Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Studia

25 listopada 2019 r.
21:20

Co dziesiąty lubelski student nie jest Polakiem. Dzień internacjonalizacji na UMCS

Autor: Zdjęcie autora toma drs
34 23 A A
(fot. Maciej Kaczanowski)

O tym, jak zachęcać do rozpoczęcia nauki w Lublinie studentów z zagranicy rozmawiano podczas I Dnia Internacjonalizacji na UMCS. Na największej lubelskiej uczelni studiuje obecnie ponad 1,8 tys. cudzoziemców.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Umiędzynarodowienie jest na stałe wpisane w strategię naszego uniwersytetu. To nie tylko kształcenie, ale również badania naukowe – tłumaczy dr Marcin Gołębiowski z UMCS. W trakcie wczorajszego spotkania wykład otwarty wygłosił dr Uwe Brandenburg, uznany autorytet w dziedzinie internacjolizacji.

Cudzoziemcy studiujący na największej uczelni w Lublinie reprezentują blisko 50 krajów. Większość z nich to obywatele Ukrainy i Białorusi, ale na liście studentów UMCS są też przedstawiciele USA, Japonii, Indii, Chin, Gruzji, Azerbejdżanu, Tanzanii, Kenii, Kamerunu czy Nigerii.

– Od początku wiedziałam, że chcę studiować w Polsce. W pierwszej kolejności chciałam rozpocząć naukę na Uniwersytecie Warszawskim lub Uniwersytecie Jagiellońskim, UMCS był moim trzecim wyborem. Dostałam się wszędzie, ale przekonała mnie oferta lubelskiej uczelni, która zaproponowała mi bezpłatne studia w języku angielskim – mówi Ellen Chkhitadze z Gruzji, studentka drugiego roku International Relations.

Według oficjalnych danych z ubiegłego roku akademickiego na dziewięciu uczelniach w Lublinie studiowało ponad 6,3 tys. cudzoziemców (na aktualne statystyki Ratusz czeka do 5 grudnia).

– Lubelskie uczelnie cechuje jeden z najwyższych wskaźników umiędzynarodowienia w kraju – informuje Monika Głazik z Urzędu Miasta. – W roku akademickim 2018/2019 studiowało w Lublinie ponad 6,3 tysiąca obcokrajowców, stanowiąc 10 proc. wszystkich lubelskich studentów.

– Ta wartość stawia Lublin ex aequo z Warszawą na pozycji lidera wśród dużych ośrodków akademickich – podkreśla Głazik. – Warto też dodać, że lubelscy studenci zagraniczni w minionym roku akademickim stanowili 8,3 proc. wszystkich cudzoziemców na polskich uczelniach.

e-Wydanie

Komentarze 23

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 25 listopada 2019 o 22:29
+24
Jestem ciekawy kto finansuje studia Ukraińców w Polsce? Ktoś wie ?
Avatar
Gość / 25 listopada 2019 o 21:51
+20
Niestety poziom lubelskich uczelni jest co raz gorszy. Absolwenci topowych liceów z naszego miasta wybierają Poznań, Kraków, Wrocław... A u nas egzotyka, spoty reklamowe w stylu bollywódzkim. Studenci matematyki UMCS mają problem z zadaniami z rozszerzonej matury. Chyba nie ma się z czego cieszyć.
Avatar
Ana / 25 listopada 2019 o 22:25
+17
Poziom uczelni kiepski to i coraz mniej Polaków. Zamiast się cieszyć to warto się zastanowić czemu młodzież stąd ucieka.
Avatar
Gość / 26 listopada 2019 o 01:15
+15
"Mamo chwalą nas. Kto? Wy mnie, a ja Was." Niech się Monika Głazik z Urzędu Miasta pochwali ilu jest studentów ogółem w Lublinie obecnie, a ilu było kilka lat temu. Uczelnie niedawno twierdziły, że jest połowa tego co kiedyś. Co do obcokrajowców, to wystarczy popatrzeć ilu było studentów z krajów arabskich 3 lata temu, a ilu jest obecnie - może 5%. Ci mieli kasę i ją wydawali. Kiedy wyjechali, to nawet zawsze zapchana Czekolada zdechła. Teraz dziurę zapycha się Ukraińcami którzy nie mają pieniędzy i nawet bary na miasteczku padają jak muchy. Dla Moniki Głazik z Urzędu Miasta dochody się nie zmieniły, bo jest na państwowym i może sobie plaplać bzdury na koszt podatnika, ale branży gastronomiczno-klubowo-rozrywkowej spadły kilkukrotnie.
"Mamo chwalą nas. Kto? Wy mnie, a ja Was." Niech się Monika Głazik z Urzędu Miasta pochwali ilu jest studentów ogółem w Lublinie obecnie, a ilu było kilka lat temu. Uczelnie niedawno twierdziły, że jest połowa tego co kiedyś. Co do obcokrajowców, to wystarczy popatrzeć ilu było studentów z krajów arabskich 3 lata temu, a ilu jest obecnie - może 5%. Ci mieli kasę i ją wydawali. Kiedy wyjechali, to nawet zawsze zapchana Czekolada zdechła. Teraz dziurę zapycha się Ukraińcami którzy nie mają pieniędzy i nawe... rozwiń
Avatar
Soros i Roszyld pozdrawia / 25 listopada 2019 o 22:27
+11
Wszyscy pilnie wykonują zalecenia globalistow-żydomarksistów - tworzyc multikulti!, wynarodawiac panstwa, naordy. Mieszac i szczuć!
Avatar
Gość / 25 listopada 2019 o 22:44
+5
już q-wa mieliśmy przez internacjonalizm do patryiotyzma,jak sie skończyło wiemy q-wa ,aż za dobrze czerwone bolszewickie ściemniacze ,ciągle te bzdury
Avatar
Gość / 25 listopada 2019 o 22:08
+5
Jacy lubelscy nauczyciele tacy studenci :) Kto ma trochę "oleju" w głowie wybiera Warszawkę, Wrocław, Gdańsk i Śląsk!
Avatar
Gość / 25 listopada 2019 o 21:43
+5
Fajnie tym obcokrajowcom, ze moga sobie na polskiej uczelni studiowac za darmo (do tego wiele uczelni daje im stypendia za nic, darmowe miejsca w akademikach a nawet miasta im placa kieszonkowe). Ja Polak musialem studiowac na polskiej uczelni platnie - zaocznie bo musialem pracowac i zarabiac na zycie...
Avatar
Gość / 26 listopada 2019 o 13:48
+3
Jak zaliczają egzaminy nie znając i nie rozumiejąc języka polskiego. Polski student musi się nagimnastykować, aby zaliczyć a oni zaliczają bezproblemowo. I gdzie tu sprawiedliwość?
Avatar
masło / 26 listopada 2019 o 00:12
+3
Lepsze to niż co 10 student to Polak
Avatar
anonim / 1 grudnia 2019 o 19:35
0
Chyba chodzi ci o posiadaczy kart Polaka a nie o każdego cudzoziemcę, kolega ma racje że oni płacą czesne lub mają stypendium ze swojego kraju. A za akademiki każdy płaci. wystarczy trochę wyjść na zewnątrz i pogadać z ludźmi a nie pisać jakieś bzdury i hejtować. 
Avatar
anonim / 1 grudnia 2019 o 19:31
+1
Mam wiele znojomych cudzoziemców w tym tą Gruzinkę, i mogę powiedzieć że nie wszyscy planują zostać w Polsce po studiach, dlatego też większość ,nawet jeśli znają Polski, wybiera studia po Angielsku bo to jednak są stosunki międzynarodowe. Co do odpłatności ta studentka posiada Polskie obywatelstwo więc studiuje na tych samych zasadach co my!
Avatar
wonzaBug / 26 listopada 2019 o 14:24
+1
No i tradycyjnie w komentarzach pojawiają się bzdury o darmowych studiach dla obcokrajowców. Obcokrajowcy sami płacą za swoje studia (czasami za kogoś płaci jakaś firma, ale to raczej rzadkość). Czesne wynosi kilka tysięcy euro rocznie; szczegółowe stawki na takim względnie tanim UMCS-ie są tutaj  ***s://phavi.umcs.pl/at/attachments/2019/0610/152330-oplaty-2019.pdf KUL jest droższy. Tak, ułamek procenta łapie się na jakieś stypendium. Pojedyncze osoby z tych kilku tysięcy. Za akademiki też płaci każdy.
 Smierdzacy klamco, UPAdlincy studiuja w Polsce DARMOWO + dostaja rozne stypendia i granty. Rzad pisiorski im to finansuje z kieszeni polskiego podatnika. Precz z ukrainskimi banderowcami w Polsce!
 Smierdzacy klamco, UPAdlincy studiuja w Polsce DARMOWO + dostaja rozne stypendia i granty. Rzad pisiorski im to finansuje z kieszeni polskiego podatnika. Precz z ukrainskimi banderowcami w Polsce! rozwiń
Avatar
Gość / 26 listopada 2019 o 13:48
+3
Jak zaliczają egzaminy nie znając i nie rozumiejąc języka polskiego. Polski student musi się nagimnastykować, aby zaliczyć a oni zaliczają bezproblemowo. I gdzie tu sprawiedliwość?
Avatar
Gość / 26 listopada 2019 o 08:37
+1
Za komuny też był Internacjonał. PS. po co nam czarni czy żółci w Polsce? Tak pytam z ciekawości.
Avatar
_K_ / 26 listopada 2019 o 07:42
-2
Wszyscy pilnie wykonują zalecenia globalistow-żydomarksistów - tworzyc multikulti!, wynarodawiac panstwa, naordy. Mieszac i szczuć!
Jak na razie, to najwięcej szczują tacy, jak ty.
Avatar
v / 26 listopada 2019 o 06:46
-2
Trochę uciekają, a trochę dochodzi niż demograficzny. Tego nie da się przeskoczyć.
 No jak ?? Przecież 500+ załatwiło i ten problem.
Avatar
Gość / 26 listopada 2019 o 01:15
+15
"Mamo chwalą nas. Kto? Wy mnie, a ja Was." Niech się Monika Głazik z Urzędu Miasta pochwali ilu jest studentów ogółem w Lublinie obecnie, a ilu było kilka lat temu. Uczelnie niedawno twierdziły, że jest połowa tego co kiedyś. Co do obcokrajowców, to wystarczy popatrzeć ilu było studentów z krajów arabskich 3 lata temu, a ilu jest obecnie - może 5%. Ci mieli kasę i ją wydawali. Kiedy wyjechali, to nawet zawsze zapchana Czekolada zdechła. Teraz dziurę zapycha się Ukraińcami którzy nie mają pieniędzy i nawet bary na miasteczku padają jak muchy. Dla Moniki Głazik z Urzędu Miasta dochody się nie zmieniły, bo jest na państwowym i może sobie plaplać bzdury na koszt podatnika, ale branży gastronomiczno-klubowo-rozrywkowej spadły kilkukrotnie.
"Mamo chwalą nas. Kto? Wy mnie, a ja Was." Niech się Monika Głazik z Urzędu Miasta pochwali ilu jest studentów ogółem w Lublinie obecnie, a ilu było kilka lat temu. Uczelnie niedawno twierdziły, że jest połowa tego co kiedyś. Co do obcokrajowców, to wystarczy popatrzeć ilu było studentów z krajów arabskich 3 lata temu, a ilu jest obecnie - może 5%. Ci mieli kasę i ją wydawali. Kiedy wyjechali, to nawet zawsze zapchana Czekolada zdechła. Teraz dziurę zapycha się Ukraińcami którzy nie mają pieniędzy i nawe... rozwiń
Avatar
masło / 26 listopada 2019 o 00:12
+3
Lepsze to niż co 10 student to Polak
Avatar
nnnn / 25 listopada 2019 o 23:37
-4
Taka była właśnie idea Wielkiego Rektora GL SEIDLERA, że UMCS ma się otwierać na Wschód, tam są jego naturalne kierunki rozwoju z uwagi na historyczne położenie Lublina. Ten Pan, mimo że marksista, powinien mieć swoją ulice i duży pomnik w Lublinie!