Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Świdnik

25 grudnia 2020 r.
7:03

Wigilia na trzy tury. Święta W DPS-ie bez rodziny w obawie przed kwarantanną

20 0 A A
(fot. DPS w Gościeradowie)

Ośrodek Wsparcia dla Osób Bezdomnych: Wieczerza wigilijna zaplanowana została na trzy tury, bo ze względu na pandemię koronawirusa nie można spotkać się przy jednym, wspólnym stole. Dom Pomocy Społecznej w Gościeradowie: W tym roku jest inaczej, bo bez gości.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

To pierwsze takie święta. – Nigdy wcześniej nie zdarzyło się, aby nie wszyscy mieszkańcy mogli wyjechać do swoich rodzin. To pierwsza taka sytuacja, że nie możemy zrobić pięknej wieczerzy wigilijnej z udziałem 100 czy 120 osób, kiedy wszyscy się zbieraliśmy. Byli księża, błogosławieństwa, wspólne śpiewanie kolęd. W tym roku będzie inaczej, bo nie będzie gości – mówi Elżbieta Spyra, dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Gościeradowie (powiat kraśnicki).

Kwarantanna gorsza

DPS dla dzieci, młodzieży i osób dorosłych niepełnosprawnych intelektualnie w Gościeradowie ma pod swoją opieką 65 podopiecznych. Średnia wieku wynosi 40 lat. Większość z osób przebywających w ośrodku zostaje w DPS-ie na święta Bożego Narodzenia.

– Tylko dwóch mieszkańców pojechało do swoich rodzin. Jeden pojechał do mamy, drugi do babci – wylicza Elżbieta Spyra. – Ich pobyt poza naszym domem potrwa 2, 3 miesiące. Podopieczni, który pojechali do swojej rodziny to osoby, które dadzą sobie radę w czasie 10-dniowej kwarantanny obowiązującej po ich powrocie z wizyty.

Pozostali pensjonariusze na święta nie wyjeżdżają. Nie dadzą sobie rady w odosobnieniu. – Po przybyciu z domu czy szpitala mieszkańcy muszą być w kwarantannie, aby przez przypadek nie przenieść koronawirusa na innych mieszkańców – wyjaśnia dyrektor DPS-u w Gościeradowie. – Są umieszczani w osobnym pokoju z oddzielną łazienką, bez współlokatorów. W czasie kwarantanny nie mogą wychodzić. Opiekuje się nimi wyłącznie przydzielony wcześniej personel.

Dla podopiecznych taka izolacja byłaby trudna do przejścia. – Nie rozumieliby powodów tego odosobnienia i tego dlaczego są zamknięci. To byłaby dla nich straszna trauma. Myślę, że większa niż to, że nie pojadą na święta do bliskich – tłumaczy pani  Elżbieta. – Niektórym z nich na pewno pogorszyłby się stan zdrowia.

Święta online

Na szczęście pewne rozwiązanie tej sytuacji posuwają nowoczesne technologie. Możliwe jest spotkanie podopiecznych DPS z rodzinami za pośrednictwem internetu i wideokonferencji.

– Łączymy się na Skype – opowiada Elżbieta Stopyra. – Rodzice i bliscy, którzy chcą zobaczyć dziecko, bo ze względu na chorobę, nie z każdym naszym podopiecznym można porozmawiać, dzwonią wcześniej do pielęgniarki dyżurnej. I umawiają taką audiowizualną wizytę. Później opiekun czy pielęgniarka razem z mieszkańcem schodzą do pokoju socjalnego, gdzie znajduje się laptop przygotowany specjalnie ta takie internetowe wizyty.

Dla rodziców nawet taki kontakt jest bardzo ważny.

– Mogą zobaczyć swoje dziecko, porozmawiać z nim – mówi dyrektor DPS-u w Gościeradowie.

– Przytulić się nie mogą, ale chociaż tak mogą się zobaczyć.

Bez wspólnego stołu

Od 18 marca DPS w Gościeradowie, podobnie jak inne tego typu placówki funkcjonuje w reżimie sanitarnym. Do ośrodka nie mogą wchodzić osoby zewnątrz.

W święta będzie tak samo.

– Nie będzie to Wigilia jak co roku, kiedy mieliśmy wielu gości – mówi tuż przed świętami Elżbieta Spyra. – Teraz niestety, ze względu na pandemię i obostrzenia, takiego świątecznego spotkania nie można zorganizować. Wigilia oczywiście będzie. Mamy udekorowane choinki i stroiki. W domu panuje świąteczna atmosfera. Nie jest smutno. Jest inaczej. Nasi podopieczni przyzwyczaili się już do tego, że dom funkcjonuje inaczej. Nie mają żalu, że nie wyjadą do domów.

