Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Świdnik

11 lipca 2015 r.
16:27

Odsłonięcie pomnika smoleńskiego w Świdniku. Msza, salwa honorowa i... ulotki wyborcze (zdjęcia, wideo)

Autor: Zdjęcie autora (aa)
0 87 A A
(fot. Dorota Awiorko)
(fot. Dorota Awiorko)

Kilkaset osób uczestniczyło dziś w uroczystościach odsłonięcia pomnika smoleńskiego w Świdniku. Mimo apeli o jedność, bez polityki się nie obeszło. W trakcie uroczystości kiedy m.in. zastępca burmistrza miasta odczytywał nazwiska ofiar katastrofy Tu-154 rozdawano zebranym ulotki wyborcze Beaty Szydło.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Poświęcamy pomnik, który złączył ludzi, wierzących i niewierzących, z lewicy i prawicy – mówił biskup pomocniczy Archidiecezji Lubelskiej Mieczysław Cisło podczas sobotniej uroczystości na pl. Konstytucji 3 Maja w Świdniku. – Połączył ich wspólny, tragiczny los. Tak jak wcześniej połączyła ich pielgrzymka hołdu ofiarom katyńskim. I dzisiaj gromadzimy się przed pomnikiem. Oby ta jedność człowieczeństwa była przesłanką pochylenia się w tym miejscu dla tamtych ofiar.

Dzisiejsze uroczystości rozpoczęły się od mszy w intencji ofiar katastrofy z 10 kwietnia 2010 r. w kościele pw. NMP Matki Kościoła w Świdniku. Po nabożeństwie – m.in. członkowie komitetu budowy pomnika, rodziny ofiar katastrofy Tu-154, parlamentarzyści, samorządowcy i mieszkańcy miasta przeszli w pochodzie na pl. Konstytucji 3 Maja. Nieśli portrety tych, którzy pod Smoleńskiem zginęli.

– To jest cudowna inicjatywa, bo przecież nasz Świdnik to miasto patriotyczne i zasłużyło, żeby pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej był w mieście – wskazywała pani Genowefa, mieszka miasta, która brała udział w uroczystościach.

– Na pewno czuje się tę doniosłą atmosferę – przyznał pan Zbigniew ze Świdnika.

– Jestem bardzo szczęśliwa, że dożyłam tego dnia – podkreśłała pani Jadwiga, kolejna z mieszkanek miasta, która przyszła na odsłonięcie pomnika smoleńskiego.

W dalszej części uroczystości był m.in. hymn państwowy, salwa honorowa, przemówienia, składanie wieńców.

Do Świdnika nie przyjechali – ani prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński ani prezydent elekt Andrzej Duda. Politycy skierowali zaś do uczestników uroczystości listy.

– Katastrofa smoleńska była największą tragedią po II wojnie światowej. Śmierć Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej i pozostałych osób wchodzących w skład delegacji nie może pójść na marne. Musi przynieść zwielokrotnione owoce w budowaniu prawdziwie wolnej, silnej, dobrze rządzonej i niepodległej Polski – napisał prezydent elekt. List Andrzeja Dudy odczytała posłanka PiS Małgorzata Sadurska.

– Jestem głęboko przeświadczony, że prezydentura mojego śp. brata otrzyma należne jej miejsce w najnowszych dziejach naszego kraju. To jest jednak zajęcie dla historyków i politologów – odczytał słowa prezesa PiS poseł Krzysztof Michałkiewicz. – Nam przypada inne zadanie. Pielęgnowanie dziedzictwa pozostawionego nam przez śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz podążanie wytoczoną przezeń drogą. Mówiąc najkrócej – naszym celem jest budowanie Polski normalnej.

W pobliżu miejsca uroczystości protestowała grupa kilkunastu osób, która już wcześniej sprzeciwiała się ustawianiu pomnika smoleńskiego w centrum miasta.

Słowa skierowane do przeciwników społecznej inicjatywy znalazły się w akcie erekcyjnym pomnika.

– Nie zaciskajcie pieści i nie zatwardzajcie serc, bo na nic wysiłki i mizerne racje – odczytał zebranym radny Alfred Bondos. – Stańcie obok nas i w solidarnym geście złożmy razem należną pamięć naszym siostrom i braciom tragicznie odeszłym.

Podczas uroczystości nie dało się zapomnieć o zbliżających się wyborach parlamentarnych. Kiedy m.in. zastępca burmistrza Świdnika Tomasz Szydło odczytywał nazwiska ofiar katastrofy smoleńskiej jedna kobieta rozdawała zebranym ulotki wyborcze kandydatki PiS na premiera – Beaty Szydło.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 87

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 24 lipca 2015 r. o 18:18
0
....nie rozumie tej ohydy i propagandy! Mamy pomnik i miejsce co to można zadumic się i uklęknąć i pomodlić, jak ludzie! Po co to opisywać niestworzone rzeczy o tym wszystkim? Świdnik zawsze z Bogiem był, a nie z komunistami!
Avatar
Gość / 24 lipca 2015 r. o 15:27
0
do tych którym pomnik z jakichś niewytłumaczalnych względów przeszkadza. Proponuję nie przebywać w jego kręgu mocy wszetecznych badź, jeżeli to niemożliwe, odwracać wzrok. I tyle w temacie. POza tym, rząd od miesiąca zajmuje się "palącymi" problemami polskiej gospodarki, finansów i problemów społecznych (umowy śmieciowe, transfer kapitału zagranicę, itp.), tj.: in vitro - problem ważny ale z punktu widzenia państwa marginalny, ustawa o zmianie płci - najistotniejszy aspekt dzisiejszej codzienności dla milionów obywateli. Oczywiście to nie jest kampania wyborczy i tani chwyt żeby kupić sobie głosy głuptasków, których łatwo zmanipulować i prowadzić na smyczy propagandy. A wy dalej biadolcie komu potrzebny pomnik. Taki czy inny. A z tego co wiem z powstał on z funduszy społecznych zatem odwrotnie niż eskapady Kopaczki po Polsce pociągami z samolotem w tle. Pozdrawiam resztki lemingozy.
do tych którym pomnik z jakichś niewytłumaczalnych względów przeszkadza. Proponuję nie przebywać w jego kręgu mocy wszetecznych badź, jeżeli to niemożliwe, odwracać wzrok. I tyle w temacie. POza tym, rząd od miesiąca zajmuje się "palącymi" problemami polskiej gospodarki, finansów i problemów społecznych (umowy śmieciowe, transfer kapitału zagranicę, itp.), tj.: in vitro - problem ważny ale z punktu widzenia państwa marginalny, ustawa o zmianie płci - najistotniejszy aspekt dzisiejszej codzienności dla milionów obywateli. Oczywiście... rozwiń
Avatar
Gość / 21 lipca 2015 r. o 09:03
0
Miastu Świdnik i jego mieszkańcom nic więcej do szczęścia nie jest potrzebne jak pomnik smoleński. Enter.
Avatar
pani Monika / 19 lipca 2015 r. o 09:50
0

Taśmy prawdy,podsłuchy kelnerów przeczą twojej tezie,zapierdziały komunisto.

Avatar
Gość / 19 lipca 2015 r. o 01:26
0
..przyćmiewa w ich umysłach "rację" którą mieli niby to przekazać.Nędza i wredota,ot Polska wschodnia widząca tylko konszachty i podstęp we wszystkim.
Avatar
Gość / 19 lipca 2015 r. o 01:18
0
Zobaczcie w którą stronę,ukierunkowują się dyskusje Polaków,którzy w rzeczywistości są ignorantami i z owczym pędem próbują narzucić swoje spojrzenie innym.Jednak wielka szyderka i pogarda do drugiego człowieka,przyćmiewa
Avatar
Józef / 17 lipca 2015 r. o 07:33
0

Niestety takie zdanie jak "maczeta"ma znaczna większość naszego społeczeństwa,to znaczy ci na dole i ci na górze,bardziej chyba to cię boli stary komunisto.  Raz sierpem a raz młotem w tą komunistyczno-konfidencką hołotę.

Avatar
Gość / 16 lipca 2015 r. o 21:53
0
....skąd u ludzi bierze się taka niedbałość o język ojczysty? Patrioci powinni epatować elokwencją w mowie i piśmie, a nie w chóralnych okrzykach z idiotycznymi hasłami! Taki np. "maczeta" odgraża się ludziom, a najprawdopodobniej nie jest w stanie napisać ośmiu fraz bez błędów ortograficznych i stylistycznych! Prostak i nieuk, ale za to po słusznej stoi stronie kobierca ... (to ostatnie jest cytatem z pewnej sztuki)....
Avatar
maczeta / 16 lipca 2015 r. o 20:23
0

Będą chóje rozliczeni za tą zbrodnię,będą komuchy francowate wisieć,kaszubskiego żyda też się do domu ściagnie !!!

Avatar
Solidarny z narodem Polski / 16 lipca 2015 r. o 20:11
0

nie chcieli wyjawić smoleńskiego zamachu bo w upływie czasu łatwo utajnić fakty. Tylko głupi może myśleć inaczej! Teraz po latach trzeba by było aby cale laboratorium tam podesłać i sprawdzać. Chel rozwieje wiatr i po dowodach. Ale Tuskowi na tem zależało i koniec w tym temacie! Pomnik jest dla prawdziwych Polaków a nie dla chamstwa bez szkoły!

Avatar
Gość / 24 lipca 2015 r. o 18:18
0
....nie rozumie tej ohydy i propagandy! Mamy pomnik i miejsce co to można zadumic się i uklęknąć i pomodlić, jak ludzie! Po co to opisywać niestworzone rzeczy o tym wszystkim? Świdnik zawsze z Bogiem był, a nie z komunistami!
Avatar
Gość / 24 lipca 2015 r. o 15:27
0
do tych którym pomnik z jakichś niewytłumaczalnych względów przeszkadza. Proponuję nie przebywać w jego kręgu mocy wszetecznych badź, jeżeli to niemożliwe, odwracać wzrok. I tyle w temacie. POza tym, rząd od miesiąca zajmuje się "palącymi" problemami polskiej gospodarki, finansów i problemów społecznych (umowy śmieciowe, transfer kapitału zagranicę, itp.), tj.: in vitro - problem ważny ale z punktu widzenia państwa marginalny, ustawa o zmianie płci - najistotniejszy aspekt dzisiejszej codzienności dla milionów obywateli. Oczywiście to nie jest kampania wyborczy i tani chwyt żeby kupić sobie głosy głuptasków, których łatwo zmanipulować i prowadzić na smyczy propagandy. A wy dalej biadolcie komu potrzebny pomnik. Taki czy inny. A z tego co wiem z powstał on z funduszy społecznych zatem odwrotnie niż eskapady Kopaczki po Polsce pociągami z samolotem w tle. Pozdrawiam resztki lemingozy.
do tych którym pomnik z jakichś niewytłumaczalnych względów przeszkadza. Proponuję nie przebywać w jego kręgu mocy wszetecznych badź, jeżeli to niemożliwe, odwracać wzrok. I tyle w temacie. POza tym, rząd od miesiąca zajmuje się "palącymi" problemami polskiej gospodarki, finansów i problemów społecznych (umowy śmieciowe, transfer kapitału zagranicę, itp.), tj.: in vitro - problem ważny ale z punktu widzenia państwa marginalny, ustawa o zmianie płci - najistotniejszy aspekt dzisiejszej codzienności dla milionów obywateli. Oczywiście... rozwiń
Avatar
Gość / 21 lipca 2015 r. o 09:03
0
Miastu Świdnik i jego mieszkańcom nic więcej do szczęścia nie jest potrzebne jak pomnik smoleński. Enter.
Avatar
pani Monika / 19 lipca 2015 r. o 09:50
0

Taśmy prawdy,podsłuchy kelnerów przeczą twojej tezie,zapierdziały komunisto.

Avatar
Gość / 19 lipca 2015 r. o 01:26
0
..przyćmiewa w ich umysłach "rację" którą mieli niby to przekazać.Nędza i wredota,ot Polska wschodnia widząca tylko konszachty i podstęp we wszystkim.
Avatar
Gość / 19 lipca 2015 r. o 01:18
0
Zobaczcie w którą stronę,ukierunkowują się dyskusje Polaków,którzy w rzeczywistości są ignorantami i z owczym pędem próbują narzucić swoje spojrzenie innym.Jednak wielka szyderka i pogarda do drugiego człowieka,przyćmiewa
Avatar
Józef / 17 lipca 2015 r. o 07:33
0

Niestety takie zdanie jak "maczeta"ma znaczna większość naszego społeczeństwa,to znaczy ci na dole i ci na górze,bardziej chyba to cię boli stary komunisto.  Raz sierpem a raz młotem w tą komunistyczno-konfidencką hołotę.

Avatar
Gość / 16 lipca 2015 r. o 21:53
0
....skąd u ludzi bierze się taka niedbałość o język ojczysty? Patrioci powinni epatować elokwencją w mowie i piśmie, a nie w chóralnych okrzykach z idiotycznymi hasłami! Taki np. "maczeta" odgraża się ludziom, a najprawdopodobniej nie jest w stanie napisać ośmiu fraz bez błędów ortograficznych i stylistycznych! Prostak i nieuk, ale za to po słusznej stoi stronie kobierca ... (to ostatnie jest cytatem z pewnej sztuki)....
Avatar
maczeta / 16 lipca 2015 r. o 20:23
0

Będą chóje rozliczeni za tą zbrodnię,będą komuchy francowate wisieć,kaszubskiego żyda też się do domu ściagnie !!!

Avatar
Solidarny z narodem Polski / 16 lipca 2015 r. o 20:11
0

nie chcieli wyjawić smoleńskiego zamachu bo w upływie czasu łatwo utajnić fakty. Tylko głupi może myśleć inaczej! Teraz po latach trzeba by było aby cale laboratorium tam podesłać i sprawdzać. Chel rozwieje wiatr i po dowodach. Ale Tuskowi na tem zależało i koniec w tym temacie! Pomnik jest dla prawdziwych Polaków a nie dla chamstwa bez szkoły!

Zobacz wszystkie komentarze 87

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 27 stycznia 2021 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 27 stycznia 2021 r.

Spektakl taneczny: "Pamiętasz, Nieobecna...?" online

Spektakl taneczny: "Pamiętasz, Nieobecna...?" online

Teatr Muzyczny w Lublinie oraz Lubelski Teatr Tańca w ramach projektu Przestrzenie Sztuki zrealizowały teatralną etiudę "Pamiętasz, Nieobecna...?", którą można już oglądać online.

Gmina Janowiec szuka oszczędności w oświacie

Gmina Janowiec szuka oszczędności w oświacie

Dyrekcja Zespołu Szkół w Janowcu wkrótce wróci do prowadzenia zajęć z uczniami. Jeśli radni przyjmą projekt uchwały zwiększający ilość godzin dydaktycznych dla nauczycieli z funkcją kierowniczą, budżet gminy ma zyskać ok. 240 tys. zł rocznie.

Lubelskie. Zima tak łatwo nie odpuści. Będzie śnieg i mróz
Zdjęcia
galeria

Lubelskie. Zima tak łatwo nie odpuści. Będzie śnieg i mróz

Synoptycy nie mają wątpliwości. Przez kilka najbliższych dni w regionie będzie panowała zima. Śniegu przybędzie, ale nie tak dużo jak do tej pory.

Radzyń Podlaski: Zbiórka uratowała Stowarzyszenie „Ósmy kolor tęczy”

Radzyń Podlaski: Zbiórka uratowała Stowarzyszenie „Ósmy kolor tęczy”

Potrzebowali 2 tys. zł, a zebrali już blisko 6 tys. zł. Stowarzyszenie „Ósmy kolor tęczy” ma już pieniądze na zwrot dotacji powiatowi radzyńskiego. – Zbiórka przerosła nasze najśmielsze oczekiwania – przyznaje Sylwia Marczuk, szefowa radzyńskiego stowarzyszenia.

MKS Perła Lublin – Młyny Stoisław Koszalin 24:18. Wysoka zaliczka już do przerwy
galeria

MKS Perła Lublin – Młyny Stoisław Koszalin 24:18. Wysoka zaliczka już do przerwy

MKS Perła Lublin wysoko pokonał Młyny Stoisław Koszalin 24:18. Już po pierwszej połowie gospodynie miały siedem bramek zaliczki.

Roztoczański Park Narodowy zamknięty. Śnieg na drzewach stwarza zagrożenie [zdjęcia]
galeria

Roztoczański Park Narodowy zamknięty. Śnieg na drzewach stwarza zagrożenie [zdjęcia]

Zanim wybierzesz się na spacer albo na narty, sprawdź komunikat na stronie RPN. Trasy turystyczne są zamknięte do czasu aż wiatr nie pozrzuca śniegu. Spadło go tyle, że łamią się gałęzie, a nawet całe drzewa.

Czym jest zabytek? - spotkanie online
10 lutego 2021, 17:00

Czym jest zabytek? - spotkanie online

W ramach projektu Miastoczułość Warsztaty Kultury zaproszą na spotkanie online pt. "Czym jest zabytek?". Wydarzenie odbędzie się 10 lutego o godz. 17 na platformie Zoom.

Duży sklep w Lublinie otwarty mimo obostrzeń. Jak to możliwe?

Duży sklep w Lublinie otwarty mimo obostrzeń. Jak to możliwe?

Wbrew rządowym zakazom otwarty został sklep RTV Euro AGD przy ul. Orkana. Klienci są zaskoczeni. Konkurencja nie kryje zaskoczenia.

Biała Podlaska: Większość atrakcji WOŚP w internecie. Można wylicytować obiad z posłem

Biała Podlaska: Większość atrakcji WOŚP w internecie. Można wylicytować obiad z posłem

270 wolontariuszy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy będzie kwestować w niedzielę na ulicach Białej Podlaskiej. Jednak bialski sztab atrakcje tego dnia będzie transmitować na żywo za pośrednictwem Facebooka.

Lublin: Połączą szkołę i przedszkole w jedną placówkę

Lublin: Połączą szkołę i przedszkole w jedną placówkę

Podstawówka z ul. Sierocej 17 oraz przedszkole z ul. Sierocej 13 mają być połączone w Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1. Nad tą propozycją prezydenta Lublina już w czwartek głosować ma Rada Miasta.

Lublin. Prosili od poniedziałku i godzinami wypatrywali pługa
galeria

Lublin. Prosili od poniedziałku i godzinami wypatrywali pługa

Dopiero we wtorek po południu została odśnieżona ulica, której mieszkańcy już w poniedziałek wieczorem prosili o przyjazd pługu. Dziś rano jeden z pojazdów zakopał się tu w śniegu. Ratusz tłumaczy, że firmy odśnieżające miały pilniejsze zadania.

Kajetan P. skazany na dożywocie. Zabił i poćwiartował młodą kobietę

Kajetan P. skazany na dożywocie. Zabił i poćwiartował młodą kobietę

Sąd Okręgowy w Warszawie skazał Kajetana P. na karę dożywotniego więzienia. Mężczyzna zabił 30-letnią tłumaczkę języka włoskiego.

Puławy: Zabytkowy pałac będzie dla turystów. Ale najpierw powstanie plan

Puławy: Zabytkowy pałac będzie dla turystów. Ale najpierw powstanie plan

Kupiony przez miasto zabytkowy pałacyk przy ul. Kazimierskiej w przyszłości ma służyć potrzebom Muzeum Czartoryskich. Żeby móc pełnić taką funkcję, potrzebna jest dodatkowa przestrzeń, której stworzyć nie można z powodu ograniczeń obecnego planu zagospodarowania.

Lubelskie: Chciały wjechać do Polski. Pokazały fałszywki na granicy

Lubelskie: Chciały wjechać do Polski. Pokazały fałszywki na granicy

Trzy panie posługiwały się fałszywymi oświadczeniami, które miały potwierdzać podjęcie pracy w Polsce. Kobiety w wieku 22, 23 i 46 lat zostały zatrzymane na granicy i otrzymały decyzje administracyjne o odmowie wjazdu na terytorium Polski.