Quantcast

Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Świdnik

14 listopada 2019 r.
14:11

Świdnik: Mieszkańcy zapłacą wyższy podatek od nieruchomości

Autor: Zdjęcie autora aa
6 20 A A

Wyższe średnio o 4 proc. stawki podatku od nieruchomości będą obowiązywać od przyszłego roku w Świdniku.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Takie decyzje zawsze są trudne, ale niestety konieczne, ponieważ jesteśmy odpowiedzialni za budżet miasta – podkreśla Ewa Jankowska, sekretarz miasta. – Przyjęliśmy zasadę, że podnosimy stawki minimalnie co pewien czas, by nie robić jednorazowej dużej podwyżki podatków, na którą trudniej byłoby przygotować mieszkańców Świdnika.

Stawki podatku rosną m.in. ze względu na niższe wpływy do budżetu miasta.

– Tak samo jak inne samorządy mamy mniejszy udział w podatku dochodowym, z uwagi na rządowe obniżki tego podatku, jak też ulgi dla młodych i zwiększenie kwoty wolnej od podatku – wyjaśnia Ewa Jankowska. – Działania te stanowią bez wątpienia impuls dla gospodarki, jednak mają wpływ na stan dochodów bieżących. Różnica w 2020 r. wynosi 2,5 mln zł, z drugiej strony rosną też wydatki, na które nie mamy wpływu, np. podwyżki wynagrodzeń dla nauczycieli i malejący udział subwencji oświatowej w finansowaniu oświaty. Wszystko to ma wpływ na stan finansów miasta. A to tak naprawdę jest głównym źródłem finansowania bieżącej działalności, która nie może być opłacana z kredytów.

Stawki podatku od nieruchomości

obowiązujące od 2020 r. i obecne

Grunty

* na prowadzenie działalności gospodarczej - 0,92 zł za mkw. (było 0,88 zł za mkw.)

* pod wodami stojącymi i płynącymi jezior i zbiorników sztucznych - 4,80 zł za mkw. (było 4,70 zł za mkw.)

* pozostałe - 0,47 zł za mkw. (było 0,45 zł za mkw.)

* niezabudowane objęte obszarem rewitalizacji - 0,94 zł za mkw. (było 0,45 zł za mkw.)

Budynki

* mieszkalne - 0,77 zł za mkw. (było 0,74 zł za mkw.)

* związane z prowadzeniem działalności gospodarczej - 23,40 zł za mkw. (było 22,70 zł za mkw.)

* związane z udzielaniem świadczeń zdrowotnych - 11,18 zł za mkw. (było 10,90 zł za mkw.)

* pozostałe - 7,90 zł za mkw. (było 7,70 zł za mkw.)

* od budowli - 2 proc. ich wartości.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 20

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Wania / 14 listopada 2019 r. o 14:32
Jak zobaczyta ile bedzie wynosiła stawka od osoby za odbiór odpadów(śmieci) w 2020r., podwyżka podatku od nieruchomości, to mały pikuś!
Avatar
Gość / 14 listopada 2019 r. o 15:17
Halo Świdnik! Jak tam idzie wspieranie przedsiębiorczości? Z czegoś trzeba zapłacić sponsorowanie przez Jaksona imprez kościelnych i ofensywy przeciwko lgbt?:D
Avatar
przeciwniczka pisiorów / 14 listopada 2019 r. o 16:59
a dobrze wam tak.....daleg głosujcie na pis i kolesiostwo, przecież trzeba dać pensję kolegom nowo zatrudnionym. BRAWO zwolennicy pisiorów. i co macie lepsza zmianę durne ludzie ......
Avatar
gosc / 14 listopada 2019 r. o 15:00
caryca zarabia ponad 200 tys miesiecznie to ja stac, a o innych nie mysli
 *rocznie
Avatar
Adam z Lublina / 14 listopada 2019 r. o 18:14
Przecież to było do przewidzenia, że rząd nie rozda swoich pieniędzy. Żeby komuś dac, to wszystkim musiał zabrać. Rząd obiecuje, spije smietanke, zaś po d..ie dostają samorządy, a pośrednio wszyscy. Ale niestety "ciemny lud znów TO kupił". Tak więc pretensje do naczelnika Jarosława.
Avatar
Gość / 14 listopada 2019 r. o 14:59
caryca zarabia ponad 200 tys miesiecznie to ja stac, a o innych nie mysli
Avatar
Tomek z Warszawy / 15 listopada 2019 r. o 09:06
Jak zawsze na zakompleksionych buraków z Lublina można liczyć. Wioska Lublin składa się z 50 proc studentów a mieszkańców jest mniej niż w najmniejszej dzielnicy Warszawy. Kompleksy małej miejscowości często widzę w komentarzach odnośnie np. Świdnika pisane przez buraków z Lublina.
Avatar
normalny / 14 listopada 2019 r. o 18:42
No i dobrze. Niech willowcy trochę beknął. No i bokiem wyjdzie tym co uciekli mieszkać z Lublina do Śmietnika. Taka prawda.
 ale cię żre,że ludzie uciekają z twojego zadufanego miasta
Avatar
Patrząc z boku / 15 listopada 2019 r. o 10:59
Nie wiem dlaczego ale ta pani działa mi na nerwy.
Avatar
Gość / 14 listopada 2019 r. o 21:30
A ja czekam jak to wszystko pie**olnie, kwestia czasu....
Avatar
emigrant / 27 listopada 2019 r. o 11:24
Naprawdę trzeba być niezłym frustratem, żeby leczyć kompleksy wypisując złośliwości pod adresem Świdnika. Czy naprawdę mieszkańcy Lublina to w większości potomkowie fornali z okolicznych wiosek? Moja babcia o takich mówiła: "ze wsi to to wyszło, ale do miasta to to jeszcze nie doszło".
 ...i kto to mozwi, mieszkaniec chamburka, ktorego 99,99 populacji pochodzi z wiochy a zjedza sie tego syfu coraz wiecej. Mam kumpli za granica ze Swidnika i nie przyjedzaja nawet w odwiedziny bo nie ma po co a na slowa o powrocie pukaja sie w glowy hahaha.
Avatar
Rademptus / 18 listopada 2019 r. o 23:19
To rzeczywiście ciekawe. Ludzie w Świdniku - wiem bo tu mieszkam - bardziej boją się LGTB i uchodźców niż wysokich podatków i opłat. "Tęczowi dranie" deprawują nam młodzież, "beżowi uchodźcy" zabierają miejsca pracy, strach wychodzić na ulicę. 500+ powoli kosumuje się samo ale jak ktoś nie rozumie, że 500 socjalu to 700 zł z podatków i drugi raz z rzęu wybiera to samo to niestaty możemy tylko czekaź aż to wszystko ***nie z wielkim hukiem.
Avatar
Rademptus / 18 listopada 2019 r. o 23:10
Niestety Świdnik to ostoja konserwatywnej prawicy. PiS wygrywa tu w każdych wyborach. Cieżko ludziom wytłumaczyć, że duży socjal jakim jest 500+ powoduje wzrost kosztów prawie wszystkiego. Samorządy czy to z PiS czy z PO - partia nie ma tutaj znaczenia - muszą ratować się podnoszeniem wszelkiego rodzaju podatków i opłat aby mieć na swoje wydatki. Będzie jeszcze gorzej. Jednak LGTB i uchodźy bardziej działają na wyobraźnię niż rosnące w sklepie ceny. Cóż może jednak Korwin miał rację, że większość wyborców jest mało inteligentna i nie potrafi zrozumieć podstawiwych zasad ekonomii. Zamiast obniżać podatki PiS je podnosi i rozbudowuje socjal. 
Niestety Świdnik to ostoja konserwatywnej prawicy. PiS wygrywa tu w każdych wyborach. Cieżko ludziom wytłumaczyć, że duży socjal jakim jest 500+ powoduje wzrost kosztów prawie wszystkiego. Samorządy czy to z PiS czy z PO - partia nie ma tutaj znaczenia - muszą ratować się podnoszeniem wszelkiego rodzaju podatków i opłat aby mieć na swoje wydatki. Będzie jeszcze gorzej. Jednak LGTB i uchodźy bardziej działają na wyobraźnię niż rosnące w sklepie ceny. Cóż może jednak Korwin miał rację, że większość wyborców jest mało inteligentna i nie potrafi... rozwiń
Avatar
MIŚ / 17 listopada 2019 r. o 16:50
A OD KIEDY PODATEK  KATASTRALNY BO SIE NIE MOGĘ DOCZEKAĆ
Avatar
Mira Culum / 17 listopada 2019 r. o 15:16
Naprawdę trzeba być niezłym frustratem, żeby leczyć kompleksy wypisując złośliwości pod adresem Świdnika. Czy naprawdę mieszkańcy Lublina to w większości potomkowie fornali z okolicznych wiosek? Moja babcia o takich mówiła: "ze wsi to to wyszło, ale do miasta to to jeszcze nie doszło".
Avatar
emigrant / 17 listopada 2019 r. o 10:39
"Miasto nam sie pieknie rozwija" jak to powiedzial pewien swidnicki pislamista a wiec jezeli chcecie miec mnozenie patoli 500+; wyludzen oraz pseudoinwestycji to teraz za to placcie buraki z Chamburka hahahah;p
Avatar
Patrząc z boku / 15 listopada 2019 r. o 10:59
Nie wiem dlaczego ale ta pani działa mi na nerwy.
Avatar
Tomek z Warszawy / 15 listopada 2019 r. o 09:06
Jak zawsze na zakompleksionych buraków z Lublina można liczyć. Wioska Lublin składa się z 50 proc studentów a mieszkańców jest mniej niż w najmniejszej dzielnicy Warszawy. Kompleksy małej miejscowości często widzę w komentarzach odnośnie np. Świdnika pisane przez buraków z Lublina.
Avatar
Gość / 15 listopada 2019 r. o 01:15
Świdnik to nie miasto tylko większą wieś a na 500+ trzeba kombinować to podnoszą wszystko do góry tylko nie płace i jak w tym kraju ma być dobrze.To kwestia czasu bo ludzie mają swoją cierpliwość i kiedyś wyjdą z domów na ulicę.Tym rządzącym do już się w dupach poje....ało.
Avatar
Gość / 14 listopada 2019 r. o 21:30
A ja czekam jak to wszystko pie**olnie, kwestia czasu....
Zobacz wszystkie komentarze 20

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Lubelski marszałek traci nerwy. „Ja tego pana nie znam, ja tylko podpisałem”

Lubelski marszałek traci nerwy. „Ja tego pana nie znam, ja tylko podpisałem”

Marszałek województwa Jarosław Stawiarski (PiS) przyznał, że nie zna szefa amerykańskiej fundacji, która w powiecie kraśnickim obiecuje zainwestować 5 mld zł. – Firmowali to burmistrz i wójt z Kraśnika, a podpisanie listu to wydarzenie symboliczne – przekonuje.

Motor Lublin - Moje Bermudy Stal Gorzów [na żywo]

Motor Lublin - Moje Bermudy Stal Gorzów [na żywo]

Motor Lublin w rewanżowym meczu finałowym PGE Ekstraligi podejmuje u siebie Moje Bermudy Stal Gorzów. Czy lublinianom uda się odrobić 12 punktów straty z pierwszego spotkania i sięgnąć po upragniony tytuł?

Chełm. Będzie kontrola, bo ktoś może oszukiwać na 1 zł

Chełm. Będzie kontrola, bo ktoś może oszukiwać na 1 zł

Urząd Miasta Chełm sprawdzi, czy mieszkańcy nie oszukują, by zaoszczędzić złotówkę miesięcznie. Do końca listopada potrwają kontrole nieruchomości, których właściciele zadeklarowali posiadanie kompostownika i w związku z tym korzystają z częściowego zwolnienia z opłat za wywóz śmieci

Złoty orszak na ulicach Lublina. Chcą powiedzieć o bardzo ważnej sprawie dla dzieci i ich rodziców
zdjęcia
galeria

Złoty orszak na ulicach Lublina. Chcą powiedzieć o bardzo ważnej sprawie dla dzieci i ich rodziców

To dla dobra dzieci – mówią organizatorzy Złotego Września. To duża akcja, której częścią był niedzielny przemarsz przez Lublin.

Andrzej Mathiasz o "Maszynach losu". To nie taki zwykły kryminał z akcją w Lublinie
magazyn

Andrzej Mathiasz o "Maszynach losu". To nie taki zwykły kryminał z akcją w Lublinie

Z Andrzejem Mathiaszem, autorem „Maszyny losu” rozmawiamy o jego najnowszej książce i o tym, czy czuje się pisarzem.

Spektakl i zajęcia dla rodzin w Warsztatach Kultury
1 października 2022, 11:00

Spektakl i zajęcia dla rodzin w Warsztatach Kultury

1 października w siedzibie Warsztatów Kultury (ul. Grodzka 5a) odbędą się spotkania z opowieściami i muzyką dla dzieci, rodziców i dziadków. W programie spektakl i warsztaty. Start o godz. 11.

Stal Kraśnik – POM Iskra Piotrowice 5:0. Koniec kiepskiej passy

Stal Kraśnik – POM Iskra Piotrowice 5:0. Koniec kiepskiej passy

Dwie kolejne porażki w lidze, a do tego koniec przygody z Pucharem Polski. Stal Kraśnik po świetnym początku sezonu wyraźnie złapała zadyszkę. Po 45 minutach meczu z POM Iskrą Piotrowice nic nie zapowiadało przełamania. Po przerwie drużyna Daniela Szewca spisała się jednak zdecydowanie lepiej i ostatecznie wygrała… 5:0.

Orlęta Łuków – Świdniczanka 0:7. Goście ciągle na fali

Orlęta Łuków – Świdniczanka 0:7. Goście ciągle na fali

To już nie dołek, a wielki dół. Orlęta Łuków drugi raz z rzędu przegrały 0:7. Tym razem ze Świdniczanką. W sumie drużyna Macieja Sygi doznała czwartej kolejnej porażki. Co innego rywale. „Świdnia” po siedmiu kolejkach nadal ma koncie komplet punktów, a na dodatek nie straciła jeszcze gola. Obecnie może się pochwalić bilansem bramkowym 24-0.

Lublin. Dobre wieści dla stadionu Sygnału

Lublin. Dobre wieści dla stadionu Sygnału

Urząd Miasta wybrał firmę, która na życzenie mieszkańców powiększy oraz odnowi budynek obsługujący stadion Sygnału przy ul. Zemborzyckiej.

Złota Setka 2021. Nad polskim handlem zawisły czarne chmury
Złota Setka

Złota Setka 2021. Nad polskim handlem zawisły czarne chmury

Rozmowa z Tomaszem Starzykiem, specjalistą do spraw public relations w firmie Dun & Bradstreet

Ropa z Rosji już nie popłynie. Czy damy bez niej radę?

Ropa z Rosji już nie popłynie. Czy damy bez niej radę?

Na początku grudnia, zgodnie z szóstym pakietem unijnych sankcji, zacznie obowiązywać embargo na rosyjską ropę, co oznacza, że przestanie ona płynąć do państw UE drogą morską. W ocenie prezesa POPiHN Leszka Wiwały Polska jest na to dobrze przygotowana. – Ropy będziemy mieli pod dostatkiem. Tym, co jest najtrudniejsze, to nie skąd sprowadzać ropę, ale jak to zrobić, ponieważ pula tankowców jest dość ograniczona, a konkurencja duża – zauważa ekspert.

Zwykle ludzie walczą o drogi. Tym razem mieszkańcy takiej drogi nie chcą

Zwykle ludzie walczą o drogi. Tym razem mieszkańcy takiej drogi nie chcą

Część mieszkańców Starej Wsi koło Końskowoli domaga się usunięcia polnej drogi, która przecina ich działki, utrudniając ich zagospodarowanie. Do petycji, jaką służyli, ze zrozumieniem podchodzą lokalne władze, które zamierzają pomóc obywatelom.

Spotkanie autorskie z Aleksandrem Lewtakiem w Puławach
27 września 2022, 17:00

Spotkanie autorskie z Aleksandrem Lewtakiem w Puławach

We wtorek, 27 września o godz. 17 w Starostwie Powiatowym w Puławach odbędzie się spotkanie autorskie z Aleksandrem Lewtakiem.

Nauka wcale nie musi być nudna. Piknik, nie tylko dla dzieci w Zamościu [zdjęcia]
galeria

Nauka wcale nie musi być nudna. Piknik, nie tylko dla dzieci w Zamościu [zdjęcia]

Z jednym robotem można porozmawiać, z drugim pograć w piłkę, ale możliwości zabawy i nauki jednocześnie jest dzisiaj w Zamościu znacznie więcej. I co ciekawe, dorośli korzystają z tej okazji równie chętnie jak dzieci.

Koncert "Pieśni Kresów Naszych"
30 września 2022, 19:00

Koncert "Pieśni Kresów Naszych"

Dom Kultury LSM (ul. Wallenroda 4a) zaprasza na koncert piosenek autorskich Jana Kondraka i Adama Szabata "Pieśni Kresów Naszych". Wydarzenie odbędzie się 30 września o godz. 19.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!