Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Świdnik

14 czerwca 2011 r.
20:11
Edytuj ten wpis

Port Lotniczy Lublin: Kto odleci z naszego lotniska (wyniki badań)

7 35 A A
 (T.Piekut)
(T.Piekut)

Nawet 300 tys. mieszkańców naszego regionu zechce skorzystać ze świdnickiego lotniska w pierwszym roku jego działalności – twierdzą władze Portu Lotniczego Lublin. Z przedstawionych we wtorek badań wynika, że najchętniej latamy tanimi liniami do Wielkiej Brytanii, Włoch i USA.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
To pierwsze tak duże badanie możliwości i preferencji potencjalnych klientów powstającego lotniska. Instytut MilwardBrown SMG/KRC przepytał 36 tys. osób.

– Z naszego badania wynika, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy samolotem podróżowało od 116 tys. do 145 tys. mieszkańców województwa lubelskiego – mówi Stanisław Dzieduszycki z MilwardBrown SMG/KRC. – Przeciętny mieszkaniec regionu odbył średnio 2,5 podróży. Można przyjąć, że lublinianie odbyli od 285 tys. do 356 tys. podróży lotniczych.

O szczegóły tych podróży zapytano 400 mieszkańców Lubelskiego, którzy podróżowali samolotem w ciągu ostatniego roku. Okazało się, że najczęstszym celem podróży są odwiedziny u znajomych i rodziny (42 proc.) oraz turystyka (23 proc.).

Najchętniej wybieramy tanie linie lotnicze. Lubelscy biznesmeni (przepytano 187) chętniej wybierają natomiast tradycyjne rejsy, a kierunek ich wypraw to Niemcy, Anglia i Hiszpania.

– W obu grupach, czyli zwykłych mieszkańców i biznesmenów, zdecydowana większość słyszała o budowie lotniska w Świdniku i deklaruje, że będzie z niego korzystać – dodaje Dzieduszycki.

Jeszcze ciekawsze wnioski płyną z badania, którym poddano pasażerów odlatujących z Okęcia od października 2009 do maja 2010. – Wynika z nich, że mieszkańcy woj. lubelskiego stanowią blisko 7 proc. wszystkich pasażerów odlatujących z lotniska Chopina. To około 350–370 tys. osób – wylicza Piotr Plikus, dyrektor ds. marketingu i rozwoju PLL.

Największa grupa to mieszkańcy Lublina (42,4 proc.). Daleko w tyle jest Zamość, powiat puławski i lubelski. W przebadanej grupie 654 lubelskich pasażerów najczęściej latały kobiety (ponad połowa), osoby z wyższym wykształceniem, w wieku od 20–29 lat, zarabiające od 1500 do 3000 zł.

Co ciekawe, najczęściej latają specjaliści z wyższym wykształceniem (22 proc.), ale zaraz potem są niepracujący zawodowo (19,5 proc.) i niewykwalifikowani robotnicy (13,1 proc.). Może to sugerować, że latamy w celach zarobkowych.

– Te raporty jednoznacznie potwierdzają, że w pierwszym roku działalności lotniska będziemy mieć 300 tys. pasażerów. To bardzo ambitny, ale realny plan – uważa Grzegorz Muszyński, prezes PLL. – Jesteśmy w stanie zaspokoić zapotrzebowanie na 80–90 proc. kierunków wybieranych przez lubelskich pasażerów. Istotny będzie też ruch czarterowy.

Czy z lotniska z Świdniku zabiorą nas tanie linie?

– Na pewno będziemy rozmawiać z takimi przewoźnikami – zapewnia Muszyński.

Badania kosztowały spółkę łącznie 120 tys. zł.

Eksperci są sceptyczni

Przedstawiciele lubelskiej spółki wierzą, że po dwóch latach działania lotnisko w Świdniku będzie obsługiwać 500 tys. podróżnych rocznie. Czwarty rok działalności ma się zamknąć milionem odprawionych pasażerów.

