Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Świdnik

19 stycznia 2018 r.
16:51

Setna rocznica urodzin gen. Tadeusza Góry. Obchody w Świdniku

0 3 A A
Gen. Tadeusz Góra
Gen. Tadeusz Góra (fot. Tadeusz Chwałczyk/Archiwum)

Świdnik wspomina generała Tadeusza Górę. Dziś przypada setna rocznica urodzin pilota, który od 1977 roku mieszkał w Świdniku.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Generał Tadeusz Góra swoją przygodę z lotnictwem rozpoczął w wieku 14 lat. Kiedy miał 20 lat wyruszył w swój rekordowy lot. Lecąc szybowcem PWS – 101 „Kubuś”, jako pierwszy człowiek na świecie pokonał odległość ponad 500 km w nieprzerwanym locie i ustanowił nowy rekord świata wynoszący dokładnie 577,8 km. Za ten wyczyn Międzynarodowa Federacja Lotnicza odznaczyła Tadeusza Górę medalem Lilienthala.

Gen. Góra zmarł 4 stycznia 2010 roku. Został pochowany w alei zasłużonych na cmentarzu komunalnym w Świdniku.

Jeszcze dziś w ramach obchodów rocznicy urodzin gen. Góry w sali kameralnej MOK w Świdniku zostanie wyświetlony film „Dziennik Pilota Góry” w reż. Adama Ustynowicza. O słynnym pilocie opowie również Krzysztof Komenda. W MOK można oglądać również m.in. pamiątki związane z generałem.

 Tadeusz Edward Góra

Urodził się 19 stycznia 1918 r. w Krakowie. Ojciec jego był oficerem, a następnie inspektorem Straży Granicznej. Po przejściu na emeryturę osiedlił się z rodziną w Wilnie. Tam Tadeusz Góra, w 1934 r. rozpoczął szkolenie szybowcowe.

Latanie wyczynowe kontynuował w „akademii szybowcowej” – jak  nazywano górski ośrodek wyczynowy w bieszczadzkiej Bezmiechowej. Stamtąd – 18 maja 1938 r., wystartował do przelotu, który zakończył się lądowaniem w Małych Solecznikach

koło Wilna. Pokonał odległość prawie 578 kilometrów, ustanawiając rekord świata. Za ten najdłuższy wtedy przelot szybowcowy Międzynarodowa Federacja Lotnicza (FAI) nadała mu – jako pierwszemu pilotowi na świecie –  Medal Lilienthala, najwyższe do dziś odznaczenie szybowcowe. Ostatnim jego wyczynem przed wybuchem wojny był przelot do określonego przed startem celu – tzw. przelot docelowy – z Polichna (wówczas woj. kieleckie) do Bydgoszczy, długości 304 km.

   Po agresji Niemiec na Polskę, przez Litwę, Łotwę, Szwecję i Szkocję dotarł do Francji, gdzie wstąpił do tworzonej armii polskiej gen. Sikorskiego. Potem znalazł się w Anglii i pod koniec sierpnia 1940 r. rozpoczął szkolenie na samolotach brytyjskich.

Został przydzielony do 316 polskiego dywizjonu myśliwskiego Royal Air Force, w którym walczył niemal do zakończenia wojny. Zestrzelił 4 niemieckie samoloty i 1 uszkodził. Za swe czyny bojowe wyróżniony został m. in. Orderem Srebrnym Krzyża

Virtuti Militari, Krzyżem Walecznych i odznaczeniami brytyjskimi.

   Do kraju powrócił w 1948 r. i rozpoczął pracę w Szkole Szybowcowej na górze Żar w Beskidzie Żywieckim jako instruktor pilot. 23 lipca 1950 r. wykonał tam lot wysokościowy na ponad 5 tysięcy metrów, który został zaliczony jako ostatni warunek do Złotej Odznaki Szybowcowej z trzema diamentami (dwa diamenty zdobył już przed wojną za wspomniane przeloty).               Został pierwszym w Polsce i drugim na świecie pilotem zdobywcą kompletu szybowcowych diamentów.

   W 1957 r. w stopniu kapitana powrócił do lotnictwa wojskowego i zaczął latać na samolotach odrzutowych. Był dowódcą klucza, potem eskadry i szefem strzelania powietrznego pułku. W 1960 r. miał w Modlinie podczas startu na naddźwiękowym

myśliwcu MiG-19 awarię dwóch silników, a mimo to uratował samolot i siebie, lądując na lotnisku. Jako pilot samolotów wojskowych nie zaprzestał latania sportowego na szybowcach i w 1962 r. został mistrzem Polski. W dwa lata później

pobił swój przedwojenny rekord odległościowy, przelatując 630 km od zachodniej do wschodniej granicy Polski. W 1972 r. odszedł w stopniu podpułkownika pilota I klasy na wojskową emeryturę i w 5 lat później w Świdniku zaczął latać na śmigłowcach.

Ostatni swój lot na śmigłowcu wykonał 1 czerwca 1987 r. mając 69 lat.

   W 80-lecie urodzin – 19 stycznia 1998 r. – Rada Miasta nadała mu tytuł – „Zasłużony dla Miasta Świdnika”. W trzy lata potem otrzymał tytuł „Honorowy Mieszkaniec Miasta i Gminy Lesko” (w tej gminie leży Bezmiechowa, skąd wystartował w 1938 r. do medalowego przelotu). 25 kwietnia 2002 r. minister Obrony Narodowej mianował Tadeusza Górę na stopień pułkownika pilota, a w dwa lata później nowo-wybudowanemu w Bezmiechowej – Akademickiemu Ośrodkowi Szybowcowemu Politechniki Rzeszowskiej nadano imię – PŁK. PIL. TADEUSZA GÓRY. 19 stycznia 2006 roku, z okazji 88 rocznicy urodzin, odznaczony został Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

   1.10.2007 r. wręczono Tadeuszowi Górze w Świdniku akt nominacji na stopień gen. bryg. pil. w stanie spoczynku. Jeden z najstarszych polskich pilotów myśliwskich II wojny światowej zmarł 4 stycznia 2010 r. przeżywszy prawie 92 lata i pochowany

został w Alei Zasłużonych świdnickiego cmentarza.

(oprac. Tadeusz Karol Chwałczyk)

Generał Tadeusz Góra (fot. Tadeusz Chwałczyk/Archiwum)

Pozostałe informacje

Marcin Romanowski

Prokurator wystawił list gończy za Marcinem Romanowskim

Prokurator wystawił w czwartek list gończy za Marcinem Romanowskim, co do którego sąd zdecydował o trzymiesięcznym areszcie – poinformował rzecznik PK prok. Przemysław Nowak. Poseł PiS, b. wiceszef MS, jest podejrzany m.in. o ustawianie konkursów na wielomilionowe dotacje z Funduszu Sprawiedliwości.

Przewierty horyzontalne w praktyce. Jak oszczędzać czas i pieniądze w trudnym terenie?

Przewierty horyzontalne w praktyce. Jak oszczędzać czas i pieniądze w trudnym terenie?

Realizacja skomplikowanych projektów infrastrukturalnych w trudnym terenie często stawia przed inżynierami wyzwania, które wydają się nie do pokonania.

Jak poprawić bezpieczeństwo na ulicy Roztocze? Miasto rozważa spowolnienie ruchu

Jak poprawić bezpieczeństwo na ulicy Roztocze? Miasto rozważa spowolnienie ruchu

Mieszkańcy dzielnicy Węglin Południowy domagają się zmian na ulicy Roztocze, która – ich zdaniem – stała się miejscem o zwiększonym ryzyku dla pieszych i kierowców. W odpowiedzi na ich apele radni Anna Glijer i Jarosław Pakuła skierowali do prezydenta miasta interpelację w sprawie poprawy bezpieczeństwa w tej lokalizacji.

Promocja zbioru legend w Janowskim Ośrodku Kultury

Promocja zbioru legend w Janowskim Ośrodku Kultury

Kilkadziesiąt osób pojawiło się 5 grudnia w Janowskim Ośrodku Kultury na promocji Najpiękniejszych legend ziemi janowskiej. Zbiór autorstwa Angeliki Moskal opublikowało Wydawnictwo Regis. Ilustracje do książki wykonała Agnieszka Adamik.

Chełm nie poddaje się i zamierza wywalczyć sprawiedliwość przed sądem, aby Muzeum Ofiar Rzezi Wołyńskiej mogło powstać.

Spór o Muzeum Rzezi Wołyńskiej – czy projekt doczeka się realizacji?

W Chełmie miało powstać pierwsze muzeum w Polsce poświęcone wołyńskiemu ludobójstwu. Projekt został wstrzymany przez wycofanie się resortu kultury z finansowania inwestycji, jednak nowe deklaracje Ukrainy rzucają inne światło na przyszłość przedsięwzięcia.

Nie ma brzydkiej sali, jest źle dobrana dekoracja
DO ŚLUBU Z DZIENNIKIEM
film

Nie ma brzydkiej sali, jest źle dobrana dekoracja

W dzisiejszym odcinku zapytaliśmy wedding plannerki o trendy w nadchodzącym sezonie ślubnym 2025. Jakie dekoracje najlepiej pasują do Pary Młodej? Czym kierować się przy ich wyborze? Sprawdźcie sami!

Kalesony, a może kombinezon pilota? Wojsko proponuje nietypowe pomysły na prezenty

Kalesony, a może kombinezon pilota? Wojsko proponuje nietypowe pomysły na prezenty

Agencja Mienia Wojskowego zaprasza na przedświąteczne zakupy. Można zaopatrzyć się w zimowe kalesony i inne „pakiety przetrwania”.

Samowolnie opuścił SOR w Lublinie. Teraz pana Andrzeja szuka policja

Samowolnie opuścił SOR w Lublinie. Teraz pana Andrzeja szuka policja

42-latek samowolnie opuścił szpital w Lublinie. Teraz poszukuje go policja.

zdjęcie ilustracyjne

Trudny piątek na drogach. Rolnicy zorganizują protesty na dwóch mostach

To będzie trudny piątek na drogach w Lubelskiem. W dwóch miejscach rolnicy organizują protesty.

Kolejne wyróżnienie dla gracza Startu Lublin

Kolejne wyróżnienie dla gracza Startu Lublin

Świetna postawa koszykarzy Startu Lublin podczas meczu z mistrzami Polski - Treflem Sopot doceniona. Courtney Ramey został wybrany MVP 9. kolejki.

Zespół Bayer Full ma wystąpić na Sylwestrze w Chełmie

Telewizja Republika robi Sylwestra w Lubelskiem. Będą gwiazdy disco-polo

W tym roku imprezy sylwestrowe Polsatu czy TVP będą miały konkurencję. Telewizja Republika wkracza do gry i planuje huczne świętowanie w Chełmie.

Powiat blisko Ukrainy. Lekarz weterynarii każe szczepić koty

Powiat blisko Ukrainy. Lekarz weterynarii każe szczepić koty

Wprawdzie w powiecie chełmskim nie stwierdzono żadnego przypadku wścieklizny, ale powiatowy lekarz weterynarii zdecydował o obowiązkowym szczepieniu kotów. Za niedostosowanie się do poleceń, grozi mandat.

Poszukiwania Marcina Romanowskiego. Jest list gończy

Poszukiwania Marcina Romanowskiego. Jest list gończy

Komenda Stołeczna Policji wystąpiła do Prokuratury Krajowej z wnioskiem o wydanie listu gończego wobec byłego wiceministra sprawiedliwości Marcina Romanowskiego - poinformował w czwartek rzecznik MSWiA Jacek Dobrzyński.

ChKS Chełm ponownie lepszy od PZL Leonardo Avii Świdnik

ChKS Chełm ponownie lepszy od PZL Leonardo Avii Świdnik

W trzeciej rundzie TAURON Pucharu Polski ChKS Chełm pokonał PZL Leonardo Avię Świdnik 3:0.

Dlaczego warto zainwestować w folię przeciwsłoneczną na okna – 5 najważniejszych powodów

Dlaczego warto zainwestować w folię przeciwsłoneczną na okna – 5 najważniejszych powodów

W dzisiejszych czasach rosnące koszty energii i rosnąca świadomość ekologiczna sprawiają, że firmy coraz częściej poszukują rozwiązań, które nie tylko poprawią komfort pracy, ale też pozwolą na oszczędności finansowe. Jednym z takich rozwiązań jest folia przeciwsłoneczna na okna.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium