Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Świdnik

19 stycznia 2018 r.
16:51

Setna rocznica urodzin gen. Tadeusza Góry. Obchody w Świdniku

Gen. Tadeusz Góra
Gen. Tadeusz Góra (fot. Tadeusz Chwałczyk/Archiwum)

Świdnik wspomina generała Tadeusza Górę. Dziś przypada setna rocznica urodzin pilota, który od 1977 roku mieszkał w Świdniku.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Generał Tadeusz Góra swoją przygodę z lotnictwem rozpoczął w wieku 14 lat. Kiedy miał 20 lat wyruszył w swój rekordowy lot. Lecąc szybowcem PWS – 101 „Kubuś”, jako pierwszy człowiek na świecie pokonał odległość ponad 500 km w nieprzerwanym locie i ustanowił nowy rekord świata wynoszący dokładnie 577,8 km. Za ten wyczyn Międzynarodowa Federacja Lotnicza odznaczyła Tadeusza Górę medalem Lilienthala.

Gen. Góra zmarł 4 stycznia 2010 roku. Został pochowany w alei zasłużonych na cmentarzu komunalnym w Świdniku.

Jeszcze dziś w ramach obchodów rocznicy urodzin gen. Góry w sali kameralnej MOK w Świdniku zostanie wyświetlony film „Dziennik Pilota Góry” w reż. Adama Ustynowicza. O słynnym pilocie opowie również Krzysztof Komenda. W MOK można oglądać również m.in. pamiątki związane z generałem.

 Tadeusz Edward Góra

Urodził się 19 stycznia 1918 r. w Krakowie. Ojciec jego był oficerem, a następnie inspektorem Straży Granicznej. Po przejściu na emeryturę osiedlił się z rodziną w Wilnie. Tam Tadeusz Góra, w 1934 r. rozpoczął szkolenie szybowcowe.

Latanie wyczynowe kontynuował w „akademii szybowcowej” – jak  nazywano górski ośrodek wyczynowy w bieszczadzkiej Bezmiechowej. Stamtąd – 18 maja 1938 r., wystartował do przelotu, który zakończył się lądowaniem w Małych Solecznikach

koło Wilna. Pokonał odległość prawie 578 kilometrów, ustanawiając rekord świata. Za ten najdłuższy wtedy przelot szybowcowy Międzynarodowa Federacja Lotnicza (FAI) nadała mu – jako pierwszemu pilotowi na świecie –  Medal Lilienthala, najwyższe do dziś odznaczenie szybowcowe. Ostatnim jego wyczynem przed wybuchem wojny był przelot do określonego przed startem celu – tzw. przelot docelowy – z Polichna (wówczas woj. kieleckie) do Bydgoszczy, długości 304 km.

   Po agresji Niemiec na Polskę, przez Litwę, Łotwę, Szwecję i Szkocję dotarł do Francji, gdzie wstąpił do tworzonej armii polskiej gen. Sikorskiego. Potem znalazł się w Anglii i pod koniec sierpnia 1940 r. rozpoczął szkolenie na samolotach brytyjskich.

Został przydzielony do 316 polskiego dywizjonu myśliwskiego Royal Air Force, w którym walczył niemal do zakończenia wojny. Zestrzelił 4 niemieckie samoloty i 1 uszkodził. Za swe czyny bojowe wyróżniony został m. in. Orderem Srebrnym Krzyża

Virtuti Militari, Krzyżem Walecznych i odznaczeniami brytyjskimi.

   Do kraju powrócił w 1948 r. i rozpoczął pracę w Szkole Szybowcowej na górze Żar w Beskidzie Żywieckim jako instruktor pilot. 23 lipca 1950 r. wykonał tam lot wysokościowy na ponad 5 tysięcy metrów, który został zaliczony jako ostatni warunek do Złotej Odznaki Szybowcowej z trzema diamentami (dwa diamenty zdobył już przed wojną za wspomniane przeloty).               Został pierwszym w Polsce i drugim na świecie pilotem zdobywcą kompletu szybowcowych diamentów.

   W 1957 r. w stopniu kapitana powrócił do lotnictwa wojskowego i zaczął latać na samolotach odrzutowych. Był dowódcą klucza, potem eskadry i szefem strzelania powietrznego pułku. W 1960 r. miał w Modlinie podczas startu na naddźwiękowym

myśliwcu MiG-19 awarię dwóch silników, a mimo to uratował samolot i siebie, lądując na lotnisku. Jako pilot samolotów wojskowych nie zaprzestał latania sportowego na szybowcach i w 1962 r. został mistrzem Polski. W dwa lata później

pobił swój przedwojenny rekord odległościowy, przelatując 630 km od zachodniej do wschodniej granicy Polski. W 1972 r. odszedł w stopniu podpułkownika pilota I klasy na wojskową emeryturę i w 5 lat później w Świdniku zaczął latać na śmigłowcach.

Ostatni swój lot na śmigłowcu wykonał 1 czerwca 1987 r. mając 69 lat.

   W 80-lecie urodzin – 19 stycznia 1998 r. – Rada Miasta nadała mu tytuł – „Zasłużony dla Miasta Świdnika”. W trzy lata potem otrzymał tytuł „Honorowy Mieszkaniec Miasta i Gminy Lesko” (w tej gminie leży Bezmiechowa, skąd wystartował w 1938 r. do medalowego przelotu). 25 kwietnia 2002 r. minister Obrony Narodowej mianował Tadeusza Górę na stopień pułkownika pilota, a w dwa lata później nowo-wybudowanemu w Bezmiechowej – Akademickiemu Ośrodkowi Szybowcowemu Politechniki Rzeszowskiej nadano imię – PŁK. PIL. TADEUSZA GÓRY. 19 stycznia 2006 roku, z okazji 88 rocznicy urodzin, odznaczony został Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

   1.10.2007 r. wręczono Tadeuszowi Górze w Świdniku akt nominacji na stopień gen. bryg. pil. w stanie spoczynku. Jeden z najstarszych polskich pilotów myśliwskich II wojny światowej zmarł 4 stycznia 2010 r. przeżywszy prawie 92 lata i pochowany

został w Alei Zasłużonych świdnickiego cmentarza.

(oprac. Tadeusz Karol Chwałczyk)

Generał Tadeusz Góra (fot. Tadeusz Chwałczyk/Archiwum)

Pozostałe informacje

„Jesteśmy już w pierwszej fazie wojny”. Generał Jakubczyk o zagrożeniach, słabości służb i gotowości Polski
Dzień Wschodzi
film

„Jesteśmy już w pierwszej fazie wojny”. Generał Jakubczyk o zagrożeniach, słabości służb i gotowości Polski

Zdaniem generała brygady Artura Jakubczyka, Polska już teraz znajduje się w pierwszym etapie nowoczesnej wojny hybrydowej. – Mamy do czynienia z działaniami dezinformacyjnymi, cyberatakami i próbami destabilizacji społecznej. A służby specjalne? Są kompletnie nieprzygotowane – ostrzega były zastępca dowódcy 18. Dywizji Zmechanizowanej i szef strategii wywiadu NATO.

Religia raz w tygodniu? Większość jest na tak
SONDA

Religia raz w tygodniu? Większość jest na tak

Czy religia powinna ustąpić miejsca matematyce, informatyce albo... po prostu dłuższemu spaniu? Z najnowszego sondażu wynika, że ponad połowa Polaków popiera ograniczenie liczby lekcji religii w szkołach do jednej godziny tygodniowo.

Ekstraliga U-24. Motor Lublin rzutem na taśmę wywalczył remis w starciu z Beckhoff Spartą Wrocław

Ekstraliga U-24. Motor Lublin rzutem na taśmę wywalczył remis w starciu z Beckhoff Spartą Wrocław

W poniedziałek wygrana u siebie, a we wtorek cenny remis na wyjeździe. Motor Lublin w 12. kolejce U-24 Ekstraligi przegrywał we Wrocławiu z Beckhoff Spartą, ale w końcówce zawodów zdołał doprowadzić do stanu 45:45

Bezpieczne wakacje w Lublinie. Relaks, wsparcie i taniec pod Zamkiem
15 lipca 2025, 11:00

Bezpieczne wakacje w Lublinie. Relaks, wsparcie i taniec pod Zamkiem

Jak połączyć wakacyjny relaks z troską o zdrowie psychiczne? W Lublinie to możliwe! Przez cztery dni na Błoniach pod Zamkiem trwać będzie akcja „Bezpieczne Wakacje – Mów. Czuj. Działaj”. Na mieszkanki i mieszkańców czekają warsztaty, konsultacje i chwile wyciszenia – wszystko po to, by wzmocnić emocjonalną odporność i lepiej radzić sobie z hejtem czy przemocą.

