Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Świdnik

15 września 2009 r.
18:33
Edytuj ten wpis

Losy budowy lotniska w Świdniku znalazły się w rękach... saperów

0 19 A A

Skrzynie z amunicją, grożącą wybuchem podczas wycinki lasu i arcytrudna transakcja, do której będzie potrzebny negocjator. To niektóre problemy, które stoją przed szefami Portu Lotniczego Lublin.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Trudności wyszły na jaw podczas ostatniej sesji Rady Miasta w Świdniku. Radni skwapliwie skorzystali z okazji do postawienia trudnych pytań władzom województwa i Portu Lotniczego Lublin o budowę lotniska.
– Boimy się, że wszystkie roboty zaczną się w jednym czasie i to utrudni nam życie – mówił Kazimierz Bachanek. Wtórował mu radny Mariusz Wilk: – Nie będzie dojazdu do WSK Świdnik i Parku Technologicznego. 4 tysiące ludzi może być odciętych od świata.

Odpowiedzi, które otrzymali, raczej ich nie uspokoiły. – Trudności komunikacyjne podczas realizacji inwestycji będą, to nie jest bułka z masłem – nie krył Jacek Sobczak, wicemarszałek województwa. – To lotnisko wymaga odwagi. Będzie pot, krew i łzy, ale potem czeka nas sukces.

Okazało się, że droga do sukcesu wiedzie przez... las pełen ładunków wybuchowych. – Prawdopodobnie na dużej głębokości są zakopane skrzynie z amunicją. Boimy się, że jak pociągniemy korzenie drzew, to te ładunki wybuchną – przyznał wicemarszałek.

– O skrzyniach amunicji nic nam nie wiadomo, ale po wojnie mogły zostać niewybuchy – dodał Piotr Jankowski, rzecznik PLL. – Dlatego wszystko musi być zdetonowane.

Dwa lata wyciągania niewybuchów

Okazało się, że na sprawdzenie hektara lasu wojsko potrzebuje tygodnia, więc prace trwałyby... dwa lata. – Ale prywatna firma deklaruje zrobić to w miesiąc – uspokajał Jankowski. – I ten wariant wybieramy.

Rzecznik PLL wyjaśnił też, na jakim etapie jest wykup gruntów pod lotnisko: Obecnie zostało nam do wykupienia 10 nieruchomości: 2 w Mełgwi, a 8 w Wólce. Te przypadki z Wólki są wyjątkowo trudne, a jeden przypadek jest arcytrudny. Do jednego z właścicieli wyślemy specjalnego negocjatora, bo człowiek nie chce rozmawiać.

– A kiedy będzie wmurowany kamień węgielny pod lotnisko? – spytał na koniec radny Krzysztof Kruczek. – Wcześniej powiedziałem, że 3 maja br., chociaż tym terminem chciałem głównie mobilizować. Wiedziałem, że jest nierealny – przyznał z rozbrajającą szczerością Sobczak. – Teraz nie powiem, kiedy wmurujemy kamień, bo nie chcę być niewiarygodny.

Komentarze 19

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Jacek / 21 września 2009 o 21:22
0
"To lotnisko wymaga odwagi. Będzie pot, krew i łzy..." Z całym szacunkiem, ale normalny człowiek tak nie powie. Ciekawe, co miał na myśli Pan Sobczak mówiąc o tej krwi.
P.S. Może to nowocześniejsza wersja "Po trupach do celu"?
Avatar
~gość~ / 18 września 2009 o 05:28
0
Specjalny negocjator - ma na myśli czterech łysych z bejami?
Avatar
krr / 18 września 2009 o 05:22
0
Pot i łzy dla mieszkańców, a sukces i nagroda dla Sobczaka - niezły podział. Rzygać mi się chce na kłamstwa Sobczaka. Te jego obiecane terminy które sam sobie wydłuża w nieskończoność, ta beztroska w wydawanie nie swoich pieniędzy. CO ZA SZAMBO!
Avatar
adda / 16 września 2009 o 23:08
0
Szanowny Panie Mariuszu Wilk. Lubelszczyzna została pominięta w planowaniu autostrad. Ni budujemy również dróg ekspresowych. Do Lublina nie chce przyjechac żaden inwestor, a Pan blokuje budowę lotniska. Horror. Do tej pory nie wierzę w to co przeczytałem.
Avatar
saper / 16 września 2009 o 20:20
0
O to im chodzi żeby to nie wojsko rozminowywało ten las tylko prywatna firma jakiegoś znajomka która wezmie z milion zł za tą robote, oczywiscie podzieli sie tym z kim trzeba , wiemy wszyscy z kim. I tu nie ma CBA, Policji, CBS, czy innego IPNu wszystko na legalu reka reke myje. Nawet powyciagali zołnierzy z grobów, ograbili z nieśmiertelników i pokazują je teraz na zamku
Avatar
elli / 16 września 2009 o 12:22
0
Oj panowie! Przecież od początku było wiadomo co znajduje się w lesie zwanym "wilcze doły". Z mieszanymi uczuciami obserwowałem zapał z jakim wzięto się do projektowania tak jakby teren w całości należał do PLL nie było lasu, nie biegły tam drogi. Teraz możemy obstawiać jak nie w tym miejscu to gdzie? Znowu Niedźwiada? a może lepiej Radawiec ?
Avatar
bolo2 / 16 września 2009 o 11:50
0
Główną i podstawową zasadą tej gry - inwestycji jest tylko gonienie króliczka
Avatar
t-r-h / 16 września 2009 o 09:39
0
~tom~ napisał:
Stawiam dużą kasę o to, że żadnego lotniska w Świdniku nie będzie- tak jak lubelskiego "Teatru w budowie"

Podejmuje zakład. Powiedz tylko co to dla Ciebie "duża kasa" ?
Avatar
Syseł I Mały / 16 września 2009 o 09:28
0
Temat artykułu jest albo prowokacją albo tworzył go ktoś na kacu gigancie bo od dwóch z górą lat internauci o niczym innym nie piszą w kontekście "bułki z masłem" w budowie PLL.
Pojawiło się co prawda kilka "newsów" - o właścicielu nieruchomości który wogóle nie chce rozmawiać na temat wywłaszczenia, o zamiarze zastąpienia saperów "prywatną" wyspecjalizowaną w rozminowywaniu firmą(pewnie podpalą las jak kiedyś Kargul pole), o planach zamknięcia na czas budowy drogi na Mełgiew i krwi, pocie i łzach(ciekawe kto te ofiary kolejny raz poniesie?)

Najciekawszy jest jednak wątek o terroryźmie "Wcześniej powiedziałem, że nastąpi to 3 maja tego roku, chociaż tym terminem głownie chciałem terroryzować. Wiedziałem, że jest on nierealny – przyznał z rozbrajającą szczerością Sobczak" - tym gościem natychmiast powinne się zająć albo grupy antyterrorystyczne albo prokurator a w najlepszym przypadku NIK(co poza terroryzowaniem terminami było podstawą do wypłacenia z publicznych pieniędzy nagród dla zarządu "lotniska w budowie" działającego i biorącego nagrody jeszcze bez formalnej zgody na jego budowę?

Pomyśleć, że to co saperom miałoby zająć dwa lata jeden z lokalnych "terrorystów" zamierza zrobić w góra dwa miesiące...
Kto za to wszystko płaci? Pan płaci, pan płaci - pani czytająca tego posta również!
Temat artykułu jest albo prowokacją albo tworzył go ktoś na kacu gigancie bo od dwóch z górą lat internauci o niczym innym nie piszą w kontekście "bułki z masłem" w budowie PLL.
Pojawiło się co prawda kilka "newsów" - o właścicielu nieruchomości który wogóle nie chce rozmawiać na temat wywłaszczenia, o zamiarze zastąpienia saperów "prywatną" wyspecjalizowaną w rozminowywaniu firmą(pewnie podpalą las jak kiedyś Kargul pole), o planach zamknięcia na czas budowy drogi na Mełgiew i krwi, pocie i łzach(ciekawe ... rozwiń
Avatar
zyga armia / 16 września 2009 o 08:23
0
Teren lotniska to ok.150 ha lasu. 1ha lasu to pi razy drzwi 150 drzew. Ściąć to nie problem, problem z wyrwaniem 22 500 korzeni w terenie zaminowanym, pełnym niewybuchów ((
Avatar
Jacek / 21 września 2009 o 21:22
0
"To lotnisko wymaga odwagi. Będzie pot, krew i łzy..." Z całym szacunkiem, ale normalny człowiek tak nie powie. Ciekawe, co miał na myśli Pan Sobczak mówiąc o tej krwi.
P.S. Może to nowocześniejsza wersja "Po trupach do celu"?
Avatar
~gość~ / 18 września 2009 o 05:28
0
Specjalny negocjator - ma na myśli czterech łysych z bejami?
Avatar
krr / 18 września 2009 o 05:22
0
Pot i łzy dla mieszkańców, a sukces i nagroda dla Sobczaka - niezły podział. Rzygać mi się chce na kłamstwa Sobczaka. Te jego obiecane terminy które sam sobie wydłuża w nieskończoność, ta beztroska w wydawanie nie swoich pieniędzy. CO ZA SZAMBO!
Avatar
adda / 16 września 2009 o 23:08
0
Szanowny Panie Mariuszu Wilk. Lubelszczyzna została pominięta w planowaniu autostrad. Ni budujemy również dróg ekspresowych. Do Lublina nie chce przyjechac żaden inwestor, a Pan blokuje budowę lotniska. Horror. Do tej pory nie wierzę w to co przeczytałem.
Avatar
saper / 16 września 2009 o 20:20
0
O to im chodzi żeby to nie wojsko rozminowywało ten las tylko prywatna firma jakiegoś znajomka która wezmie z milion zł za tą robote, oczywiscie podzieli sie tym z kim trzeba , wiemy wszyscy z kim. I tu nie ma CBA, Policji, CBS, czy innego IPNu wszystko na legalu reka reke myje. Nawet powyciagali zołnierzy z grobów, ograbili z nieśmiertelników i pokazują je teraz na zamku
Avatar
elli / 16 września 2009 o 12:22
0
Oj panowie! Przecież od początku było wiadomo co znajduje się w lesie zwanym "wilcze doły". Z mieszanymi uczuciami obserwowałem zapał z jakim wzięto się do projektowania tak jakby teren w całości należał do PLL nie było lasu, nie biegły tam drogi. Teraz możemy obstawiać jak nie w tym miejscu to gdzie? Znowu Niedźwiada? a może lepiej Radawiec ?
Avatar
bolo2 / 16 września 2009 o 11:50
0
Główną i podstawową zasadą tej gry - inwestycji jest tylko gonienie króliczka
Avatar
t-r-h / 16 września 2009 o 09:39
0
~tom~ napisał:
Stawiam dużą kasę o to, że żadnego lotniska w Świdniku nie będzie- tak jak lubelskiego "Teatru w budowie"

Podejmuje zakład. Powiedz tylko co to dla Ciebie "duża kasa" ?
Avatar
Syseł I Mały / 16 września 2009 o 09:28
0
Temat artykułu jest albo prowokacją albo tworzył go ktoś na kacu gigancie bo od dwóch z górą lat internauci o niczym innym nie piszą w kontekście "bułki z masłem" w budowie PLL.
Pojawiło się co prawda kilka "newsów" - o właścicielu nieruchomości który wogóle nie chce rozmawiać na temat wywłaszczenia, o zamiarze zastąpienia saperów "prywatną" wyspecjalizowaną w rozminowywaniu firmą(pewnie podpalą las jak kiedyś Kargul pole), o planach zamknięcia na czas budowy drogi na Mełgiew i krwi, pocie i łzach(ciekawe kto te ofiary kolejny raz poniesie?)

