(fot. Wojciech Nieśpiałowski)
Świdnik. Będą zmiany na ścieżce rowerowej wzdłuż drogi 822. Chodzi o fragment biegnący równolegle do ulicy Żwirki i Wigury, poszatkowany wyjazdami z dróg gminnych. Zmiany to min. efekt naszego artykułu i działań Stowarzyszenia „Świdnik miasto dla rowerów”.
Zarząd Dróg Wojewódzkich w Lublinie przysłał pismo do Stowarzyszenia „Świdnik miasto dla rowerów”. Dyrektor Andrzej Gwozda informuje w nim, że Wydział Inżynierii Ruchu opracowuje projekt zmiany stałej organizacji ruchu w ciągu drogi wojewódzkiej 822, ul. Żwirki i Wigury, polegający na wyznaczeniu przejazdów dla rowerzystów na podporządkowanych włączeniach dróg gminnych.
Chodzi o ścieżkę rowerową biegnącą wzdłuż tej ulicy za ekranami dźwiękochłonnymi. Swoją przygodę na tej ścieżce opowiedział nam rowerzysta Paweł, który na jednym z pięciu wyjazdów z bocznych ulic zderzył się z samochodem. – Na odcinku 200-300 metrów 5 razy kończy i zaczyna się ścieżka, ze względu na boczne ulice, wyjazdy z osiedla. Podobno nie byłem pierwszą, ani ostatnią ofiarą takiej organizacji ruchu w tym miejscu – opowiadał rowerzysta.
Zgodnie z prawem, po każdym znaku koniec ścieżki, cyklista musi zejść z roweru i przeprowadzić go na drugą stronę.
– Bardzo nas cieszy, że Zarząd Dróg Wojewódzkich przygotowuje zmiany w stałej organizacji ruchu, dzięki którym w końcu będziemy mogli legalnie przejeżdżać zamiast zsiadać z roweru, jak do tej pory było – mówi Klaudia Waryszak-Lubaś, prezes „Świdnik miasto dla rowerów”.
W czerwcu Świdnicka Masa Krytyczna i Świdnik Miasto dla Rowerów skierowały do ZDW w Lublinie wniosek o wytycznie pięciu brakujących przejazdów rowerowych na drodze rowerowej przy Żwirki i Wigury.
– Dodatkowo uważamy, że w tym miejscu należy zwiększyć bezpieczeństwo dla kierowców, rowerzystów i pieszych. Proponowaliśmy zbudowanie wyniesionych przejść dla pieszych wraz z przejazdami rowerowymi oraz ich doświetlenie. O tych rozwiązaniach pisaliśmy w rekomendacjach do rewitalizowanego kwartału ulic Puławskiego, Szopena, Matejki, Żwirki i Wigury, które planowane są przez Urząd Miasta Świdnik – dodaje Klaudia Waryszak-Lubaś.
Teraz projekt przygotowany przez ZDW trafi do zaopiniowania w Wojewódzkiej Komendzie Policji i Starostwie w Świdniku. Po pozytywnych opiniach, projekt będzie skierowany do realizacji.