– To nierealne – ocenia Paweł Cybulak, redaktor naczelny portalu pasazer.com. – Patrząc na podobne porty, wielkim sukcesem będzie, jeśli w pierwszych latach Świdnik obsłuży 100 do 200 tys. pasażerów rocznie. Plany zarządu spółki i rzeczywistość to dwa różne światy. Bez przyciągnięcia tanich linii, transportu cargo i dochodów z działalności pozalotniczej, nie ma szans na szybki rozwój.

(jsz)


Komentarze 35

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
jon / 9 października 2011 o 22:09
0
[quote name='Ania' timestamp='1317731522' post='543624']
interesuje mnie czy będą loty do Forli we Włoszech z Wizzair?
[/quote]

informacja z sieci;
14 listopada Katowice zyskają bezpośrednie połączenia lotnicze z Gdańskiem i Rzeszowem. Będą to pierwsze połączenia z Pyrzowic do innych portów regionalnych. Dotąd w komunikacji krajowej port miał jedynie połączenie z Warszawą.
...Jego zdaniem, choć połączenie do Gdańska z pewnością będzie bardziej obłożone w sezonie letnim, także zimą nie powinno brakować osób podróżujących w tym kierunku. W okresie zimowym trasa będzie obsługiwana 18-osobowym samolotem Jetstream 32, latem – większym samolotem ATR.
takie są realia na rynku przewozów lotniczych w Polsce
[quote name='Ania' timestamp='1317731522' post='543624']
interesuje mnie czy będą loty do Forli we Włoszech z Wizzair?
[/quote]

informacja z sieci;
14 listopada Katowice zyskają bezpośrednie połączenia lotnicze z Gdańskiem i Rzeszowem. Będą to pierwsze połączenia z Pyrzowic do innych portów regionalnych. Dotąd w komunikacji krajowej port miał jedynie połączenie z Warszawą.
...Jego zdaniem, choć połączenie do Gdańska z pewnością będzie bardziej obło... rozwiń
Avatar
jon / 5 października 2011 o 08:10
0
[quote name='Ania' timestamp='1317731522' post='543624']
interesuje mnie czy będą loty do Forli we Włoszech z Wizzair?
[/quote]
naturalnie !
i do kilkudziesięciu innych włoskich miast
Avatar
Ania / 4 października 2011 o 14:32
0
interesuje mnie czy będą loty do Forli we Włoszech z Wizzair?
Avatar
jon / 27 lipca 2011 o 21:59
0
[quote name='Assan' timestamp='1311620292' post='506616']
Z powaga o lotnisku LUBLIN-czy tania linia WIZZair brana jest pod uwage?
[/quote]
z tego co pamiętam , to prezes Muszyński głównie stawiał na regularnych przewoźników, a nie jakieś tanie linie.
P.S.
podobno jesienią ma podpisywać pierwsze umowy z przewoźnikami .
dyrektor Lufthansy stwierdził w wywiadzie, że nie rozmawiał z żadnym przedstawicielem portu Lublin.
nie jest zainteresowany.
ale z Rzeszowa np. jest jeden kurs, chyba dziennie do Frankfurtu
[quote name='Assan' timestamp='1311620292' post='506616']
Z powaga o lotnisku LUBLIN-czy tania linia WIZZair brana jest pod uwage?
[/quote]
z tego co pamiętam , to prezes Muszyński głównie stawiał na regularnych przewoźników, a nie jakieś tanie linie.
P.S.
podobno jesienią ma podpisywać pierwsze umowy z przewoźnikami .
dyrektor Lufthansy stwierdził w wywiadzie, że nie rozmawiał z żadnym przedstawicielem portu Lublin.
nie jest zainteresowany.
ale z Rzeszowa np. jest jeden... rozwiń
Avatar
Assan / 25 lipca 2011 o 20:58
0
Z powaga o lotnisku LUBLIN-czy tania linia WIZZair brana jest pod uwage?
Avatar
anty / 24 czerwca 2011 o 11:23
0
PS.A nawet jeśli wam wybudują tą autostradę to bardzo się cieszę,będziecie bulić za przejazdy.w takiej sytuacji lepsze są ekspresówki:):)
Avatar
bg / 24 czerwca 2011 o 11:21
0
Oj Rzeszowku,daj sobie coś na uspokojenie,już tacy nudni i śmieszni jesteście z tymi przechwałkami.Przypomina mi to ś.p.sąsiadkę która uważała że w całej Polsce nie ma tak świetnego dentysty jak w Rzeszowie (potem się okazało że ściśle chodziło o jakiś Sokołów).
Avatar
jon / 18 czerwca 2011 o 13:32
0
[quote name='jagoda' timestamp='1308264540' post='490486']
proponuję lot ze swidnika do bristolu, do Bristolu lata bardzo dużo ludzi,
[/quote]
ilu ? 30, 40 ?
to nie jest dużo
Avatar
jagoda / 17 czerwca 2011 o 00:49
0
proponuję lot ze swidnika do bristolu, do Bristolu lata bardzo dużo ludzi,
Avatar
Misza / 16 czerwca 2011 o 10:48
0
[quote name='wielkopolanin' timestamp='1308138131' post='489829']
Mieszkancy Lubelszczyzny oraz budowniczowie Portu lotniczego róbmy swoje jak śpiewał MłYNARSKI wiedza i plany nie lubią poklasku Pożyjom - Uwiedim .Poznan nie zazdrosci Lublinowi natomiast Rzeszowek i .W..........tak -.Dopóki lotnisko nie zostanie oddane do uzytku nalezy wstrzymać oddech .Budować drogi dojazdowe do Lotniska od Tomaszowa Hrubieszowa Zamoscia Bilgoraja Janowa Lubelskiego ,Kraśnika itd.
[/quote]

Rzeszowek nie zazdrości, Rzeszowek się rozwija w następnym roku będzie autostrada A4 gruntownie rozbudowany port lotniczy, strefy ekonomiczne i prężnie działa Dolina Lotnicza, nie ma co porównywać z Lublinem
[quote name='wielkopolanin' timestamp='1308138131' post='489829']
Mieszkancy Lubelszczyzny oraz budowniczowie Portu lotniczego róbmy swoje jak śpiewał MłYNARSKI wiedza i plany nie lubią poklasku Pożyjom - Uwiedim .Poznan nie zazdrosci Lublinowi natomiast Rzeszowek i .W..........tak -.Dopóki lotnisko nie zostanie oddane do uzytku nalezy wstrzymać oddech .Budować drogi dojazdowe do Lotniska od Tomaszowa Hrubieszowa Zamoscia Bilgoraja Janowa Lubelskiego ,Kraśnika itd.
[/quote]

Rzeszowek nie za... rozwiń
Avatar
jon / 9 października 2011 o 22:09
0
[quote name='Ania' timestamp='1317731522' post='543624']
interesuje mnie czy będą loty do Forli we Włoszech z Wizzair?
[/quote]

informacja z sieci;
14 listopada Katowice zyskają bezpośrednie połączenia lotnicze z Gdańskiem i Rzeszowem. Będą to pierwsze połączenia z Pyrzowic do innych portów regionalnych. Dotąd w komunikacji krajowej port miał jedynie połączenie z Warszawą.
...Jego zdaniem, choć połączenie do Gdańska z pewnością będzie bardziej obłożone w sezonie letnim, także zimą nie powinno brakować osób podróżujących w tym kierunku. W okresie zimowym trasa będzie obsługiwana 18-osobowym samolotem Jetstream 32, latem – większym samolotem ATR.
takie są realia na rynku przewozów lotniczych w Polsce
[quote name='Ania' timestamp='1317731522' post='543624']
interesuje mnie czy będą loty do Forli we Włoszech z Wizzair?
[/quote]

informacja z sieci;
14 listopada Katowice zyskają bezpośrednie połączenia lotnicze z Gdańskiem i Rzeszowem. Będą to pierwsze połączenia z Pyrzowic do innych portów regionalnych. Dotąd w komunikacji krajowej port miał jedynie połączenie z Warszawą.
...Jego zdaniem, choć połączenie do Gdańska z pewnością będzie bardziej obło... rozwiń
Avatar
jon / 5 października 2011 o 08:10
0
[quote name='Ania' timestamp='1317731522' post='543624']
interesuje mnie czy będą loty do Forli we Włoszech z Wizzair?
[/quote]
naturalnie !
i do kilkudziesięciu innych włoskich miast
Avatar
Ania / 4 października 2011 o 14:32
0
interesuje mnie czy będą loty do Forli we Włoszech z Wizzair?
Avatar
jon / 27 lipca 2011 o 21:59
0
[quote name='Assan' timestamp='1311620292' post='506616']
Z powaga o lotnisku LUBLIN-czy tania linia WIZZair brana jest pod uwage?
[/quote]
z tego co pamiętam , to prezes Muszyński głównie stawiał na regularnych przewoźników, a nie jakieś tanie linie.
P.S.
podobno jesienią ma podpisywać pierwsze umowy z przewoźnikami .
dyrektor Lufthansy stwierdził w wywiadzie, że nie rozmawiał z żadnym przedstawicielem portu Lublin.
nie jest zainteresowany.
ale z Rzeszowa np. jest jeden kurs, chyba dziennie do Frankfurtu
[quote name='Assan' timestamp='1311620292' post='506616']
Z powaga o lotnisku LUBLIN-czy tania linia WIZZair brana jest pod uwage?
[/quote]
z tego co pamiętam , to prezes Muszyński głównie stawiał na regularnych przewoźników, a nie jakieś tanie linie.
P.S.
podobno jesienią ma podpisywać pierwsze umowy z przewoźnikami .
dyrektor Lufthansy stwierdził w wywiadzie, że nie rozmawiał z żadnym przedstawicielem portu Lublin.
nie jest zainteresowany.
ale z Rzeszowa np. jest jeden... rozwiń
Avatar
Assan / 25 lipca 2011 o 20:58
0
Z powaga o lotnisku LUBLIN-czy tania linia WIZZair brana jest pod uwage?
Avatar
anty / 24 czerwca 2011 o 11:23
0
PS.A nawet jeśli wam wybudują tą autostradę to bardzo się cieszę,będziecie bulić za przejazdy.w takiej sytuacji lepsze są ekspresówki:):)
Avatar
bg / 24 czerwca 2011 o 11:21
0
Oj Rzeszowku,daj sobie coś na uspokojenie,już tacy nudni i śmieszni jesteście z tymi przechwałkami.Przypomina mi to ś.p.sąsiadkę która uważała że w całej Polsce nie ma tak świetnego dentysty jak w Rzeszowie (potem się okazało że ściśle chodziło o jakiś Sokołów).
Avatar
jon / 18 czerwca 2011 o 13:32
0
[quote name='jagoda' timestamp='1308264540' post='490486']
proponuję lot ze swidnika do bristolu, do Bristolu lata bardzo dużo ludzi,
[/quote]
ilu ? 30, 40 ?
to nie jest dużo
Avatar
jagoda / 17 czerwca 2011 o 00:49
0
proponuję lot ze swidnika do bristolu, do Bristolu lata bardzo dużo ludzi,
Avatar
Misza / 16 czerwca 2011 o 10:48
0
[quote name='wielkopolanin' timestamp='1308138131' post='489829']
Mieszkancy Lubelszczyzny oraz budowniczowie Portu lotniczego róbmy swoje jak śpiewał MłYNARSKI wiedza i plany nie lubią poklasku Pożyjom - Uwiedim .Poznan nie zazdrosci Lublinowi natomiast Rzeszowek i .W..........tak -.Dopóki lotnisko nie zostanie oddane do uzytku nalezy wstrzymać oddech .Budować drogi dojazdowe do Lotniska od Tomaszowa Hrubieszowa Zamoscia Bilgoraja Janowa Lubelskiego ,Kraśnika itd.
[/quote]

Rzeszowek nie zazdrości, Rzeszowek się rozwija w następnym roku będzie autostrada A4 gruntownie rozbudowany port lotniczy, strefy ekonomiczne i prężnie działa Dolina Lotnicza, nie ma co porównywać z Lublinem
[quote name='wielkopolanin' timestamp='1308138131' post='489829']
Mieszkancy Lubelszczyzny oraz budowniczowie Portu lotniczego róbmy swoje jak śpiewał MłYNARSKI wiedza i plany nie lubią poklasku Pożyjom - Uwiedim .Poznan nie zazdrosci Lublinowi natomiast Rzeszowek i .W..........tak -.Dopóki lotnisko nie zostanie oddane do uzytku nalezy wstrzymać oddech .Budować drogi dojazdowe do Lotniska od Tomaszowa Hrubieszowa Zamoscia Bilgoraja Janowa Lubelskiego ,Kraśnika itd.
[/quote]

Rzeszowek nie za... rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 35

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 23 lipca 2018 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 23 lipca 2018 r. 0 0

Związkowcy kontra związkowcy w puławskich Azotach. Wysyłają listy i apele
galeria

Związkowcy kontra związkowcy w puławskich Azotach. Wysyłają listy i apele 28 9

Z jednej strony mobilizacja do uczestnictwa w pikiecie i referendum strajkowym, z drugiej oskarżenia o działanie „godzące w dobre imię spółki”. Związki zawodowe w puławskich Azotach już dawno nie były ze sobą tak skłócone.

Strajk pilotów linii Ryanair, problem pasażerów. Jak duże można dostać odszkodowanie?
Alarm 24

Strajk pilotów linii Ryanair, problem pasażerów. Jak duże można dostać odszkodowanie? 9 4

Setki rejsów zostały odwołane z powodu strajku pilotów linii Ryanair. Chodzi także o loty z Polski i do Polski. Pechowi pasażerowie mają prawo do odszkodowania od linii lotniczych. Pieniędzy można żądać także wtedy, gdy lot opóźni się o co najmniej dwie godziny.

Wisła zbyt wysoka. Prom z Kazimierza Dolnego do Janowca nie kursuje

Wisła zbyt wysoka. Prom z Kazimierza Dolnego do Janowca nie kursuje 27 2

Z powodu wysokiego stanu Wisły nie działa przeprawa promowa z Kazimierza Dolnego do Janowca.

Święcenie samochodów w lubelskich kościołach. Żeby kierowcy zawsze używali ich mądrze
Zdjęcia
galeria

Święcenie samochodów w lubelskich kościołach. Żeby kierowcy zawsze używali ich mądrze 156 18

Na samochody dla misjonarzy zbierano w niedzielę pieniądze w lubelskich kościołach, a obok nich można było poświęcić swój pojazd. Tak zaczął się 18. Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa.

Polscy strażacy pomagają Szwedom gasić pożary lasów. Niesamowita reakcja mieszkańców [wideo]
film

Polscy strażacy pomagają Szwedom gasić pożary lasów. Niesamowita reakcja mieszkańców [wideo] 420 16

W związku z pożarami lasów w środkowej części Szwecji, polski rząd podjął decyzję o udzieleniu wsparcia. W sobotę ze Świnoujścia wyruszyła grupa prawie 140 strażaków, którzy mają pomóc szwedzkim ratownikom. Do Szwecji pojechał również 44 wozy ratowniczo-gaśnicze.

Cheap Tobacco wystąpi w Radiu Lublin
27 lipca 2018, 19:00

Cheap Tobacco wystąpi w Radiu Lublin 3 0

Co Gdzie Kiedy. Radio Lublin (ul. Obrońców Pokoju 2) zaprasza na koncert formacji Cheap Tobacco. Wydarzenie odbędzie się 27 lipca o godz. 19.

Przedsmak Carnavalu Sztumistrzów. Po Lublinie krąży już Cyrk Podwórkowy [zdjęcia]
galeria

Przedsmak Carnavalu Sztumistrzów. Po Lublinie krąży już Cyrk Podwórkowy [zdjęcia] 7 1

Po lubelskich dzielnicach krąży już Cyrk Podwórkowy, który co roku jest oznaką zbliżającego się Carnavalu Sztukmistrzów.

Nowa galeria handlowa w woj. lubelskim. Pieniądze zainwestuje belgijski deweloper
galeria

Nowa galeria handlowa w woj. lubelskim. Pieniądze zainwestuje belgijski deweloper 29 11

Nie jedna, a dwie firmy zbudują razem pierwszą w Chełmie dużą galerię handlową. Prace budowlane mają się rozpocząć jeszcze w tym roku.

Ten Typ Mes wystąpi w Plenerze
27 lipca 2018, 20:00

Ten Typ Mes wystąpi w Plenerze 1 0

Co Gdzie Kiedy. 27 lipca o godz. 20 w klubie Plener (Park Ludowy) wystąpi popularny raper i wokalista Ten Typ Mes. Artysta rozkręci soundsystemową imprezę z udziałem producenta Stasiaka oraz DJ'ów Black Belta Grega i Raz Dwa.

Łączy ich wspólna praca w policji. Oto najlepsze w woj. lubelskim psy służbowe i ich przewodnicy
galeria
film

Łączy ich wspólna praca w policji. Oto najlepsze w woj. lubelskim psy służbowe i ich przewodnicy 10 4

W piątek zakończyły się wojewódzkie eliminacje do XVIII finału Kynologicznych Mistrzostw Policji Sułkowice 2018. Zwyciężył pies IBAR i jego przewodnik st. sierż. Artur Lipski z KMP w Zamościu.

Poseł mówi o pobiciu demonstrantów w Warszawie. Policja odpowiada
film

Poseł mówi o pobiciu demonstrantów w Warszawie. Policja odpowiada 0 3

Poseł Nowoczesnej Piotr Misiło zapowiada złożenie zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez policję podczas piątkowej demonstracji przed Sejmem.

74 lata temu zlikwidowano niemiecki obóz koncentracyjny Majdanek. Pamięć o ofiarach
galeria

74 lata temu zlikwidowano niemiecki obóz koncentracyjny Majdanek. Pamięć o ofiarach 24 6

W niedzielę minęły 74 lata od ostatecznej likwidacji niemieckiego obozu koncentracyjnego Majdanek, który działał przez blisko trzy lata.

Miasto movie analogowo: Terminator w Warsztatach Kultury
25 lipca 2018, 21:00

Miasto movie analogowo: Terminator w Warsztatach Kultury 3 0

Co Gdzie Kiedy. Przed nami ostatnie lipcowe spotkanie w ramach cyklu Miasto movie analogowo w Warsztatach Kultury (ul. Grodzka 5a). W środę, 25 lipca o godz. 21 w tamtejszej Próbie Cafe wyświetlony zostanie kultowy Terminator.

94 PZLA MP. Złoto Pauliny Guby na zakończenie zmagań w Lublinie

94 PZLA MP. Złoto Pauliny Guby na zakończenie zmagań w Lublinie 0 0

Zawodniczka AZS UMCS Lublin Paulina Guba bez najmniejszych problemów wywalczyła złoty medal w pchnięciu kulą. Lubelska zawodniczka uzyskała rezultat 18.82 i nad drugą w klasyfikacji zawodniczką miała blisko dwa metry

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!