Atakujący Bogdanki LUK Lublin Kewin Sasak otrzyma szansę występu już w trzecim tegorocznym turnieju Ligi Narodów

Siatkarze Bogdanki LUK Lublin powołani na turniej Ligi Narodów w Gdańsku. W środę mecz z Iranem

Trzech zawodników Bogdanki LUK Lublin znalazło się wśród wybrańców selekcjonera reprezentacji Polski siatkarzy Nikoli Grbicia na turniej Ligi Narodów w Gdańsku

Penne, farfale i bucatini. I makaron z truskawkami
PRZEPISY

Penne, farfale i bucatini. I makaron z truskawkami

Kiedy Iga Świątek wyznała, że jej ulubionym daniem z dzieciństwa jest makaron z truskawkami, nie tylko we Włoszech zapanowało poruszenie. A my mamy dla was polskie i włoskie przepisy na dobry makaron.

Tusk: ułaskawienie Bąkiewicza jest skandalem. Duda odpowiada

Tusk: ułaskawienie Bąkiewicza jest skandalem. Duda odpowiada

Premier Donald Tusk ocenił, że ułaskawienie Roberta Bąkiewicza „jest skandalem w ludzkim, moralnym wymiarze”. W odpowiedzi Andrzej Duda napisał, że „skandalem” jest „bezprawie”, które – w ocenie prezydenta – premier „wprowadza od 13 grudnia 2023”.

Wypadek na A1: Jest akt oskarżenia przeciwko Sebastianowi M.

Wypadek na A1: Jest akt oskarżenia przeciwko Sebastianowi M.

Prokuratura Okręgowa w Katowicach poinformowała o skierowaniu do Sądu Rejonowego w Piotrkowie Trybunalskim aktu oskarżenia przeciwko Sebastianowi M. podejrzanemu o spowodowanie śmiertelnego wypadku drogowego na autostradzie A1 we wrześniu 2023 roku.

Bitwa sprzed tysiąca lat nad Bugiem i koronacja Chrobrego w Czumowie
HISTORIA
19 lipca 2025, 18:00

Bitwa sprzed tysiąca lat nad Bugiem i koronacja Chrobrego w Czumowie

Na 19 i 20 lipca w Czumowie pod Hrubieszowem zaplanowano spektakularną rekonstrukcję jednej z najważniejszych bitew średniowiecznej Polski. Starcie wojsk Bolesława Chrobrego z armią Jarosława Mądrego to widowisku z udziałem 500 rekonstruktorów. Będzie też inscenizacja koronacji pierwszego króla Polski.

Kradzież ciągnika i częściowo udana ucieczka

Kradzież ciągnika i częściowo udana ucieczka

32-latek ukradł ciągnik z posesji, na której wynajmował domek. A potem uciekł na nim do lasu.

Czarnek o granicy: Ruch Obrony Granic musi działać

Czarnek o granicy: Ruch Obrony Granic musi działać

Poseł Prawa i Sprawiedliwości, Przemysław Czarnek zabrał głos w sprawie migracji. Jego zdaniem rząd nie radzi sobie z wyzwaniami jakie przed nim stoją, a Ruch Obrony Granic musi pozostać na zachodniej granicy kraju.

Jacek Braciak w serialu Glina
DO ZOBACZENIA

Glina. Koniec zdjęć do serialu. Kiedy premiera?

Jeszcze w tym roku. W rolach głównych: Maciej Stuhr, Jacek Braciak, Anna Cieślak, Agnieszka Pilaszewska i Nela Macie-jewska.

Jeszcze jeden transfer Motoru Lublin. Do drużyny dołącza młody bramkarz

Jeszcze jeden transfer Motoru Lublin. Do drużyny dołącza młody bramkarz

We wtorek Motor Lublin ogłosił jeszcze jeden transfer. Z żółto-biało-niebieskimi dwuletnią umowę podpisał bramkarz Patryk Kukulski

Planujesz wypad do Aqua Lublin? Sprawdź czy nie ma przerwy

Planujesz wypad do Aqua Lublin? Sprawdź czy nie ma przerwy

Wakacje na basenie? Świetny pomysł, jeśli akurat nie trafisz na prace serwisowe. Sprawdź, kiedy nie będzie można korzystać z atrakcji na Aqua Lublin.

Lubelski prawnik z zarzutami. Przez ponad 20 lat miał znęcać się nad żoną

Lubelski prawnik z zarzutami. Przez ponad 20 lat miał znęcać się nad żoną

Do sądu w Lublinie trafił akt oskarżenia przeciwko profesorowi Andrzejowi Kidybie. Specjalista od prawa handlowego miał grozić swojej małżonce śmiercią.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium