Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Studia

28 marca 2020 r.
15:38

Lubelskie uczelnie szykują się do rekrutacji. Zapisy ruszają w przyszłym tygodniu

6 2 A A
Na Politechnice Lubelskiej do zdalnego prowadzenia zajęć wykorzystywane jest narzędzie, którego z powodzeniem używano już na Wydziale Elektrotechniki i Informatyki
Na Politechnice Lubelskiej do zdalnego prowadzenia zajęć wykorzystywane jest narzędzie, którego z powodzeniem używano już na Wydziale Elektrotechniki i Informatyki (fot. Piotr Michalski/archiwum)

Do 10 kwietnia zawieszone pozostają zajęcia na uczelniach. Decyzją ministra nauki i szkolnictwa wyższego zajęcia w miarę możliwości mają odbywać się z zastosowaniem metod i technik kształcenia na odległość

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Te, których nie da się przeprowadzić w ten sposób, będą musiały zostać nadrobione. Resort dopuszcza możliwość organizowania egzaminów i zaliczeń drogą wirtualną, ale zaznacza też, że chce, by proces kształcenia w trwającym semestrze został zrealizowany w terminie, czyli do 30 września.

Spokojnie się przygotować

Tydzień po zawieszeniu zajęć, na tryb zdalny przestawiła się Politechnika Lubelska. Uczelni przyszło to z większą łatwością, bo z tego typu rozwiązań już wcześniej korzystano na Wydziale Elektrotechniki i Informatyki. Platforma umożliwiająca prowadzenia zajęć na odległość przyjęła się też w innych uczelnianych jednostkach.

- Mamy tygodniowy poślizg, ale z doświadczenia wiem, że taką stratę jesteśmy w stanie nadrobić. Daliśmy sobie kilka dni, by wszystko na spokojnie przygotować i nie tracić więcej czasu - mówił nam w ubiegłym tygodniu dr hab. inż. Paweł Droździel, prorektor ds. studenckich Politechniki Lubelskiej. Zaznaczył, że wykładowcy korzystają też z innych narzędzi, za pośrednictwem których przekazują studentom materiały do nauki. - To ważne zwłaszcza w kontekście przygotowania do ćwiczeń w laboratoriach, które - mam nadzieję - uda nam się w tym semestrze przeprowadzić. Pracownicy sami zgłaszają też różne pomysły, jak nagrywanie prezentacji z ćwiczeniami czy całych wykładów i udostępnianie im studentom - podkreślał prorektor Droździel.

Namiastka normalności

Wirtualne zajęcia to w zdecydowanej większości zupełna nowość dla studentów i wykładowców. Zarówno pod względem poznania i opanowania wykorzystywanego w pracy zdalnej narzędzia, ale też przekonania się do tej formy kształcenia.

- Kontakt bezpośredni jest tym, co najbardziej lubię w dydaktyce. Daje możliwość nieskrępowanej wymiany poglądów, bazowania na przykładach z życia, zauważania reakcji grupy. Niestety, zapośredniczenie cyfrowe pozbawia nas tego w znacznym zakresie - przyznaje dr Wojciech Maguś z Wydziału Politologii i Dziennikarstwa UMCS.

Największa lubelska uczelnia zaleciła swoim pracownikom naukowym korzystanie z narzędzia, które umożliwia przeprowadzenie wideokonferencji w dużej grupie. Studenci mogą zobaczyć i usłyszeć prowadzącego, możliwa jest też dyskusja. Zdarzają się jednak ograniczenia techniczne w tym zakresie.

- Pierwszym jest jakość połączenia internetowego. Otrzymuję sygnały, że część studentów w swoich domach rodzinnych boryka się z problemami w tym zakresie. Druga kwestia to brak odpowiedniego sprzętu. Nie wszyscy mają kamerki i mikrofony pozwalające na rejestrowanie obrazu i dźwięku, albo muszą dzielić się komputerem z innymi domownikami. Alternatywą może być wykorzystanie telefonów komórkowych, które są prawie powszechne wśród młodych osób - zauważa politolog.

Nasz rozmówca ocenia, że studenci do zajęć na odległość podchodzą równie poważnie, co do tych, które odbywały się w murach uczelni.

- Z moich obserwacji wynika, że z zainteresowaniem przyjęli nowe rozwiązania. Frekwencja w pierwszych zdalnych zajęciach wynosiła w granicach 80-90 procent. Aktywność studentów także oceniam pozytywnie. Sporo osób włączyło się w bezpośrednią dyskusję, część poprzestała na formie pisanych komentarzy. W tym miejscu chciałbym pochwalić swoich studentów z produkcji medialnej oraz dziennikarstwa i komunikacji społecznej za poważne podejście do tej nadzwyczajnej sytuacji. Wydaje się, że dla części osób cyfrowo zapośredniczony kontakt z prowadzącym i kolegami z grupy daje namiastkę normalności w tych trudnych czasach - zauważa dr Maguś.

Szykują się do rekrutacji

Mimo obecnej sytuacji i niepewności, lubelskie uczelnie przygotowują się do tegorocznej rekrutacji na pierwszy rok studiów. Na razie nie ma mowy o zmianie terminów, choć wszystko zależy od ewentualnej decyzji o przełożeniu egzaminów maturalnych. Na dzień dzisiejszy. według deklaracji strony rządowej, na to się nie zanosi.

- W tej chwili obowiązuje dotychczasowy harmonogram naboru. Zbroimy się w cierpliwość i czekamy - mówi Krystyna Walkowska, kierownik Działu Jakości Kształcenia na Uniwersytecie Medycznym.

Uczelnia internetową rejestrację kandydatów planuje rozpocząć 18 maja.

Najwcześniej rekrutację chce zacząć UMCS. Największy lubelski uniwersytet zamierza zainaugurować nabór 1 kwietnia. Ta data pozostaje aktualna.

- W kwestiach dotyczących terminarza rekrutacyjnego będziemy reagować na bieżąco i dostosowywać jego harmonogram do terminów egzaminów maturalnych, które odbędą się w szkołach - mówi Aneta Adamska, rzecznik prasowy UMCS. - Jeżeli zaistnieje taka potrzeba, jesteśmy przygotowani zarówno pod kątem technicznym, jak i organizacyjnym do ewentualnego przedłużenia procesu rejestracji kandydatów na studia

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Górnik Łęczna w czołówce Betclic I Ligi. Jaka to była jesień dla zielono-czarnych?

Górnik Łęczna w czołówce Betclic I Ligi. Jaka to była jesień dla zielono-czarnych?

Górnik Łęczna latem tego roku przeszedł gruntowną przebudowę, a jej głównym architektem był Pavol Stano, który po odejściu z klubu jego legendy – Veljko Nikitovicia – poza funkcją trenera wziął na siebie również rolę dyrektora sportowego. Jesień w wykonaniu zielono-czarnych miała różne fazy. Zaczęło się od mało efektownej gry i zwycięstw by później przez długi okres sytuacja się odwróciła. Rezultaty były gorsze, a postawał piłkarzy całkiem niezła. W końcówce roku udało się jednak wrócić do strefy barażowej

To wyczekiwana decyzja. Via Carpatia połączy się tutaj z A2

To wyczekiwana decyzja. Via Carpatia połączy się tutaj z A2

To ważna decyzja, która otwiera furtkę do budowy kolejnego odcinka drogi ekspresowej S19 od granicy województwa mazowieckiego do Międzyrzeca Podlaskiego. Powstanie tu węzeł międzynarodowych tras.

Stoki przygotowują się do sezonu. W Chrzanowie ruszyło naśnieżanie

Stoki przygotowują się do sezonu. W Chrzanowie ruszyło naśnieżanie

Naturalnego śniegu jeszcze nie ma, ale skoro temperatura nocą zaczęła spadać poniżej zera, właściciele pierwszych ośrodków narciarskich na Lubelszczyźnie zaczynają odpalać swoje armatki. Na nowy sezon zaprasza m.in. NartRaj w Chrzanowie.

Dzisiaj zrobimy zakupy. A jak będzie w następnym roku?
ZMIANY

Dzisiaj zrobimy zakupy. A jak będzie w następnym roku?

Przed nami dwie niedziele handlowe. W następnym roku może być ich więcej, ale wszystko zależy od decyzji prezydenta.

Z lewej prof. Sabina Bober z KUL, z prawej wicestarosta puławski, Piotr Rzetelski z PSL-u
Puławy

Problem z żydowską tablicą od marszałka. Zabrakło miejsca na pamięć

W przedwojennych Puławach żyło 3600 Żydów. Podczas wojny cała ta społeczność została z miasta wygnana przez Niemców, a żydowska dzielnica zniszczona. Dzisiaj lokalne władze miasta i powiatu puławskiego mają problem ze znalezieniem miejsca na tablicę poświęconą ich pamięci.

Kto dokończy puławską elektrociepłownię? Polimex zrywa kontrakt
Puławy

Kto dokończy puławską elektrociepłownię? Polimex zrywa kontrakt

Największa i jedna z bardziej pechowych inwestycji energetycznych na Lubelszczyźnie, nowy blok węglowy w Puławach, ma kolejny problem. Jej główny wykonawca - Polimex-Mostostal oświadczył, że odstępuje od kontraktu. Chodzi o zadanie warte 1,2 mld zł.

Aluron CMC Warta Zawiercie górą w Lublinie, Bogdanka LUK z drugą porażką u siebie
ZDJĘCIA
galeria

Aluron CMC Warta Zawiercie górą w Lublinie, Bogdanka LUK z drugą porażką u siebie

Znakomita atmosfera, ogromne emocje, pięć setów i jedyne czego zabrakło to wygrana. Po świetnym meczu Bogdanka LUK Lublin przegrała w hali Globus im. Tomasza Wojtowicza z Aluron CMC Wartą Zawiercie w hicie 16. kolejki.

Mikołajkowy półmetek
foto
galeria

Mikołajkowy półmetek

W nowo otwartym Klubie Paradox pojawił się Mikołaj ze śnieżynkami i rozkręcili grubą imprezę. Miał dużo prezentów muzycznych w klimacie latino i polskich hitów. Zobaczcie jak się bawi Lublin.

Imponujący powrót, czyli opinie po meczu Start Lublin - Zastal Zielona Góra
galeria

Imponujący powrót, czyli opinie po meczu Start Lublin - Zastal Zielona Góra

Start Lublin słabo zaczął, ale dużo lepiej zakończył piątkowy mecz z Zastalem Zielona Góra. Jak spotkanie oceniają gospodarze?

Obecnie w Lublinie Ruch zlikwidował wszystkie swoje kioski. W przeszłości takich punktów było łącznie 12.
MAGAZYN

Kioski Ruchu: to już koniec

Kiedyś były praktycznie na każdej ulicy, na każdym osiedlu. Dzisiaj w Lublinie nie ma już ani jednego.

Znęcał się nad rodzicami i groził im nożem. To nie pierwsza taka sytuacja

Znęcał się nad rodzicami i groził im nożem. To nie pierwsza taka sytuacja

Wyzywał, poniżał, popychał, nie pozwalał spać – schorowani rodzice 34-letniego mężczyzny nie mieli łatwego życia. O losie ich syna zdecyduje teraz sąd.

Camilla Herrem

ME piłkarek ręcznych: Norwegia i Dania zagrają w finale

Za nami pierwsze kluczowe rozstrzygnięcia trwających od 28 listopada mistrzostw Europy w piłce ręcznej kobiet. W piątkowych półfinałach rozegranych w Wiedniu triumfowały reprezentacje Norwegii i Danii, które w niedzielę zagrają o złoty medal. O najniższe stopień podium powalczą Francuzki i Węgierki.

Ptasia grypa zaczyna nowy sezon. Czy jest się czego obawiać?
ROZMOWA Z EKSPERTEM

Ptasia grypa zaczyna nowy sezon. Czy jest się czego obawiać?

Co roku zabija w Polsce miliony ptaków hodowlanych uderzając w rodzimy przemysł drobiarski. O ile zeszły sezon był pod względem spokojny, ten zaczął się o wiele gorzej. Na Lubelszczyźnie mamy już cztery ogniska: trzy w powiecie lubartowskim i jedno w ryckim. O tym skąd się wziął wirus H5N1, gdzie występuje najczęściej i czy może być groźny dla ludzi, rozmawiamy z prof. KrzysztofemŚmietanką z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach.

Mikołajki w Helium
foto
galeria

Mikołajki w Helium

Jeśli chcecie zobaczyć, jak się bawiliście na ostatniej imprezie w Helium Club, to zapraszamy do naszej fotogalerii. Tym razem fotki z cotygodniowego Ladies Night w Mikołajkowym wydaniu. Tak się bawi Lublin!

Zgubił narkotyki w sklepie. Wszystko nagrały kamery

Zgubił narkotyki w sklepie. Wszystko nagrały kamery

Do nietypowej sytuacji doszło w jednym ze sklepów spożywczych na terenie Świdnika. 20-latkowi wypadł woreczek strunowy, który szybko trafił wraz z właścicielem w ręce policji.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium