Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Świdnik

15 września 2009 r.
18:33
Edytuj ten wpis

Losy budowy lotniska w Świdniku znalazły się w rękach... saperów

0 19 A A

Skrzynie z amunicją, grożącą wybuchem podczas wycinki lasu i arcytrudna transakcja, do której będzie potrzebny negocjator. To niektóre problemy, które stoją przed szefami Portu Lotniczego Lublin.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Trudności wyszły na jaw podczas ostatniej sesji Rady Miasta w Świdniku. Radni skwapliwie skorzystali z okazji do postawienia trudnych pytań władzom województwa i Portu Lotniczego Lublin o budowę lotniska.
– Boimy się, że wszystkie roboty zaczną się w jednym czasie i to utrudni nam życie – mówił Kazimierz Bachanek. Wtórował mu radny Mariusz Wilk: – Nie będzie dojazdu do WSK Świdnik i Parku Technologicznego. 4 tysiące ludzi może być odciętych od świata.

Odpowiedzi, które otrzymali, raczej ich nie uspokoiły. – Trudności komunikacyjne podczas realizacji inwestycji będą, to nie jest bułka z masłem – nie krył Jacek Sobczak, wicemarszałek województwa. – To lotnisko wymaga odwagi. Będzie pot, krew i łzy, ale potem czeka nas sukces.

Okazało się, że droga do sukcesu wiedzie przez... las pełen ładunków wybuchowych. – Prawdopodobnie na dużej głębokości są zakopane skrzynie z amunicją. Boimy się, że jak pociągniemy korzenie drzew, to te ładunki wybuchną – przyznał wicemarszałek.

– O skrzyniach amunicji nic nam nie wiadomo, ale po wojnie mogły zostać niewybuchy – dodał Piotr Jankowski, rzecznik PLL. – Dlatego wszystko musi być zdetonowane.

Dwa lata wyciągania niewybuchów

Okazało się, że na sprawdzenie hektara lasu wojsko potrzebuje tygodnia, więc prace trwałyby... dwa lata. – Ale prywatna firma deklaruje zrobić to w miesiąc – uspokajał Jankowski. – I ten wariant wybieramy.

Rzecznik PLL wyjaśnił też, na jakim etapie jest wykup gruntów pod lotnisko: Obecnie zostało nam do wykupienia 10 nieruchomości: 2 w Mełgwi, a 8 w Wólce. Te przypadki z Wólki są wyjątkowo trudne, a jeden przypadek jest arcytrudny. Do jednego z właścicieli wyślemy specjalnego negocjatora, bo człowiek nie chce rozmawiać.

– A kiedy będzie wmurowany kamień węgielny pod lotnisko? – spytał na koniec radny Krzysztof Kruczek. – Wcześniej powiedziałem, że 3 maja br., chociaż tym terminem chciałem głównie mobilizować. Wiedziałem, że jest nierealny – przyznał z rozbrajającą szczerością Sobczak. – Teraz nie powiem, kiedy wmurujemy kamień, bo nie chcę być niewiarygodny.