Najciekawszy jest jednak wątek o terroryźmie "Wcześniej powiedziałem, że nastąpi to 3 maja tego roku, chociaż tym terminem głownie chciałem terroryzować. Wiedziałem, że jest on nierealny – przyznał z rozbrajającą szczerością Sobczak" - tym gościem natychmiast powinne się zająć albo grupy antyterrorystyczne albo prokurator a w najlepszym przypadku NIK(co poza terroryzowaniem terminami było podstawą do wypłacenia z publicznych pieniędzy nagród dla zarządu "lotniska w budowie" działającego i biorącego nagrody jeszcze bez formalnej zgody na jego budowę?

Pomyśleć, że to co saperom miałoby zająć dwa lata jeden z lokalnych "terrorystów" zamierza zrobić w góra dwa miesiące...
Kto za to wszystko płaci? Pan płaci, pan płaci - pani czytająca tego posta również!
Temat artykułu jest albo prowokacją albo tworzył go ktoś na kacu gigancie bo od dwóch z górą lat internauci o niczym innym nie piszą w kontekście "bułki z masłem" w budowie PLL.
Pojawiło się co prawda kilka "newsów" - o właścicielu nieruchomości który wogóle nie chce rozmawiać na temat wywłaszczenia, o zamiarze zastąpienia saperów "prywatną" wyspecjalizowaną w rozminowywaniu firmą(pewnie podpalą las jak kiedyś Kargul pole), o planach zamknięcia na czas budowy drogi na Mełgiew i krwi, pocie i łzach(ciekawe ... rozwiń
Avatar
zyga armia / 16 września 2009 o 08:23
0
Teren lotniska to ok.150 ha lasu. 1ha lasu to pi razy drzwi 150 drzew. Ściąć to nie problem, problem z wyrwaniem 22 500 korzeni w terenie zaminowanym, pełnym niewybuchów ((
Zobacz wszystkie komentarze 19

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Podawał się za policjanta, wyłudził ogromną sumę pieniędzy od mieszkańca Lublina

Podawał się za policjanta, wyłudził ogromną sumę pieniędzy od mieszkańca Lublina 0 1

Są kolejne zarzuty w śledztwie, dotyczącym oszustw na „policjanta”. 44-letni Krzysztof W. wyłudził od mieszkańca Lublina ponad 400 tys. zł. Przekonał go, by przekazał mu gotówkę i hasła do kont bankowych.

Włodawa coraz mniej zielona. "Wnioskowali o to sami mieszkańcy"

Włodawa coraz mniej zielona. "Wnioskowali o to sami mieszkańcy" 0 2

Mieszkańcy miasta, którzy sprzeciwiają się bezmyślnemu przycinaniu drzew, obawiają się, że drogowcy i władze spółdzielni mieszkaniowej unikną kar.

Lekarze z województwa lubelskiego zarobią więcej. Musieli jednak spełnić jeden warunek

Lekarze z województwa lubelskiego zarobią więcej. Musieli jednak spełnić jeden warunek 5 4

Ponad 1450 lekarzy specjalistów z województwa lubelskiego zadeklarowało pracę tylko w jednym szpitalu w zamian za wynagrodzenie w wysokości 6750 zł brutto. Stwarza to problem dla mniejszych szpitali, które ze względu na braki kadrowe korzystały ze wsparcia medyków z innych ośrodków.

Pogranicznicy zatrzymali duży przemyt nielegalnych papierosów

Pogranicznicy zatrzymali duży przemyt nielegalnych papierosów 0 2

Nielegalne papierosy o wartości niemal 600 tysięcy złotych skonfiskowali funkcjonariusze Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej i Krajowej Administracji Skarbowej. Zatrzymali towar na przejściu granicznym z Białorusią w Terespolu.

Znany youtuber przyjedzie do Lublina. Ma 2,3 mln widzów
film

Znany youtuber przyjedzie do Lublina. Ma 2,3 mln widzów 146 15

Naruciak - znany youtuber i gracz w sobotę spotka się z fanami w Tarasach Zamkowych.

Wystawa Doroty Miącz w Skansenie
18 listopada 2018, 12:00

Wystawa Doroty Miącz w Skansenie 0 0

Co Gdzie Kiedy. W niedzielę, 18 listopada o godz. 12 w Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie na terenie sektora Miasteczko (ratuszu z Głuska) odbędzie się wernisaż wystawy malarstwa Doroty Miącz.

Kupujesz mieszkanie? Nie daj się oszukać

Kupujesz mieszkanie? Nie daj się oszukać 0 1

Osoby kupujące mieszkanie na rynku wtórnym narażone są na zupełnie inne zagrożenia niż ci, którzy zdecydowali się na lokal od dewelopera. Zwracamy uwagę na te najważniejsze.

Ominęła zapory i wjechała w pociąg na przejeździe. Tłumaczyła, że "samochód jej nie hamował"
galeria

Ominęła zapory i wjechała w pociąg na przejeździe. Tłumaczyła, że "samochód jej nie hamował" 0 6

30-latka z Łukowa kierując mercedesem uderzyła w 30 wagon pociągu towarowego. Kobieta chwilę wcześniej ominęła stojący przed przejazdem samochód oraz „opuszczoną” półzaporę.

Bialskie Dni bez Długów. Bezpłatne porady dla zadłużonych

Bialskie Dni bez Długów. Bezpłatne porady dla zadłużonych 2 3

Trzy dni bezpłatnych porad i konsultacji w zakresie zadłużenia. Tak będą wyglądać Bialskie Dni bez Długów, od 16 do 20 listopada.

Premiera monodramu "Potestad" w Chatce Żaka
18 listopada 2018, 17:00

Premiera monodramu "Potestad" w Chatce Żaka 0 0

Co Gdzie Kiedy. 18 listopada o godz. 17 w Chatce Żaka (ul. Radziszewskiego 16) będzie miała miejsce polska premiera monodramu Eduardo Pavlovsky'ego Potestad.

Worek medali pływaków AZS UMCS Lublin w Łodzi

Worek medali pływaków AZS UMCS Lublin w Łodzi 2 1

Drugie w tym sezonie zawody z cyklu Arena Grand Prix Puchar Polski zostały rozegrane w Łodzi. Znowu sporo powodów do zadowolenia mieli zawodnicy AZS UMCS Lublin, którzy w sumie stawali na podium aż 42 razy

Lublin: Ktoś wyrzucił meble na przystanek [zdjęcia]
galeria

Lublin: Ktoś wyrzucił meble na przystanek [zdjęcia] 17 19

Starymi meblami zagracony został dziś rano jeden z przystanków komunikacji miejskiej w lubelskiej dzielnicy Czuby. MPK przyznaje, że to nie pierwszy taki przypadek, bo ekipom sprzątającym przystanek trafił się nawet… sedes

Szpital w Rykach: Konkurs teraz, umowa od przyszłego roku

Szpital w Rykach: Konkurs teraz, umowa od przyszłego roku 0 0

Lubelski NFZ ogłosił konkurs na świadczenia w zakresie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej na terenie powiatu ryckiego. Oferty można składać do 26 listopada.

Planujesz wesele, bal, studniówkę? To wydarzenie jest dla Ciebie!
14 listopada 2018, 0:00
galeria

Planujesz wesele, bal, studniówkę? To wydarzenie jest dla Ciebie! 0

Suknie ślubne i wieczorowe, garnitury, kwiaty, obrączki i biżuteria, torty, dekoracje, zaproszenia, usługi foto, auta do ślubu – łącznie ponad 100 firm. To tylko fragment tego, co pojawi się na Targach ONA&ON – Ślub, Studniówka, Karnawał. Już 24-25 listopada hala Targów Lublin (ul. Dworcowa 11) wypełni się po brzegi ślubnymi inspiracjami. Nie zabraknie też pokazów mody, konkursów z atrakcyjnymi nagrodami i specjalnych rabatów. To już 16. edycja wydarzenia.

Niósł wilk razy kilka… Okradała pasażerów autobusów i wpadła

Niósł wilk razy kilka… Okradała pasażerów autobusów i wpadła 0 2

Autobusy komunikacji miejskiej były jej terenem działania, w którym czuła się niezwykle swobodnie. 55-letnia kobieta wielokrotnie okradała pasażerów. W sumie, jej łupem padły przedmioty o łącznej wartości około 5,5 tysiąca złotych.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!