Mieszkańcy DPS-u spędzali Wigilię ze swoimi opiekunami, w oddzielnych zespołach, w których na co dzień przebywają i mają zajęcia. Połamią się opłatkiem. – Mam nadzieję, że jakoś przejdziemy te święta. Nie mamy innego wyjścia. Widzę, że pracownicy bardzo się starają, aby wszystko dobrze przygotować. Mam nadzieję, że zarówno mieszkańcy jak i ich rodziny będą zadowoleni. Wiedzą w jakiej sytuacji jesteśmy.

W trzech turach

Ostatnie przygotowania do Wigilii trwały też w schronisku dla bezdomnych mężczyzn przy ul. Dolnej Panny Marii, gdzie przebywa 47 osób.

– Wieczerza wigilijna będzie w trzech turach, bo ze względu na pandemię nie możemy spotkać się przy jednym, wspólnym stole – mówi Renata Babiarz, dyrektor Ośrodka Wsparcia dla Osób Bezdomnych Bractwa Miłosierdzia im. Św. Brata Alberta w Lublinie. – Potrwa od godz. 15.30 do 17. Będziemy wydawać posiłki, tak jak w poprzednich latach, z tą różnicą, że kolacja wigilijna nie będzie wspólna. Nasi podopieczni spotkają się w mniejszym gronie, w pokojach.

Nigdy wcześniej, odkąd ośrodek przy ul. Dolnej Panny Marii funkcjonuje, czyli od 26 lat nie było takich obostrzeń, jak teraz.

– Czujemy to wszyscy. Zawsze naszym cele było to, aby każdą potrzebującą osobę uchronić przed zimnem. Teraz dla osób, które nie mają domów ryzyko jest podwójne, bo jest też koronawirus. Z tego też powodu ten rok jest zupełnie inny.

Przez pandemię i obowiązujące obostrzenia, bezdomni mają utrudniony dostęp do tego typu ośrodków. – Nasz dom jest duży, ale nie aż tak duży, by stworzyć pokoje izolacyjne. Mamy jeden, a powinno być ich kilka – przyznaje Renata Babiarz.

Są potrzebne po to, by nowi mieszkańcy mogli spędzić w nich 10-dniowy okres kwarantanny.

Nasz Dom

Na święta czekali też podopieczni Placówki Opieki nad Dzieckiem i Rodziną „Nasz Dom” w Rybczewicach Drugich (powiat świdnicki), gdzie aktualnie przebywa 11 dzieci w wieku 5-17 lat.

– Niektóre z nich wyjadą do domów rodzinnych lub do najbliższych krewnych na święta, a nawet na ferie zimowe, inne pozostaną w „Naszym Domu” – przyznaje Małgorzata Gigilewicz, dyrektorka tej placówki. – Z pewnością po powrocie zostaną one poddane obserwacji i kwarantannie.

Zdaniem Małgorzaty Gigilewicz, tegoroczne święta nie będą różnić się o tych z poprzednich lat. – Dzieci razem z dyżurnym wychowawcą spożyją kolację wigilijną, natomiast sposób spędzenia Bożego Narodzenia i drugiego dnia Świąt będzie uzależniony od warunków pogodowych, które być może umożliwią wspólne wyjście na spacer lub zorganizowanie innej formy wypoczynku na świeżym powietrzu oraz świętowanie w sposób dostosowany do aktualnych możliwości i propozycji dzieci, gdyż co roku jest nieco inny skład i wiek naszych podopiecznych.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Poszukiwania Marcina Romanowskiego. Jest list gończy

Poszukiwania Marcina Romanowskiego. Jest list gończy

Komenda Stołeczna Policji wystąpiła do Prokuratury Krajowej z wnioskiem o wydanie listu gończego wobec byłego wiceministra sprawiedliwości Marcina Romanowskiego - poinformował w czwartek rzecznik MSWiA Jacek Dobrzyński.

ChKS Chełm ponownie lepszy od PZL Leonardo Avii Świdnik

ChKS Chełm ponownie lepszy od PZL Leonardo Avii Świdnik

W trzeciej rundzie TAURON Pucharu Polski ChKS Chełm pokonał PZL Leonardo Avię Świdnik 3:0.

Dlaczego warto zainwestować w folię przeciwsłoneczną na okna – 5 najważniejszych powodów

Dlaczego warto zainwestować w folię przeciwsłoneczną na okna – 5 najważniejszych powodów

W dzisiejszych czasach rosnące koszty energii i rosnąca świadomość ekologiczna sprawiają, że firmy coraz częściej poszukują rozwiązań, które nie tylko poprawią komfort pracy, ale też pozwolą na oszczędności finansowe. Jednym z takich rozwiązań jest folia przeciwsłoneczna na okna.

Studenci medycyny KUL wyjadą na praktyki poza Lublin. Powiatowy szpital liczy na przyszłe kadry

Studenci medycyny KUL wyjadą na praktyki poza Lublin. Powiatowy szpital liczy na przyszłe kadry

KUL będzie współpracować ze szpitalem w Radzyniu Podlaskim. Studenci medycyny będą odbywać praktyki w placówce. A docelowo znajdą tam pracę.

Wojciech Stefański to jeden z kandydatów na nowego trenera Lewartu Lubartów

Kto nowym trenerem Lewartu Lubartów?

We wtorek trzecioligowiec z Lubartowa poinformował o rozstaniu z trenerem Radosławem Muszyńskim, który prowadził zespół od 27 września. Pod jego wodzą beniaminek wywalczył jednak tylko trzy punkty i działacze zdecydowali się dokonać kolejnej roszady na ławce. Kto może zastąpić popularnego „Muchę”?

Chełm nie zwalnia tempa i zapowiada kolejną sportową inwestycję. Prace mają zakończyć się w 2027 roku.

Miasto inwestuje w zapasy. Chce przyciągnąć kolejnych mistrzów

To kolejna inicjatywa chełmskiego samorządu w rozwój sportu, tym razem w zapasy. Ośrodek treningowy Cement- Gryf Chełm zyska nowy wygląd i stanie się Wschodnim Centrum Zapasów za prawie 20 mln zł. Prace mają zacząć się już w przyszłym roku.

Kim jest Budda? Ile zarabia radny? Tego szukaliśmy w Google w 2024 roku

Kim jest Budda? Ile zarabia radny? Tego szukaliśmy w Google w 2024 roku

Google, jedna z ulubionych wyszukiwarek internautów podsumowała rok. Z raportu wynika, że Polacy szukali najczęściej informacji związanych ze sportem i polityką.

Plac budowy przed starostwem. Powstaje nowa siedziba

Plac budowy przed starostwem. Powstaje nowa siedziba

Pierwsze wykopy już widać. Za nieco ponad dwa lata w tym miejscu stanie nowa siedziba starostwa powiatu bialskiego.

Motor wróci do treningów 6 stycznia

Zgrupowanie w Turcji i cztery sparingi. Znamy plan przygotowań Motoru Lublin

W środowy wieczór Motor Lublin poinformował, jak będą wyglądały przygotowania do rundy wiosennej sezonu 24/25. Żółto-biało-niebiescy w sumie rozegrają cztery mecze kontrolne, a czeka ich także zgrupowanie w tureckim Belek.

50 implantów jodu w walce z rakiem. To pierwsze takie zabiegi w Lublinie
NAUKA I MEDYCYNA

50 implantów jodu w walce z rakiem. To pierwsze takie zabiegi w Lublinie

Implanty z jodem zamiast tradycyjnego leczenia raka gruczołu krokowego. Nowa metoda wprowadzona przez COZL może osiągać nawet stuprocentową skuteczność.

Agata Kornhauser-Duda w Puławach. Pakowała świąteczne paczki
WSPARCIE
galeria

Agata Kornhauser-Duda w Puławach. Pakowała świąteczne paczki

Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę: w Puławach, w Szkole Podstawowej nr 2, z wolontariuszami spotkała się pierwsza dama, małżonka prezydenta Andrzeja Dudy, która objęła tę inicjatywę honorowym patronatem.

Odkryj magię roślin egzotycznych w Twoim domu

Odkryj magię roślin egzotycznych w Twoim domu

Rośliny egzotyczne od lat przyciągają uwagę miłośników natury i aranżacji wnętrz. Ich niezwykłe kształty, intensywne kolory i egzotyczny wygląd potrafią odmienić każde wnętrze, nadając mu charakteru i unikalności.

Dlaczego uzdatnianie wody jest tak istotne?

Dlaczego uzdatnianie wody jest tak istotne?

Woda jest jednym z najważniejszych zasobów na naszej planecie. Codziennie wykorzystujemy ją do picia, gotowania, higieny osobistej oraz wielu procesów przemysłowych. Niestety, woda, która trafia do naszych kranów, nie zawsze spełnia najwyższe standardy jakości.

Świetnie zaczęli, ale źle skończyli. Kolejna domowa porażka Azotów Puławy

Świetnie zaczęli, ale źle skończyli. Kolejna domowa porażka Azotów Puławy

W spotkaniu drugiej kolejki rundy rewanżowej Azoty Puławy przegrały z COROTOP Gwardią Opole 26:29. Była to trzecia domowa porażka puławian.

Kacper Stokowski (z prawej) był trzeci na 100 m stylem grzbietowym

MŚ w pływaniu: Kacper Stokowski z AZS UMCS Lublin znowu na podium

Drugi dzień mistrzostw świata na krótkim basenie i drugi medal Kacpra Stokowskiego. Zawodnik AZS UMCS Lublin w środę był trzeci na 100 metrów stylem grzbietowym.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium