Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Świdnik

28 stycznia 2019 r.
8:16

Śmigłowce Black Hawk dla wojska. Poseł PO oburzony zakupem

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
53 28 A A
Minister Błaszczak podpisuje umowę na dostawę czterech śmigłowców Black Hawk
Minister Błaszczak podpisuje umowę na dostawę czterech śmigłowców Black Hawk

W piątek MON podpisał umowę na dostawę czterech śmigłowców S-70i Black Hawk dla wojska. To już drugi zakup rządu Mateusza Morawieckiego z wolnej ręki w PZL Mielec. Stanisław Żmijan, poseł PO, złoży w tej sprawie interpelację w Sejmie

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Podpisaniu umowy towarzyszyła feta z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego i Mariusza Błaszczaka, szefa MON. Warto dodać, że w ubiegłym roku dwie takie maszyny dla policji kupiło MSWiA.

Armia otrzyma 4 śmigłowce S-70i Black Hawk do prowadzenia powietrznych operacji specjalnych. Koszt jednego śmigłowca wraz z wyposażeniem wynosi ok. 75 mln zł. Cała kwota umowy to 683,4 mln zł. Za tę cenę armia dostanie śmigłowce z pakietami logistycznym i szkoleniowym oraz doposażeniem. Wyposażenie zamówionych śmigłowców stanowi tajemnicę.

– Wynegocjowaliśmy dobrą cenę. W tej cenie jest także uzbrojenie, doposażenie, wszystkie urządzenia, które stanowią o możliwościach wykorzystania tego śmigłowca we wsparciu działań wojsk specjalnych – mówił szef MON w Mielcu.

Terminy dostaw śmigłowców zostały przewidziane do końca 2019 roku. – Załoga PZL Mielec będzie miała pracę, co też jest niezwykle istotne. To jest pierwszy etap współpracy Wojska Polskiego z tymi zakładami – zaznaczył minister Błaszczak.

– Nie miałbym pretensji do MON, gdyby PZL Świdnik przegrał w uczciwym, transparentnym przetargu. Tutaj mamy zamówienie z wolnej ręki, bez negocjacji z innymi podmiotami. Takie działanie nie służy interesem ani wojska, ani tym bardziej Polski – komentuje poseł PO Stanisław Żmijan, nie kryjąc zaskoczenia decyzją MON.

– Odrębną kwestią jest wybór modelu. Już dziś wiemy, że nie będzie to wersja Black Hawk używana przez amerykańskie wojska specjalne, tylko wersja eksportowa, ze znacznie uboższym wyposażeniem. O ile w działaniach policyjnych czy misjach stabilizacyjnych bez zagrożenia militarnego nie sprawia to problemu, o tyle operacja na polu walki, daleko za liniami wroga, może już przekraczać możliwości tego modelu – dodaje. – W tej sprawie na pewno przygotuję stosowną interpelację i będę informować opinię publiczną – zapowiada Żmijan.

Komentarze 28

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 28 stycznia 2019 o 08:41
+39
Gdzie jest poseł Sobon, czemu nie zwołuje konferencji, niech wytłumaczy jak sie stało? Widać kto dba o swoje miasto a kto własny stołek !!!!!!
Avatar
zxc / 28 stycznia 2019 o 08:53
+26
Gdyby chcieli zrobić po chamsku to by przed samym końcem kadencji podpisali umowę na Caracale stawiając PIS przed faktem dokonanym. W swojej naiwności myśleli że jak wynegocjują dobry kontrakt to ich następcy go zatwierdzą.Efekt jest taki że zamiast 50 śmigłowców transportowych ratowniczych i ewakuacji z pola walki mamy kupionych 6 cywilnych wersji Blackhawka i samoloty dla VIP i to wszystko kupione bez przetargu i offsetu.Na dodatek jeszcze kupione samoloty dla VIP nie latają bo nie ma przeszkolonych załóg które mogłyby je pilotować
Avatar
lech666 / 28 stycznia 2019 o 08:25
+26
Jak można wydać tle kasy bez przetargu .W pełni chory kraj mówa była o 600 mil a jest 680 .Tak powstają w Polsce fortuny
Avatar
Gość / 28 stycznia 2019 o 09:15
+25
Mogą teraz Państwo na własne oczy zobaczyć , jak PiS przyspiesza, dba i rozwija województwo lubelskie! Niestety prawda jest taka, ze dbają wyłącznie o swoje stołki i kieszenie!
Avatar
Jedrek / 28 stycznia 2019 o 09:23
+20
Pewnie pani "Ambasador"  interweniowała a nasi speniali !!! i musieli kupić amerykańskie.
Avatar
kliper / 28 stycznia 2019 o 09:01
+13
S-70i Black Hawk to tyle co SW-4 Sokół. Minister mówi, że kupił wielozadaniowego Sokoła W-3 a faktycznie otrzyma szkolnego SW-4. S-70i Black Hawk to zbitka nazw dwóch różnych śmigłowców o podobnym wyglądzie.
Avatar
Mikołaj / 28 stycznia 2019 o 12:14
+10
a gdzie sa p osły z lubelskiego,???
Avatar
Gość / 28 stycznia 2019 o 10:25
+10
Dziękujemy Panie Soboń! Jest Pan wielki.
Avatar
Gość / 28 stycznia 2019 o 08:52
+8
A jak kupowali Caracale to co robił ten poseł?
Avatar
zaPOminalski / 28 stycznia 2019 o 12:45
+5
A Panowie związkowcy dalej organizują kuligi i wycieczki...... Dalej są przekonani, że sprawa sama się rozwiąże. Ech szkoda gadać....
Avatar
góral z Biłgoraja / 1 lutego 2019 o 08:06
0
Lubelsy  poslowie mieszancy są osłami idą jak baranki na żeś  Lubleski region przez PIS jest traktowany jak najgorszy rodzaj mieszkanców Polski jesteście 4 Sortem przez  takich jak Błaszczak czy minister rolnictwa a zakała  ????tego regionu jest premier którry rżądzi wszystkimi zakładami w Polsce  niszs czy ZA  Puławy   ten pan ma władze jak pan    P......w Rosji wszystko mu wolno  
  W całym wpisie najfajniejsza jest "żeś". Ale jełop!
Avatar
Marek / 1 lutego 2019 o 00:15
0
Przecież ten poseł PO Żmijan chciał z PO śmigłowców z Francji o nazwie Caracal tam klepanych. To co mąci wodę? Będzie przetarg też na inne śmigłowce. Szansa dla Świdnika! Sprężać się!
Avatar
poznaniak / 28 stycznia 2019 o 22:52
0
Lubelsy  poslowie mieszancy są osłami idą jak baranki na żeś  Lubleski region przez PIS jest traktowany jak najgorszy rodzaj mieszkanców Polski jesteście 4 Sortem przez  takich jak Błaszczak czy minister rolnictwa a zakała  ????tego regionu jest premier którry rżądzi wszystkimi zakładami w Polsce  niszs czy ZA  Puławy   ten pan ma władze jak pan    P......w Rosji wszystko mu wolno  
Avatar
Gość / 28 stycznia 2019 o 18:38
0
błaszczak ustap miejsca misiewiczowi mpojęcia nie masz o PZG ,za gupi jesteś ,co innego minister bartłomiej,inteligentny oczytany,wykształcony ,teraz mu ***czke przeczyszczą w areszcie,teraz już wierze ,że macierewicz to agent, co udaje idiote
Avatar
po prostu... / 28 stycznia 2019 o 16:50
+1
.....ludzie. Nie wyklinajcie i nie opluwajcie! Warto jest postawić się w roli naszych ministrów i dopiero wtedy coś napisać! Jeden telefon z ambasady zmienia całkowicie opcję i nasi "wybrańcy" niewiele mają do powiedzenia, a jedyną ich powinnością jest złożenie podpisu! Nie ważne, że to my zapłacimy ...
Avatar
Gość / 28 stycznia 2019 o 14:55
-1
Glosowaliscie na Pis to teraz macie za swoje!
Avatar
Wsk / 28 stycznia 2019 o 13:07
0
Tam większa przebitka,a wy i my do roboty.
Avatar
zaPOminalski / 28 stycznia 2019 o 12:45
+5
A Panowie związkowcy dalej organizują kuligi i wycieczki...... Dalej są przekonani, że sprawa sama się rozwiąże. Ech szkoda gadać....
Avatar
Mikołaj / 28 stycznia 2019 o 12:14
+10
a gdzie sa p osły z lubelskiego,???
Avatar
Gość / 28 stycznia 2019 o 11:59
0
Gdzie jest Soboń !!! Co ma pan nam do powiedzenia ??
Zobacz wszystkie komentarze 28

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Duda, Grybauskaite, Poroszenko. Prezydenci odwiedzą dziś Lublin

Duda, Grybauskaite, Poroszenko. Prezydenci odwiedzą dziś Lublin 0 0

Prezydenci Polski Andrzej Duda, Litwy Dalia Grybauskaite i Ukrainy Petro Poroszenko spotkają się w siedzibie Brygady Wielonarodowej pyzy ul. Radziszewskiego.

Tyle zarabiają szefowie miejskich spółek w Lublinie. Więcej niż prezydent
galeria

Tyle zarabiają szefowie miejskich spółek w Lublinie. Więcej niż prezydent 1 6

Chociaż podlegają prezydentowi Lublina, zarabiają więcej od niego. Prezes spółki zarządzającej obiektami sportowymi ma ponad 22 tys. zł brutto* miesięcznie. Niewiele mniej ma szef wodociągów, a więcej od prezydenta zarabia nawet najsłabiej opłacany prezes spółki zarządzającej cmentarzami i szaletami

Ogród Saski: Kończy się remont muszli koncertowej

Ogród Saski: Kończy się remont muszli koncertowej 0 8

Dobiega końca remont muszli koncertowej w Ogrodzie Saskim

23 tys. lublinian więcej będzie mogło korzystać z darmowej komunikacji miejskiej

23 tys. lublinian więcej będzie mogło korzystać z darmowej komunikacji miejskiej 2 17

Osoby po 65. roku życia mają być zwolnione z opłat za przejazd lubelskimi autobusami oraz trolejbusami. Z biletami pożegnają się już 1 kwietnia, o ile w najbliższy czwartek zgodzi się na to Rada Miasta

Górnik wypożyczył trzech młodych zawodników

Górnik wypożyczył trzech młodych zawodników 0 0

Przemysław Skałecki, Adrian Szczerba oraz Michał Amermajster zostali wypożyczeni z Górnika Łęczna do innych zespołów z niższych klas rozgrywkowych

Czy może dojść do strajku nauczycieli w czasie egzaminu ósmoklasistów?

Czy może dojść do strajku nauczycieli w czasie egzaminu ósmoklasistów? 8 21

Rozpoczęło się drukowanie arkuszy na egzamin ósmoklasistów. Trzydniowy sprawdzian ma się odbyć w połowie kwietnia. O ile nie będzie zapowiadanego na ten czas strajku nauczycieli. Czy ministerstwo edukacji ma plan B?

Wydarzenia sportowe w Lubelskiem: 22-24 lutego

Wydarzenia sportowe w Lubelskiem: 22-24 lutego 0 0

W weekend szykuje się sporo ciekawych imprez sportowych. W sobotę o godz. 15 w hali Globus odbędzie się kolejny mecz Azotów Puławy w Pucharze EHF. A w niedzielę w Lublinie zameldują się koszykarki mistrzyń Polski - CCC Polkowice

Miał być parking dla petentów, a parkują urzędnicy. Będą opłaty

Miał być parking dla petentów, a parkują urzędnicy. Będą opłaty 11 11

Płatny parking miał służyć przede wszystkim klientom magistratu w Białej Podlaskiej, tymczasem zdaniem radnych Zjednoczonej Prawicy korzystają z niego... urzędnicy. Miały być opłaty, a na razie jest za darmo. Urząd Miasta zapowiada, że w marcu wszystko wróci do normy

"Pinokio" - premiera nowego spektaklu Teatru Osterwy
2 marca 2019, 17:00

"Pinokio" - premiera nowego spektaklu Teatru Osterwy 0 1

Tym razem Teatr im. Juliusza Osterwy w Lublinie (ul. Narutowicza 17) zaprasza na spektakl dla młodszych widzów, choć dobrze będą się na nim bawić również dorośli. 2 marca o godz. 17 będzie miała miejsce premiera przedstawienia "Pinokio" w reżyserii Jakuba Roszkowskiego.

Cena za wysoka, ZTM odrzucił ofertę. Jeszcze poczekamy na autobusy elektryczne w Lublinie

Cena za wysoka, ZTM odrzucił ofertę. Jeszcze poczekamy na autobusy elektryczne w Lublinie 17 15

W czwartek unieważniony został przetarg na dostawę 20 autobusów elektrycznych z kompletem ładowarek. Ze względu na zbyt wysoką cenę Zarząd Transportu Miejskiego odrzucił ofertę czeskiej firmy SOR, która jako jedyna chciała nam sprzedać pojazdy. Zakupy elektrobusów mogą się opóźnić o kolejne pół roku

Michał „Lord” Oleksiejczuk wraca do klatki

Michał „Lord” Oleksiejczuk wraca do klatki 0 0

Zawodnik z miejscowości Barki w sobotę zmierzy się w Pradze z Gianem Villante podczas UFC Fight Night 145

Wyprzedzał i zderzył się czołowo. Trzy osoby trafiły do szpitala [zdjęcia]
galeria

Wyprzedzał i zderzył się czołowo. Trzy osoby trafiły do szpitala [zdjęcia] 0 6

Trzy osoby trafiły do szpitala po wypadku do którego doszło w miejscowości Podkrasne.

Zjechał z drogi i rozbił się na drzewie. 64-latek zginął na miejscu
galeria

Zjechał z drogi i rozbił się na drzewie. 64-latek zginął na miejscu 11 1

Tragiczny wypadek na DW-812 w m. Lisy (pow. bialski). 64-latek kierujący passatem zjechał na pobocze i uderzył w drzewo. Mężczyzna poniósł śmierć na miejscu.

Polacy w niedzielę poznają rywali na MŚ U-20

Polacy w niedzielę poznają rywali na MŚ U-20 0 0

Już za trzy miesiące 24 reprezentacje z całego świata przyjadą do naszego kraju na Mistrzostwa Świata do lat 20. Natomiast w najbliższą niedzielę w Gdyni odbędzie się ceremonia losowania grup tego turnieju

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!