Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Studniówki

2 lutego 2020 r.
14:03

Lublin: Studniówka nie u wszystkich. Z jakich powodów szkoły rezygnują?

58 21 A A
Dwa lata temu VII LO w Lublinie organizowało studniówkę, a w tym roku już nie
Dwa lata temu VII LO w Lublinie organizowało studniówkę, a w tym roku już nie (fot. archiwum)

Sezon studniówkowy w pełni, ale nie wszyscy maturzyści będą bawili się na balu dojrzałości. Dla niektórych była to przemyślana decyzja. Inni zostali postawieni przed faktem dokonanym.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W tym roku, po raz pierwszy, studniówka nie odbędzie się w VII Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Konopnickiej w Lublinie.

– To decyzja uczniów, którą oczywiście szanujemy – podkreśla Małgorzata Markowska, dyrektor VII LO. – W tym roku mamy niewielką liczbę maturzystów. W klasie trzeciej jest tylko 30 osób. W minionych latach mieliśmy znacznie więcej klas. Powoli wracamy do minionego stanu, bo w tym roku mamy sześć klas pierwszych.

Małe klasy, duże koszty 

Małe klasy są głównym powodem rezygnacji ze studniówki. Niewielka liczba uczniów przekłada się na znaczny wzrost kosztów zabawy. Oprócz opłaty za siebie i osobę towarzyszącą uczniowie płacą także za nauczycieli i dyrekcję szkoły oraz za kwiaty dla nich. A do tego trzeba doliczyć jeszcze wynajęcie fotografa, dj–a oraz zakup kreacji, fryzjera, makijaż.

– Liczyliśmy i koszt nas przerósł – zdradza jedna z maturzystek „Konopnickiej”. – Kosztów balu nie można było jednak obniżyć nie zapraszając grona pedagogicznego, bo to co za zabawa bez nauczycieli? To byłaby zwykła impreza, a nie studniówka. To przecież wyjątkowy bal i konieczne jest zachowanie obowiązującej od lat formy. Dlatego zrezygnowaliśmy.

Impreza w pubie 

Nie wszędzie przesądziły jednak finanse. W tradycyjnym studniówkowym balu nie wezmą też udziału uczniowie Prywatnego Liceum Ogólnokształcącego im. Józefa Czapskiego w Lublinie. To już drugi rok bez studniówki w tej szkole. W ubiegłym roku klasa maturalna liczyła tylko 16 osób. W tym 24.

– Młodzież ponownie zdecydowała, że zamiast organizować bal, woli pobawić się w swoim gronie na mniejszej "prywatnej" imprezie – tłumaczy Anna Węgrowska, nauczycielka Czapskiego. – Przedstawiliśmy im propozycje organizacji balu, którego koszt wyniósłby 300 zł od pary (to jedna z niższych stawek w tym roku za udział w studniówce – red.). Uczniowie najpierw podchwycili pomysł, ale potem uznali, że wolą zmienić formę zabawy. Zamiast studniówki zorganizują imprezę integracyjną w pubie.

Brak klasy maturalnej 

Nie wszyscy są jednak zadowoleni.

– Tak zdecydowała większość, więc tak będzie, ale mnie jest żal – przyznaje jedna z uczennic, która będzie w tym roku pisać maturę. – Chyba jak każda dziewczyna chciałam mieć wyjątkowy bal i piękną kreację. Stało się jednak inaczej. Trudno.

Studniówki nie będzie też ponownie w lubelskim Niepublicznego Technikum Fryzjerskim. W ubiegłym roku nie zdecydowali się na to uczniowie. W tym roku nie ma tam w ogóle klasy maturalnej. Egzamin dojrzałości w maju pisać będą za to uczniowie Samodzielnego Ośrodka Szkolno–Wychowawczego dla Dzieci i Młodzieży im. Zofii Sękowskiej. I tam jednak studniówki nie będzie.

– Ze względu na specyfikę szkoły mamy małe klasy i tylko sześciu maturzystów. Z powodu małej liczebności uczniowie nie wyrazili ochoty na organizację balu – usłyszeliśmy w sekretariacie szkoły, w której ostatnia studniówka była zorganizowana cztery lata temu.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 21

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 2 lutego 2020 r. o 14:22
+39
Studniówka jako impreza szkolna miała sens w czasach, gdy odbywała się w szkole, bo to ani wesele, ani inny prywatny spęd gości. 100 dni do matury- która wszak w szkole ma się odbyć, taki luźny związek... Gdy uczniowie sami planowali imprezę, dekorowali salę, ręcznie robili unikalne zaproszenia, a rodzice przygotowywali kanapki i ciasto, nie było wielkoświatowo, ale miało klimat. Te dzisiejsze studniówkowe kreacje, te dyskusje, o ile drożej kosztuje, bo trzeba zaprosić nauczycieli (wierzcie mi, nauczyciele chętniej spędzą taką noc w wybranym przez siebie towarzystwie i nie oczekują, by za nich płacić, ale jak się zaprasza gości, to we drzwiach nie każe płacić za wejściówkę), fryzjer (koniecznie z próbą uczesania), limuzyna, bo nie wystarczy, jak starszy brat podwiezie do lokalu passatem- to nie ma nic wspólnego ze studniówką. To zwyczajna, tylko droga impreza, na której nie bacząc na koszty "trzeba się pokazać". Takich imprez można mieć w życiu wiele- prawdziwa studniówka jest tylko jedna, ale musi mieć klimat. Napis STUDNIÓWKA 2020 na ścianie nawet najlepszej knajpy oraz prowadzenie imprezy przez kosztownego mistrza ceremonii niczego nie zmienia.
Studniówka jako impreza szkolna miała sens w czasach, gdy odbywała się w szkole, bo to ani wesele, ani inny prywatny spęd gości. 100 dni do matury- która wszak w szkole ma się odbyć, taki luźny związek... Gdy uczniowie sami planowali imprezę, dekorowali salę, ręcznie robili unikalne zaproszenia, a rodzice przygotowywali kanapki i ciasto, nie było wielkoświatowo, ale miało klimat. Te dzisiejsze studniówkowe kreacje, te dyskusje, o ile drożej kosztuje, bo trzeba zaprosić nauczycieli (wierzcie mi, nauczyciele chętniej spędzą taką noc w wybranym... rozwiń
Avatar
Gość / 2 lutego 2020 r. o 15:35
+13
Ci co płaczą powinni zrobić sobie kultową studniówkę w szkole. Ktoś wyżej napisał i miał rację, ze studniówka ma sens w szkole. Przygotowywanie studniówki jednoczyło klasę, integrowało uczniów.
Avatar
kazik / 2 lutego 2020 r. o 17:05
+8
100 dniówka powinna integrować a nie być promocją nowobogactwa. Często bardzo pozornego.
Avatar
Zatroskana / 3 lutego 2020 r. o 09:43
+7
Wystarczy, że wymienione szkoły połącza swoje siły i studniówka nie byłaby już tak bardzo kosztowna...
Avatar
Celinka / 3 lutego 2020 r. o 11:43
+3
U nas 6-lat temu zrobiliśmy studniówkę w 12 osób plus osoby towarzyszace, z racji że było nas mało to nauczyciele którzy chcieli przyjść płacili za siebie. Impreza była sztos ;) nawet mieliśmy zespół;) także jak się chce to się da studniówka zsckr okszów  rocznik 2010-2014 napewno gdzieś jeszcze w necie można zdjęcia odgrzebać ;)
  Nauczyciele swoje studniówki już mieli i z ochotą na studniówki uczniów nie przyjdą. Poświęcą czas dla rodziny lub znajomych, albo tylko dla siebie. Jeżeli uczniowie chcą mieć gości w postaci nauczycieli- niech płacą. Zawsze mogą przecież zrobić imprezę w knajpie nie informując szkoły o wydarzeniu i nie zapraszając.
  Nauczyciele swoje studniówki już mieli i z ochotą na studniówki uczniów nie przyjdą. Poświęcą czas dla rodziny lub znajomych, albo tylko dla siebie. Jeżeli uczniowie chcą mieć gości w postaci nauczycieli- niech płacą. Zawsze mogą przecież zrobić imprezę w knajpie nie informując szkoły o wydarzeniu i nie zapraszając. rozwiń
Avatar
olaboga / 2 lutego 2020 r. o 19:32
+3
"100 dniówka powinna integrować a nie być promocją nowobogactwa.".... nie uważa Pani/Pan, że ludzie jeszcze wolni posiadają prawo do bawienia się we własnym gronie i niekoniecznie w formule "Studniówki"? Piszemy wszak o imprezie nie ograniczającej się, li tylko i wyłącznie, do dwóch wspomnianych LO. W Karpaczu bawili się uczniowie klas maturalnych z innych szkół także! Zdecydowana większość, to przyszli studenci UM i wydziałów prawa UMCS oraz UW.  Chcielibyście Państwo odebrać nam prawo do tworzenia własnego środowiska, w którym pragniemy zacieśniane więzy?
 Maturzysto, czytanie ze zrozumieniem to podstawa. W tytule artykułu jest nie o imprezach dostępnych młodym ludziom, tylko o studniówkach, kojarzących się jednoznacznie- liceum, matura, wchodzenie w dorosłość. O ile zazdroszczący wam młodości/ pieniędzy/ możliwości internauci wtykają szpilę bo Karpacz (w komentarzu otrzymał rangę niemal Las Vegas) i luksusy, i bez nauczycieli, mamusi, tatusia  nie odróżniają szkolnego wydarzenia od prywatnej imprezy w większości już pełnoletnich ludzi, o tyle od ciebie, kandydata na UM, UMCS czy UW oczekuję odnoszenia się do tematu. Ale skoro odniosłeś się w taki a nie inny sposób wyjaśnij proszę, dlaczego oczekujesz usprawiedliwienia wyjazdu argumentując, że będziecie w większości studentami prawa? Wiem, że każdy student prawa musi to zaznaczać w pierwszym zdaniu, ale kandydat to jeszcze chyba nie prokurator czy inny sprawiedliwy?
 Maturzysto, czytanie ze zrozumieniem to podstawa. W tytule artykułu jest nie o imprezach dostępnych młodym ludziom, tylko o studniówkach, kojarzących się jednoznacznie- liceum, matura, wchodzenie w dorosłość. O ile zazdroszczący wam młodości/ pieniędzy/ możliwości internauci wtykają szpilę bo Karpacz (w komentarzu otrzymał rangę niemal Las Vegas) i luksusy, i bez nauczycieli, mamusi, tatusia  nie odróżniają szkolnego wydarzenia od prywatnej imprezy w większości już pełnoletnich ludzi, o tyle od ciebie, kandydata na UM, UMCS c... rozwiń
Avatar
RadekLBN / 3 lutego 2020 r. o 10:47
+2
Trochę dziwi mnie większość komentarzy tutaj, ponieważ co kogo interesuje gdzie jakie dziecko z której szkoły spędza studniówkę czy imprezę nazwijmy to zastępczą... Ludzka zazdrość aż kipi, tych co stać to ich dziecko spędza studniówkę w Karpaczu mniej zamożnych w lubelskim lokalu a jeszcze mniej w szkole albo w ogóle nie idą i to normalna kolej rzeczy...
Avatar
Gość / 3 lutego 2020 r. o 09:02
+2
U nas 6-lat temu zrobiliśmy studniówkę w 12 osób plus osoby towarzyszace, z racji że było nas mało to nauczyciele którzy chcieli przyjść płacili za siebie. Impreza była sztos ;) nawet mieliśmy zespół;) także jak się chce to się da studniówka zsckr okszów rocznik 2010-2014 napewno gdzieś jeszcze w necie można zdjęcia odgrzebać ;)
Avatar
tegoroczny maturzysta ..... / 2 lutego 2020 r. o 19:09
+2
"100 dniówka powinna integrować a nie być promocją nowobogactwa.".... nie uważa Pani/Pan, że ludzie jeszcze wolni posiadają prawo do bawienia się we własnym gronie i niekoniecznie w formule "Studniówki"? Piszemy wszak o imprezie nie ograniczającej się, li tylko i wyłącznie, do dwóch wspomnianych LO. W Karpaczu bawili się uczniowie klas maturalnych z innych szkół także! Zdecydowana większość, to przyszli studenci UM i wydziałów prawa UMCS oraz UW. Chcielibyście Państwo odebrać nam prawo do tworzenia własnego środowiska, w którym pragniemy zacieśniane więzy?
"100 dniówka powinna integrować a nie być promocją nowobogactwa.".... nie uważa Pani/Pan, że ludzie jeszcze wolni posiadają prawo do bawienia się we własnym gronie i niekoniecznie w formule "Studniówki"? Piszemy wszak o imprezie nie ograniczającej się, li tylko i wyłącznie, do dwóch wspomnianych LO. W Karpaczu bawili się uczniowie klas maturalnych z innych szkół także! Zdecydowana większość, to przyszli studenci UM i wydziałów prawa UMCS oraz UW. Chcielibyście Państwo odebrać nam prawo do tworzenia własnego środowiska, w... rozwiń
Avatar
Bożena / 2 lutego 2020 r. o 15:30
+2
"elyty" z Leszczyńskiego i Sobieskiego obok tej oficjalnej zrobili sobie prywatna studniówkę w Karpaczu. za udział cena 1100 złotych od pary za dwa dni i dojazd same opłacili. i się okazuje że mamy w mieście tych lepszych bo kogo stać na cos takiego i kto normalny da pozwolenie aby młode pokolenie samo jechało na coś takiego? w wypasionym hotelu tez nikt nie dopilnuje jak dziela się w pokojach i co tam się wyprawia. ale oczywiście na lekcje religii to bydlo nie chodzilo a matka z ojcem pochwalali coś takiego! to normalne i prawo pozwala? a tak dra mordy jak rząd chce wprowadzić normalne i moralne sądy! ja tam córki nie posłałam bo jak dać tyle pieniędzy jak człowiek bez szansy na prace za godny grosz? a te elyty potem na medycynę i na adwokatów idzie i rządzi w mieście bo jak nie to wyjeżdżamy eh sprawiedliwość.
 Co to za szkoła leszczyńskiego, proszę o więcej informacji, zaciekawilam się, to co pani mówi to aż ciarki przechodzą!
 Co to za szkoła leszczyńskiego, proszę o więcej informacji, zaciekawilam się, to co pani mówi to aż ciarki przechodzą! rozwiń
Avatar
Olka / 7 marca 2020 r. o 22:57
0
Przy małej ilości osób można albo się połączyć z inną szkołą, albo szukać bardzo małego lokalu :) U nas też nie było szału, dlatego szukaliśmy jakiegoś przytulnego i nie tak ogromnego lokalu, wybór padł na Dworek Vesaria i wszyscy byli bardzo zadowoleni z tej studniówki.
Avatar
Andrzej Juda / 8 lutego 2020 r. o 09:31
0
W tym Państwie dobrobytu każdego powinno być stać :)
Avatar
Pecia / 3 lutego 2020 r. o 12:11
+1
Mieliśmy studniówkę na Marsie. Jaga skręciła dobre zioło, ale była jazda
Avatar
Celinka / 3 lutego 2020 r. o 11:43
+3
U nas 6-lat temu zrobiliśmy studniówkę w 12 osób plus osoby towarzyszace, z racji że było nas mało to nauczyciele którzy chcieli przyjść płacili za siebie. Impreza była sztos ;) nawet mieliśmy zespół;) także jak się chce to się da studniówka zsckr okszów  rocznik 2010-2014 napewno gdzieś jeszcze w necie można zdjęcia odgrzebać ;)
  Nauczyciele swoje studniówki już mieli i z ochotą na studniówki uczniów nie przyjdą. Poświęcą czas dla rodziny lub znajomych, albo tylko dla siebie. Jeżeli uczniowie chcą mieć gości w postaci nauczycieli- niech płacą. Zawsze mogą przecież zrobić imprezę w knajpie nie informując szkoły o wydarzeniu i nie zapraszając.
  Nauczyciele swoje studniówki już mieli i z ochotą na studniówki uczniów nie przyjdą. Poświęcą czas dla rodziny lub znajomych, albo tylko dla siebie. Jeżeli uczniowie chcą mieć gości w postaci nauczycieli- niech płacą. Zawsze mogą przecież zrobić imprezę w knajpie nie informując szkoły o wydarzeniu i nie zapraszając. rozwiń
Avatar
RadekLBN / 3 lutego 2020 r. o 10:47
+2
Trochę dziwi mnie większość komentarzy tutaj, ponieważ co kogo interesuje gdzie jakie dziecko z której szkoły spędza studniówkę czy imprezę nazwijmy to zastępczą... Ludzka zazdrość aż kipi, tych co stać to ich dziecko spędza studniówkę w Karpaczu mniej zamożnych w lubelskim lokalu a jeszcze mniej w szkole albo w ogóle nie idą i to normalna kolej rzeczy...
Avatar
Zatroskana / 3 lutego 2020 r. o 09:43
+7
Wystarczy, że wymienione szkoły połącza swoje siły i studniówka nie byłaby już tak bardzo kosztowna...
Avatar
Gość / 3 lutego 2020 r. o 09:02
+2
U nas 6-lat temu zrobiliśmy studniówkę w 12 osób plus osoby towarzyszace, z racji że było nas mało to nauczyciele którzy chcieli przyjść płacili za siebie. Impreza była sztos ;) nawet mieliśmy zespół;) także jak się chce to się da studniówka zsckr okszów rocznik 2010-2014 napewno gdzieś jeszcze w necie można zdjęcia odgrzebać ;)
Avatar
Bb / 3 lutego 2020 r. o 07:59
+1
A dlaczego uczniowie musza placic za nauczycieli? Nie moga sami zaplacic za siebie?
Avatar
polak i Patriota... / 2 lutego 2020 r. o 23:38
-10
tak sobie czytam i widzę że mamy już nie tylko EU 2 prędkości ale i ojczyznę dla lepszych i gorszych! ¨jeszcze gnojki od ziemi nie odrosło a już na wyjazdy w luksusach co to normalny ale uczciwy Polak nie wyobrazi sobie! ponad tysiąca za wyjazd szczeniaków to tylko u nas bo to chyba Żuk dopłaty musiał dać jakieś. kogo stać wydać tyle na zabawe i nie wiadomo co tam jeszcze robili?
Avatar
tegoroczny maturzysta..... / 2 lutego 2020 r. o 20:15
+1
Szanowna "olaboga"! Mój post odnosił się do konkretnej frazy, którą ująłem w cudzysłowie, a więc zarzut o nieumiejętności czytania ze zrozumieniem jest, li tylko i wyłącznie, próbą wzniesienia się na chmurkę złośliwości! Żałosne i godne ubolewania pomimo, że zgadzam się z faktem, iż sam fakt studiowania medycyny lub prawa fachowcem w tych dziedzinach nie czyni....
Zobacz wszystkie komentarze 21

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Za trzy tygodnie matura. Jak się przygotować?
Magazyn

Za trzy tygodnie matura. Jak się przygotować?

Matury i egzaminy ósmoklasisty zbliżają się wielkimi krokami. Czy, ci, którzy jeszcze nie wzięli się uczciwie do pracy zdążą się przygotować? Jak powinna wyglądać nauka?

Ruszyło kino w Muszli Ogrodu Saskiego. Kolejny seans w sobotę
galeria

Ruszyło kino w Muszli Ogrodu Saskiego. Kolejny seans w sobotę

„Biały, biały dzień” to pierwszy film, jaki w piątek oglądać można było w Muszli. W sobotę wyświetlony zostanie „Oficer i szpieg”.

Puławy lub Zamość Rowerową Stolicą Polski? Pobierz aplikację i kręć dla miasta

Puławy lub Zamość Rowerową Stolicą Polski? Pobierz aplikację i kręć dla miasta

Od 1 czerwca do 16 sierpnia puławscy rowerzyści mogą jeździć nie tylko dla przyjemności, ale także pomagając swojemu miastu. Puławy i Zamość dołączyły do rywalizacji o miano "Rowerowej Stolicy Polski". Żeby rozpocząć zabawę, wystarczy pobrać odpowiednią aplikację śledzącą treningi.

Nauczyciele nękani podczas lekcji online. "Jesteśmy bezradni wobec tych cyberataków"
film

Nauczyciele nękani podczas lekcji online. "Jesteśmy bezradni wobec tych cyberataków"

Od kilku tygodni nauczyciele w całej Polsce mierzą się z nowym problemem, tzw. rajdowaniem lekcji. Problem został nagłośniony i publicznie napiętnowany, mimo to każdego dnia internetowi trolle mają pożywkę na e-lekcjach.

Kolumny, żyletki i czerwone fotele, czyli Dom Chemika w nowej odsłonie [zdjęcia]
galeria

Kolumny, żyletki i czerwone fotele, czyli Dom Chemika w nowej odsłonie [zdjęcia]

Nowy Dom Chemika jest już niemal gotowy. Wewnątrz są już meble, które czekają na zdjęcie ochronnych folii. Trwają próby nagłośnienia oraz testowanie systemów sterowania. Na zewnątrz powstaje nowy trawnik od strony pawilonu. Ogrodzenie ma zniknąć w połowie czerwca. Data otwarcia obiektu nie została ustalona.

