Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Studia

30 października 2020 r.
11:23

Władze KUL o protestach kobiet: "Prawo do życia jest podstawowym prawem każdego człowieka"

Autor: Zdjęcie autora oprac. kyku
47 18 A A
Środowa manifestacja w Lublinie
Środowa manifestacja w Lublinie (fot. Tomasz Tylus)

- Zwracamy się z serdecznym apelem o złagodzenie emocji i szczególnie mocno podkreślamy, iż drogą do rozwiązywania wszelkich sporów jest merytoryczny dialog - piszą we wspólnym apelu władze Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II i Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Odnoszą się tym samym do masowych protestów kobiet w całej Polsce.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Już na wstępie apelu czytamy, że "prawo do życia jest podstawowym prawem każdego człowieka, także w prenatalnym okresie jego rozwoju." 

- Wydarzenia ostatnich dni skłaniają do tego, by jeszcze bardziej o tym przypominać, szczególnie w sytuacji, gdy część osób, niepodzielających wskazanych powyżej powszechnych wartości, dopuszcza się zakłócania Mszy św. i dewastacji kościołów - piszą członkowie kolegium rektorów.

Przypomnijmy, że w Lublinie ze wszystkich uczelni jako pierwszy do sprawy protestów odniósł się UMCS.

Poniżej pełna treść apelu Kolegiów Rektorów Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II i Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie:

"W obliczu niepokojów, jakich jesteśmy świadkami w naszej Ojczyźnie w odniesieniu do problematyki aborcji, Kolegia Rektorów naszych Uniwersytetów pragną przypomnieć, iż prawo do życia jest podstawowym prawem każdego człowieka, także w prenatalnym okresie jego rozwoju. Biblijna Księga Mądrości określa Stwórcę mianem „miłośnika życia”. Jako katolicy wierzymy, że to On wyznacza początek i kres każdego ludzkiego istnienia. Ochrona życia człowieka od poczęcia aż do naturalnej śmierci, nie jest ideologią, kwestią polityki czy światopoglądu – jest fundamentem naszej cywilizacji i tożsamości, o czym bardzo jasno nauczał podczas całego swojego posługiwania św. Jan Paweł II, a co przypomniał także Ojciec Święty Franciszek podczas minionej środowej audiencji ogólnej. Te bardzo jasne przesłania Biskupów Rzymskich wskazują kierunek działań naszych środowisk akademickich.

Wydarzenia ostatnich dni skłaniają do tego, by jeszcze bardziej o tym przypominać, szczególnie w sytuacji, gdy część osób, niepodzielających wskazanych powyżej powszechnych wartości, dopuszcza się zakłócania Mszy św. i dewastacji kościołów. Zachowania te naruszają zarówno zasadę postulowanej tolerancji, jak i wolności wyznania religijnego oraz zdecydowanie niszczą dobro wspólne. Ponadto powyższa agresja nie może być w żaden sposób usprawiedliwiona.
 
W związku z tym zwracamy się z serdecznym apelem o złagodzenie emocji i szczególnie mocno podkreślamy, iż drogą do rozwiązywania wszelkich sporów jest merytoryczny dialog. Wzywamy wszystkie strony dialogu społecznego do rozmów oraz uświadomienia sobie odpowiedzialności za sytuację, w której wszyscy się znajdujemy. Nieodzownym elementem takiego dialogu jest wzajemny szacunek wszystkich stron, służący wypracowaniu metod rozwiązania zaistniałego konfliktu, przede wszystkim, poprzez poszukiwanie prawdy."

Publikujemy treść Apelu Kolegiów Rektorów Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II i Uniwersytet Papieski Jana Pawła...

Opublikowany przez Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II Czwartek, 29 października 2020
Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 18

