Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Świdnik

9 listopada 2009 r.
17:00
Edytuj ten wpis

Kto zarobi na budowie lotniska w Świdniku?

0 17 A A

Dziś ogłoszono pierwszy z pięciu przetargów na prace związane z budową lotniska w Świdniku. – Dajemy szansę wszystkim firmom, a wybierzemy najtańszą i najszybszą – mówią władze spółki.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
– Negocjacje z ogłoszenia – taką formę wybraliśmy, aby wyłonić wykonawców – poinformował dziś Grzegorz Muszyński, prezes Portu Lotniczego Lublin. – Dlaczego nie przetarg nieograniczony? Dlatego, że negocjacje są najlepszą drogą do uzyskania jak najniższej ceny.

Władze spółki ogłosiły pierwszy przetarg na roboty związane z lotniskiem. Pierwszy etap obejmie usunięcie resztek po wyciętych drzewach, niwelację terenu oraz przełożenie nitek sieci elektrycznej, kanalizacyjnej, gazowej i wodnej.

– Następne cztery przetargi będziemy ogłaszać w odstępach dwutygodniowych. Ostatni na przełomie 2009/2010 roku – mówi Krzysztof Siczek z PLL.

Obejmą one m.in. wykonanie sieci sanitarnych i elektrycznych, budowę drogi startowej i kołowania, płyty postojowej lotniska i terminala pasażerskiego. Na wykonanie poszczególnych robót będą miały szanse te firmy, które zaproponują najniższą cenę i najszybszy czas wykonania.

– Każda z poważniejszych firm będzie w stanie zrealizować większość z tych zadań – uważa Jacek Sobczak, wicemarszałek województwa.

Czy lubelskie firmy będą mogły liczyć na preferencyjne traktowanie?

– Prawo nie przewiduje preferencji miejscowych. Ale po to podzieliśmy przetarg na 5 części, żeby dać szansę wszystkim firmom, także tym mniejszym, lubelskim – tłumaczy Muszyński. – Bardzo chciałbym, by pieniądze na tę inwestycję zostały tutaj. Wielkim sukcesem byłoby, gdyby 80 proc. prac wykonały nasze firmy.

Henryk Polak, prezes Henpolu, lubelskiej firmy, która wybudowała Galerię Olimp IV w Lublinie nie ukrywa, że budowa portu lotniczego to dla jego spółki bardzo łakomy kąsek.

– Na pewno wystartujemy w przetargach na wszystkie te roboty, które jesteśmy w stanie wykonać – deklaruje prezes Polak. – Boję się jedynie dumpingowych cen dużych konsorcjów, które mogą sobie pozwolić na dokładanie do zlecenia. Ale będę walczył jak lew, bo to prestiżowa inwestycja, jakiej na Lubelszczyźnie jeszcze nie było. Mam nadzieję, że lubelskie firmy też na niej skorzystają.

Budowa ma kosztować 350 mln zł.

Komentarze 17

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
~max~ / 13 listopada 2009 o 17:18
0
mosquito napisał:
a ja wybrałbym najlepszą ! Tanie mięso to psy jedzą.

Najlepszej firmy nie będzie bo czym by się podzielili .Połowa kwoty inwestycji pójdzie do kieszonek.
Avatar
JOLKA / 10 listopada 2009 o 12:54
0
???????????????????????
CO TO ZA FOTOGRAFIA??????
TO JEST OBSZAR NATURA 2000 - AKURAT TUTAJ NIE MOŻNA NIC BUDOWAĆ. TO TEREN ZA KTÓRY PLL "WYWALIŁO" ZUPEŁNIE BEZ POTRZEBY 12,85mln I MA POZOSTAĆ JAKO SIEDLISKO SUSŁA PEREŁKOWANEGO.
LOTNISKO (PAS STARTOWY) JEST PLANOWANE PO DRUGIEJ STRONIE MEŁGIEWSIEJ, TAM GCZIE TERAZ ROŚNIE PIĘKNY LAS. WŁAŚNIE DLATEGO TRZEBA WYCIĄĆ 135ha LASU.
KOLEJNY RAZ CZYTEKNIKÓW WPROWADZA SIĘ W BŁĄD! CZY TO JAKAS ZMOWA, ABY UKRYĆ PRAWDZIWE OBLICZE PARANOICZNEGO POMYSŁU I MARNOTRAWSTWA - CZYLI BUDOWY LOTNISKA W TYM MIEJSCU?
???????????????????????
CO TO ZA FOTOGRAFIA??????
TO JEST OBSZAR NATURA 2000 - AKURAT TUTAJ NIE MOŻNA NIC BUDOWAĆ. TO TEREN ZA KTÓRY PLL "WYWALIŁO" ZUPEŁNIE BEZ POTRZEBY 12,85mln I MA POZOSTAĆ JAKO SIEDLISKO SUSŁA PEREŁKOWANEGO.
LOTNISKO (PAS STARTOWY) JEST PLANOWANE PO DRUGIEJ STRONIE MEŁGIEWSIEJ, TAM GCZIE TERAZ ROŚNIE PIĘKNY LAS. WŁAŚNIE DLATEGO TRZEBA WYCIĄĆ 135ha LASU.
KOLEJNY RAZ CZYTEKNIKÓW WPROWADZA SIĘ W BŁĄD! CZY TO JAKAS ZMOWA, ABY UKRYĆ PRAWDZIWE OBLICZE PARANOICZNEGO POMYSŁU I MARNOTRAWSTWA... rozwiń
Avatar
baton / 10 listopada 2009 o 09:39
0
qqryq napisał:
No niestety, nie brakuje tu takich, którzy chcą by Lublin stał się ubogą dzielnicą Warszawy. Dobrze że Lublin ma zupełnie inną strategię, chce mieć własne lotnisko, własne nowoczesne uczelnie.

co???? Lublin ma w ogóle jakąś strategię jakie nowoczesne uczeni? KUL RZUL (rządowy uniwersytet lubelski) a co do wykonawcy lotniska tani i szybki to może byc tylko numerek w burdelu na kółkach a nie wykonawca lotniska już w krasnymstawie wyudowano stadion tanio i teraz ledwie popada woda stoi a piłkarze grzęzną. tanie mięso to psy jedzą a nas jako najbiedniejszego regionu nie stac na taniochę. a tak czy już wiadomo dokąd będą latac samoloty z tego lotniska? czy dopiero wyjdzie w trakcie?

co???? Lublin ma w ogóle jakąś strategię jakie nowoczesne uczeni? KUL RZUL (rządowy uniwersytet lubelski) a co do wykonawcy lotniska tani i szybki to może byc tylko numerek w burdelu na kółkach a nie wykonawca lotniska już w krasnymstawie wyudowano stadion tanio i teraz ledwie popada woda stoi a piłkarze grzęzną. tanie mięso to psy jedzą a nas jako najbiedniejszego regionu nie stac na taniochę. a tak czy już wiadomo dokąd będą latac samoloty z tego lotniska? czy dopiero wyjdzie w trakcie? rozwiń
Avatar
polak / 10 listopada 2009 o 09:26
0
Sukces potrzebny poslom z lubelszczyzny ,a w szczegolnosci likwidatorowi ZPOW poslowi Palkotowi.Nie dopuszczono go do koryta czy moze zajmowac sie tylko groteska.
Pieniadze tez powinne pozostac w regionie.
Martwi mnie jedynie do kazdego z przetargow wybor dwu firm:
1.Taniej
2.Szybkiej i profesjonalnej.
Jak bedzie z prowizjami za wygrany przetarg? Do osoby czy partii?
Slyszalem rowniez ,ze przetargi sie nie odbeda bo ktos wyniki ukradl.
Avatar
kazek / 10 listopada 2009 o 09:09
0
CBA i prokuratura już od sierpnia prowadzi śledztwo w sprawie kombinowania przy tej inwestycji tylko Dziennik ( tuba propagandowa a nie obiektywna gazeta ) tego nie napisze. Odsyłam do Gazety Wyborczej sprzed kilku dni.
Avatar
LUBKOLE33 / 10 listopada 2009 o 08:26
0
TA CAŁA INWESTYCJA LUBLIN PORT LOTNICZY TO ŚMIERDZI NA WIELE KILOMETRÓW!!WG PEWNYCH ŹRÓDEŁ WIEM,ŻE TO MOŻE BYC JEDEN WIELKI PRZEKRĘT!!!CZEMU TU CBA,CBŚ NIE WESZĄ,NIE SPRAWDZAJĄ PAPIERÓW,UMÓW??TYLKO ZAJMUJĄ SIĘ DUPERELAMI W STYLU PAZUROWA CZY INNE??LUBLIN I LUBELSZCZYZNA NIE MIAŁY,NIE MAJA I NIE BĘDĄ MIAŁY GOSPODARZY Z PRAWDZIWEGO ZDARZENIA!!TO JAK ZEMSTA PEWNYCH SIŁ,KTÓRYM ZALĘZY NA TYM BY NASZ REGION BYŁ MEGA DZIADOWSTWEM,GDZIE WRONY ZAWRATAJĄ!!
Avatar
prorok / 10 listopada 2009 o 08:18
0
Jak uczy doświadczenie innych do portu lotniczego trzeba dokładać min. przez 10-15 lat. kto będzie dokładał i z jakich pieniędzy? Słusznie ktoś tu napisał, że trzeba inwestować w branże gdzie jest szybki zwrot z kapitału. Jeszcze TEATRUM nie skończone i jak słuchać pan marszałek sobczak sukcesów na tym polu nie odnosi mimo medialnego "bulgotania" o postępach w zakończeniu inwestycji. Jaki macie pomysł na pks wschód -zero null.
Oczywiście teren koło zamku lubelskiego jest atrakcyjny i na pewno jakiś szemrany kapitał wybuduje tu Galerię Lubelską - bo to się szybko zwraca. Odpowiadając na pytanie Kto zarobi na budowie lotniska w Świdniku? trzeba parafrazować powiedzenie Lecha Wałęsy - wszyscy na tym stracimy a nawet kilka osób zarobi.
Jak uczy doświadczenie innych do portu lotniczego trzeba dokładać min. przez 10-15 lat. kto będzie dokładał i z jakich pieniędzy? Słusznie ktoś tu napisał, że trzeba inwestować w branże gdzie jest szybki zwrot z kapitału. Jeszcze TEATRUM nie skończone i jak słuchać pan marszałek sobczak sukcesów na tym polu nie odnosi mimo medialnego "bulgotania" o postępach w zakończeniu inwestycji. Jaki macie pomysł na pks wschód -zero null.
Oczywiście teren koło zamku lubelskiego jest atrakcyjny i na pewno jakiś szemrany kapitał wybuduje ... rozwiń
Avatar
mosquito / 9 listopada 2009 o 22:27
0
Lublin będzie miał nowe tylko ścieżki rowerowe ale przed wyborami to on będzie miał wszystko.
Avatar
mosquito / 9 listopada 2009 o 22:24
0
kmiotki ! Wbijcie to sobie w durne, zakute pały - żadnego lotniska nie będzie bo jest ono potrzebne regionowi jak dzwonek zającowi w uchu i kasa pójdzie spacerować już na wstępnych etapach realizacji. Podobnie jak w Niedźwiadzie. Korzystają z patentu Turka, który o mało co nie wyrolował Białej Podl.
Avatar
mosquito / 9 listopada 2009 o 22:16
0
a ja wybrałbym najlepszą ! Tanie mięso to psy jedzą.
Avatar
~max~ / 13 listopada 2009 o 17:18
0
mosquito napisał:
a ja wybrałbym najlepszą ! Tanie mięso to psy jedzą.

Najlepszej firmy nie będzie bo czym by się podzielili .Połowa kwoty inwestycji pójdzie do kieszonek.
Avatar
JOLKA / 10 listopada 2009 o 12:54
0
???????????????????????
CO TO ZA FOTOGRAFIA??????
TO JEST OBSZAR NATURA 2000 - AKURAT TUTAJ NIE MOŻNA NIC BUDOWAĆ. TO TEREN ZA KTÓRY PLL "WYWALIŁO" ZUPEŁNIE BEZ POTRZEBY 12,85mln I MA POZOSTAĆ JAKO SIEDLISKO SUSŁA PEREŁKOWANEGO.
LOTNISKO (PAS STARTOWY) JEST PLANOWANE PO DRUGIEJ STRONIE MEŁGIEWSIEJ, TAM GCZIE TERAZ ROŚNIE PIĘKNY LAS. WŁAŚNIE DLATEGO TRZEBA WYCIĄĆ 135ha LASU.
KOLEJNY RAZ CZYTEKNIKÓW WPROWADZA SIĘ W BŁĄD! CZY TO JAKAS ZMOWA, ABY UKRYĆ PRAWDZIWE OBLICZE PARANOICZNEGO POMYSŁU I MARNOTRAWSTWA - CZYLI BUDOWY LOTNISKA W TYM MIEJSCU?
???????????????????????
CO TO ZA FOTOGRAFIA??????
TO JEST OBSZAR NATURA 2000 - AKURAT TUTAJ NIE MOŻNA NIC BUDOWAĆ. TO TEREN ZA KTÓRY PLL "WYWALIŁO" ZUPEŁNIE BEZ POTRZEBY 12,85mln I MA POZOSTAĆ JAKO SIEDLISKO SUSŁA PEREŁKOWANEGO.
LOTNISKO (PAS STARTOWY) JEST PLANOWANE PO DRUGIEJ STRONIE MEŁGIEWSIEJ, TAM GCZIE TERAZ ROŚNIE PIĘKNY LAS. WŁAŚNIE DLATEGO TRZEBA WYCIĄĆ 135ha LASU.
KOLEJNY RAZ CZYTEKNIKÓW WPROWADZA SIĘ W BŁĄD! CZY TO JAKAS ZMOWA, ABY UKRYĆ PRAWDZIWE OBLICZE PARANOICZNEGO POMYSŁU I MARNOTRAWSTWA... rozwiń
Avatar
baton / 10 listopada 2009 o 09:39
0
qqryq napisał:
No niestety, nie brakuje tu takich, którzy chcą by Lublin stał się ubogą dzielnicą Warszawy. Dobrze że Lublin ma zupełnie inną strategię, chce mieć własne lotnisko, własne nowoczesne uczelnie.

co???? Lublin ma w ogóle jakąś strategię jakie nowoczesne uczeni? KUL RZUL (rządowy uniwersytet lubelski) a co do wykonawcy lotniska tani i szybki to może byc tylko numerek w burdelu na kółkach a nie wykonawca lotniska już w krasnymstawie wyudowano stadion tanio i teraz ledwie popada woda stoi a piłkarze grzęzną. tanie mięso to psy jedzą a nas jako najbiedniejszego regionu nie stac na taniochę. a tak czy już wiadomo dokąd będą latac samoloty z tego lotniska? czy dopiero wyjdzie w trakcie?

co???? Lublin ma w ogóle jakąś strategię jakie nowoczesne uczeni? KUL RZUL (rządowy uniwersytet lubelski) a co do wykonawcy lotniska tani i szybki to może byc tylko numerek w burdelu na kółkach a nie wykonawca lotniska już w krasnymstawie wyudowano stadion tanio i teraz ledwie popada woda stoi a piłkarze grzęzną. tanie mięso to psy jedzą a nas jako najbiedniejszego regionu nie stac na taniochę. a tak czy już wiadomo dokąd będą latac samoloty z tego lotniska? czy dopiero wyjdzie w trakcie? rozwiń
Avatar
polak / 10 listopada 2009 o 09:26
0
Sukces potrzebny poslom z lubelszczyzny ,a w szczegolnosci likwidatorowi ZPOW poslowi Palkotowi.Nie dopuszczono go do koryta czy moze zajmowac sie tylko groteska.
Pieniadze tez powinne pozostac w regionie.
Martwi mnie jedynie do kazdego z przetargow wybor dwu firm:
1.Taniej
2.Szybkiej i profesjonalnej.
Jak bedzie z prowizjami za wygrany przetarg? Do osoby czy partii?
Slyszalem rowniez ,ze przetargi sie nie odbeda bo ktos wyniki ukradl.
Avatar
kazek / 10 listopada 2009 o 09:09
0
CBA i prokuratura już od sierpnia prowadzi śledztwo w sprawie kombinowania przy tej inwestycji tylko Dziennik ( tuba propagandowa a nie obiektywna gazeta ) tego nie napisze. Odsyłam do Gazety Wyborczej sprzed kilku dni.
Avatar
LUBKOLE33 / 10 listopada 2009 o 08:26
0
TA CAŁA INWESTYCJA LUBLIN PORT LOTNICZY TO ŚMIERDZI NA WIELE KILOMETRÓW!!WG PEWNYCH ŹRÓDEŁ WIEM,ŻE TO MOŻE BYC JEDEN WIELKI PRZEKRĘT!!!CZEMU TU CBA,CBŚ NIE WESZĄ,NIE SPRAWDZAJĄ PAPIERÓW,UMÓW??TYLKO ZAJMUJĄ SIĘ DUPERELAMI W STYLU PAZUROWA CZY INNE??LUBLIN I LUBELSZCZYZNA NIE MIAŁY,NIE MAJA I NIE BĘDĄ MIAŁY GOSPODARZY Z PRAWDZIWEGO ZDARZENIA!!TO JAK ZEMSTA PEWNYCH SIŁ,KTÓRYM ZALĘZY NA TYM BY NASZ REGION BYŁ MEGA DZIADOWSTWEM,GDZIE WRONY ZAWRATAJĄ!!
Avatar
prorok / 10 listopada 2009 o 08:18
0
Jak uczy doświadczenie innych do portu lotniczego trzeba dokładać min. przez 10-15 lat. kto będzie dokładał i z jakich pieniędzy? Słusznie ktoś tu napisał, że trzeba inwestować w branże gdzie jest szybki zwrot z kapitału. Jeszcze TEATRUM nie skończone i jak słuchać pan marszałek sobczak sukcesów na tym polu nie odnosi mimo medialnego "bulgotania" o postępach w zakończeniu inwestycji. Jaki macie pomysł na pks wschód -zero null.
Oczywiście teren koło zamku lubelskiego jest atrakcyjny i na pewno jakiś szemrany kapitał wybuduje tu Galerię Lubelską - bo to się szybko zwraca. Odpowiadając na pytanie Kto zarobi na budowie lotniska w Świdniku? trzeba parafrazować powiedzenie Lecha Wałęsy - wszyscy na tym stracimy a nawet kilka osób zarobi.
Jak uczy doświadczenie innych do portu lotniczego trzeba dokładać min. przez 10-15 lat. kto będzie dokładał i z jakich pieniędzy? Słusznie ktoś tu napisał, że trzeba inwestować w branże gdzie jest szybki zwrot z kapitału. Jeszcze TEATRUM nie skończone i jak słuchać pan marszałek sobczak sukcesów na tym polu nie odnosi mimo medialnego "bulgotania" o postępach w zakończeniu inwestycji. Jaki macie pomysł na pks wschód -zero null.
Oczywiście teren koło zamku lubelskiego jest atrakcyjny i na pewno jakiś szemrany kapitał wybuduje ... rozwiń
Avatar
mosquito / 9 listopada 2009 o 22:27
0
Lublin będzie miał nowe tylko ścieżki rowerowe ale przed wyborami to on będzie miał wszystko.
Avatar
mosquito / 9 listopada 2009 o 22:24
0
kmiotki ! Wbijcie to sobie w durne, zakute pały - żadnego lotniska nie będzie bo jest ono potrzebne regionowi jak dzwonek zającowi w uchu i kasa pójdzie spacerować już na wstępnych etapach realizacji. Podobnie jak w Niedźwiadzie. Korzystają z patentu Turka, który o mało co nie wyrolował Białej Podl.
Avatar
mosquito / 9 listopada 2009 o 22:16
0
a ja wybrałbym najlepszą ! Tanie mięso to psy jedzą.