PKP Lublin Zachodni: miejski chodnik do osiedla, do autobusu... droga tymczasowa

PKP Lublin Zachodni: miejski chodnik do osiedla, do autobusu... droga tymczasowa

Prowizoryczna droga, której zarys już widać, ułatwi dotarcie z peronu PKP Lublin Zachodni do pętli autobusowej przy os. Poręba. Co ciekawe, droga powstaje w innym celu i nie buduje jej miasto. Ratusz ma inny plan: zapowiada budowę chodnika prowadzącego do ul. Szafirowej, skąd do pętli trzeba kluczyć przez osiedle

Zmarł Jerzy Pilch

Zmarł Jerzy Pilch

W wieku 68 lat zmarł Jerzy Pilch, laureat Literackiej Nagrody Nike. Autor wyjątkowych felietonów, poruszających powieści i scenariuszy do lubianych filmów.

Smaki Rosji. Bliny, soljanka i ucha polecają się na lubelski stół
Magazyn

Smaki Rosji. Bliny, soljanka i ucha polecają się na lubelski stół

Śledź na zakuskę, kapuśniak i soljanka, bliny, pielmieni, strogonow - to rosyjskie potrawy, które przeniknęły do polskiej kuchni. W czasach carskich rosyjscy kucharze zadziwiali Europejczyków wyszukanymi daniami. Dziś rosyjskie dania znajdziemy w menu polskich restauracji

Teatr Andersena stworzy baśń wspólnie z dziećmi
22 maja 2020, 9:00

Teatr Andersena stworzy baśń wspólnie z dziećmi

- Stwórz z nami baśń, której jeszcze nikt nie wymyślił! - zachęca swoich młodych odbiorców Teatr Andersena. Dzieci w ramach projektu Teatralne podróże Live! będą mogły zaangażować się w powstanie opowieści, której będzie można wysłuchać na żywo 20 czerwca.

Kolonie w czasie epidemii. Jakie ograniczenia będą obowiązywać?
film

Kolonie w czasie epidemii. Jakie ograniczenia będą obowiązywać?

Tegoroczne obozy i kolonie będą wypoczynkiem stacjonarnym. Rodzice nie będą mogli odwiedzać dzieci, które bawić będą się w mniejszych grupach. Organizatorzy wypoczynku są jednak przekonani, że mimo rygoru sanitarnego wakacje będą udane.

Za tydzień idziemy do kina. Puławska "Sybilla" przygotowuje się do odmrożenia

Za tydzień idziemy do kina. Puławska "Sybilla" przygotowuje się do odmrożenia

Na ten dzień puławscy kinomaniacy czekali prawie trzy miesiące. Kino „Sybilla” potwierdza datę wznowienia swojej działalności. Pierwszy seans po długiej przerwie odbędzie się w sobotę, 6 czerwca. Pierwszym filmem prawdopodobnie zostanie animacja Disneya.

Nowe przypadki zakażenia koronawirusem. Wśród nich mieszkanka Lublina

Nowe przypadki zakażenia koronawirusem. Wśród nich mieszkanka Lublina

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w piątek wieczorem o śmierci ośmiu osób zakażonych koronawirusem. Jest też 192 nowych przypadków covid-19.

Lubelskie liceum czeka w sieci. Przez tydzień będzie pokazywać się z jak najlepszej strony

Lubelskie liceum czeka w sieci. Przez tydzień będzie pokazywać się z jak najlepszej strony

W tym roku w szkołach średnich nie będzie tradycyjnych "Dni Otwartych Drzwi". W IX Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika w Lublinie było to zawsze wyjątkowe wydarzenie. Szkoła nie rezygnuje jednak z uroczystego charakteru imprezy i rozpoczyna promocję na niespotykaną dotychczas skalę.

Lewart Lubartów na razie bez licencji, reszta naszych klubów dostała zgodę na grę w III lidze

Lewart Lubartów na razie bez licencji, reszta naszych klubów dostała zgodę na grę w III lidze

W piątek poznaliśmy pierwsze decyzje Komisji ds. Licencji Klubowych Świętokrzyskiego Związku Piłki Nożnej. Większość naszych klubów otrzymała zgodę na występy w III lidze. Do 5 czerwca czas na uzupełnienie dokumentów ma za to beniaminek – Lewart Lubartów.

Mieszkaniec Lublina brał pieniądze za wycieczki, które nigdy się nie odbyły

Mieszkaniec Lublina brał pieniądze za wycieczki, które nigdy się nie odbyły

Miały być rodzinne obozy narciarskie, ale kończyło się na pobraniu zaliczki. Przed sądem stanie 47-letni mieszkaniec Lublina, który oszukał 11 osób wyłudzając od nich blisko 120 tys. złotych.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.