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
TomaszBunc / 30 października 2020 r. o 12:17
+20
Konflikt na zamówienie. W czasie pandemii : Usa - BlackLivesMatter, Polska - pierwsza próba Lgbt, druga próba Kobiety, Francja - walka z islamem, Hiszpania - protest feministek, Białoruś.......
Avatar
Jasek / 30 października 2020 r. o 11:44
+17
Dialog??? .... czy ktoś pytał o zdanie kobiety??? A zwłaszcza kobiety, których to dotyczy??? Czy ktoś w ogóle w tym kraju pyta obywateli o cokolwiek? Nie ośmieszajcie się panowie w sukienkach...
Avatar
Janusz_Paliwas / 30 października 2020 r. o 12:23
+9
Chyba ktoś nie rozumie znaczenia słowa dialog.
Avatar
___K___ / 30 października 2020 r. o 12:45
+6
Władze KUL mają rację - prawo do życia jest podstawowym prawem każdego człowieka. Ale nie każdego płodu.
Avatar
___K___ / 30 października 2020 r. o 15:28
+3
"Naszym głównym postulatem jest dymisja rządu". Przynajmniej klarowne jest już to, że ta cała aborcja to tylko pretekst.
Postulatem - tak. Powodem wysunięcia takiego postulatu jest zaostrzenie prawa aborcyjnego. Jak zaczniesz samodzielnie myśleć, to może i będziesz potrafił rozróżnić przyczyny od skutków, proPiSowski ściekmistrzu.
Avatar
TECZOWY_ZSL / 30 października 2020 r. o 14:27
+3
"Naszym głównym postulatem jest dymisja rządu". Przynajmniej klarowne jest już to, że ta cała aborcja to tylko pretekst.
Avatar
Robik / 30 października 2020 r. o 13:38
+3
Zaczynają od bezczelnego wciskania nieprawdy i głupoty: " "prawo do życia jest podstawowym prawem każdego człowieka, także w prenatalnym okresie jego rozwoju", a potem już leci... ... Żołądź nie jest dębem (choć ma geny dębu), kawałek kości ludzkiej nie jest człowiekiem (choć ma geny ludzkie) i tak samo zarodek/płód o genach ludzkich nie jest ani człowiekiem ani dzieckiem (potoczne powiedzonka wciskane przez katolików KRK zakłamują rzeczywistość). Nawet gdyby przyjąć określenie człowieka wg genów to i tak z tego nie wynika, że należy niszczyć życie dziewczyny/kobiety dla ocalania takich "ludzkich" zarodków/płodów. Fanatycy religijnii nie powinni nazywać się "naukowcami", bo ich "ideologia" oślepia ich.
Zaczynają od bezczelnego wciskania nieprawdy i głupoty: " "prawo do życia jest podstawowym prawem każdego człowieka, także w prenatalnym okresie jego rozwoju", a potem już leci... ... Żołądź nie jest dębem (choć ma geny dębu), kawałek kości ludzkiej nie jest człowiekiem (choć ma geny ludzkie) i tak samo zarodek/płód o genach ludzkich nie jest ani człowiekiem ani dzieckiem (potoczne powiedzonka wciskane przez katolików KRK zakłamują rzeczywistość). Nawet gdyby przyjąć określenie człowieka wg genów to i tak z tego nie wynika,... rozwiń
Avatar
___K___ / 30 października 2020 r. o 15:31
+2
W wyniku przeprowadzonego dialogu uważam że wszystkie osoby duchowne powinny być wykastrowane. Zapewni to bezpieczeństwo dzieciom, a im i tak to jest nie potrzebne. W końcu nie będą mieć pokusy, ale takie są efekty prowadzonego dialogu. Niebawem założę fundację i w ramach dialogu doprowadzimy do tego.
Dokładnie! Siusiać mogą inaczej, medycyna może to załatwić. Wraz z ostatecznymi święceniami powinna nastąpić kastracja. I niech czarnuszki nie pierdaczą o zrzuceniu sutanny - skoro w KK nie istnieją rozwody (co najwyżej unieważnienia małżeństwa), to i kapłaństwa porzucić też nie można. Wtedy by się okazało, jak wielu mamy księży faktycznie z powołania, a ilu idzie tam by ukryć swoje nieheteronormatywne skłonności, albo zwyczajnie dla kariery i opływania w dostatki bez potrzeby urabiania sobie łap po łokcie.
Dokładnie! Siusiać mogą inaczej, medycyna może to załatwić. Wraz z ostatecznymi święceniami powinna nastąpić kastracja. I niech czarnuszki nie pierdaczą o zrzuceniu sutanny - skoro w KK nie istnieją rozwody (co najwyżej unieważnienia małżeństwa), to i kapłaństwa porzucić też nie można. Wtedy by się okazało, jak wielu mamy księży faktycznie z powołania, a ilu idzie tam by ukryć swoje nieheteronormatywne skłonności, albo zwyczajnie dla kariery i opływania w dostatki bez potrzeby urabiania sobie łap po łokcie. rozwiń
Avatar
___K___ / 30 października 2020 r. o 15:27
+2
Skoro wg lewactwa płód to nie człowiek, bo lewactwo tak sobie to wymyśliło to co ogłosi następnym razem? Że człowiek stary albo chory albo po wypadku albo chudy albo gruby albo bez nogi to też nie człowiek? A może człowiekiem nie będzie ktoś chudy albo gruby?  Niestety problem polega na tym, ze można tak sobie mówić, ale nie zmienia to faktu, że płód to człowiek, bo nie decydują o tym ani lewactwo ani ja, tylko to są fakty obiektywne. Skoro w szóstym tygodniu od poczęcia już bije serce człowieka w łonie matki to jest to człowiek i kropka. Przecież to są fakty obiektywne, potwierdzone naukowo.
Jakie obiektywne fakty? To, ze bije serce, nie oznacza jeszcze, że płód może żyć poza łonem matki. I nie lewactwo sobie tak wymyśliło, tylko nauka tak mówi. A ta jest obiektywna, w przeciwieństwie do pełnej emocji wiary i religii. Poza tym zrozum ty i inne prawackie tłuki - nikt nikogo nie zmusza do aborcji. Chodzi tylko o pozstawienie takiej możliwości. Weź takie ciężko niepełnosprawne dziecko na wychowanie, a potem mów, że trzeba takie rodzić.
Jakie obiektywne fakty? To, ze bije serce, nie oznacza jeszcze, że płód może żyć poza łonem matki. I nie lewactwo sobie tak wymyśliło, tylko nauka tak mówi. A ta jest obiektywna, w przeciwieństwie do pełnej emocji wiary i religii. Poza tym zrozum ty i inne prawackie tłuki - nikt nikogo nie zmusza do aborcji. Chodzi tylko o pozstawienie takiej możliwości. Weź takie ciężko niepełnosprawne dziecko na wychowanie, a potem mów, że trzeba takie rodzić. rozwiń
Avatar
___K___ / 1 listopada 2020 r. o 13:31
+1
W wyniku przeprowadzonego dialogu uważam że wszystkie osoby duchowne powinny być wykastrowane. Zapewni to bezpieczeństwo dzieciom, a im i tak to jest nie potrzebne. W końcu nie będą mieć pokusy, ale takie są efekty prowadzonego dialogu. Niebawem założę fundację i w ramach dialogu doprowadzimy do tego.
Dokładnie! Siusiać mogą inaczej, medycyna może to załatwić. Wraz z ostatecznymi święceniami powinna nastąpić kastracja. I niech czarnuszki nie pierdaczą o zrzuceniu sutanny - skoro w KK nie istnieją rozwody (co najwyżej unieważnienia małżeństwa), to i kapłaństwa porzucić też nie można. Wtedy by się okazało, jak wielu mamy księży faktycznie z powołania, a ilu idzie tam by ukryć swoje nieheteronormatywne skłonności, albo zwyczajnie dla kariery i opływania w dostatki bez potrzeby urabiania sobie łap po łokcie.
Lewacki "dialog, szacunek dla innych, tolerancja, równość, wolność wyznania i poglądów, zrozumienie". Dodam do tego: DEMOKRACJA, KONSTYTUCJA, WOLNOŚĆ SŁOWA. Jeszcze dobre wychowanie,umiar, takt, skromność.
No popatrz. A z twoich wpisów wyziera prawdziwa miość. Nie masz zielonego pojęcia, co to są "dialog, szacunek dla innych, tolerancja, równość, wolność wyznania i poglądów, zrozumienie (...), dobre wychowanie,umiar, takt, skromność", bo sam prezentujesz "jedynie słuszny" pogląd, a wszystkich, którzy się z tobą nie zgadzają, wyzywasz i chcesz eksmitować choćby w kosmos (vide twój poprzedni debilny wpis).
No popatrz. A z twoich wpisów wyziera prawdziwa miość. Nie masz zielonego pojęcia, co to są "dialog, szacunek dla innych, tolerancja, równość, wolność wyznania i poglądów, zrozumienie (...), dobre wychowanie,umiar, takt, skromność", bo sam prezentujesz "jedynie słuszny" pogląd, a wszystkich, którzy się z tobą nie zgadzają, wyzywasz i chcesz eksmitować choćby w kosmos (vide twój poprzedni debilny wpis). rozwiń
Avatar
___K___ / 1 listopada 2020 r. o 13:31
+1
W wyniku przeprowadzonego dialogu uważam że wszystkie osoby duchowne powinny być wykastrowane. Zapewni to bezpieczeństwo dzieciom, a im i tak to jest nie potrzebne. W końcu nie będą mieć pokusy, ale takie są efekty prowadzonego dialogu. Niebawem założę fundację i w ramach dialogu doprowadzimy do tego.
Dokładnie! Siusiać mogą inaczej, medycyna może to załatwić. Wraz z ostatecznymi święceniami powinna nastąpić kastracja. I niech czarnuszki nie pierdaczą o zrzuceniu sutanny - skoro w KK nie istnieją rozwody (co najwyżej unieważnienia małżeństwa), to i kapłaństwa porzucić też nie można. Wtedy by się okazało, jak wielu mamy księży faktycznie z powołania, a ilu idzie tam by ukryć swoje nieheteronormatywne skłonności, albo zwyczajnie dla kariery i opływania w dostatki bez potrzeby urabiania sobie łap po łokcie.
Lewacki "dialog, szacunek dla innych, tolerancja, równość, wolność wyznania i poglądów, zrozumienie". Dodam do tego: DEMOKRACJA, KONSTYTUCJA, WOLNOŚĆ SŁOWA. Jeszcze dobre wychowanie,umiar, takt, skromność.
No popatrz. A z twoich wpisów wyziera prawdziwa miość. Nie masz zielonego pojęcia, co to są "dialog, szacunek dla innych, tolerancja, równość, wolność wyznania i poglądów, zrozumienie (...), dobre wychowanie,umiar, takt, skromność", bo sam prezentujesz "jedynie słuszny" pogląd, a wszystkich, którzy się z tobą nie zgadzają, wyzywasz i chcesz eksmitować choćby w kosmos (vide twój poprzedni debilny wpis).
No popatrz. A z twoich wpisów wyziera prawdziwa miość. Nie masz zielonego pojęcia, co to są "dialog, szacunek dla innych, tolerancja, równość, wolność wyznania i poglądów, zrozumienie (...), dobre wychowanie,umiar, takt, skromność", bo sam prezentujesz "jedynie słuszny" pogląd, a wszystkich, którzy się z tobą nie zgadzają, wyzywasz i chcesz eksmitować choćby w kosmos (vide twój poprzedni debilny wpis). rozwiń
Avatar
___K___ / 1 listopada 2020 r. o 13:29
+1
Skoro wg lewactwa płód to nie człowiek, bo lewactwo tak sobie to wymyśliło to co ogłosi następnym razem? Że człowiek stary albo chory albo po wypadku albo chudy albo gruby albo bez nogi to też nie człowiek? A może człowiekiem nie będzie ktoś chudy albo gruby?  Niestety problem polega na tym, ze można tak sobie mówić, ale nie zmienia to faktu, że płód to człowiek, bo nie decydują o tym ani lewactwo ani ja, tylko to są fakty obiektywne. Skoro w szóstym tygodniu od poczęcia już bije serce człowieka w łonie matki to jest to człowiek i kropka. Przecież to są fakty obiektywne, potwierdzone naukowo.
Jakie obiektywne fakty? To, ze bije serce, nie oznacza jeszcze, że płód może żyć poza łonem matki. I nie lewactwo sobie tak wymyśliło, tylko nauka tak mówi. A ta jest obiektywna, w przeciwieństwie do pełnej emocji wiary i religii. Poza tym zrozum ty i inne prawackie tłuki - nikt nikogo nie zmusza do aborcji. Chodzi tylko o pozstawienie takiej możliwości. Weź takie ciężko niepełnosprawne dziecko na wychowanie, a potem mów, że trzeba takie rodzić.
Widzisz lewacki jełopie, że jakoś tak się składa, że jak ktoś powołuje kogoś do życia (a płód żyje w łonie matki) to powinien być na tyle ospowiedzialny, żeby nie robić tego dla zabawy. Bo niebawem zbierze się inna grupa ludzi, która też będzie wrzeszczeć i dla zabawy wymyśli sobie, że wszystkich lewaków trzeba wysłać w kosmos z biletem w jedną stronę. A ty, jako cham recydywista, polecisz w pierwszej turze. No i oczywiście, nikt cię nie będzie zmuszał, żebyś się na to godził. Inni za ciebie zadecydują, bo dlaczego nie?
Matole prawicowy bezmózgowy. Rozumiesz, o co chodzi w protestach? O możliwość sunięcia ciąży, w której płód jest dotknięty dużymi wadami, które albo nie pozwolą mu żyć po narodzinach, albo życie to będzie jednym wielkim pasmem cierpienia. Tu ine ma nic do rzeczy przywoływana przez ciebie odpowiedzialność. Takie wady zdarzają się u ludzi, którym bardzo zależało na ciąży, na dziecku, ale coś po prostu poszło nie tak. Więc w swoją tłustą dupę wsadź sobie swoje wydumki, bo pusty jesteś i na dodatek nie wiesz, o czym piszesz. Teraz dotarło, palancie? Przepraszam wszystkich, którzy do takiego języka nie są przyzwyczajeni, ale nie mogę pozostać obojętny, gdy idiota wyypowiada się w tematach, których ine rozumie, a do tego po raz kolejny w niewybredny sposób obraża adwersarza.
Matole prawicowy bezmózgowy. Rozumiesz, o co chodzi w protestach? O możliwość sunięcia ciąży, w której płód jest dotknięty dużymi wadami, które albo nie pozwolą mu żyć po narodzinach, albo życie to będzie jednym wielkim pasmem cierpienia. Tu ine ma nic do rzeczy przywoływana przez ciebie odpowiedzialność. Takie wady zdarzają się u ludzi, którym bardzo zależało na ciąży, na dziecku, ale coś po prostu poszło nie tak. Więc w swoją tłustą dupę wsadź sobie swoje wydumki, bo pusty jesteś i na dodatek nie wiesz, o czym piszesz. Teraz... rozwiń
Avatar
poker / 30 października 2020 r. o 22:07
+1
W wyniku przeprowadzonego dialogu uważam że wszystkie osoby duchowne powinny być wykastrowane. Zapewni to bezpieczeństwo dzieciom, a im i tak to jest nie potrzebne. W końcu nie będą mieć pokusy, ale takie są efekty prowadzonego dialogu. Niebawem założę fundację i w ramach dialogu doprowadzimy do tego.
Dokładnie! Siusiać mogą inaczej, medycyna może to załatwić. Wraz z ostatecznymi święceniami powinna nastąpić kastracja. I niech czarnuszki nie pierdaczą o zrzuceniu sutanny - skoro w KK nie istnieją rozwody (co najwyżej unieważnienia małżeństwa), to i kapłaństwa porzucić też nie można. Wtedy by się okazało, jak wielu mamy księży faktycznie z powołania, a ilu idzie tam by ukryć swoje nieheteronormatywne skłonności, albo zwyczajnie dla kariery i opływania w dostatki bez potrzeby urabiania sobie łap po łokcie.
 Lewacki "dialog, szacunek dla innych, tolerancja, równość, wolność wyznania i poglądów, zrozumienie". Dodam do tego: DEMOKRACJA, KONSTYTUCJA, WOLNOŚĆ SŁOWA. Jeszcze dobre wychowanie,umiar, takt, skromność.
 Lewacki "dialog, szacunek dla innych, tolerancja, równość, wolność wyznania i poglądów, zrozumienie". Dodam do tego: DEMOKRACJA, KONSTYTUCJA, WOLNOŚĆ SŁOWA. Jeszcze dobre wychowanie,umiar, takt, skromność. rozwiń
Avatar
poker / 30 października 2020 r. o 22:01
-5
Skoro wg lewactwa płód to nie człowiek, bo lewactwo tak sobie to wymyśliło to co ogłosi następnym razem? Że człowiek stary albo chory albo po wypadku albo chudy albo gruby albo bez nogi to też nie człowiek? A może człowiekiem nie będzie ktoś chudy albo gruby?  Niestety problem polega na tym, ze można tak sobie mówić, ale nie zmienia to faktu, że płód to człowiek, bo nie decydują o tym ani lewactwo ani ja, tylko to są fakty obiektywne. Skoro w szóstym tygodniu od poczęcia już bije serce człowieka w łonie matki to jest to człowiek i kropka. Przecież to są fakty obiektywne, potwierdzone naukowo.
Jakie obiektywne fakty? To, ze bije serce, nie oznacza jeszcze, że płód może żyć poza łonem matki. I nie lewactwo sobie tak wymyśliło, tylko nauka tak mówi. A ta jest obiektywna, w przeciwieństwie do pełnej emocji wiary i religii. Poza tym zrozum ty i inne prawackie tłuki - nikt nikogo nie zmusza do aborcji. Chodzi tylko o pozstawienie takiej możliwości. Weź takie ciężko niepełnosprawne dziecko na wychowanie, a potem mów, że trzeba takie rodzić.
 Widzisz lewacki jełopie, że jakoś tak się składa, że jak ktoś powołuje kogoś do życia (a płód żyje w łonie matki) to powinien być na tyle ospowiedzialny, żeby nie robić tego dla zabawy. Bo niebawem zbierze się inna grupa ludzi, która też będzie wrzeszczeć i dla zabawy wymyśli sobie, że wszystkich lewaków trzeba wysłać w kosmos z biletem w jedną stronę. A ty, jako cham recydywista, polecisz w pierwszej turze. No i oczywiście, nikt cię nie będzie zmuszał, żebyś się na to godził. Inni za ciebie zadecydują, bo dlaczego nie?
 Widzisz lewacki jełopie, że jakoś tak się składa, że jak ktoś powołuje kogoś do życia (a płód żyje w łonie matki) to powinien być na tyle ospowiedzialny, żeby nie robić tego dla zabawy. Bo niebawem zbierze się inna grupa ludzi, która też będzie wrzeszczeć i dla zabawy wymyśli sobie, że wszystkich lewaków trzeba wysłać w kosmos z biletem w jedną stronę. A ty, jako cham recydywista, polecisz w pierwszej turze. No i oczywiście, nikt cię nie będzie zmuszał, żebyś się na to godził. Inni za ciebie zadecydują, bo dlaczego nie? rozwiń
Avatar
poker / 30 października 2020 r. o 21:53
-3
"Jako katolicy wierzymy, że to On wyznacza początek i kres każdego ludzkiego istnienia." - otóż to: "jako katolicy" i "wierzymy". Ale jeśli tak, to On również dał człowiekowi rozum - to kobieta powinna decydować (przy wsparciu mężczyzny, o ile jest on na tyle odpowiedzialny).
 A gdzie kobieta podziała rozum w momencie rozpoczęcia współżycia z owym mężczyzną? Homo sapiens? Czy niekoniecznie?
Avatar
poker / 30 października 2020 r. o 21:51
-3
Władze KUL mają rację - prawo do życia jest podstawowym prawem każdego człowieka. Ale nie każdego płodu.
 Seks można uprawiać: za pieniądze, dla zabawy (z byle kim, byle jak, byle gdzie) i z miłości do drugiego człowieka. Ale nie każdego można nazwać człowiekiem.
Avatar
___K___ / 30 października 2020 r. o 15:31
+2
W wyniku przeprowadzonego dialogu uważam że wszystkie osoby duchowne powinny być wykastrowane. Zapewni to bezpieczeństwo dzieciom, a im i tak to jest nie potrzebne. W końcu nie będą mieć pokusy, ale takie są efekty prowadzonego dialogu. Niebawem założę fundację i w ramach dialogu doprowadzimy do tego.
Dokładnie! Siusiać mogą inaczej, medycyna może to załatwić. Wraz z ostatecznymi święceniami powinna nastąpić kastracja. I niech czarnuszki nie pierdaczą o zrzuceniu sutanny - skoro w KK nie istnieją rozwody (co najwyżej unieważnienia małżeństwa), to i kapłaństwa porzucić też nie można. Wtedy by się okazało, jak wielu mamy księży faktycznie z powołania, a ilu idzie tam by ukryć swoje nieheteronormatywne skłonności, albo zwyczajnie dla kariery i opływania w dostatki bez potrzeby urabiania sobie łap po łokcie.
Dokładnie! Siusiać mogą inaczej, medycyna może to załatwić. Wraz z ostatecznymi święceniami powinna nastąpić kastracja. I niech czarnuszki nie pierdaczą o zrzuceniu sutanny - skoro w KK nie istnieją rozwody (co najwyżej unieważnienia małżeństwa), to i kapłaństwa porzucić też nie można. Wtedy by się okazało, jak wielu mamy księży faktycznie z powołania, a ilu idzie tam by ukryć swoje nieheteronormatywne skłonności, albo zwyczajnie dla kariery i opływania w dostatki bez potrzeby urabiania sobie łap po łokcie. rozwiń
Avatar
___K___ / 30 października 2020 r. o 15:28
+3
"Naszym głównym postulatem jest dymisja rządu". Przynajmniej klarowne jest już to, że ta cała aborcja to tylko pretekst.
Postulatem - tak. Powodem wysunięcia takiego postulatu jest zaostrzenie prawa aborcyjnego. Jak zaczniesz samodzielnie myśleć, to może i będziesz potrafił rozróżnić przyczyny od skutków, proPiSowski ściekmistrzu.
Avatar
___K___ / 30 października 2020 r. o 15:27
+2
Skoro wg lewactwa płód to nie człowiek, bo lewactwo tak sobie to wymyśliło to co ogłosi następnym razem? Że człowiek stary albo chory albo po wypadku albo chudy albo gruby albo bez nogi to też nie człowiek? A może człowiekiem nie będzie ktoś chudy albo gruby?  Niestety problem polega na tym, ze można tak sobie mówić, ale nie zmienia to faktu, że płód to człowiek, bo nie decydują o tym ani lewactwo ani ja, tylko to są fakty obiektywne. Skoro w szóstym tygodniu od poczęcia już bije serce człowieka w łonie matki to jest to człowiek i kropka. Przecież to są fakty obiektywne, potwierdzone naukowo.
Jakie obiektywne fakty? To, ze bije serce, nie oznacza jeszcze, że płód może żyć poza łonem matki. I nie lewactwo sobie tak wymyśliło, tylko nauka tak mówi. A ta jest obiektywna, w przeciwieństwie do pełnej emocji wiary i religii. Poza tym zrozum ty i inne prawackie tłuki - nikt nikogo nie zmusza do aborcji. Chodzi tylko o pozstawienie takiej możliwości. Weź takie ciężko niepełnosprawne dziecko na wychowanie, a potem mów, że trzeba takie rodzić.
Jakie obiektywne fakty? To, ze bije serce, nie oznacza jeszcze, że płód może żyć poza łonem matki. I nie lewactwo sobie tak wymyśliło, tylko nauka tak mówi. A ta jest obiektywna, w przeciwieństwie do pełnej emocji wiary i religii. Poza tym zrozum ty i inne prawackie tłuki - nikt nikogo nie zmusza do aborcji. Chodzi tylko o pozstawienie takiej możliwości. Weź takie ciężko niepełnosprawne dziecko na wychowanie, a potem mów, że trzeba takie rodzić. rozwiń
Avatar
Liz / 30 października 2020 r. o 15:00
-2
"Jako katolicy wierzymy, że to On wyznacza początek i kres każdego ludzkiego istnienia." - otóż to: "jako katolicy" i "wierzymy". Ale jeśli tak, to On również dał człowiekowi rozum - to kobieta powinna decydować (przy wsparciu mężczyzny, o ile jest on na tyle odpowiedzialny).
Zobacz wszystkie komentarze 18