Komentarze 19

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Jacek / 21 września 2009 o 21:22
0
"To lotnisko wymaga odwagi. Będzie pot, krew i łzy..." Z całym szacunkiem, ale normalny człowiek tak nie powie. Ciekawe, co miał na myśli Pan Sobczak mówiąc o tej krwi.
P.S. Może to nowocześniejsza wersja "Po trupach do celu"?
Avatar
~gość~ / 18 września 2009 o 05:28
0
Specjalny negocjator - ma na myśli czterech łysych z bejami?
Avatar
krr / 18 września 2009 o 05:22
0
Pot i łzy dla mieszkańców, a sukces i nagroda dla Sobczaka - niezły podział. Rzygać mi się chce na kłamstwa Sobczaka. Te jego obiecane terminy które sam sobie wydłuża w nieskończoność, ta beztroska w wydawanie nie swoich pieniędzy. CO ZA SZAMBO!
Avatar
adda / 16 września 2009 o 23:08
0
Szanowny Panie Mariuszu Wilk. Lubelszczyzna została pominięta w planowaniu autostrad. Ni budujemy również dróg ekspresowych. Do Lublina nie chce przyjechac żaden inwestor, a Pan blokuje budowę lotniska. Horror. Do tej pory nie wierzę w to co przeczytałem.
Avatar
saper / 16 września 2009 o 20:20
0
O to im chodzi żeby to nie wojsko rozminowywało ten las tylko prywatna firma jakiegoś znajomka która wezmie z milion zł za tą robote, oczywiscie podzieli sie tym z kim trzeba , wiemy wszyscy z kim. I tu nie ma CBA, Policji, CBS, czy innego IPNu wszystko na legalu reka reke myje. Nawet powyciagali zołnierzy z grobów, ograbili z nieśmiertelników i pokazują je teraz na zamku
Avatar
elli / 16 września 2009 o 12:22
0
Oj panowie! Przecież od początku było wiadomo co znajduje się w lesie zwanym "wilcze doły". Z mieszanymi uczuciami obserwowałem zapał z jakim wzięto się do projektowania tak jakby teren w całości należał do PLL nie było lasu, nie biegły tam drogi. Teraz możemy obstawiać jak nie w tym miejscu to gdzie? Znowu Niedźwiada? a może lepiej Radawiec ?
Avatar
bolo2 / 16 września 2009 o 11:50
0
Główną i podstawową zasadą tej gry - inwestycji jest tylko gonienie króliczka
Avatar
t-r-h / 16 września 2009 o 09:39
0
~tom~ napisał:
Stawiam dużą kasę o to, że żadnego lotniska w Świdniku nie będzie- tak jak lubelskiego "Teatru w budowie"

Podejmuje zakład. Powiedz tylko co to dla Ciebie "duża kasa" ?
Avatar
Syseł I Mały / 16 września 2009 o 09:28
0
Temat artykułu jest albo prowokacją albo tworzył go ktoś na kacu gigancie bo od dwóch z górą lat internauci o niczym innym nie piszą w kontekście "bułki z masłem" w budowie PLL.
Pojawiło się co prawda kilka "newsów" - o właścicielu nieruchomości który wogóle nie chce rozmawiać na temat wywłaszczenia, o zamiarze zastąpienia saperów "prywatną" wyspecjalizowaną w rozminowywaniu firmą(pewnie podpalą las jak kiedyś Kargul pole), o planach zamknięcia na czas budowy drogi na Mełgiew i krwi, pocie i łzach(ciekawe kto te ofiary kolejny raz poniesie?)

Najciekawszy jest jednak wątek o terroryźmie "Wcześniej powiedziałem, że nastąpi to 3 maja tego roku, chociaż tym terminem głownie chciałem terroryzować. Wiedziałem, że jest on nierealny – przyznał z rozbrajającą szczerością Sobczak" - tym gościem natychmiast powinne się zająć albo grupy antyterrorystyczne albo prokurator a w najlepszym przypadku NIK(co poza terroryzowaniem terminami było podstawą do wypłacenia z publicznych pieniędzy nagród dla zarządu "lotniska w budowie" działającego i biorącego nagrody jeszcze bez formalnej zgody na jego budowę?

Pomyśleć, że to co saperom miałoby zająć dwa lata jeden z lokalnych "terrorystów" zamierza zrobić w góra dwa miesiące...
Kto za to wszystko płaci? Pan płaci, pan płaci - pani czytająca tego posta również!
Temat artykułu jest albo prowokacją albo tworzył go ktoś na kacu gigancie bo od dwóch z górą lat internauci o niczym innym nie piszą w kontekście "bułki z masłem" w budowie PLL.
Pojawiło się co prawda kilka "newsów" - o właścicielu nieruchomości który wogóle nie chce rozmawiać na temat wywłaszczenia, o zamiarze zastąpienia saperów "prywatną" wyspecjalizowaną w rozminowywaniu firmą(pewnie podpalą las jak kiedyś Kargul pole), o planach zamknięcia na czas budowy drogi na Mełgiew i krwi, pocie i łzach(ciekawe ... rozwiń
Avatar
zyga armia / 16 września 2009 o 08:23
0
Teren lotniska to ok.150 ha lasu. 1ha lasu to pi razy drzwi 150 drzew. Ściąć to nie problem, problem z wyrwaniem 22 500 korzeni w terenie zaminowanym, pełnym niewybuchów ((
Avatar
Jacek / 21 września 2009 o 21:22
0
"To lotnisko wymaga odwagi. Będzie pot, krew i łzy..." Z całym szacunkiem, ale normalny człowiek tak nie powie. Ciekawe, co miał na myśli Pan Sobczak mówiąc o tej krwi.
P.S. Może to nowocześniejsza wersja "Po trupach do celu"?
Avatar
~gość~ / 18 września 2009 o 05:28
0
Specjalny negocjator - ma na myśli czterech łysych z bejami?
Avatar
krr / 18 września 2009 o 05:22
0
Pot i łzy dla mieszkańców, a sukces i nagroda dla Sobczaka - niezły podział. Rzygać mi się chce na kłamstwa Sobczaka. Te jego obiecane terminy które sam sobie wydłuża w nieskończoność, ta beztroska w wydawanie nie swoich pieniędzy. CO ZA SZAMBO!
Avatar
adda / 16 września 2009 o 23:08
0
Szanowny Panie Mariuszu Wilk. Lubelszczyzna została pominięta w planowaniu autostrad. Ni budujemy również dróg ekspresowych. Do Lublina nie chce przyjechac żaden inwestor, a Pan blokuje budowę lotniska. Horror. Do tej pory nie wierzę w to co przeczytałem.
Avatar
saper / 16 września 2009 o 20:20
0
O to im chodzi żeby to nie wojsko rozminowywało ten las tylko prywatna firma jakiegoś znajomka która wezmie z milion zł za tą robote, oczywiscie podzieli sie tym z kim trzeba , wiemy wszyscy z kim. I tu nie ma CBA, Policji, CBS, czy innego IPNu wszystko na legalu reka reke myje. Nawet powyciagali zołnierzy z grobów, ograbili z nieśmiertelników i pokazują je teraz na zamku
Avatar
elli / 16 września 2009 o 12:22
0
Oj panowie! Przecież od początku było wiadomo co znajduje się w lesie zwanym "wilcze doły". Z mieszanymi uczuciami obserwowałem zapał z jakim wzięto się do projektowania tak jakby teren w całości należał do PLL nie było lasu, nie biegły tam drogi. Teraz możemy obstawiać jak nie w tym miejscu to gdzie? Znowu Niedźwiada? a może lepiej Radawiec ?
Avatar
bolo2 / 16 września 2009 o 11:50
0
Główną i podstawową zasadą tej gry - inwestycji jest tylko gonienie króliczka
Avatar
t-r-h / 16 września 2009 o 09:39
0
~tom~ napisał:
Stawiam dużą kasę o to, że żadnego lotniska w Świdniku nie będzie- tak jak lubelskiego "Teatru w budowie"

Podejmuje zakład. Powiedz tylko co to dla Ciebie "duża kasa" ?
Avatar
Syseł I Mały / 16 września 2009 o 09:28
0
Temat artykułu jest albo prowokacją albo tworzył go ktoś na kacu gigancie bo od dwóch z górą lat internauci o niczym innym nie piszą w kontekście "bułki z masłem" w budowie PLL.
Pojawiło się co prawda kilka "newsów" - o właścicielu nieruchomości który wogóle nie chce rozmawiać na temat wywłaszczenia, o zamiarze zastąpienia saperów "prywatną" wyspecjalizowaną w rozminowywaniu firmą(pewnie podpalą las jak kiedyś Kargul pole), o planach zamknięcia na czas budowy drogi na Mełgiew i krwi, pocie i łzach(ciekawe kto te ofiary kolejny raz poniesie?)

Najciekawszy jest jednak wątek o terroryźmie "Wcześniej powiedziałem, że nastąpi to 3 maja tego roku, chociaż tym terminem głownie chciałem terroryzować. Wiedziałem, że jest on nierealny – przyznał z rozbrajającą szczerością Sobczak" - tym gościem natychmiast powinne się zająć albo grupy antyterrorystyczne albo prokurator a w najlepszym przypadku NIK(co poza terroryzowaniem terminami było podstawą do wypłacenia z publicznych pieniędzy nagród dla zarządu "lotniska w budowie" działającego i biorącego nagrody jeszcze bez formalnej zgody na jego budowę?

Pomyśleć, że to co saperom miałoby zająć dwa lata jeden z lokalnych "terrorystów" zamierza zrobić w góra dwa miesiące...
Kto za to wszystko płaci? Pan płaci, pan płaci - pani czytająca tego posta również!
Temat artykułu jest albo prowokacją albo tworzył go ktoś na kacu gigancie bo od dwóch z górą lat internauci o niczym innym nie piszą w kontekście "bułki z masłem" w budowie PLL.
Pojawiło się co prawda kilka "newsów" - o właścicielu nieruchomości który wogóle nie chce rozmawiać na temat wywłaszczenia, o zamiarze zastąpienia saperów "prywatną" wyspecjalizowaną w rozminowywaniu firmą(pewnie podpalą las jak kiedyś Kargul pole), o planach zamknięcia na czas budowy drogi na Mełgiew i krwi, pocie i łzach(ciekawe ... rozwiń
Avatar
zyga armia / 16 września 2009 o 08:23
0
Teren lotniska to ok.150 ha lasu. 1ha lasu to pi razy drzwi 150 drzew. Ściąć to nie problem, problem z wyrwaniem 22 500 korzeni w terenie zaminowanym, pełnym niewybuchów ((
Zobacz wszystkie komentarze 19

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

PZLA 94 Mistrzostwa Polski. Podsumowanie pierwszego dnia
galeria

PZLA 94 Mistrzostwa Polski. Podsumowanie pierwszego dnia 5 1

Pierwszy dzień rozgrywanych w Lublinie MP przyniósł wiele niezapomnianych emocji. Brąz wywalczyła Joanna Bemowska i Arkadiusz Rogowski, srebro Paweł Fajdek, a złoto Damian Kopeć

Pikietuje przed urzędem z niepełnosprawnym synem. Burmistrz: Sprawa ma charakter polityczny

Pikietuje przed urzędem z niepełnosprawnym synem. Burmistrz: Sprawa ma charakter polityczny 0 5

Jerzy Rębek burmistrz Radzynia Podlaskiego uważa że pikieta Marii Kosidło ma podtekst polityczny.

Zatańcz z Lublinem: zespół Rokiczanka
31 sierpnia 2018, 20:00

Zatańcz z Lublinem: zespół Rokiczanka 10 0

Co Gdzie Kiedy. 31 sierpnia o godz. 20 w Parku Bronowickim, w ramach cyklu Zatańcz z Lublinem, wystąpi zespół Rokiczanka. To okazja do wspólnej zabawy przy wspaniałej muzyce sprzed lat.

Obniżki pensji dla samorządowców o 20 proc.? To fikcja. Niektórzy nawet zyskali

Obniżki pensji dla samorządowców o 20 proc.? To fikcja. Niektórzy nawet zyskali 0 11

O 1/5 miały zmniejszyć się wynagrodzenia samorządowców w związku ustawą przyjętą przez PiS. Tymczasem w wielu przypadkach obniżki były wręcz symboliczne. A niektórzy nawet zyskali na zmianie.

94 PZLA MP. Paweł Fajdek 12 centymetrów od złota!
galeria

94 PZLA MP. Paweł Fajdek 12 centymetrów od złota! 4 1

Wojciech Nowicki z Podlasia Białystok wywalczył złoty medal w konkursie rzutu młotem w Lublinie i wyprzedził Pawła Fajdka. Zawodnikowi Agrosu Zamość do złota zabrakło zaledwie 12 centymetrów. Trzecie miejsca zajął natomiast inny zawodnik Agrosu Arkadiusz Rogowski

94 PZLA MP. Dominik Kopeć ze złotym medalem!
galeria

94 PZLA MP. Dominik Kopeć ze złotym medalem! 1 1

Zawodnik Agrosu Zamość nie miał sobie równych i mimo ciężkich warunków na bieżni ze znakomitym wynikiem zdobył pierwsze miejsce na zawodach w Lublinie

Potańcówka w klimacie lat 20-60 w Teatralnej Cafe
28 lipca 2018, 20:00

Potańcówka w klimacie lat 20-60 w Teatralnej Cafe 7 1

Co Gdzie Kiedy. Retro-potańcówka dla miłośników klimatu lat 20-60 odbędzie się 28 lipca o godz. 20 w Teatralnej Cafe (ul. Peowiaków 1). Uczestnicy będą mogli bawić się przy dobrej muzyce do godz. 2 nad ranem.

Obcokrajowcom podoba się w Polsce. Coraz mniej z nich chce wyjeżdżać

Obcokrajowcom podoba się w Polsce. Coraz mniej z nich chce wyjeżdżać 0 4

Coraz więcej obcokrajowców chce pozostać w Polsce na dłużej - mówi w rozmowie z PAP Jakub Dudziak z Urzędu do Spraw Cudzoziemców. Z danych urzędu wynika, że w pierwszym półroczu tego roku liczba cudzoziemców z zezwoleniami na pobyt zwiększyła się o 25 tys. W połowie tego roku takie zezwolenia posiadało łącznie 350 tys. osób.

Koniec śmieciówek w szkołach? Od 1 września zatrudnienie tylko na umowę o pracę

Koniec śmieciówek w szkołach? Od 1 września zatrudnienie tylko na umowę o pracę 13 8

Od 1 września nauczyciele, wychowawcy, bibliotekarze, logopedzi czy psychologowie będą musieli być zatrudniani na umowę o pracę. Osoby prowadzące działalność gospodarczą nie będą też mogły pracować w prywatnych przedszkolach czy poradniach.

94 PZLA Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce oficjalnie otwarte
galeria

94 PZLA Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce oficjalnie otwarte 5 0

o godzinie 17 na stadionie w Lublinie przy komplecie publiczności nastąpiło uroczyste otwarcie imprezy, która potrwa w naszym mieście aż do niedzieli

Premiera książki o komunikacji publicznej w Kraśniku i powiecie kraśnickim. Wycieczki autobusowe
22 lipca 2018, 9:45

Premiera książki o komunikacji publicznej w Kraśniku i powiecie kraśnickim. Wycieczki autobusowe 5 0

Autobusy – Jelcz 120M i Jelcz M11 przyjadą w niedzielę z Lublina do Kraśnika. Podczas przejazdów będzie można posłuchać o historii komunikacji w Kraśniku i ważnych dla niej miejscach. O tym wszystkim będzie opowiadać Maksym Bratko, autor książki „Historia Komunikacji Publicznej w Kraśniku i powiecie kraśnickim”, której premierę zaplanowano na niedzielę.

Lublin: Do końca wakacji ruch wahadłowy na tej ulicy. Utrudnienia od poniedziałku

Lublin: Do końca wakacji ruch wahadłowy na tej ulicy. Utrudnienia od poniedziałku 29 12

Od poniedziałku aż do końca wakacji na ul. Nowy Świat obowiązywać będzie ruch wahadłowy. Drogowcy zabierają się tutaj za przebudowę kanalizacji deszczowej. Skrót z Bronowic na Czuby coraz bardziej przypomina tor przeszkód.

Potrącenie pieszego. Utrudnienia na ul. Choiny

Potrącenie pieszego. Utrudnienia na ul. Choiny 0 8

Utrudnienia na ul. Choiny w Lublinie. Jak informuje nasz Czytelnik Paweł doszło do potrącenia pieszego na przejściu.

II Festiwal w Krainie Lubelskich Ryb

II Festiwal w Krainie Lubelskich Ryb 0

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!