Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

5 grudnia 2020 r.
11:22

Stanisław Żmijan: „Pomysł otwarcia biura PO w Białej Podlaskiej nie podobał się prezydentowi”

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
11 5 A A
Stanisław Żmijan
Stanisław Żmijan (fot. Ewelina Burda/archiwum )

Rozmowa ze Stanisławem Żmijanem (PO), byłym posłem, wiceprzewodniczącym Zarządu Regionalnego Lubelskiego PO.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
  • Od ponad roku nie zasiada pan w sejmowych ławach. Jak z tej nieco innej perspektywy ocenia pan sytuację Platformy Obywatelskiej w kraju i regionie?

Sytuacja polityczna na scenie naszego regionu jest następstwem ostatnich wyborów. O ile zawiązanie koalicji w wyborach do Europarlamentu było dobrym rozwiązaniem, to w wyborach krajowych nie sprawdziło się. Czas to potwierdził również w naszym środowisku Platformy Obywatelskiej. Ale to etap zamknięty. Wnioski zostały wyciągnięte, o czym świadczy zmiana szefa partii. To była też niejako ocena kształtu list Koalicji Obywatelskiej w ostatnich wyborach do Sejmu i Senatu. Podzielam te oceny, bo w naszym okręgu wyborczym nie było wartości dodanej z obecności na naszych listach Riada Haidara.

  • Ostatnio, poseł Riad Haidar ogłosił polityczny mariaż z Inicjatywą Polską

Dlatego postać obecnego posła Riada Haidara może być kłopotem dla bialskich struktur Platformy Obywatelskiej. On od początku mówił, że nie utożsamia się z Platformą, że nie interesuje go członkostwo, podkreślał, że nie należy oczekiwać od niego lojalności w tej sprawie. Gdyby został na swoich listach SLD, to elektorat lewicy z Białej Podlaskiej miałby swojego parlamentarzystę , bo Haidar zdobyłby mandat bez problemu. A on sam nie musiałby wykonywać tych piruetów politycznych, szukając dla siebie miejsca w lewicowej Inicjatywie Polskiej. Natomiast PO zachowałaby swój poprzedni stan posiadania. Z perspektywy mojej aktywności i 7 biur poselskich, które miałem wcześniej, byłoby to lepszym rozwiązaniem. Teraz, niestety elektorat PO ze znacznej części województwa, czyli z powiatów włodawskiego, parczewskiego i radzyńskiego, a także z miasta Międzyrzec Podlaski, ma utrudniony kontakt z parlamentarzystami, bo brakuje tam biur. Problem dostrzegam jeszcze gdzie indziej. W sejmowym wykazie współpracowników posła Haidara można znaleźć nazwisko Wojciecha Sosnowskiego, a więc szefa gabinetu prezydenta Litwiniuka.

  • Czy to prawda, że pan osobiście zabiegał o biuro PO w Białej Podlaskiej?

Zgadza się, osobiście zabiegałem, by w Białej Podlaskiej otwarto biuro PO. Stało się to we wrześniu ,a więc prawie rok musiał minąć. Pomysł nie podobał się szefowi miejskich struktur PO, prezydentowi Michałowi Litwiniukowi, który tłumaczył, że jest w dobrych relacjach z posłem Haidarem i PO może korzystać z jego biura. Nie wyobrażałem sobie jednak, by po 18 latach to logo zniknęło z miasta. Również przez szacunek dla pracy wykonanej w regionie przez prof. Adama Wilczewskiego, z którym zakładaliśmy struktury PO w regionie.

  • Pana zdaniem szkodliwe jest łączenie, jak w przypadku pana Michała Litwiniuka, urzędu prezydenta z funkcją szefa miejskich struktur PO. Dlaczego?

Po pierwsze ze względów oczywistych. Zarządzenie miastem różni się od zarządzania partią. Te aktywności się nie pokrywają. Poza tym, aby wygrać wybory, a taki jest nasz cel, musimy zmienić proporcje, które znalazły wyraz w ostatnich rozstrzygnięciach wyborczych. Otóż zwycięstwo w zachodniej części kraju wcale nie niweluje zbyt wysokiej przegranej na wschodzie Polski. Musimy te różnice naprawić. Zdaję sobie oczywiście sprawę, że generalny trend jest taki, ze mamy tutaj mniej sprzyjający elektorat, ale gdy byłem przewodniczącym struktur regionalnych PO, to w 80 proc. gmin Lubelszczyzny mieliśmy swoje koła terenowe. Wtedy te wyniki były lepsze. A obecne wskaźniki świadczą o braku pracy w terenie. Dlatego, nie mam wątpliwości ze żaden prezydent miasta, który jest jednocześnie szefem struktury PO nie podejmie rozmów z elektoratem wiejskim. To nie dotyczy tylko naszego regionu. Zabiegam o to w centrali partii, aby to zmienić. W działalności partyjnej liczy się współpraca i budowanie drużyny, a nie trzymanie w jednej ręce berła prezydenta i lidera partii. To jest negatywne zjawisko.

  • Gorąco jest w bialskiej radzie miasta. Uważa pan, że wyborcy mogą poczuć się oszukani?

Widziałem, że klub radnych prawicy złożył wniosek o odwołanie przewodniczącego rady. Z dużym niepokojem patrzę na ewentualną zmianę. Bo jeszcze nie wiemy jak zachowa się prezydent Michał Litwiniuk i jego radni. Ale jedno jest pewne, mieszkańcy, którzy wybrali jego na prezydenta, takiej zmiany nie zrozumieją. Dlaczego? Warto sobie przypomnieć sławetną konferencję prasową z 2018 roku, gdy Bogusław Broniewicz i były prezydent Andrzej Czapski udzielili bezwarunkowego poparcia Litwiniukowi, co przesądziło ostatecznie o jego zwycięstwie w wyborach nad Dariuszem Stefaniukiem z PiS. Jeśli pan prezydent dzisiaj o tym nie pamięta, to wielka szkoda. Ewentualna zmiana może zaskoczyć elektorat, który dał się przekonać i zagłosował na prezydenta Michała Litwiniuka, a nie na PiS. Takie były oczekiwania mieszkańców. Wolałabym, aby miasto miało stabilną władzę, wierną wyborcom, którzy na nią zagłosowali.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Budowanie wież mają w małym palcu - studenci z Lublina najlepsi w kraju

Budowanie wież mają w małym palcu - studenci z Lublina najlepsi w kraju

Kreatywność, precyzja i lekkość to drugie imię ich konstrukcji. Studenci Politechniki Lubelskiej osiągnęli sukces w architektonicznym konkursie

Grzegorz Turnau w CSK
10 maja 2024, 19:00

Grzegorz Turnau w CSK

Piosenki takie jak: „Bracka”, „Cichosza”, „Naprawdę nie dzieje się nic” sprawiły, że Grzegorz Turnau skradł serca słuchaczy. W tym roku artysta obchodzi jubileusz 40-lecia twórczości. Jubileuszowy koncert już w najbliższy piątek w lubelskim CSK.

Stand-up w Łukowskim Ośrodku Kultury
9 maja 2024, 19:00

Stand-up w Łukowskim Ośrodku Kultury

Michał Kutek zaprezentuje najnowszy program „Bilans żenady własnej”. Wydarzenie odbędzie się w najbliższy czwartek o godzinie 19:00 w sali widowiskowej ŁOK.

Trzecia Droga zgarnia niemal całą pulę w powiecie bialskim

Trzecia Droga zgarnia niemal całą pulę w powiecie bialskim

Tym razem już bez współrządzenia z PiS. W powiecie bialskim niemal całą pulę najważniejszych funkcji zgarnął PSL. I nieprzerwanie starostą pozostanie Mariusz Filipiuk.

XXI Ogólnopolski Tydzień Bibliotek
7 maja 2024, 9:00

XXI Ogólnopolski Tydzień Bibliotek

W dniach 7-15 maja odbędzie się Tydzień Bibliotek. Tegoroczne wydarzenie będzie przebiegało pod hasłem - "Biblioteka - miejsce na czasie". Z tej okazji WBP im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie przygotowała szereg bezpłatnych wydarzeń. Tylko na niektóre obowiązują wcześniejsze zapisy.

Trzecia Droga zaprezentowała kandydatów do Parlamentu Europejskiego
Zdjęcia/Wideo
galeria

Trzecia Droga zaprezentowała kandydatów do Parlamentu Europejskiego

Trzecia Droga zaprezentowała dzisiaj kandydatów w wyborach do Parlamentu Europejskiego z okręgu nr 8 obejmującego województwo lubelskie. Tak, jak już informowaliśmy przed tygodniem, listę otwierają posłowie Sławomir Ćwik z Polska 2050 Szymona Hołowni i Wiesław Różyński z Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Przebiegną kilometry dla chorej Ani

Przebiegną kilometry dla chorej Ani

Już 23 maja wystartuje Akademicki Bieg Charytatywny UMCS. Celem jest zbiórka funduszy na turnus rehabilitacyjny i wsparcie psychologiczne dla ciężko chorej Anny Gajos.

Wyprzedzał na przejściu dla pieszych. Wpadł na nieoznakowany radiowóz
WIDEO
film

Wyprzedzał na przejściu dla pieszych. Wpadł na nieoznakowany radiowóz

Radzyńscy policjanci w miniony weekend zatrzymali 5 kierowców przekraczających prędkość w terenie zabudowany o ponad 50 km/h. Oprócz tego zatrzymali zawodowego kierowcę, który wyprzedzał inny pojazd na przejściu dla pieszych.

Kto przejmie władzę w Puławach? Wkrótce pierwsza sesja

Kto przejmie władzę w Puławach? Wkrótce pierwsza sesja

We wtorek o godz. 15 w sali konferencyjnej puławskiego Ratusza, zgodnie z decyzją komisarza wyborczego, odbędzie się pierwsza sesja nowej kadencji rady miasta. Kto będzie sprawował władzę? Tego jeszcze nie wiemy. PiS potrzebuje zaledwie jednego głosu, a Koalicja Obywatelska - trzech.

Ponad 3 mln zł ukryli w bagażach. Pieniądze miały trafić na teren UE

Ponad 3 mln zł ukryli w bagażach. Pieniądze miały trafić na teren UE

Tylko od stycznia do marca lubelscy celnicy wykryli kilkadziesiąt prób nielegalnego wwozu gotówki. Grozi za to wysoka grzywna

Policja przeciwko agresywnym kierowcom. Ponad 1200 kontroli

Policja przeciwko agresywnym kierowcom. Ponad 1200 kontroli

Policjanci z lubelskiej drogówki w ostatni weekend patrolowali lubelskie ulice. Efektem działań było wykrycie ponad 700 wykroczeń.

Pierwsza sesja Rady Miasta w Chełmie. Na wybór przewodniczącego musimy jeszcze poczekać

Pierwsza sesja Rady Miasta w Chełmie. Na wybór przewodniczącego musimy jeszcze poczekać

Nowo wybrani radni Rady Miasta w Chełmie podczas pierwszej sesji, która odbyła się w poniedziałek nie zdecydowali o wyborze przewodniczącego, a także jego zastępców. Zajmą się tym dopiero na kolejnym posiedzeniu, które zaplanowane zostało na 17 maja.

Dzieci były za głośno, więc strzelał do nich z wiatrówki

Dzieci były za głośno, więc strzelał do nich z wiatrówki

Policjanci z Chełma zatrzymali 52-letniego mężczyznę, który na jednym z osiedli strzelał w kierunku dzieci z wiatrówki. Mężczyźnie grozi do 3 lat pozbawienia wolności

Pierwsza sesja i pierwsza zapowiedź nowego przewodniczącego
Zdjęcia
galeria

Pierwsza sesja i pierwsza zapowiedź nowego przewodniczącego

Prezydent Michał Litwiniuk (PO) liczy na szeroki konsensus w radzie. W tej kadencji z pewnością będzie to łatwiejsze, bo to jego ludzie zdobyli najwięcej mandatów. A w poniedziałek wybrali ze swojego grona przewodniczącego.

Azoty zrywają umowy. Puławskie kluby tracą sponsora

Azoty zrywają umowy. Puławskie kluby tracą sponsora

Zakłady Azotowe, gospodarczy filar regionu i kluczowy sponsor lokalnego sportu, radzi sobie coraz gorzej. W zeszłym roku grupa "Puławy" straciła 621 mln zł. Jej nowe władze szukają oszczędności. Na pierwszy ogień poszły umowy sponsoringowe. Chemiczny gigant wycofuje się ze wspierania puławskiego sportu.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium