Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Świdnik

22 kwietnia 2023 r.
5:57

Policjant w centrum, czyli bliżej. Pomysł na powrót funkcjonariuszy

Autor: Zdjęcie autora agdy
0 1 A A
Na samym początku al.Lotników Polskich jest komenda policji. Niektórzy uważają, że to daleko
Na samym początku al.Lotników Polskich jest komenda policji. Niektórzy uważają, że to daleko (fot. FB Miasto Świdnik )

Będą społeczne konsultacje, żeby sprawdzić czy to dobry pomysł. Jest idea, żeby w centrum Świdnika powstał punkt przyjęć interesantów obsługiwany przez funkcjonariuszy policji. Prawie ćwierć wieku temu mundurowi wyprowadzili się do dawnego biurowca WSK. Może mieszkańcy by chcieli, żeby wrócili na dyżury?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Komenda Powiatowa Policji jest zlokalizowana przy al. Lotników Polskich 1, a to niektórym osobom utrudnia sprawne dotarcie w celu załatwienia spraw. Szczególnie osobom starszym, z niepełnosprawnościami czy matkom z małymi dziećmi.

Takie sygnały docierały do członkiń Świdnickiej Rady Kobiet, które skonsultowały pomysł powstania takiego miejsca z władzami miasta. Gdy uzyskały pozytywną opinię zwróciły się do Andrzeja Mańki, przewodniczącego rady powiatu prosząc o pośrednictwo i wsparcie inicjatywy u komendanta policji.

W piątek odbyły się pierwsze rozmowy. Podinsp. Zbigniew Oleszczuk, komendant powiatowy policji w Świdniku nie mówi: nie.

Będą konsultacje

- Komendant jest otwarty na takie inicjatywy. Będzie jeszcze jedno spotkanie z paniami ze Świdnickiej Rady Kobiet i trzeba się zorientować jakie faktycznie są potrzeby mieszkańców. Będą konsultacje społeczne, trzeba zapytać ludzi co sądzą o takim pomyśle – mówi przewodniczący Andrzej Mańka, który jest dyrektorem Centrum Usług Społecznych i to CUS będzie pilotował konsultacje.

Odbędą się one podczas spotkań integracyjnych jakie CUS planował w każdej dzielnicy. Pomysłodawcom chodziło o to by mieszkańcy się poznali, mogli porozmawiać z dzielnicowym i pracownikiem socjalnym.

- Mamy swój namiocik, będzie kawa. Chcieliśmy dotrzeć do mieszkańców, by wiedzieli do kogo się zwracać w razie potrzeby, poznać ich problemy. Przy okazji będzie można porozmawiać o punkcie przyjęć interesantów obsługiwanym przez funkcjonariuszy policji, zapytać co sądzą na ten temat, czy z takiego miejsca by korzystali – mówi Andrzej Mańka.

Lokal miejski

- Jesteśmy po wstępnych rozmowach z zastępcą burmistrza w sprawie udostępnienia w centrum miasta miejsca na taki punkt przyjęć. Dobrze byłoby gdyby takie dyżury były dwa razy w tygodniu: na początku tygodnia, np. w poniedziałek i pod koniec tygodnia, np. w piątek w godzinach przedpołudniowych i popołudniowych. Tak aby każdy z interesantów mógł indywidualnie dostosować swój czas do załatwienia sprawy. Spotkania odbywałyby się z dzielnicowymi, z różnych dzielnic naszego miasta przy zachowaniu komunikacji pomiędzy dyżurującymi funkcjonariuszami – mówi Renata Elmerych, przewodnicząca Świdnickiej Rady Kobiet, zastrzegając, że to próba działań podjętych w odpowiedzi na potrzeby zgłoszone przez mieszkańców.

W cztery oczy

Świdnik podzielony jest na osiem rejonów, w każdym pracuje dzielnicowy. W tym momencie jest ich sześciu i mają rozszerzone obszary działania, bo są wakaty. Ale w najbliższym czasie to się zmieni i pojawią się w pracy nowe osoby.

- Teraz mieszkańcy, którzy chcą porozmawiać z dzielnicowym mogą umówić się z nim telefonicznie na spotkanie. Bardzo często funkcjonariusze chodzą do domów osób mających jakąś sprawę. Jest tez możliwość rozmowy u nas w komendzie. W pokoju gdzie pracuje dzielnicowy lub w oddzielnym pomieszczeniu dla interesantów, gdy rozmówcy zależy na spotkaniu w cztery oczy i dyskrecję. Jesteśmy mobilni, nie ma problemu z dotarciem do mieszkańców, dzielnicowi głównie pracują poza jednostką – mówi st. asp. Elwira Domaradzka, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Świdniku. I dodaje, że dzielnicowymi są policjanci z bardzo dużym doświadczeniem, świetnie znają rejony w których pracują. Co bardzo pomaga w wykrywalności sprawców wykroczeń i w budowaniu relacji z mieszkańcami.

Komenda na parterze bloku przy ul. Niepodległości 18, dawniej Sławińskiego (fot. Świdnik na Kartach Historii)

Milicyjne kraty

Dla młodego pokolenia obecność policjantów na początku al. Lotników Polskich to coś oczywistego. Ale starsi pamiętają, że od początku istnienia miasta, gdy Świdnik się składał z czterech kwartałów bloków, posterunek najpierw milicji a potem policji był w centrum. Ostatni adres: Niepodległości 18 jest tak rozpoznawalną lokalizacją, że działająca tu kancelaria adwokacka wskazuje do siebie drogę „w kamienicy w której przez dziesiątki lat znajdowała się Komenda Policji”.

 - Mój lokal zajmuje część przestrzeni dawnej komendy, dokładnie w tym miejscu była drogówka. Gdy funkcjonariusze przenieśli się do dawnego biurowca WSK miasto wydzieliło tu kilka lokali i wystawiło je na przetarg. To było 22 lata temu – wspomina Janusz Tusiński, zegarmistrz z ul. Niepodległości 18 o którym sąsiedzi mówią, że jego pracownia jest tu od zawsze.

– Mojego pomieszczenia nikt nie chciał, bo miało wejście od podwórka i klatki schodowej. Sami robiliśmy drzwi od strony ulicy, żeby klientom było łatwiej trafić. W jednym z dalszych okien nadal mam oryginalne kraty, pamiętające czasy milicjantów i komendy. Mieszkam w sąsiednim bloku, widziałem w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku jak wytaczali się z niej pijani zomowcy – dodaje pan Janusz.

Sam czuje się w Świdniku bezpiecznie, ze dwa razy w życiu jeździł na komendę przy al. Lotników Polskich, choć przyznaje, że dawniej częściej widywał na ulicach piesze patrole. Teraz raczej widzi radiowozy policyjne i Straży Miejskiej.

Był też czas w historii świdnickiej policji, że już działała komenda przy al. Lotników Polskich a jeszcze funkcjonariusze mieli swoje miejsce przy Niepodległości, ale podobno mało kto tam do nich zaglądał. Teraz potrzeby są zupełnie inne.

Zanim pojawi się harmonogram spotkań organizowanych przez  Centrum Usług Społecznych Świdnicka Rada Kobiet na swoim profilu w mediach społecznościowych zbiera opinie na temat pomysłu utworzenia punktu przyjęć interesantów. Można też pisać do nas: redakcja@dziennikwschodni.pl

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Ruch Ryki to drużyna, która obecnie jest jedną z najmocniejszych w lubelskiej klasie okręgowej

Ruch Ryki wygrał w Bełżycach dzięki ciężkiej pracy 

Bartłomiej Bułhak to ikona MKS Ruch Ryki. W sobotę po raz kolejny jego trafienia przesądziły o efektownym triumfie podopiecznych Sebastiana Kozdroja.

Dodatek "Złota Setka. Ranking najlepszych firm Lubelszczyzny" - jutro z Dziennikiem Wschodnim

Dodatek "Złota Setka. Ranking najlepszych firm Lubelszczyzny" - jutro z Dziennikiem Wschodnim

Specjalne wydanie z okazji 28. edycji rankingu najlepszych firm województwa lubelskiego "Złota setka 2023"

Znamy najlepsze produkty Lubelszczyzny 2024. Frykasy z Kodnia i wiele innych

Znamy najlepsze produkty Lubelszczyzny 2024. Frykasy z Kodnia i wiele innych

Pierogi z rybą, ser z czosnkiem, czy konfitura pigwowa z pędami sosny. Nasz region ma potrawy, którymi warto się chwalić. Zostały one docenione na Europejskim Festiwalu Smaku

Przemysław Banaszak zdobył w niedzielę piątą bramkę w tym sezonie

Zwycięski powrót trenera Mamrota do Łęcznej, Miedź lepsza od Górnika

Dwa szybkie gole Miedzi Legnica przesądziły o zwycięstwie drużyny Ireneusza Mamrota w Łęcznej. Były szkoleniowiec zielono-czarnych zafundował im pierwszą domową porażkę w tym sezonie.

Górnik Łęczna (w zielonym stroju) w efektownym stylu ograł Pogoń Dekpol Tczew

Piłkarki Górnika Łęczna zagrały na szóstkę

GKS Górnik Łęczna rozbił Pogoń Dekpol Tczew. Bohaterką spotkania była Marcjanna Zawadzka, która skompletowała hat-tricka.

Stanica nad Krzną stoi od grudnia, ale kajaków nie wypożycza
biała podlaska
galeria

Stanica nad Krzną stoi od grudnia, ale kajaków nie wypożycza

Miejska stanica nad Krzną stanęła w grudniu ubiegłego roku, ale do tej pory spływów kajakowych nie było. Urząd tłumaczy, że trwają jeszcze prace niezbędne do jej uruchomienia.

Koszykarki Polskiego Cukru AZS UMCS Lublin (zielone stroje) wygrały przedsezonowy turniej w Lublinie
ZDJĘCIA
galeria

Polski Cukier AZS UMCS wygrał przedsezonowy turniej w lubelskiej hali MOSiR im. Zdzisława Niedzieli

Już przed rozpoczęciem imprezy wydawało się niemal pewne, że w niedzielnym finale zmierzą się drużyny Polskiego Cukru AZS UMCS Lublin i Enei AZS Politechnika Poznań. Tak też się stało, a sobotnie półfinały okazały się jednostronnymi widowiskami.

XXVI Lubelskie Święto Chleba
ZDJĘCIA
galeria

XXVI Lubelskie Święto Chleba

Jarmark produktów tradycyjnych a na nim i. in. chleby, drożdżówki, chałki, cebularze, ciasta, oleje, sery, występy artystyczne, przesiewowe badania wzroku i wiele innych atrakcji. To wszystko można było spróbować i zobaczyć na XXVI Lubelskim Święcie Chleba. Święto co roku łączy tych, co na co dzień trudzą się, aby chleb przygotować i tych, którzy pracują, by na ten chleb zarobić.

Festiwal sękaczy. Żadnych ulepszaczy, tylko swojskie produkty
zdjęcia
galeria

Festiwal sękaczy. Żadnych ulepszaczy, tylko swojskie produkty

To ciasto robi taką furorę, że doczekało się swojego festiwalu. – To receptura przekazana jeszcze przez babcię, bez żadnych ulepszaczy- opowiada pani Monika z Huszczy. Sękacze królowały w niedzielą w Drelowie

Iryna Hel to nowa Miss Startu Speedway Ekstraligi

Miss Startu Speedway Ekstraligi znowu jest z Lublina

Iryna Hel reprezentująca Orlen Oil Motor została nową Miss Startu Speedway Ekstraligi. Walka o tytuł była jednak zacięta. Podprowadzająca lubelskich „Koziołków” w głosowaniu kibiców wyprzedziła nieznacznie: Darię Grodzińską (Apator) i Emilię Węgrzynek (Cellfast Wilki Krosno).

Prognoza dla Lubelszczyzny: Burze i gwałtownie przybierające rzeki

Prognoza dla Lubelszczyzny: Burze i gwałtownie przybierające rzeki

Mimo tego, że niedziela na Lubelszczyźnie zaczęła się spokojnie i słonecznie, według synoptyków to nie potrwa długo. Od godz. 15 przewidywane są burze z opadami deszczu. W poniedziałek spodziewany jest natomiast gwałtowny wzrost poziomu rzek

Trwa Święto Plonów w Sosnowicy. Będzie pieczony jeleń i mnóstwo dobrej zabawy
NASZ PATRONAT
galeria

Trwa Święto Plonów w Sosnowicy. Będzie pieczony jeleń i mnóstwo dobrej zabawy

Rolnicy i mieszkańcy Gminy Sosnowica podczas Dożynek Gminno-Parafialnych dziękują dzisiaj za tegoroczne plony.

Straciła 220 tysięcy zł. Uwierzyła w historię o samotnym wdowcu

Straciła 220 tysięcy zł. Uwierzyła w historię o samotnym wdowcu

52-latka z powiatu zamojskiego poznanemu w Internecie mężczyźnie podającemu się za belgijskiego podróżnika przelała łącznie blisko 220 tys. zł. Sądziła, że pomaga mu m.in. opłacić operację w Afryce. O tym, że to wszystko kłamstwa uświadomili ją znajomi

Dziennikowa Niezapominajka dziś z Bogucina. Jak to dawniej było u babci
Wideo
galeria
film

Dziennikowa Niezapominajka dziś z Bogucina. Jak to dawniej było u babci

Dziennikowa Niezapominajka odwiedziła niezwykłe miejsce we wsi Bogucin w gminie Garbów. Sień, kuchnia z kominem, kapą i zapieckiem, artykuły z Dziennika Wschodniego z 1997 roku - to niektóre z wielu eksponatów, jakie można tam zobaczyć. Izba Regionalna powstała z inicjatywy miejscowej bibliotekarki, Jadwigi Flisiak. O tym jak żyło sie dawniej opowiada nam twórczyni tego wyjątkowego miejsca.

Wielki Strażnik Kura, czyli żywe tradycje lubelskiego bractwa
zdjęcia
galeria

Wielki Strażnik Kura, czyli żywe tradycje lubelskiego bractwa

Lubelskie Bractwo Strzelców Kurkowych św. Jana Kantego w sobotę świętowało swoje 100-lecie. W tradycyjnych, staropolskich strojach z szablami, żupanami i czapkami, uczestnicy obchodów przeszli ulicami Lublina.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium