Quantcast

Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Studia

25 listopada 2019 r.
21:20

Co dziesiąty lubelski student nie jest Polakiem. Dzień internacjonalizacji na UMCS

Autor: Zdjęcie autora toma drs
34 23 A A
(fot. Maciej Kaczanowski)

O tym, jak zachęcać do rozpoczęcia nauki w Lublinie studentów z zagranicy rozmawiano podczas I Dnia Internacjonalizacji na UMCS. Na największej lubelskiej uczelni studiuje obecnie ponad 1,8 tys. cudzoziemców.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Umiędzynarodowienie jest na stałe wpisane w strategię naszego uniwersytetu. To nie tylko kształcenie, ale również badania naukowe – tłumaczy dr Marcin Gołębiowski z UMCS. W trakcie wczorajszego spotkania wykład otwarty wygłosił dr Uwe Brandenburg, uznany autorytet w dziedzinie internacjolizacji.

Cudzoziemcy studiujący na największej uczelni w Lublinie reprezentują blisko 50 krajów. Większość z nich to obywatele Ukrainy i Białorusi, ale na liście studentów UMCS są też przedstawiciele USA, Japonii, Indii, Chin, Gruzji, Azerbejdżanu, Tanzanii, Kenii, Kamerunu czy Nigerii.

– Od początku wiedziałam, że chcę studiować w Polsce. W pierwszej kolejności chciałam rozpocząć naukę na Uniwersytecie Warszawskim lub Uniwersytecie Jagiellońskim, UMCS był moim trzecim wyborem. Dostałam się wszędzie, ale przekonała mnie oferta lubelskiej uczelni, która zaproponowała mi bezpłatne studia w języku angielskim – mówi Ellen Chkhitadze z Gruzji, studentka drugiego roku International Relations.

Według oficjalnych danych z ubiegłego roku akademickiego na dziewięciu uczelniach w Lublinie studiowało ponad 6,3 tys. cudzoziemców (na aktualne statystyki Ratusz czeka do 5 grudnia).

– Lubelskie uczelnie cechuje jeden z najwyższych wskaźników umiędzynarodowienia w kraju – informuje Monika Głazik z Urzędu Miasta. – W roku akademickim 2018/2019 studiowało w Lublinie ponad 6,3 tysiąca obcokrajowców, stanowiąc 10 proc. wszystkich lubelskich studentów.

– Ta wartość stawia Lublin ex aequo z Warszawą na pozycji lidera wśród dużych ośrodków akademickich – podkreśla Głazik. – Warto też dodać, że lubelscy studenci zagraniczni w minionym roku akademickim stanowili 8,3 proc. wszystkich cudzoziemców na polskich uczelniach.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 23

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 25 listopada 2019 r. o 22:29
Jestem ciekawy kto finansuje studia Ukraińców w Polsce? Ktoś wie ?
Avatar
Gość / 25 listopada 2019 r. o 21:51
Niestety poziom lubelskich uczelni jest co raz gorszy. Absolwenci topowych liceów z naszego miasta wybierają Poznań, Kraków, Wrocław... A u nas egzotyka, spoty reklamowe w stylu bollywódzkim. Studenci matematyki UMCS mają problem z zadaniami z rozszerzonej matury. Chyba nie ma się z czego cieszyć.
Avatar
Gość / 26 listopada 2019 r. o 01:15
"Mamo chwalą nas. Kto? Wy mnie, a ja Was." Niech się Monika Głazik z Urzędu Miasta pochwali ilu jest studentów ogółem w Lublinie obecnie, a ilu było kilka lat temu. Uczelnie niedawno twierdziły, że jest połowa tego co kiedyś. Co do obcokrajowców, to wystarczy popatrzeć ilu było studentów z krajów arabskich 3 lata temu, a ilu jest obecnie - może 5%. Ci mieli kasę i ją wydawali. Kiedy wyjechali, to nawet zawsze zapchana Czekolada zdechła. Teraz dziurę zapycha się Ukraińcami którzy nie mają pieniędzy i nawet bary na miasteczku padają jak muchy. Dla Moniki Głazik z Urzędu Miasta dochody się nie zmieniły, bo jest na państwowym i może sobie plaplać bzdury na koszt podatnika, ale branży gastronomiczno-klubowo-rozrywkowej spadły kilkukrotnie.
"Mamo chwalą nas. Kto? Wy mnie, a ja Was." Niech się Monika Głazik z Urzędu Miasta pochwali ilu jest studentów ogółem w Lublinie obecnie, a ilu było kilka lat temu. Uczelnie niedawno twierdziły, że jest połowa tego co kiedyś. Co do obcokrajowców, to wystarczy popatrzeć ilu było studentów z krajów arabskich 3 lata temu, a ilu jest obecnie - może 5%. Ci mieli kasę i ją wydawali. Kiedy wyjechali, to nawet zawsze zapchana Czekolada zdechła. Teraz dziurę zapycha się Ukraińcami którzy nie mają pieniędzy i nawe... rozwiń
Avatar
Ana / 25 listopada 2019 r. o 22:25
Poziom uczelni kiepski to i coraz mniej Polaków. Zamiast się cieszyć to warto się zastanowić czemu młodzież stąd ucieka.
Avatar
Soros i Roszyld pozdrawia / 25 listopada 2019 r. o 22:27
Wszyscy pilnie wykonują zalecenia globalistow-żydomarksistów - tworzyc multikulti!, wynarodawiac panstwa, naordy. Mieszac i szczuć!
Avatar
Gość / 25 listopada 2019 r. o 21:43
Fajnie tym obcokrajowcom, ze moga sobie na polskiej uczelni studiowac za darmo (do tego wiele uczelni daje im stypendia za nic, darmowe miejsca w akademikach a nawet miasta im placa kieszonkowe). Ja Polak musialem studiowac na polskiej uczelni platnie - zaocznie bo musialem pracowac i zarabiac na zycie...
Avatar
Gość / 25 listopada 2019 r. o 22:08
Jacy lubelscy nauczyciele tacy studenci :) Kto ma trochę "oleju" w głowie wybiera Warszawkę, Wrocław, Gdańsk i Śląsk!
Avatar
Gość / 25 listopada 2019 r. o 22:44
już q-wa mieliśmy przez internacjonalizm do patryiotyzma,jak sie skończyło wiemy q-wa ,aż za dobrze czerwone bolszewickie ściemniacze ,ciągle te bzdury
Avatar
masło / 26 listopada 2019 r. o 00:12
Lepsze to niż co 10 student to Polak
Avatar
Gość / 25 listopada 2019 r. o 22:21
W artykule wypowiada się Gruzinka, której lubelska uczelnia (UMCS?) zaproponowała bezpłatne studia w języku angielskim. Jak to jest z tą odpłatnością obcokrajowców za studia w Polsce? A drugie pytanie brzmi: skoro w Polsce jedynym urzędowym, oficjalnym językiem jest język polski to dlaczego ta Gruzinka studiuje w języku angielskim? A potem będzie po angielsku mówiła do ekspedientki w sklepie i jak ta ją nie zrozumie to będzie miała pretensje, że Polacy nie znają (lub słabo znają) język angielski.
Avatar
anonim / 1 grudnia 2019 r. o 19:35
Chyba chodzi ci o posiadaczy kart Polaka a nie o każdego cudzoziemcę, kolega ma racje że oni płacą czesne lub mają stypendium ze swojego kraju. A za akademiki każdy płaci. wystarczy trochę wyjść na zewnątrz i pogadać z ludźmi a nie pisać jakieś bzdury i hejtować. 
Avatar
anonim / 1 grudnia 2019 r. o 19:31
Mam wiele znojomych cudzoziemców w tym tą Gruzinkę, i mogę powiedzieć że nie wszyscy planują zostać w Polsce po studiach, dlatego też większość ,nawet jeśli znają Polski, wybiera studia po Angielsku bo to jednak są stosunki międzynarodowe. Co do odpłatności ta studentka posiada Polskie obywatelstwo więc studiuje na tych samych zasadach co my!
Avatar
wonzaBug / 26 listopada 2019 r. o 14:24
No i tradycyjnie w komentarzach pojawiają się bzdury o darmowych studiach dla obcokrajowców. Obcokrajowcy sami płacą za swoje studia (czasami za kogoś płaci jakaś firma, ale to raczej rzadkość). Czesne wynosi kilka tysięcy euro rocznie; szczegółowe stawki na takim względnie tanim UMCS-ie są tutaj  ***s://phavi.umcs.pl/at/attachments/2019/0610/152330-oplaty-2019.pdf KUL jest droższy. Tak, ułamek procenta łapie się na jakieś stypendium. Pojedyncze osoby z tych kilku tysięcy. Za akademiki też płaci każdy.
 Smierdzacy klamco, UPAdlincy studiuja w Polsce DARMOWO + dostaja rozne stypendia i granty. Rzad pisiorski im to finansuje z kieszeni polskiego podatnika. Precz z ukrainskimi banderowcami w Polsce!
 Smierdzacy klamco, UPAdlincy studiuja w Polsce DARMOWO + dostaja rozne stypendia i granty. Rzad pisiorski im to finansuje z kieszeni polskiego podatnika. Precz z ukrainskimi banderowcami w Polsce! rozwiń
Avatar
Gość / 26 listopada 2019 r. o 13:48
Jak zaliczają egzaminy nie znając i nie rozumiejąc języka polskiego. Polski student musi się nagimnastykować, aby zaliczyć a oni zaliczają bezproblemowo. I gdzie tu sprawiedliwość?
Avatar
Gość / 26 listopada 2019 r. o 08:37
Za komuny też był Internacjonał. PS. po co nam czarni czy żółci w Polsce? Tak pytam z ciekawości.
Avatar
_K_ / 26 listopada 2019 r. o 07:42
Wszyscy pilnie wykonują zalecenia globalistow-żydomarksistów - tworzyc multikulti!, wynarodawiac panstwa, naordy. Mieszac i szczuć!
Jak na razie, to najwięcej szczują tacy, jak ty.
Avatar
v / 26 listopada 2019 r. o 06:46
Trochę uciekają, a trochę dochodzi niż demograficzny. Tego nie da się przeskoczyć.
 No jak ?? Przecież 500+ załatwiło i ten problem.
Avatar
Gość / 26 listopada 2019 r. o 01:15
"Mamo chwalą nas. Kto? Wy mnie, a ja Was." Niech się Monika Głazik z Urzędu Miasta pochwali ilu jest studentów ogółem w Lublinie obecnie, a ilu było kilka lat temu. Uczelnie niedawno twierdziły, że jest połowa tego co kiedyś. Co do obcokrajowców, to wystarczy popatrzeć ilu było studentów z krajów arabskich 3 lata temu, a ilu jest obecnie - może 5%. Ci mieli kasę i ją wydawali. Kiedy wyjechali, to nawet zawsze zapchana Czekolada zdechła. Teraz dziurę zapycha się Ukraińcami którzy nie mają pieniędzy i nawet bary na miasteczku padają jak muchy. Dla Moniki Głazik z Urzędu Miasta dochody się nie zmieniły, bo jest na państwowym i może sobie plaplać bzdury na koszt podatnika, ale branży gastronomiczno-klubowo-rozrywkowej spadły kilkukrotnie.
"Mamo chwalą nas. Kto? Wy mnie, a ja Was." Niech się Monika Głazik z Urzędu Miasta pochwali ilu jest studentów ogółem w Lublinie obecnie, a ilu było kilka lat temu. Uczelnie niedawno twierdziły, że jest połowa tego co kiedyś. Co do obcokrajowców, to wystarczy popatrzeć ilu było studentów z krajów arabskich 3 lata temu, a ilu jest obecnie - może 5%. Ci mieli kasę i ją wydawali. Kiedy wyjechali, to nawet zawsze zapchana Czekolada zdechła. Teraz dziurę zapycha się Ukraińcami którzy nie mają pieniędzy i nawe... rozwiń
Avatar
masło / 26 listopada 2019 r. o 00:12
Lepsze to niż co 10 student to Polak
Avatar
nnnn / 25 listopada 2019 r. o 23:37
Taka była właśnie idea Wielkiego Rektora GL SEIDLERA, że UMCS ma się otwierać na Wschód, tam są jego naturalne kierunki rozwoju z uwagi na historyczne położenie Lublina. Ten Pan, mimo że marksista, powinien mieć swoją ulice i duży pomnik w Lublinie!
Zobacz wszystkie komentarze 23

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Nawet milion przejechanych kilometrów i dalej wożą ludzi. MPK Kraśnik na zakręcie

Nawet milion przejechanych kilometrów i dalej wożą ludzi. MPK Kraśnik na zakręcie

Sytuacja jest „trudna”, „bardzo ciężka”. Te słowa padały zarówno z ust przedstawiciela pracowników MPK Kraśnik, prezesa spółki jak i miejskich radnych. – Skoro o podwyżkach nie ma mowy, skoro przed nami jest widmo bankructwa naszej spółki, to jaką mamy mieć motywację do pracy? – dopytywał radnych przewodniczący zakładowej „Solidarności” Witold Bielski. Czy dojdzie do strajku pracowników?

Trzy lata temu zaczynali jako hurtownia. Teraz Sunprofi ma większe plany co do OZE

Trzy lata temu zaczynali jako hurtownia. Teraz Sunprofi ma większe plany co do OZE

Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że konieczne jest zwiększenie udziału OZE w polskim miksie energetycznym. Ostatnie wydarzenia m.in. za naszą wschodnią granicą pokazały, że OZE to już nie tylko ekologia i rachunek ekonomiczny, a gwarancja bezpieczeństwa - rozmowa z Piotrem Droździewiczem, wiceprezesem firmy Sunprofi.

Kayah i Viki Gabor zaśpiewają w Teatrze Muzycznym
7 października 2022, 18:00

Kayah i Viki Gabor zaśpiewają w Teatrze Muzycznym

"Słyszę Cię" to tytuł wyjątkowego koncertu charytatywnego, który Teatr Muzyczny w Lublinie zrealizuje w ramach pomocy na rzecz młodych ludzi zmagających się z problemami psychicznymi. Gwiazdami wydarzenia będą Viki Gabor i Kayah. Koncert odbędzie się już 7 października o godz. 18.

Jest 57 mln tabletek jodku potasu. Wiceminister:  Musimy być przygotowani na różne warianty

Jest 57 mln tabletek jodku potasu. Wiceminister: Musimy być przygotowani na różne warianty

Okazuje się, że Państwowa Agencja Atomistyki już przeprowadziła symulacje pod kątem rosyjskich ataków na ukraińskie elektrownie atomowe.

Open City 2022. Inwazja artystów na Lublin. Będzie 3-metrowe niemowlę
zdjęcia
1 października 2022, 16:00
galeria

Open City 2022. Inwazja artystów na Lublin. Będzie 3-metrowe niemowlę

Artystów jest dwudziestu, miejsc gdzie pojawią się ich prace: 25. W sobotę rozpoczyna się Festiwal Sztuki w Przestrzeni Publicznej Open City 2022.

Koncert dla Seniorów w Puławach
4 października 2022, 17:00

Koncert dla Seniorów w Puławach

4 października o godz. 17 w Puławskim Ośrodku Kultury Dom Chemika (ul. Wojska Polskiego 4) wystąpi Lubelska Federacja Bardów. Koncert odbędzie się w ramach VIII Puławskiej Senioriady.

Październik w Centrum Kultury w Lublinie i przestrzeń tańca
wideo
film

Październik w Centrum Kultury w Lublinie i przestrzeń tańca

Słowo „przestrzeń” nie pada tu przypadkowo, ale równie ważne jest to, że w październiku miłośnicy tańca będą bardzo zadowoleni.

Miasto Lublin musi zwrócić spory kawałek ziemi. Miała być szkoła, ale nie powstała

Miasto Lublin musi zwrócić spory kawałek ziemi. Miała być szkoła, ale nie powstała

Miasto przegrało sądowe spory o własność gruntów położonych między ul. Jana Pawła II a wąwozem. Władze Lublina muszą zwrócić tę ziemię spadkobiercom dawnych właścicieli. Wydane przedwczoraj wyroki są już prawomocne.

Pod koszami Dziennika Wschodniego im. Andrzeja Wawrzyckiego. W niedzielę rusza kolejny sezon najstarszych w naszym regionie rozgrywek

Pod koszami Dziennika Wschodniego im. Andrzeja Wawrzyckiego. W niedzielę rusza kolejny sezon najstarszych w naszym regionie rozgrywek

Tytułu broni zespół 4-tego Piętra. O jego sile stanowili w poprzednim sezonie głównie gracze podkoszowi jak Marcin Ożga, Łukasz Łukawski czy Marek Macieszczuk. Drugie miejsce zajęło The Reds Iglo-Klima, a podium uzupełnił Symbit

Bridget Jones wraca.  Program TV 30 września - 2 października 2022
30 września 2022, 20:00

Bridget Jones wraca. Program TV 30 września - 2 października 2022

W najbliższy weekend w telewizji będzie można zobaczyć m.in. festiwalowy "Portret kobiety w ogniu". Nie zabraknie też rozrywki w postaci takich filmów, jak "Alita: battle Angel" czy "Krzyk". Poniżej prezentuję kilka wybranych opcji filmowych na weekend.

Puławska Spółdzielnia Mieszkaniowa buduje nowe drogi. To strategiczna kwestia bezpieczeństwa

Puławska Spółdzielnia Mieszkaniowa buduje nowe drogi. To strategiczna kwestia bezpieczeństwa

Zgodnie wytycznymi straży pożarnej, zarządcy osiedli mieszkaniowych muszą poprawić dojazd do wskazanych budynków wielorodzinnych. Chodzi o to, by w razie zagrożenia, strażacy mogli szybko dotrzeć pod każdy adres. Nowych dróg pożarowych najszybciej przybywa na os. Niwa.

Już jutro zmiany na przystankach w Lublinie. Nowy rozkład komunikacji miejskiej

Już jutro zmiany na przystankach w Lublinie. Nowy rozkład komunikacji miejskiej

Od soboty będą obowiązywać nowe rozkłady jazdy autobusów i trolejbusów.

LUK Lublin zaczyna sezon od meczu z Cerrad Enea Czarnymi Radom

LUK Lublin zaczyna sezon od meczu z Cerrad Enea Czarnymi Radom

Cerrad Enea Czarni Radom będą przeciwnikiem LUK Lublin w pierwszej kolejce nowego sezonu. Mecz rozegrany zostanie w hali Globus, w sobotę, o godz 20.30. Transmisja w Polsacie Sport Extra

Jak czas spędzają przedszkolaki w Chełmie? Np. z robotami

Jak czas spędzają przedszkolaki w Chełmie? Np. z robotami

Eko-warsztaty, nauka robotyki oraz zajęcia z ratownikami dotyczące bezpieczeństwa – takie atrakcje czekały na młodych mieszkańców i mieszkanki Chełma oraz okolic podczas tegorocznego „Lata z CEMEX”. W warsztatach, zabawach integracyjnych i wycieczkach uczestniczyło w sumie ponad 180 dzieci. Organizatorami wydarzenia byli: CEMEX Polska oraz Młodzieżowy Dom Kultury w Chełmie.

Lubelski ser ricotta. Wszystko zależy od szczęścia krowy
złota setka 2021

Lubelski ser ricotta. Wszystko zależy od szczęścia krowy