Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

5 grudnia 2023 r.
16:29

Stare lodówki jak kopalnie. Tak to się robi w Lublinie

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
0 A A

Robot systematycznie nakłuwa obudowę lodówki, aby zbadać czy w piance izolacyjnej nie ma wybuchowego gazu. Tak zaczyna się proces przetwarzania starej lodówki. W zakładzie przy ulicy Metalurgicznej w Lublinie uruchomiono najnowszą w Polsce linię technologiczną dającą lodówkom „życie po życiu”.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Zakład Przetwarzania Zużytego Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego działa w ramach Polskiej Korporacji Recyclingu, której szefują Grażyna Rokosz i Witold Chemperek. Dla starszego pokolenia czytelników te nazwiska, i słusznie, kojarzą się z firma Ducat Service. Niegdyś te przedsiębiorstwo było potentatem w handlu sprzętem RTV i AGD. – Kiedyś sprzedawałem, a dziś zajmuje się utylizacja tego sprzętu – mówi z uśmiechem Witold Chemperek.

– Dzięki funduszom norweskim uruchomiliśmy linię wykorzystującą technologię automatycznego i jednoczesnego sortowania odpadów z urządzeń chłodniczych oraz regranulacji tworzyw sztucznych pochodzących z utylizacji lodówek – mówił Witold Chemperek.

Krótkom mówiąc: lodówka wjeżdża na linię recyclingu, a roboty odzyskują wszystko co można powtórnie wykorzystać. Zużyta lodówka ożywa w nowych produktach. Rocznie na tej linii  przetwarzanych jest 300 tysięcy tego typu urządzeń. Zakład zajmuje się także utylizacją telewizorów, kopiarek, małego sprzętu AGD oraz zużytych baterii.

 – Dzięki technologii uruchomionej przy pomocy funduszu Norweskiego stara lodówka zmienia kopalnię. Odzyskujemy z niej miedź, aluminium, stal dla hutnictwa – wymienia Witold Chemperek. – Plastiki, dzięki nowej linii, są przerabiane na najwyższej klasy granulat, który jest wykorzystywany w przemyśle, min. przy produkcji opakowań. Czynnik chłodniczy, palny gaz, jest odsysany i wykorzystywany do ogrzewania naszego zakładu przetwarzania – dodaje Witold Chemperek.

– Odzyskane i precyzyjne posortowane metale oraz plastik, w postaci granulatu, wracają do ponownego przetworzenia. W ten sposób oszczędzamy zasoby naszej planety oraz redukujemy ślad węglowy – mówi Grażyna Rokosz, prezes Polskiej Korporacji Recyclingu.

Firma z Metalurgicznej posiada własne Centrum Badawczo-Rozwojowe. Dwójka młodych inżynierów, Aleksandra Flis oraz Bartłomniej Wrona, pracują nad udoskonaleniem procesu recyclingu sprzętu RTV i AGD. Mają już znaczące sukcesy i unikalne patenty na skalę światową.  Wymyślili i opatentowali proces przerabiania pianki używanej do izolacji lodówek w super chłonny absorbent produktów ropopochodnych. Pianka dotychczas była traktowana jako odpad.  

– Opatentowany przez materiał 6 raz lepiej absorbuje, niż używane obecnie środki, produkty ropopochodne, nawet w wodzie. Nasz patent uzyskał już wiele nagród i żywo się nim interesują nabywcy z całego świata – mówi Aleksandra Flis, absolwentka krakowskiej AGH. Absorbent nie jest ostatnim słowem dwójki młodych inżynierów z CBR przy ulicy Metalurgicznej.

Zakład potrzebuje olbrzymiej liczby zużytych lodówek i innego sprzętu RTV czy AGD, aby sprawnie funkcjonować na wysokich obrotach Obecnie zbiera zużyty sprzęt z całej Polski, ale jeżeli ktoś się chce pozbyć dużego AGD – lodówki czy pralki – bez wychodzenia  z domu, wystarczy wejść i na stronę www.odbiorydomowe.pl. Można też przywieźć stare urządzenia n a miejsce. Chętnie je odbiorą.

– Recykling materiałów powstałych z odpadów to jedna z najważniejszych metod ochrony środowiska naturalnego. Od utylizacji różni się tym, że odpady nie są niszczone, lecz ponownie przetwarzane – dotyczy to takich surowców wtórnych jak szkło, tworzywa sztuczne, papier czy metale. Odzyskane materiały mogą być wykorzystane ponownie, część z nich można przetwarzać kilka czy kilkanaście razy, a niektóre, jak aluminium czy szkło, bez końca. Podstawą recyklingu jest więc dokładna i prawidłowa segregacja odpadów, a to działanie w największym stopniu zależy od każdego z nas – mówi Artur Szymczyk, zastępca prezydenta Lublina.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Prawdziwi wojownicy o codzienność mają swoje miejsce
Zdjęcia
galeria

Prawdziwi wojownicy o codzienność mają swoje miejsce

We wtorek swoje drzwi otworzyły warsztaty terapii zajęciowej "Misericordia" przy Charytatywnym Stowarzyszeniu Niesienia Pomocy Chorym w Lublinie. Placówka prowadzi bezpłatną terapię zajęciową dla 35 osób niepełnosprawnych.

Weekend z florystyką w Lublinie
25 maja 2024, 10:30

Weekend z florystyką w Lublinie

W najbliższy weekend (25-26 maja), na placu Teatralnym przed gmachem CSK i wewnątrz budynku odbędzie się szósta edycja Weekendu z Florystyką. Główną atrakcją będzie całodobowa wystawa instalacji artystycznych opartych na materiale roślinnym oraz dwudniowe warsztaty florystyczne i pokazy florystyczne on-line.

Lublin: Gdzie schronić się w razie wojny?

Lublin: Gdzie schronić się w razie wojny?

Ponownie przewija się temat schronów dla ludności w razie niebezpieczeństwa. W Lublinie tylko 4 procent ludności znalazłoby schronienie. W teorii, bo w praktyce sytuacja wygląda znacznie gorzej.

Zdjęcie ilustracyjne

Burze z gradem nadciągają. Jest ostrzeżenie

Może nie tylko zagrzmieć, ale i mocno popadać. Synoptycy ostrzegają przed burzami z gradem w kilku powiatach województwa lubelskiego.

Rozpoczęcie konsultacji społecznych w Gminie Dzwola

Rozpoczęcie konsultacji społecznych w Gminie Dzwola

Motor Lublin doznał we wtorek trzeciej porażki w Ekstralidze U24

Wysoka porażka Motoru Lublin w Ekstralidze U24

We wtorek młodzież Motoru zmierzyła się u siebie z Impakt Włókniarzem Częstochowa. Po dwóch biegach gospodarze prowadzili już 9:3. Niestety, po dwóch kolejnych był remis po 12, a później zdecydowanie lepsze były „Lwy”. Goście wygrali na torze przy Al. Zygmuntowskich aż 54:36.

Świdnik Air Festival odbędzie się 15 i 16 czerwca. Bilety dostępne na stronie internetowej i w sprzedaży stacjonarnej w kasie Kina LOT.

Precyzja i Freestyle. To na nas czeka na IV Świdnik Air Festival

Fani lotnictwa zacierają ręce, a organizatorzy odsłaniają kolejne karty. Podczas tegorocznej edycji Świdnik Air Festival nudy na pewno nie będzie.

Starosta Teresa Gutowska otrzyma niższe wynagrodzenie od swojej poprzedniczki. Paweł Maj (w środku) może liczyć na podwyżkę, ale i tak więcej od niego otrzymają wójtowie gmin wiejskich, jak Andrzej Bujek (na zdjęciu), Jan Gędek, Marcin Łaguna, czy Kamil Lewandowski
PUŁAWY/POWIAT PUŁAWSKI

Prezydent, starosta, wójtowie. Tyle będą zarabiać po zmianach

Samorządy rozpoczynają nową kadencję, a jedną z pierwszych decyzji rad będzie ustalenie nowej wysokości wynagrodzenia dla władzy wykonawczej. Prezydenta Puław czeka nieznaczna podwyżka, z kolei nowa starosta zarabiać będzie nieco mniej od swojej poprzedniczki.

Chciał zarobić 10 000 dolarów, stracił 10 000 złotych

Chciał zarobić 10 000 dolarów, stracił 10 000 złotych

47-letni mieszkaniec powiatu zamojskiego w marcu trafił w internecie na reklamę inwestowania pieniędzy „na giełdzie dolarów amerykańskich” z szansą na duże zyski przy współpracy z „analitykiem finansowym”.

Festiwal Inne Brzmienia ogłasza kolejnych wykonawców
27 czerwca 2024, 16:00

Festiwal Inne Brzmienia ogłasza kolejnych wykonawców

Kobiecy kolektyw Ladr Ache z Belgii, Kety Fusco, czyli włoska mistrzyni elektrycznej harfy, Gruzini z rockowego Bedford Falls, badfocus - czeski specjalista od muzyki klubowej, a także reprezentujący Ukrainę SI Process oraz DZ’OB zamykają obsadę tegorocznego festiwalu Wschód Kultury - Inne Brzmienia.

Artur Gronek żegna się ze Startem Lublin

Polski Cukier Start Lublin zmienia trenera

Polski Cukier Start ogłosił, że Artur Gronek nie będzie dalej prowadził drużyny z Lublina.

Akcja defibrylacja. Darmowe badania i nauka pierwszej pomocy
23 maja 2024, 10:00

Akcja defibrylacja. Darmowe badania i nauka pierwszej pomocy

Narkogogle, konkursy, symulator dachowania i nauka używania AED. To w ramach Akcji Defibrylacji organizowanej przez Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe.

Pierwszy Brunch pod chmurką już w najbliższy weekend. Wydarzenie odbędzie się na błoniach pod zamkiem
26 maja 2024, 8:30

Inspirujące rozmowy i śniadanie na trawie. Startuje kolejna edycja wydarzenia

Już w najbliższy weekend błonia pod zamkiem zamienią się w jedno wielkie miejsce na piknik. Wraca kolejna edycja wydarzenia Brunchu pod chmurką.

Klaudyna Sadowska i Krzysztof Kot
PODCAST DLA WAS
film

DLA WAS – to już 5 odcinek podcastu!

O 18.00 na kanale YouTube Dziennika Wschodniego kolejny, piąty już odcinek psychologicznego podcastu DLA WAS. Co tydzień autorzy dostarczają wielu wskazówek dotyczących naszego życia i radzenia sobie z różnymi problemami.

Wiedźmin 3: Dziki Gon
film

Wiedźmin 3: Dziki Gon. Zrób sobie własnego wiedźmina (wideo)

W sobotę minęło dziewięć lat od premiery, a dziś gra dostała pakiet narzędzi modderskich. Pełna wersja Wiedźmin 3 REDkit jest już gotowa do pobrania za pośrednictwem platform GOG, Steam i Epic Games Store.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Komunikaty