Opracowanie dokumentacji strzelnicy, która miałaby powstać przy miejskim stadionie, odwodnienie terenów byłego wysypiska czy też miasteczko ruchu drogowego – te m.in. pomysły zgłosili mieszkańcy do budżetu obywatelskiego.
Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę
W sumie do świdnickiego Urzędu Miasta zgłoszono 36 projektów, większość dotyczy inwestycji.
Nabór wniosków do drugiej edycji budżetu obywatelskiego w Świdniku zakończył się w poprzedni poniedziałek.
Po weryfikacji pod względem formalno-prawnym, będzie można głosować na wybrane projekty. Głosowanie zaplanowano między 19 września a 3 października.
W tym roku świdniczanie mogli składać wnioski za pomocą formularzy elektronicznych. Mogli to zrobić także w formie papierowej dostarczając je do urzędu miasta lub przesyłając za pośrednictwem poczty. W tegorocznej edycji zgłoszono w sumie 36 projektów. Większość z nich, bo aż 22 pozycje, stanowią projekty inwestycyjne.
Urzędnicy podają, że łączna wartość złożonych wniosków opiewa na kwotę ponad 2 mln 220 tys. zł. W ubiegłym roku wniosków było więcej, bo ponad 50. – Podczas naboru wniosków do pierwszej edycji mieszkańcy nie znali tak dobrze zasad i mechanizmu budżetu obywatelskiego jak obecnie – pisze w odpowiedzi na nasze pytania Łukasz Reszka z Urzędu Miasta w Świdniku.
– Składane były wówczas wnioski, które nie dotyczyły terenów miejskich, część z nich nie była kompletna i nie mogła być zakwalifikowana jako zadania własne gminy. Stąd m.in. 12 wniosków nie otrzymało rekomendacji do głosowania. W drugiej edycji mieszkańcy bardziej świadomi, zaznajomieni z procedurą już przed złożeniem projektu.
Wśród projektów złożonych do tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego są m.in. te dotyczące odwodnienia terenów byłego wysypiska czy miasteczka ruchu drogowego. Mieszkańcy wskazali też kolejne odcinki ścieżek rowerowych. Niektóre ze zgłoszonych wniosków wskazują też na potrzebę wykonania dokumentacji projektowych ulic i budynków.
Wśród złożonych propozycji jest też ten dotyczący strzelnicy i kina plenerowego. – Wniosek „Kryta Strzelnica Sportowa” obejmuje opracowanie dokumentacji projektowej niezbędnej do budowy obiektu oraz infrastruktury towarzyszącej, parkingów i niezbędnych przyłączy – pisze Reszka. – Autor projektu jako lokalizację wskazał teren byłej strzelnicy sportowej w sąsiedztwie stadionu miejskiego.
Z kolei autor pomysłu o organizacji kina plenerowego wskazał teren na tyłach kościoła św. Kingi, przy ul. Cisowej.
– Jest to teren trawiasty, na którym w miesiącach wakacyjnych miałyby się odbyć 4 spektakle, po 2 pełnometrażowe filmy każdy wraz pełnym wyposażeniem technicznych, miejscami do siedzenia dla minimum 200 osób oraz strefami dla motocyklistów i rowerzystów – opisuje Reszka.
W tym roku na projekty w budżetu obywatelskiego Świdnik przeznaczył 1 mln zł.