Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Świdnik

13 czerwca 2018 r.
11:32

Najdłuższy lot nad maską samochodu. Rowerzysta zawinił, ale pyta o absurdalny projekt ścieżki

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
0 34 A A
Ciąg znaków „koniec ścieżki rowerowej” wzdłuż Żwirki i Wigury w Świdniku
Ciąg znaków „koniec ścieżki rowerowej” wzdłuż Żwirki i Wigury w Świdniku

Rowerzysta musi uważać na wyjeżdżające z bocznych ulic samochody albo na prostej o długości 300 metrów pięć razy zsiadać z roweru. Z taką kuriozalną sytuacją rowerzyści musza się zmierzyć na ścieżce rowerowej w Świdniku wzdłuż ulicy Żwirki i Wigury.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Pan Paweł do dziś pamięta swój najdłuższy lot rowerem nad maską samochodu.

– Jechałem akurat tym fragmentem ścieżki, wzdłuż Żwirki i Wigury w Świdniku, za ekranami dźwiękochłonnymi. Nagle zza gęstego żywopłotu wyjechał samochód. Niestety, na ucieczkę było za późno. Uderzyłem w bok auta i razem z rowerem przeleciałem nad maską, spadając dobry metr za samochodem. Do dziś boli mnie ramię – opowiada pan Paweł. – Na początku oburzyłem się na kierowcę, bo myślałem, że zajechał mi drogę. Ja przecież jechałem po ścieżce rowerowej. Jednak okazało się, że to była moja wina, bo na odcinku 300 metrów 5 razy ścieżka się kończy i zaczyna, ze względu na boczne ulice i wyjazdy z osiedla. To jest kuriozum.

Rzeczywiście, zgodnie z prawem wina była po stronie pana Pawła. Rowerzysta przed znakiem koniec ścieżki rowerowej powinien zsiąść z jednośladu i przeprowadzić go. Powinien tak zrobić jeszcze cztery razy – przez wszystkie pięć osiedlowych uliczek dochodzących z osiedla domków do Żwirki i Wigury.

– Nawet nie dyskutowałem z kierowcą samochodu. Ale zastanowiło mnie, kto tak zaprojektował tę ścieżkę. Taki stan rzeczy może skończyć się tragicznie. W końcu ktoś skręci sobie kark – dodaje.

Kilak lat temu ten droga wojewódzka 822 została gruntownie przebudowana (jako jeden z alternatywnych dojazdów do lotniska w Świdniku).

– Niestety nie mogliśmy „pozaginać” tej ścieżki, ze względu na brak możliwości dokupienia gruntów – mówi Andrzej Gwozda, dyrektor ZDW w Lublinie. – Dlatego ustawiliśmy takie, a nie inne oznakowanie. Jest to uciążliwe dla rowerzystów, ale innego wyjścia nie ma. Z kolei właściciele posesji nie chcą zgodzić się na wycinkę żywopłotów. Wciąż prowadzimy rozmowy w tej sprawie.

Problem mogłyby częściowo rozwiązać progi zwalniające na wysokości linii ogrodzeń narożnych posesji. Lecz w tym względzie ruch należy do miasta Świdnik. Do sprawy wrócimy.

Komentarze 34

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
mc ja / 13 czerwca 2018 o 18:29
+1
A od kiedy dla rowerzysty jest obowiązkowa kamizelka lub kask? Ponadto prędkość dopuszczalna na ścieżce jest taka sama jak na równoległej ulicy, więc zgodnie z przepisami można jechać i szybciej niż 30 km/h
Avatar
Gość / 14 czerwca 2018 o 21:08
0
Kuriozalnie zaplanowane sciezki rowerowe to tylko jedne z podejrzanych "inwestycji", niech sobie ktos sobaczy jakie sa w Swidniku niektore chodniki - oczywiscie z kostki betonowej bo jakis samorzadowiec pewnikiem ma taki biznes hehe; zreszta kazda inwestycja to w swidniku przekret.
Avatar
Gość / 14 czerwca 2018 o 18:36
0
Po pierwsze - nie musi schodzić, z roweru, bo nie ma tam przejść dla pieszych. Jedynie wlotu z podwójną ciągłą nie może przejechać - na reszcie po prostu nie ma pierwszeństwa przed skręcającymi z głównej. Po drucie - znaki A-7 są bez linii warunkowego zatrzymania, więc kierowca wyjeżdżający z osiedla musi ustąpić wszystkim jadącym pasem drogowym drogi głównej przed znakiem. Cudo inżynierii drogowej.
Avatar
Gość / 14 czerwca 2018 o 10:20
0
Wydaje się, że znaki, widoczne na fotografii (C-13a/16a) oznaczają koniec drogi dla rowerów i pieszych. Jak zatem, szanowni decydenci, przemieścić się za odcinek, niebędący drogą dla rowerów i pieszych, aby korzystać z dobrodziejstwa następnego znaku C-13/16??? Nadgorliwość decydentów czy dyletanctwo?
Avatar
Gość / 14 czerwca 2018 o 10:01
0
Przy Żwirki i Wigury jest przynajmniej oddzielna ścieżka i stosując się do przepisów ruchu drogowego jest bezpiecznie - Panie Piotrze z artykułu niestosowanie się do przepisów często kończy się bólem... Znacznie gorsza, a wręcz tragiczna sytuacja jest pod wiaduktem na Lotników Polskich między szpitalem, a zakładem. Tam jakiś imbecyl zaprojektował kur**pas, czyli zamienił pobocze w ścieżkę dla rowerów. W praktyce kiedy jedzie obok ciebie tir, autobus, bus lub zwykły samochód i zbliży się do prawej krawędzi jezdni, nawet nie wiesz kiedy może zostać z ciebie mokra plama. Przez ten debilizm zmuszony jestem jeździć chodnikiem, mimo że jestem tego zdecydowanym przeciwnikiem;(
Przy Żwirki i Wigury jest przynajmniej oddzielna ścieżka i stosując się do przepisów ruchu drogowego jest bezpiecznie - Panie Piotrze z artykułu niestosowanie się do przepisów często kończy się bólem... Znacznie gorsza, a wręcz tragiczna sytuacja jest pod wiaduktem na Lotników Polskich między szpitalem, a zakładem. Tam jakiś imbecyl zaprojektował kur**pas, czyli zamienił pobocze w ścieżkę dla rowerów. W praktyce kiedy jedzie obok ciebie tir, autobus, bus lub zwykły samochód i zbliży się do prawej krawędzi jezdni, nawet nie wiesz kiedy może z... rozwiń
Avatar
inżynier ruchu / 14 czerwca 2018 o 08:46
0
to jest jakieś kuriozum w jaki sposób zaprojektowano i zbudowano tę "drogę dla rowerów". takie coś nie powinno być odebrane ze względu na niefunkcjonalność ale przede wszystkim stwarzanie niebezpieczeństwa! kilka razy musiałem jechać tą trasą ale "ścieżką rowerową" przejechałem tylko raz - pierwszy i ostatni. kolejnym razem jechałem już jezdnią bo z tego tworu, które stworzył pan gwozda i jego koledzy nie da się po prostu korzystać. wszystkim przeganiającym rowerzystów na ten infrastrukturalny niedorozwój, dedykuję następujący film: ***s://***youtube.com/watch?v=74hmaxrsjyg
to jest jakieś kuriozum w jaki sposób zaprojektowano i zbudowano tę "drogę dla rowerów". takie coś nie powinno być odebrane ze względu na niefunkcjonalność ale przede wszystkim stwarzanie niebezpieczeństwa! kilka razy musiałem jechać tą trasą ale "ścieżką rowerową" przejechałem tylko raz - pierwszy i ostatni. kolejnym razem jechałem już jezdnią bo z tego tworu, które stworzył pan gwozda i jego koledzy nie da się po prostu korzystać. wszystkim przeganiającym rowerzystów na ten infrastrukturalny niedorozwój, dedykuję następ... rozwiń
Avatar
Gość / 14 czerwca 2018 o 08:16
0
A niby czego rowerzysta miałby płacić? To kierowca musi mieć obowiązkowe ubezpieczenie!
Avatar
Jacek / 14 czerwca 2018 o 05:58
0
Niestety, rowerzyści robią co chcą bo nie da karani za łamanie przepisów.
Avatar
rower mi też nie obcy / 13 czerwca 2018 o 23:32
0
Ja tylko sie chcę zapytać czy pan Paweł pokrył koszty naprawy  samochodu ? czy wypiął się jak jak większość . Miałem podobny przypadek/ pe da la rz/ wykrzyczał mi ze powinienem płacić AC, niestety rower nie uległ wiekszemu uszkodzeniu , uciekł chodnikiem gdzieś miedzy bloki .Lakierowanie 1200 zł
Avatar
tellchar / 13 czerwca 2018 o 23:11
0
Ani kamizelka, ani kask nie są obowiązkowe dla rowerzystów. Jeżeli rowerzysta dojeżdża do przejścia dla pieszych to musi zejść z roweru i go przeprowadzić, ale inaczej jest w przypadku przejazdów dla rowerów, gdzie rowerzysta może po nim przejechać bez zsiadania. Ciekawe ilu kierowców o tym wie.
Avatar
Gość / 14 czerwca 2018 o 21:08
0
Kuriozalnie zaplanowane sciezki rowerowe to tylko jedne z podejrzanych "inwestycji", niech sobie ktos sobaczy jakie sa w Swidniku niektore chodniki - oczywiscie z kostki betonowej bo jakis samorzadowiec pewnikiem ma taki biznes hehe; zreszta kazda inwestycja to w swidniku przekret.
Avatar
Gość / 14 czerwca 2018 o 18:36
0
Po pierwsze - nie musi schodzić, z roweru, bo nie ma tam przejść dla pieszych. Jedynie wlotu z podwójną ciągłą nie może przejechać - na reszcie po prostu nie ma pierwszeństwa przed skręcającymi z głównej. Po drucie - znaki A-7 są bez linii warunkowego zatrzymania, więc kierowca wyjeżdżający z osiedla musi ustąpić wszystkim jadącym pasem drogowym drogi głównej przed znakiem. Cudo inżynierii drogowej.
Avatar
Gość / 14 czerwca 2018 o 10:20
0
Wydaje się, że znaki, widoczne na fotografii (C-13a/16a) oznaczają koniec drogi dla rowerów i pieszych. Jak zatem, szanowni decydenci, przemieścić się za odcinek, niebędący drogą dla rowerów i pieszych, aby korzystać z dobrodziejstwa następnego znaku C-13/16??? Nadgorliwość decydentów czy dyletanctwo?
Avatar
Gość / 14 czerwca 2018 o 10:01
0
Przy Żwirki i Wigury jest przynajmniej oddzielna ścieżka i stosując się do przepisów ruchu drogowego jest bezpiecznie - Panie Piotrze z artykułu niestosowanie się do przepisów często kończy się bólem... Znacznie gorsza, a wręcz tragiczna sytuacja jest pod wiaduktem na Lotników Polskich między szpitalem, a zakładem. Tam jakiś imbecyl zaprojektował kur**pas, czyli zamienił pobocze w ścieżkę dla rowerów. W praktyce kiedy jedzie obok ciebie tir, autobus, bus lub zwykły samochód i zbliży się do prawej krawędzi jezdni, nawet nie wiesz kiedy może zostać z ciebie mokra plama. Przez ten debilizm zmuszony jestem jeździć chodnikiem, mimo że jestem tego zdecydowanym przeciwnikiem;(
Przy Żwirki i Wigury jest przynajmniej oddzielna ścieżka i stosując się do przepisów ruchu drogowego jest bezpiecznie - Panie Piotrze z artykułu niestosowanie się do przepisów często kończy się bólem... Znacznie gorsza, a wręcz tragiczna sytuacja jest pod wiaduktem na Lotników Polskich między szpitalem, a zakładem. Tam jakiś imbecyl zaprojektował kur**pas, czyli zamienił pobocze w ścieżkę dla rowerów. W praktyce kiedy jedzie obok ciebie tir, autobus, bus lub zwykły samochód i zbliży się do prawej krawędzi jezdni, nawet nie wiesz kiedy może z... rozwiń
Avatar
inżynier ruchu / 14 czerwca 2018 o 08:46
0
to jest jakieś kuriozum w jaki sposób zaprojektowano i zbudowano tę "drogę dla rowerów". takie coś nie powinno być odebrane ze względu na niefunkcjonalność ale przede wszystkim stwarzanie niebezpieczeństwa! kilka razy musiałem jechać tą trasą ale "ścieżką rowerową" przejechałem tylko raz - pierwszy i ostatni. kolejnym razem jechałem już jezdnią bo z tego tworu, które stworzył pan gwozda i jego koledzy nie da się po prostu korzystać. wszystkim przeganiającym rowerzystów na ten infrastrukturalny niedorozwój, dedykuję następujący film: ***s://***youtube.com/watch?v=74hmaxrsjyg
to jest jakieś kuriozum w jaki sposób zaprojektowano i zbudowano tę "drogę dla rowerów". takie coś nie powinno być odebrane ze względu na niefunkcjonalność ale przede wszystkim stwarzanie niebezpieczeństwa! kilka razy musiałem jechać tą trasą ale "ścieżką rowerową" przejechałem tylko raz - pierwszy i ostatni. kolejnym razem jechałem już jezdnią bo z tego tworu, które stworzył pan gwozda i jego koledzy nie da się po prostu korzystać. wszystkim przeganiającym rowerzystów na ten infrastrukturalny niedorozwój, dedykuję następ... rozwiń
Avatar
Gość / 14 czerwca 2018 o 08:16
0
A niby czego rowerzysta miałby płacić? To kierowca musi mieć obowiązkowe ubezpieczenie!
Avatar
Jacek / 14 czerwca 2018 o 05:58
0
Niestety, rowerzyści robią co chcą bo nie da karani za łamanie przepisów.
Avatar
rower mi też nie obcy / 13 czerwca 2018 o 23:32
0
Ja tylko sie chcę zapytać czy pan Paweł pokrył koszty naprawy  samochodu ? czy wypiął się jak jak większość . Miałem podobny przypadek/ pe da la rz/ wykrzyczał mi ze powinienem płacić AC, niestety rower nie uległ wiekszemu uszkodzeniu , uciekł chodnikiem gdzieś miedzy bloki .Lakierowanie 1200 zł
Avatar
tellchar / 13 czerwca 2018 o 23:11
0
Ani kamizelka, ani kask nie są obowiązkowe dla rowerzystów. Jeżeli rowerzysta dojeżdża do przejścia dla pieszych to musi zejść z roweru i go przeprowadzić, ale inaczej jest w przypadku przejazdów dla rowerów, gdzie rowerzysta może po nim przejechać bez zsiadania. Ciekawe ilu kierowców o tym wie.
Avatar
Karol / 13 czerwca 2018 o 22:06
0
1 metr za samochodem to krótki lot
Zobacz wszystkie komentarze 34

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

W policyjnym budżecie brakuje pieniędzy. "Wstrzymanie dodatków uderzy w najmniej zarabiających policjantów"

W policyjnym budżecie brakuje pieniędzy. "Wstrzymanie dodatków uderzy w najmniej zarabiających policjantów" 0 0

Policjanci nie dostaną na czas dodatków do pensji. Wypłata świadczeń została wstrzymana. Z pisma komendanta głównego w tej sprawie wynika, że w policyjnym budżecie brakuje pieniędzy na pokrycie wszystkich wydatków.

Nasza różana perełka z gminy Końskowola

Nasza różana perełka z gminy Końskowola 2 0

W ostatnią sobotę w Nałęczowie rozstrzygnięto konkurs kulinarny pod nazwą „Nasze Kulinarne Dziedzictwo-Smaki Regionów”. Po raz drugi wygrał go produkt z „Manufaktury Różanej” w Starej Wsi w gminie Końskowola.

Lubelskie: Wpadli z takimi bryłkami w samochodzie. Teraz mają problem

Lubelskie: Wpadli z takimi bryłkami w samochodzie. Teraz mają problem 1 0

W czwartek łukowscy policjanci zwalczający przestępczość narkotykową dowiedzieli się, że osoby jadące samochodem do Łukowa mogą mieć środki odurzające.

Motor Lublin - Soła Oświecim, czyli w sobotę inauguracja nowego sezonu na Arenie

Motor Lublin - Soła Oświecim, czyli w sobotę inauguracja nowego sezonu na Arenie 1 0

Motor po dwóch meczach ma cztery punkty. A przed sobą pierwsze spotkanie na własnym stadionie. W sobotę o godz. 19 żółto-biało-niebiescy zagrają z Sołą Oświęcim. Wszyscy liczą na efektowne otwarcie nowego sezonu u siebie

Lublin: Pies pogryzł mu buty. Przywiązał zwierzę za łapy do grzejnika

Lublin: Pies pogryzł mu buty. Przywiązał zwierzę za łapy do grzejnika 0 1

Mężczyzna wynajmujący pokój w jednym z lubelskich mieszkań skrępował psa należącego do córki właścicieli mieszkania i przywiązał mu łapy do grzejnika. Kiedy kobieta wróciła do domu, psa już nie było. Zwierzę znalazło się dopiero pod Lublinem, w okolicy jednego z wiaduktów.

Koncert Freenology w Nałęczowie
18 sierpnia 2018, 19:30

Koncert Freenology w Nałęczowie 0 0

W sobotę, 18 sierpnia o godz. 19.30 w Kawiarni Lipowej w Nałęczowie (ul. Lipowa 43) wystąpi formacja Freenology.

Eurojackpot 17.08.2018. Wyniki losowania, sprawdź liczby. 165 mln zł do wygrania!

Eurojackpot 17.08.2018. Wyniki losowania, sprawdź liczby. 165 mln zł do wygrania! 0 0

Losowanie Eurojackpot z 17 sierpnia 2018 r. Sprawdź wylosowane liczby. Czy ktoś wygra 165 mln zł, które znalazły się w puli podczas losowania?

TBV Start wrócił do treningów, europejskich pucharów jednak nie będzie?

TBV Start wrócił do treningów, europejskich pucharów jednak nie będzie? 1 0

Koszykarze TBV Startu Lublin mają już za sobą pierwszy wspólny trening. Lublinianie spotkali się w czwartek w hali MOSiR niemal w komplecie. Na pierwsze zajęcia przyjechał także James Washington.

Powiślak odpłaci się Lubliniance? Kłos nie zagra z Ładą

Powiślak odpłaci się Lubliniance? Kłos nie zagra z Ładą 1 0

W poprzednim sezonie rewelacją ligi była ekipa z Końskowoli. Piłkarze Łukasza Gizy świetnie spisywali się zwłaszcza na jesieni. Pierwszy raz przegrali dopiero w ostatniej kolejce i to z późniejszym mistrzem – Stalą Kraśnik. W sezonie 2018/2019 pierwsze zero drużyna przywiozła już na inaugurację, po porażce w Werbkowicach 1:2. Teraz szybko spróbuje wrócić na właściwe tory. Problem w tym, że zmierzy się z Lublinianką (niedziela, godz. 16)

XIV Bolkowanie w Hniszowie. Na imieniny do sędziwego Bolka
18 sierpnia 2018, 12:00

XIV Bolkowanie w Hniszowie. Na imieniny do sędziwego Bolka 1 0

Co Gdzie Kiedy. W ten weekend gmina Ruda Huta wspólnie z gminą Hrubieszów obchodzą 1000-lecie pobytu Bolesława Chrobrego w Hniszowie oraz bitwy pod Gródkiem nad Bugiem.

ASF w sądzie. Rolnik pozwał lekarza weterynarii i domaga się odszkodowania za wybite świnie

ASF w sądzie. Rolnik pozwał lekarza weterynarii i domaga się odszkodowania za wybite świnie 4 1

Damian Kierekiesza, rolnik z Mań (gm. Międzyrzec Podlaski) pozwał powiatowego lekarza weterynarii za niewypłacenie odszkodowania za wybite świnie. Z kolei, lekarz weterynarii tłumaczy, że w gospodarstwie pana Damiana były pewne uchybienia, m.in. dotyczące mat dezynfekcyjnych.

Gwałt i "inne czynności seksualne". Szokujące ustalenia policji w sprawie ginekologa
galeria
film

Gwałt i "inne czynności seksualne". Szokujące ustalenia policji w sprawie ginekologa 5 0

50-letni ginekolog z Zabrza (woj. śląskie) jest podejrzany o zgwałcenie, a także doprowadzenie czterech pacjentek do poddania się innym czynnościom seksualnym - informuje Śląska Policja.

Dęblin: Zostań kapralem w siłach powietrznych

Dęblin: Zostań kapralem w siłach powietrznych 0 0

Tylko do 20 sierpnia młodzi ludzie mogą złożyć wnioski do Wojskowej Komendy Uzupełnień na kurs podoficerski, który odbędzie się w Szkole Podoficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie. Czeka na nich 56 miejsc.

Hetman Zamość dobrze rozpoczął sezon, Orlęta Łuków będą trudniejszą przeszkodą?

Hetman Zamość dobrze rozpoczął sezon, Orlęta Łuków będą trudniejszą przeszkodą? 4 0

Hetman w pierwszej kolejce rozbił MKS Ryki 5:0. Trener Jacek Ziarkowski nie do końca był jednak zadowolony z postawy swojego zespołu. W niedzielę głównego faworyta do awansu czeka starcie w Łukowie (godz. 17). Beniaminek też udanie przywitał się z ligą, bo na dzień dobry rozbił Włodawiankę 4:0

Porzucili Lublin i przenieśli się na Polesie. Sukces w konkursie na najlepszą agroturystykę

Porzucili Lublin i przenieśli się na Polesie. Sukces w konkursie na najlepszą agroturystykę 51 1

„Agroturystyka Polesie” Anny i Grzegorza Gołosiów na podium konkursu Polskiej Organizacji Turystycznej. – Staramy się żyć powoli i z sensem. Nie lubimy gonitwy za wszystkim i za niczym. W pełni też identyfikujemy się z tytułem konkursu „Na wsi najlepiej” – przyznają gospodarze z Babska (gm. Urszulin).

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!