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 25 listopada 2020 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 25 listopada 2020 r.

Zmiany w zarządzie powiatu świdnickiego. Kto zastąpił Radosława Brzózkę?

Zmiany w zarządzie powiatu świdnickiego. Kto zastąpił Radosława Brzózkę?

Jest absolwentem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Przez niemal ćwierć wieku był zatrudniony w Katolickim Stowarzyszeniu "Civitas Christiana". We wtorek Rada Powiatu w Świdniku, choć niejednogłośnie, podjęła uchwalę ws. powołania Romualda Gumienniaka na członka zarządu powiatu.

Prace młodych artystów na wystawie online. Galeria Labirynt ogłasza nabór

Prace młodych artystów na wystawie online. Galeria Labirynt ogłasza nabór

Galeria Labirynt w Lublinie zaprasza dzieci i młodzież do 18 roku życia do zgłaszania prac na wystawę "Sen niedźwiedzia", która zostanie zrealizowana w formie online. Nabór potrwa do 6 grudnia.

50 lat temu z taśmy produkcyjnej FSC w Lublinie zjechał 100-tysięczny egzemplarz Żuka

50 lat temu z taśmy produkcyjnej FSC w Lublinie zjechał 100-tysięczny egzemplarz Żuka

Już pół wieku minęło, odkąd z Fabryki Samochodów Ciężarowych w Lublinie wyjechał 100-tysięczny egzemplarz Żuka - słynnego polskiego samochodu dostawczego. W sumie powstało niecałe 590 tys. sztuk tego pojazdu

Niezwykłe zjawisko optyczne na niebie - filar słoneczny. Wasze zdjęcia
Zdjęcia Czytelników
galeria

Niezwykłe zjawisko optyczne na niebie - filar słoneczny. Wasze zdjęcia

Filar słoneczny to słup światła, który - w uproszczeniu - powstaje dzięki kryształkom lodu. Dzisiaj to zjawisko udało się uwiecznić na zdjęciach naszym Czytelnikom. Nie zabrakło także kilku ciekawych ujęć zachodu słońca. Zapraszamy do oglądania galerii takich fotografii

Budżet Kraśnika na 2021 rok. Inwestycje i podwyżki

Budżet Kraśnika na 2021 rok. Inwestycje i podwyżki

Gruntowna przebudowa krytej pływalni, rewitalizacja miasta, a także modernizacja ulicznego oświetlenia – takie inwestycje znalazły się w projekcie przyszłorocznego budżetu miasta. Przyszły rok dla mieszkańców będzie też oznaczać podwyżki opłat za śmierci i wzrost stawek podatków

Opole Lubelskie: Wycinka drzew i nowe nasadzenia

Opole Lubelskie: Wycinka drzew i nowe nasadzenia

Piły poszły ruch przy rewitalizacji rynku. Pod topór w większości poszły spróchniałe drzewa, grożące zawaleniem.

10-letnia Alicja Tracz gotowa na podbój Eurowizji Junior 2020 [wideo]
film

10-letnia Alicja Tracz gotowa na podbój Eurowizji Junior 2020 [wideo]

– Eurowizja Junior to było moje marzenie – mówi Alicja Tracz. 10-latka ze Stojeszyna koło Janowa Lubelskiego w niedzielę będzie reprezentować Polskę. W tym roku konkurs odbędzie się zdalnie

Poseł Lech Kołakowski opuścił PiS. Powodem "piątka Kaczyńskiego" i jego "sytuacja w ugrupowaniu"
film

Poseł Lech Kołakowski opuścił PiS. Powodem "piątka Kaczyńskiego" i jego "sytuacja w ugrupowaniu"

Warszawa. Poseł Lech Kołakowski opuścił klub i partię Prawo i Sprawiedliwość i będzie odtąd posłem niezrzeszonym. Jak wyjaśnił, nie mógł zaakceptować ustawy zwanej "piątką dla zwierząt" i jej kolejnych wersji, forsowanych przez kierownictwo partii mimo oporu części polityków Zjednoczonej Prawicy. Zasugerował również, że w tle jego rezygnacji leżał konflikt z centralą na Nowogrodzkiej.

Hetman Żółkiewka mistrzem jesieni. Chełmska klasa okręgowa w liczbach

Hetman Żółkiewka mistrzem jesieni. Chełmska klasa okręgowa w liczbach

Dopiero po ostatnim spotkaniu Hetman Żółkiewka awansował na pierwsze miejsce w tabeli zostając tym samym mistrzem jesieni

Starostowie nie otrzymują już danych o COVID-19. Dyskusja o raportach na radzie pow. świdnickiego

Starostowie nie otrzymują już danych o COVID-19. Dyskusja o raportach na radzie pow. świdnickiego

Począwszy od wtorku, 24 listopada, powiatowe stacje sanitarno-epidemiologiczne w Polsce nie będą publikować na swoich stronach codziennych raportów dotyczących SARS-CoV-2. Informacje ma upubliczniać GIS. Póki co ich nie ma. Najnowszych danych z powiatu świdnickiego nie poznali też dzisiaj radni z tego terenu.

Naprawmy, co zepsuła pandemia. Rzemieślnicy mają problemy, pomagają wierni klienci

Naprawmy, co zepsuła pandemia. Rzemieślnicy mają problemy, pomagają wierni klienci

Kaletnicy, szewcy, zegarmistrze – to tylko niektórzy rzemieślnicy, których epidemia pozbawiła normalnych możliwości funkcjonowania. Pomóc w przetrwaniu mogą im tylko wierni klienci. Ci skrzykują się w internecie

Kupujemy szeregowiec. Alternatywa dla mieszkania

Kupujemy szeregowiec. Alternatywa dla mieszkania

Domy szeregowe, czyli inaczej segmenty to opcja cenowo porównywalna do trzypokojowego mieszkania. Własny ogródek i większa powierzchnia sprawia, że za rozsądne pieniądze otrzymujemy jednak namiastkę domu

Do Ciechanek powróciła cisza. Koniec z odgłosami ciętej karoserii samochodowej
Po naszej publikacji

Do Ciechanek powróciła cisza. Koniec z odgłosami ciętej karoserii samochodowej

Od dwóch tygodni w Ciechankach (pow. łęczyński, gmina Puchaczów) ciszy nie przerywa huk ciętych karoserii zużytych samochodów. Po naszych artykułach i emisji reportażu w TVP z miejscowości wyniosła się firma zajmująca się demontażem starych aut na terenie Nadwieprzańskiego Parku Krajobrazowego.

Nowy zawodnik Azotów Puławy

Nowy zawodnik Azotów Puławy

Niespodzianka dla kibiców Azotów Puławy. We wtorek klub poinformował o pozyskaniu nowego zawodnika. Do zespołu Larsa Walthera dołączył Słoweniec Andraż Velkavrh, który występuję na pozycji środkowego rozgrywającego.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.