Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Świdnik

30 grudnia 2010 r.
16:15
Edytuj ten wpis

Legendarne motocykle WSK w starym kadrze (wideo)

 (Kadry z filmu)
(Kadry z filmu)

Złośliwi mówili na nie Wiejski Sprzęt Kaskaderski, albo czarna rozpacz. Choć liczą sobie ponad pół wieku, mają do dziś swoich wiernych fanów. Mowa o legendarnych wueskach, które ożyły na starych, filmowych kliszach odnalezionych w magazynie WSK PZL-Świdnik

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Rozmowa z Piotrem Jankowski zajmującym się promocją w Urzędzie Miasta Świdnik

• Dziś już rzadko widuje się takie klisze. Gdzie je odkopaliście?

– To było na początku roku. Zbierałem materiały związane z historią miasta, lotniska i zakładu. Ówczesny rzecznik spółki, Janek Mazur, pokazał mi raj szperaczy, czyli niepozorny blaszany magazynek na terenie zakładu, gdzie na półkach leżały materiały reklamowe sprzed lat, a wśród nich dziesiątki szpul z filmami 16 mm.



- Przy okazji tworzenia Motostrefy, czyli muzeum świdnickiej wueski, Grzegorzowi Dorobie udało się wraz z motocyklami wypożyczyć z zakładu materiały reklamowe i kilkadziesiąt filmów. Na początku zgodzono się nam wypożyczyć te dotyczące motocykli. W ten sposób trafiły do nas 24 szpule ze starymi taśmami 8 i 16 milimetrowymi, dość lakonicznie opisane: "motocykle”, "helikoptery”. Nie mieliśmy pojęcia co na nich jest.

• Nikt z zakładu nie wiedział, co to za taśmy?

– Podejrzewaliśmy, że jest na nich kawałek historii zakładu. Postanowiliśmy je wypożyczyć i przegrać na formaty cyfrowe, żeby można je było obejrzeć i wrzucić do internetu. Znaleźliśmy firmę, która się tym zajęła i... 5 filmów jest już gotowych.

• Było zaskoczenie po pierwszym seansie?

– I to jakie! Zacznę od najdłuższego filmu, dokumentalnego, zrealizowanego przez Polfilm w 1982 r. Dokument sięga jeszcze czasów przedwojennych, przedstawia historię świdnickiego lotniska, szkoły pilotów, pokazuje jak powstawał Świdnik, jak budowano WSK PZL-Świdnik.



- To kawał historii miasta obrazujący przedwojenne tradycje lotnicze, ale i pochody pierwszomajowe czy wizyty Edwarda Gierka. Oglądamy też, jak powstawały pierwsze śmigłowce i motocykle w zakładzie. No i widzimy "współczesny” Świdnik, z początku lat 80.

• Drugi film zaskakuje jeszcze bardziej.

– Rzeczywiście, jest niesamowity! To fabularyzowana historyjka, zrealizowana prawdopodobnie na przełomie lat ‘60 i ‘70. Film jest czarno-biały, bez dźwięku, ale zrobiony z rozmachem i ciekawą fabułą. Oto na przystanku Jeziorko czeka grupa podróżnych zniecierpliwionych oczekiwaniem na autobus. Patrzą na zegarki, denerwują się. Nagle zza zakrętu wyjeżdża lśniąca wueska i pędzi przed siebie z zawrotną prędkością, wirują koła, wskazówka prędkościomierza odchyla się... Niemal przeskakuje przez drewniany mostek i wjeżdża do lasu. A na drugiej wuesce nadjeżdża młoda dziewczyna. Stawiają swoje motocykle obok siebie, nachylają się do pocałunku. Kamera odjeżdża na motocykle i... film się kończy.



• Wiadomo, kto wystąpił w tym filmie?

– Mam swoje podejrzenia, jeśli chodzi o mężczyznę na motocyklu. To najprawdopodobniej Krzysztof Komenda, świdnicki rajdowiec, konstruktor i wynalazca, wielki miłośnik wuesek i przy okazji świetny motocyklista. Rozmawiałem z nim i przyznał, że wystąpił w kilku filmach o wueskach. Cieszy się, że udało się trafić na film, którego sam od lat bezskutecznie poszukiwał.

• A o czym są kolejne przegrane filmy?

– I tu trafiliśmy na prawdziwe perełki. To dwie kreskówki ze ścieżkami dźwiękowymi zrealizowane przez kultowe Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej. Ich realizatorami są m.in. Alojzy Mol i Otokar Balcy, pracujący przy "Reksiu”, "Bolku i Lolku” czy "Porwaniu Baltazara Gąbki”, zaś autorem muzyki jest Tadeusz Kocyba; współautor muzyki do "Bolka i Lolka”.

- Pierwsza kreskówka zaczyna się hasłem "Motocykle z WSK to nie luksus to wygoda”. Potem widzimy jak świetnie radzą sobie w różnych sytuacjach takie modele wuesek jak Perkoz, Gil, Kobus, Lelek, Dudek, czy Bąk. To świetna, dowcipna reklamówka, którą ogląda się z łezką w oku. Druga kreskówka jest w angielskiej wersji językowej i prezentuje śmigłowiec Mi-2. Też jest fantastyczna. Oba filmy zostały zrealizowane na najwyższym artystycznym poziomie. A przy okazji są ciekawym materiałem historycznym.



• Co może być na kolejnych filmach?

– Do przegrania zostały jeszcze taśmy z pozostałych 18 szpul, które już przesłaliśmy do digitalizacji. Co na nich jest? Pojęcia nie mam. Spodziewamy się kolejnej dawki historii świdnickich motocykli, zakładu, miasta. W kolejce na digitalizację czekają też filmy lotnicze pozyskane ze świdnickiego aeroklubu.

-Wszystkie będzie można zobaczyć na portalu historycznym "Świdnik na kartach historii”. Chcemy w ten sposób budować tożsamość naszego miasta, które uważane jest za miasto bez historii. A przecież Świdnik ma być z czego dumny: przedwojenne tradycje lotnicze, strajki lipcowe 1980 roku. No, a nasza poczciwa wueska to w końcu pojazd, który zmotoryzował całą Polskę. Zapraszam do odwiedzin Motostrefy WSK, osobiście lub poprzez wirtualny spacer, w którym można wziąć udział wchodząc na stronę www.mok.swidnik.pl/wsk.



Ach, te wueski…

-Motocykle zaczęto montować w WSK we wrześniu 1954 roku. W ciągu jednego roku powstało 3126 sztuk jednośladów. Początkowo produkowano motocykle opracowane w Warszawskiej Fabryki Motocykli (WFM), jednak później podejmowano własne prace konstrukcyjne. Różne wersje, od motocykla oznaczonego MO6, z silnikiem 125 cm3, po motocykle o nazwach Gil, Kobuz, Lelek, Dudek, Bąk i najnowocześniejszy Perkoz, stały się znane w całym kraju.

Rozsławiły Świdnik

Dzięki produktom WSK, motocyklom i śmigłowcom, Świdnik stał się znany w kraju i poza granicami. Cała Polska nuciła wraz z Danutą Rinn i Bogdanem Czyżewskim piosenkę o motocyklu WSK "W-jak wiosna, S-jak Stach, K-jak kocham Stacha wiosną, WSK”. Na zamówienie WSK powstały piosenki dla Daniela, któremu na wydanym przez Polskie Nagrania singlu akompaniował Kwartet Warszawski, zespół kompozytora Bogdana Kezika. Studio Filmów Rysunkowych z Bielska-Białej wyprodukowało zaś reklamowe kreskówki o motocyklach.

Dookoła świata

Motocykl WSK, produkowany w wielu wersjach, był wszechobecny na drogach polskich wsi i miasteczek, ale również Europy i świata. To na takim motocyklu, WSK-125, 1 lipca 1974 r. spod krakowskich Sukiennic student zootechniki, Marek Michel, wybrał się w podróż dookoła świata. Trasa podróży dookoła świata wiodła przez Niemcy, Francję, Hiszpanię, Maroko, Tunezję, Libię, Egipt, Liban, Syrię, Turcję, Iran, Afganistan, Pakistan, Indie, Tajlandię, Australię, Fidżi, Stany Zjednoczone, Holandię, Belgię, a następnie ponownie przez Francję i Niemcy do Krakowa. W drogę podróżnik zabrał ze sobą śpiwór, 15 kg różnego rodzaju części zapasowych, 100 negatywów, aparat fotograficzny i... dwie kanapki przygotowane przez troskliwą matkę.

W średnim tempie

"Tempo podróży było różne, średnio 500 km na dobę. Nie były to oczywiście najwyższe nasze możliwości, to jest moje i motocykla. Zdarzyło się bowiem, że na odcinkach pustynnych maksymalne przebiegi wynosiły około 1000 km na dobę. W tej sytuacji, rzecz jasna, zmęczenie podróżą było obłędne” – pisał Michel.

W ciągu 117 dni Marek Michel pokonał motocyklem prawie 40 tysięcy kilometrów. W liście wysłanym do Świdnika z radością zawiadamiał, że podróż dookoła świata na "doskonałym motocyklu WSK-125 (...) zakończyła się sukcesem”. Piotr Jankowski "Kartki z historii Świdnika”

Pozostałe informacje

Majówka na drogach: bez ofiar, ale pijanych kierowców pełno

Majówka na drogach: bez ofiar, ale pijanych kierowców pełno

Majówka za nami. Policjanci podsumowali wszystkie zdarzenia jakie miały miejsce na drogach województwa lubelskiego. Na szczęście w tym roku nie było ofiar śmiertelnych.

Agencja celna - strategiczny partner w imporcie i eksporcie towarów

Agencja celna - strategiczny partner w imporcie i eksporcie towarów

Planujesz importować lub eksportować towary? A może planujesz rozwinąć sprzedaż e-commerce na rynkach zagranicznych? Międzynarodowy obrót towarami wymaga nie tylko organizacji transportu, ale także skrupulatnego dopełnienia procedur celnych. Dowiedz się, na czym polega odprawa celna i jak odpowiednio przygotować się do niej przygotować, by uniknąć opóźnień i dodatkowych kosztów.

Tanew Majdan Stary depcze po piętach Gromowi Różaniec. Wyniki zamojskiej klasy okręgowej

Tanew Majdan Stary depcze po piętach Gromowi Różaniec. Wyniki zamojskiej klasy okręgowej

Tanew Majdan Stary z kolejnym ważnym zwycięstwem. W minionej kolejce ekipa trenera Bogdana Antolaka wygrała 5:2 w Obszy z tamtejszymi Błękitnymi

Przetarg na nowe drogi. W planach chodniki, oświetlenie i równa nawierzchnia

Przetarg na nowe drogi. W planach chodniki, oświetlenie i równa nawierzchnia

Do 9 maja mają czas firmy, które chcą budować nowe drogi w gminie Głusk. Do tego dnia można składać oferty przetargowe.

2407.pl – nowoczesna platforma zakupów motoryzacyjnych

2407.pl – nowoczesna platforma zakupów motoryzacyjnych

W dzisiejszych czasach zakupy przez internet stały się standardem, również w branży motoryzacyjnej. Coraz więcej kierowców i właścicieli warsztatów decyduje się na zakup części samochodowych online – wygodnie, szybko i bez wychodzenia z domu. 2407.pl to nowoczesna platforma zakupowa, która odpowiada na potrzeby użytkowników niezależnie od marki czy modelu pojazdu. Łączy ogromny wybór produktów z prostotą obsługi i gwarancją jakości. To miejsce stworzone z myślą o wszystkich, którzy szukają sprawdzonych części w korzystnej cenie i z szybką dostawą.

W hicie kolejki Huczwa Tyszowce pokonała na swoim stadionie Grom Różaniec

Zamojska klasa okręgowa. Kapitany mecz pomiędzy Huczwą Tyszowce, a Gromem Różaniec

Znakomity mecz w Tyszowcach. Tamtejsza Huczwa prowadziła na swoim stadionie z Gromem Różaniec 2:0. Potem goście odrobili stratę, ale w samej końcówce trzy punkty miejscowym zapewnił Mateusz Kurzępa i ekipa trenera Przemysława Siomy odniosła szóste zwycięstwo z rzędu

Uczą się, jak ratować ludzkie życie

Uczą się, jak ratować ludzkie życie

Jak opatrzyć i zdezynfekować ranę lub jak pomóc rannym w wypadku – taką wiedzą musieli się wykazać uczestnicy V Powiatowych Zawodów Ratownictwa Przedmedycznego zorganizowanych już po raz piąty przez Szkołę Podstawową nr 3 w Świdniku.

Dzisiaj rozpoczynają się matury. Sprawdziliśmy jak czują się maturzyści
sonda
galeria
film

Dzisiaj rozpoczynają się matury. Sprawdziliśmy jak czują się maturzyści

Już dzisiaj ruszają matury. Na pierwszy ogień język polski. Sprawdziliśmy, czy uczniowie podchodzący do egzaminu dojrzałości czują się pewnie, czy są przygotowani i jakich lektur spodziewają się w dzisiejszych zadaniach. Zapraszamy na niecodzienny Dzień Wschodzi.

Piłkarze Tarasoli Cisy Nałęczów mają problemy kadrowe, ale dzielnie walczą o uniknięcie degradacji

Lubelska klasa okręgowa. MKS Ruch Ryki pewnie ograł Tarasolę Cisy Nałęczów

Podopieczni Jacka Paździora są w coraz gorszej sytuacji w kontekście walki o utrzymanie w rozgrywkach

Nie tylko dla mam! Położna POZ – wsparcie dla kobiet w każdym wieku

Nie tylko dla mam! Położna POZ – wsparcie dla kobiet w każdym wieku

Nie tylko przyszłe mamy mogą liczyć na opiekę położnej. Narodowy Fundusz Zdrowia przypomina – każda kobieta, niezależnie od wieku, może i powinna skorzystać z pomocy położnej podstawowej opieki zdrowotnej (POZ). A w województwie lubelskim taka opieka ma się całkiem nieźle – korzysta z niej już niemal 950 tysięcy kobiet!

Matura 2025: co się zmieniło, co zostało takie samo?
SONDA

Matura 2025: co się zmieniło, co zostało takie samo?

O godzinie 9 w całej Polsce ropzpocznie się egzamin maturalny, Około 275 tysięcy maturzystów zmierzy się w poniedziałek, 5 maja, z językiem polskim. W kolejnych dniach czeka ich matematyka oraz język obcy.

WYBORY PREZYDENCKIE 2020: W drugiej turze (12 lipca 2020) w województwie lubelskim oddano 1 094 083 głosów.
725 423 (66,31%) otrzymał Andrzej Duda, a 368 630 (33,69%) Rafał Trzaskowski

Wybory prezydenckie będą kosztować 550 milionów złotych

Na organizację i przeprowadzenie wyborów prezydenckich w 2020 wydano ponad 304 mln zł, przy czym ta kwota obejmowała również przygotowania do wyborów korespondencyjnych, do których nie doszło. W 2015 było to ponad 174 mln zł. Ile będą kosztować wybory w tym roku? – Wstępna kwota, bo oczywiście na tym etapie nie mówimy jeszcze o wydatkach, to 550 mln złotych – wywiad z dr. Rafałem Tkaczem, szefem Krajowego Biura Wyborczego.

Matura 2025: Sprawdź się w naszym quizie i zobacz, czy zdałbyś z języka polskiego
QUIZ

Matura 2025: Sprawdź się w naszym quizie i zobacz, czy zdałbyś z języka polskiego

Czas błogiej majówki się zakończył uczniowie z całej Polski zasiądą w poniedziazłek, 6 maja, do najważniejszego egzaminu w życiu. Pamiętasz, kto napisał "Tango", albo o co chodziło w "Antygonie"? Sprawdź się w naszym quizie i dowiedz się, czy zdałbyś maturę z języka polskiego.

Piłkarze Kłosa Chełm (zielone stroje) są jedyną drużyną w IV lidze, która jeszcze nie wygrała spotkania

Kłos wciąż czeka na zwycięstwo. Wyniki Keeza IV Ligi

Kłos Gmina Chełm jest już praktycznie zdegradowany do klasy okręgowej. W sobotę najsłabszy zespół rozgrywek wyraźnie uległ rezerwom Motoru Lublin

Rafał Trzaskowski w Zamościu: Nie dajmy sobie odebrać dumy
galeria

Rafał Trzaskowski w Zamościu: Nie dajmy sobie odebrać dumy

Nie dajmy sobie odebrać dumy. Jeśli będziemy razem, gdy odbudujemy wspólnotę, skorzystamy z naszych historycznych tradycji, to wygra cała Polska, wygra Zamość – mówił dziś Rafał Trzaskowski do słuchających go na Rynku Wodnym w Zamościu.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium