych, więc tegoroczna akcja okazała się ogromnym sukcesem.

Na aukcji do wylicytowania były również m.in. obrazy, plakaty, a także naszyjnik Pierwszej Damy RP, samochód Lexus lub Mercedes na weekend, voucher na lot w symulatorze Airbus, rajd zabytkowymi samochodami, zaproszenie na operę czy kolacja z Bartoszem Zmarzlikiem z drużyny Platinum Motor Lublin. Podczas piątkowego wydarzenia o oprawę muzyczną zadbał Krzysztof Cugowski, Kacper Kuszewski przy akompaniamencie Tomasza Momota.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Ostatni etap. Pożegnalny koncert zespołu KAMP
25 maja 2024, 19:00

Ostatni etap. Pożegnalny koncert zespołu KAMP

KAMP! wyruszył w ostatni etap pożegnalnej trasy Endless Party. W najbliższą sobotę zespół zagra pożegnalny koncert w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt.

Gospodarzem święta był komendant Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej gen. bryg. SG Jacek Szcząchor.
Dużo zdjęć
galeria

33 świeczki na torcie nadbużańskich pograniczników

Były awanse, odznaczenia i koncert – tak hucznie obchodzono 33. rocznicę powstania Nadbużańskiego Oddziału SG w Chełmie. Pogranicznicy z NOSGchronią jeden z nadłużsych odcinków polskiej, a zarazem unijnej granicy.

Kto najlepiej ratuje życie?
Foto/wideo
galeria
film

Kto najlepiej ratuje życie?

3 dni, 36 zespołów i 6 konkurencji. Zespoły ratownictwa medycznego z całej Polski przyjechały do Lublina.

Liga la. Tak biegają, skaczą i rzucają najlepsi uczniowie w Lublinie
Zdjęcia/Wyniki
galeria

Liga la. Tak biegają, skaczą i rzucają najlepsi uczniowie w Lublinie

Uczennice z SP nr 4 i uczniowie z „12” wygrali drużynową ligę la w Lublinie. Młodzi lekkoatleci z lubelskich szkół rywalizowali w czwartek na stadionie przy al. Piłsudskiego w dziewięciu konkurencjach: biegach na 60 m, 100 m, 300 m i 1000 m, sztafetach 4x100 m, skoku w dal i skoku wzwyż, rzucie oszczepem oraz w pchnięciu kulą.

Kadrowa miotła w Bogdance

Kadrowa miotła w Bogdance

Zaczęła się kadrowa karuzela w Bogdance. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że Seweryn Szwarowski, Mariusz Wojdanowski i Adam Laskowski stracili dyrektorskie posady. Byli to ludzie z ekipy byłego prezesa Kasjana Wyligały.

Studentka UMCS z nagrodą Grand Press Photo

Studentka UMCS z nagrodą Grand Press Photo

Za nami ogólnopolska gala Grand Press Photo 2024. Wśród laureatów w kategorii dla młodych znalazła się studentka Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Willa Raabego
galeria

Drugie życie willi Raabego. Warszawska firma rysuje projekt wielkiego remontu

To może być zabytkowa perełka Białej Podlaskiej. Powstaje projekt modernizacji dawnej willi Raabego przy ulicy Łomaskiej. Obecnie to siedziba oddziału muzeum. Ale jest w opłakanym stanie.

KPR Padwa Zamość stanie przed szansą sprawienia niespodzianki

Padwa Zamość zagra z Zagłębiem Lubin o Orlen Superligę. Nie mają nic do stracenia

W pierwszym meczu barażu o Orlen Superligę KPR Padwa Zamość zmierzy się z Zagłębiem Lubin. Początek piątkowego starcia w Zamościu o godzinie 19

Marszałek nagrodził studentów. Wiemy, ile wynosi stypendium
Zdjęcia
galeria

Marszałek nagrodził studentów. Wiemy, ile wynosi stypendium

Osiągają nie tylko wysokie wyniki w nauce i aktywnie działają w kołach naukowych, wydają publikacje, ale także odnoszą sukcesy artystyczne i sportowe. W czwartek blisko 300 uzdolnionych studentów zamieszkujących lub studiujących w naszym regionie otrzymało stypendia od marszałka województwa lubelskiego.

Jakub Karolak podpisał nowy kontrakt z Polskim Cukrem Startem Lublin

Jakub Karolak zostaje w Lublinie

Polski Cukier Start ogłosił w czwartek, że w klubie zostaje Jakub Karolak. 30-latek podpisał w Lublinie nowy, dwuletni kontrakt.

Biżuteria męska – jak wybrać najlepsze dodatki do stylizacji eleganckich i casualowych

Biżuteria męska – jak wybrać najlepsze dodatki do stylizacji eleganckich i casualowych

Mężczyźni w każdym wieku chętnie sięgają po biżuterię męską. Wybór dodatków jest w tym sezonie ogromny, dlatego z łatwością wybierzemy te pasujące do naszych stylizacji. Pamiętajmy, że nie każda biżuteria pasująca do stylizacji casualowej będzie nadawała się do pracy czy na ważne wyjście. Jak wybrać najlepsze dodatki do kreacji casualowych i eleganckich?

Działka przy ulicy Jasnej w Lublinie zostanie sprzedana przez miasto

Działka przy ulicy Jasnej w Lublinie zostanie sprzedana przez miasto

Radni Prawa i Sprawiedliwości mówią o betonowaniu miasta. Z kolei radni prezydenta Krzysztofa Żuka odbijają piłeczkę. Twierdzą, że działka jest za mała, aby przekazać ją na cele społeczne. W głosowaniu rozstrzygnięto przyszłość małej działki w samym centrum miasta.

Jak nadpłacać kredyt hipoteczny? O czym należy pamiętać?

Jak nadpłacać kredyt hipoteczny? O czym należy pamiętać?

Z nadpłatą kredytu hipotecznego bank ma do czynienia wtedy, gdy kredytobiorca zdecyduje się na wcześniejszą spłatę części pożyczonej kwoty. Wysokość nadpłaty nie jest ściśle określona i zależy od możliwości finansowych klienta. Często nadpłata to równowartość dwóch lub trzech rat. Sprawdź, jak najlepiej nadpłacać kredyt hipoteczny.

Charlie z Holandii to oszust. Omotał i okradł 35-latkę

Charlie z Holandii to oszust. Omotał i okradł 35-latkę

Zapożyczyła się w banku i wśród znajomych. Bo poznany przez aplikację randkową Charlie, podobno Holender obiecywał 35-latce złote góry. Kobieta straciła przez swoją łatwowierność naprawdę duże pieniądze.

Rada Miasta Lublin w końcu w komplecie

Rada Miasta Lublin w końcu w komplecie

Na pierwszej sesji Rady Miasta stolicy Lubelszczyzny obecnych było wyjątkowo 30 radnych, a nie tylu, ilu powinno czyli 31. Teraz Rada Miasta jest już skompletowana, wszyscy radni złożyli przysięgi i prace ruszyły w normalnym trybie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Komunikaty