Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Świdnik

30 września 2014 r.
15:30
Edytuj ten wpis

Świdnik: Mieszkańcy "zniknęli" po reformie śmieciowej. Będą kontrole w domach

1 10 A A

Ponad 3,5 tysiąca mieszkańców ubyło w Spółdzielni Mieszkaniowej po "reformie śmieciowej. Magistrat zapowiada kontrole w domach. Rozpoczną się jeszcze w tym roku

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
- Rzecz dotyczy wyłącznie spółdzielni mieszkaniowej, gdzie jest zameldowanych ok. 22,3 tysiąca osób - podkreśla Artur Soboń, sekretarz miasta Świdnik. - Za śmiecie płaci zaś 18,6 tysiąca osób. Część z brakujących mieszkańców jest faktycznie nieobecna z różnych powodów, m.in. wyjechały w celach zarobkowych. Natomiast od ludzi wiemy, że część z nich mieszka i nie płaci.

Po wejściu w życie tzw. ustawy śmieciowej - 1 lipca 2013 r. cena za wywóz i zagospodarowanie odpadów w Świdniku wynosi 11 zł od osoby za śmieci segregowane i 14 zł od osoby za nieposegregowane. - Ta cena jest niewiele wyższa od tej, która obowiązywała przed zmianami - mówi Soboń.

- Cenę tę udało się skalkulować w oparciu o daną liczbę mieszkańców. Kiedy część z tych osób nie płaci, to tak, jakby w ogóle ich nie było w systemie. Spowoduje to, że opłatę trzeba będzie podnieść. Ale nie planujemy tego robić w 2015 roku - uspokaja sekretarz miasta. - Jednak dla dobra wszystkich chcemy zweryfikować zaistniałą sytuacją. Sprawdzić czy dane osoby faktycznie mieszkają.

Sytuacja ta dotyczy m.in. najemców.

- My tylko zbieramy deklaracje od mieszkańców i przekazujemy je do urzędu miasta - tłumaczy Wiesława Wypchło, wiceprezes zarządu ds. techniczno-eksploatacyjnych Spółdzielni Mieszkaniowej w Świdniku. - To urząd porównuje tę ilość do zameldowania.

Miasto liczy i dłużej czekać nie zamierza, bo już mu brakuje około 3,7 tysiąca osób.

- Jak na nasze warunki to jest duża skala - podkreśla Soboń. - Tego manka nie będziemy mogli wiecznie pokrywać środkami z budżetu miasta. Razem ze spółdzielnią mieszkaniową i Strażą Miejską przeprowadzimy takie kontrole.

Celem ich będzie skłonienie osób, które nie płacą by zmieniły swoje decyzje. - Jeśli kilka osób dostanie decyzje z naliczoną opłatą na przykładowo 12 miesięcy do tyłu, razem z odsetkami to informacja rozejdzie się po mieście - przewiduje Soboń. - Może to nauczy przestrzegania przepisów tych, którzy tego nie robią.
A jak podkreśla sekretarz miasta urząd otrzymał wystarczająco dużo informacji, żeby urzędnicy wiedzieli w jakie miejsca się udać.

Kto nie płacił ma czas, aby nadrobić zaległości. Na razie nie poniosą konsekwencji. - Jeśli ktoś przyjdzie do urzędu i zgłosi np. dwie nowe osoby i zapłaci, to już nas nie interesuje czy płacił za ubiegły rok - dodaje Soboń.

Kraśnik nie oszukuje

Władze największej spółdzielni mieszkaniowej przyznają, że po zmianie przepisów obawiały się sytuacji, że część mieszkańców nie będzie za śmieci płacić.

- Nic takiego się jednak nie stało - mówi Małgorzata Szwedz zastępca prezesa d.s. technicznych Spółdzielni "Metalowiec” w Kraśniku. - Jeśli chodzi o opłatę za odpady to liczba mieszkańców nie zmniejszyła się a nawet trochę wzrosła.
Czytaj więcej o:

Komentarze 10

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
licznik / 25 października 2014 o 01:04
0

Dobra dobra,tylko co my mieszkańcy mamy z tego segregowania? :(

Avatar
Anka / 24 października 2014 o 12:32
0

W Dzienniku Gazecie Prawnej z dnia 23 października 2014 r. jest informacja o kosztach prowadzenia systemu gospodarowania odpadami m. in. w Świdniku, z której wynika konieczność podniesienia opłaty od osoby miesięcznie do wysokości 18 zł, żeby zbilansować system. Miasto jak na razie naciąga wspólnoty mieszkaniowe na dzierżawę nieruchomości gruntowych przeznaczonych na pojemniki na odpady komunalne, tym samym już podnosząc opłaty za śmieci. Nie dajmy się!!!!!!!!!

Niech się włodarze miasta pochwalą podniesieniem cen za śmieci jeszcze przed wyborami samorządowymi, a nie trzymają to w tajemnicy.

W Dzienniku Gazecie Prawnej z dnia 23 października 2014 r. jest informacja o kosztach prowadzenia systemu gospodarowania odpadami m. in. w Świdniku, z której wynika konieczność podniesienia opłaty od osoby miesięcznie do wysokości 18 zł, żeby zbilansować system. Miasto jak na razie naciąga wspólnoty mieszkaniowe na dzierżawę nieruchomości gruntowych przeznaczonych na pojemniki na odpady komunalne, tym samym już podnosząc opłaty za śmieci. Nie dajmy się!!!!!!!!!

Niech się włodarze miasta pochwalą podniesieniem cen za śmiec... rozwiń

Avatar
lolo / 8 października 2014 o 08:15
0

prawdziwy patriota, katolik, obywatel walczy z państwem bo państwo to wróg i powinno być wszystko za darmo bo jesteśmy biedni i na nic nas nie stać a dzieci chodzą głodne do szkoły?

Avatar
GOŚĆ / 7 października 2014 o 22:16
0

Będą napierdalać z karabinów jak w Kapitanie Bąba, tępe chuje.

Avatar
hehehehehe / 3 października 2014 o 22:27
0

będą wchodzić z antyterrorystami?! czy tylko z nakazem?

Avatar
świdnikowski / 30 września 2014 o 22:31
0

Będą kontrole w domach, śmiech na sali...

Avatar
neapol / 30 września 2014 o 18:10
0

Niechże lepiej sprawdzą czy pojemniki przed blokami pokrywają z się tym co napisane jest na ich stronie. Cały czas zastanawiam się gdzie mam wyrzucać folie i plastiki, które jakby nie patrzeć nie są butelkami plastikowymi...a folie, woreczki itp. są głównym odpadem w moim koszu na biologiczne...co chyba nie powinno mieć miejsca.

Avatar
Śmieciorz mimo woli / 30 września 2014 o 17:06
0

A w Lublinie Łysoń zgarnia już 14 miesiąc nowy finans za śmieci większy o 66,6% niż ten z 2013 r a zaPOmniał podstawić pod blokami pojemniki na suchą frakcję. Wziął forsę a tych co płacą ma w d... Najlepsza to Ten rzecvznik w spódnicy. Na skargi o kichę w śmieciach rzekła, że "ułoży się". Minęło 14 miesięcy i sprawa rozłożyła się jak ta dziewczynka co stoi przy schetynówce w POgodny dzień i czeka na klienta. Klient ma chociażużywanie jak zabuli dziewczynce a Lublinienie zbulili i muszą z suchą frakcją zasuwać do innych bloków gdzie postawili te pojemniki.

A w Lublinie Łysoń zgarnia już 14 miesiąc nowy finans za śmieci większy o 66,6% niż ten z 2013 r a zaPOmniał podstawić pod blokami pojemniki na suchą frakcję. Wziął forsę a tych co płacą ma w d... Najlepsza to Ten rzecvznik w spódnicy. Na skargi o kichę w śmieciach rzekła, że "ułoży się". Minęło 14 miesięcy i sprawa rozłożyła się jak ta dziewczynka co stoi przy schetynówce w POgodny dzień i czeka na klienta. Klient ma chociażużywanie jak zabuli dziewczynce a Lublinienie zbulili i muszą z suchą frakcją zasuwać do innych bloków gdzie postaw... rozwiń

Avatar
Śmieciorz mimo woli / 30 września 2014 o 17:05
0

A w Lublinie Łysoń zgarnia już 14 miesiąc nowy finans za śmieci większy o 66,6% niż ten z 2013 r a zaPOmniał podstawić pod blokami pojemniki na suchą frakcję. Wziął forsę a tych co płacą ma w d... Najlepsza to Ten rzecvznik w spódnicy. Na skargi o kichę w śmieciach rzekła, że "ułoży się". Minęło 14 miesięcy i sprawa rozłożyła się jak ta dziewczynka co stoi przy schetynówce w POgodny dzień i czeka na klienta. Klient ma chociażużywanie jak zabuli dziewczynce a Lublinienie zbulili i muszą z suchą frakcją zasuwać do innych bloków gdzie postawili te pojemniki.

A w Lublinie Łysoń zgarnia już 14 miesiąc nowy finans za śmieci większy o 66,6% niż ten z 2013 r a zaPOmniał podstawić pod blokami pojemniki na suchą frakcję. Wziął forsę a tych co płacą ma w d... Najlepsza to Ten rzecvznik w spódnicy. Na skargi o kichę w śmieciach rzekła, że "ułoży się". Minęło 14 miesięcy i sprawa rozłożyła się jak ta dziewczynka co stoi przy schetynówce w POgodny dzień i czeka na klienta. Klient ma chociażużywanie jak zabuli dziewczynce a Lublinienie zbulili i muszą z suchą frakcją zasuwać do innych bloków gdzie postaw... rozwiń

Avatar
świdnik / 30 września 2014 o 16:40
0

"za śmiecie" - naprawdę Soboń? 

Avatar
licznik / 25 października 2014 o 01:04
0

Dobra dobra,tylko co my mieszkańcy mamy z tego segregowania? :(

Avatar
Anka / 24 października 2014 o 12:32
0

W Dzienniku Gazecie Prawnej z dnia 23 października 2014 r. jest informacja o kosztach prowadzenia systemu gospodarowania odpadami m. in. w Świdniku, z której wynika konieczność podniesienia opłaty od osoby miesięcznie do wysokości 18 zł, żeby zbilansować system. Miasto jak na razie naciąga wspólnoty mieszkaniowe na dzierżawę nieruchomości gruntowych przeznaczonych na pojemniki na odpady komunalne, tym samym już podnosząc opłaty za śmieci. Nie dajmy się!!!!!!!!!

Niech się włodarze miasta pochwalą podniesieniem cen za śmieci jeszcze przed wyborami samorządowymi, a nie trzymają to w tajemnicy.

W Dzienniku Gazecie Prawnej z dnia 23 października 2014 r. jest informacja o kosztach prowadzenia systemu gospodarowania odpadami m. in. w Świdniku, z której wynika konieczność podniesienia opłaty od osoby miesięcznie do wysokości 18 zł, żeby zbilansować system. Miasto jak na razie naciąga wspólnoty mieszkaniowe na dzierżawę nieruchomości gruntowych przeznaczonych na pojemniki na odpady komunalne, tym samym już podnosząc opłaty za śmieci. Nie dajmy się!!!!!!!!!

Niech się włodarze miasta pochwalą podniesieniem cen za śmiec... rozwiń

Avatar
lolo / 8 października 2014 o 08:15
0

prawdziwy patriota, katolik, obywatel walczy z państwem bo państwo to wróg i powinno być wszystko za darmo bo jesteśmy biedni i na nic nas nie stać a dzieci chodzą głodne do szkoły?

Avatar
GOŚĆ / 7 października 2014 o 22:16
0

Będą napierdalać z karabinów jak w Kapitanie Bąba, tępe chuje.

Avatar
hehehehehe / 3 października 2014 o 22:27
0

będą wchodzić z antyterrorystami?! czy tylko z nakazem?

Avatar
świdnikowski / 30 września 2014 o 22:31
0

Będą kontrole w domach, śmiech na sali...

Avatar
neapol / 30 września 2014 o 18:10
0

Niechże lepiej sprawdzą czy pojemniki przed blokami pokrywają z się tym co napisane jest na ich stronie. Cały czas zastanawiam się gdzie mam wyrzucać folie i plastiki, które jakby nie patrzeć nie są butelkami plastikowymi...a folie, woreczki itp. są głównym odpadem w moim koszu na biologiczne...co chyba nie powinno mieć miejsca.

Avatar
Śmieciorz mimo woli / 30 września 2014 o 17:06
0

A w Lublinie Łysoń zgarnia już 14 miesiąc nowy finans za śmieci większy o 66,6% niż ten z 2013 r a zaPOmniał podstawić pod blokami pojemniki na suchą frakcję. Wziął forsę a tych co płacą ma w d... Najlepsza to Ten rzecvznik w spódnicy. Na skargi o kichę w śmieciach rzekła, że "ułoży się". Minęło 14 miesięcy i sprawa rozłożyła się jak ta dziewczynka co stoi przy schetynówce w POgodny dzień i czeka na klienta. Klient ma chociażużywanie jak zabuli dziewczynce a Lublinienie zbulili i muszą z suchą frakcją zasuwać do innych bloków gdzie postawili te pojemniki.

A w Lublinie Łysoń zgarnia już 14 miesiąc nowy finans za śmieci większy o 66,6% niż ten z 2013 r a zaPOmniał podstawić pod blokami pojemniki na suchą frakcję. Wziął forsę a tych co płacą ma w d... Najlepsza to Ten rzecvznik w spódnicy. Na skargi o kichę w śmieciach rzekła, że "ułoży się". Minęło 14 miesięcy i sprawa rozłożyła się jak ta dziewczynka co stoi przy schetynówce w POgodny dzień i czeka na klienta. Klient ma chociażużywanie jak zabuli dziewczynce a Lublinienie zbulili i muszą z suchą frakcją zasuwać do innych bloków gdzie postaw... rozwiń

Avatar
Śmieciorz mimo woli / 30 września 2014 o 17:05
0

A w Lublinie Łysoń zgarnia już 14 miesiąc nowy finans za śmieci większy o 66,6% niż ten z 2013 r a zaPOmniał podstawić pod blokami pojemniki na suchą frakcję. Wziął forsę a tych co płacą ma w d... Najlepsza to Ten rzecvznik w spódnicy. Na skargi o kichę w śmieciach rzekła, że "ułoży się". Minęło 14 miesięcy i sprawa rozłożyła się jak ta dziewczynka co stoi przy schetynówce w POgodny dzień i czeka na klienta. Klient ma chociażużywanie jak zabuli dziewczynce a Lublinienie zbulili i muszą z suchą frakcją zasuwać do innych bloków gdzie postawili te pojemniki.

A w Lublinie Łysoń zgarnia już 14 miesiąc nowy finans za śmieci większy o 66,6% niż ten z 2013 r a zaPOmniał podstawić pod blokami pojemniki na suchą frakcję. Wziął forsę a tych co płacą ma w d... Najlepsza to Ten rzecvznik w spódnicy. Na skargi o kichę w śmieciach rzekła, że "ułoży się". Minęło 14 miesięcy i sprawa rozłożyła się jak ta dziewczynka co stoi przy schetynówce w POgodny dzień i czeka na klienta. Klient ma chociażużywanie jak zabuli dziewczynce a Lublinienie zbulili i muszą z suchą frakcją zasuwać do innych bloków gdzie postaw... rozwiń

Avatar
świdnik / 30 września 2014 o 16:40
0

"za śmiecie" - naprawdę Soboń? 

Zobacz wszystkie komentarze 10

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Piłkarki AZS PSW Biała Podlaska wróciły do treningów

Piłkarki AZS PSW Biała Podlaska wróciły do treningów 0 0

AZS PSW Biała Podlaska wraca do treningów. W składzie akademiczek będzie kilka zmian

Nowy zalew powstanie w woj. lubelskim. W planach kąpielisko i plaża na wysepkach

Nowy zalew powstanie w woj. lubelskim. W planach kąpielisko i plaża na wysepkach 0 0

Za dwa lata będzie gotowy projekt zalewu w Piaskach. Będzie też wiadomo, ile ta inwestycja będzie kosztowała.

Lublin: Z galerii handlowej zniknęła droga biżuteria. Szukają tych mężczyzn [zdjęcia]
galeria

Lublin: Z galerii handlowej zniknęła droga biżuteria. Szukają tych mężczyzn [zdjęcia] 4 2

Policjanci z I komisariatu w Lublinie poszukują dwóch sprawców kradzieży w galerii handlowej.

XXII Międzynarodowy Festiwal i Kurs Pianistyczny w Nałęczowie
18 lipca 2018, 19:00

XXII Międzynarodowy Festiwal i Kurs Pianistyczny w Nałęczowie 0 0

Wielkimi krokami zbliża się 22. edycja Międzynarodowego Festiwalu i Kursu Pianistycznego w Nałęczowie. W dniach 18-27 lipca do miasta zawitają wybitni artyści z kraju i zagranicy, m.in. Kazimierz Brzozowski i Tomoko Mack-Brzozowska.

Kolej dodatkowym środkiem komunikacji miejskiej w Lublinie? Pomysł "wyciągnięty z szafy"

Kolej dodatkowym środkiem komunikacji miejskiej w Lublinie? Pomysł "wyciągnięty z szafy" 31 6

Nową-starą koncepcję Lubelskiej Kolei Aglomeracyjnej pokazał w poniedziałek pełnomocnik wojewody lubelskiego. Jest to odświeżona wersja planów sprzed ośmiu lat. Zakłada budowę nowych przystanków kolejowych w Lublinie, Kraśniku i obok wiaduktu w Konopnicy. Nie ma na razie konkretnych projektów ani funduszy na budowę.

„Sen o mieście” w sierpniu na zamku. Bilety po 2 zł

„Sen o mieście” w sierpniu na zamku. Bilety po 2 zł 0 0

„Sen o mieście” wraca na dziedziniec lubelskiego zamku. Widowisko w reżyserii Janusza Opryńskiego zobaczymy 4, 5, 10, 11 sierpnia, godz. 21. Właśnie ruszyła sprzedaż biletów.

Błąd na pomniku smoleńskim w Kraśniku? Zapytaliśmy prof. Bralczyka
galeria

Błąd na pomniku smoleńskim w Kraśniku? Zapytaliśmy prof. Bralczyka 63 40

Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej czy Rzeczypospolitej Polskiej? Na napisie umieszczonym na odsłoniętym w niedzielę pomniku smoleńskim w Kraśniku z postacią prezydenta Lecha Kaczyńskiego jest ta pierwsza wersja. Zdaniem językoznawcy prof. Jerzego Bralczyka obie formy są dopuszczalne, choć w sytuacjach uroczystych lepiej jest odmienić obydwa człony.

W Białej Podlaskiej powstała pierwsza odkryta pływalnia. Rektor wskoczył do wody [zdjęcia]
galeria
film

W Białej Podlaskiej powstała pierwsza odkryta pływalnia. Rektor wskoczył do wody [zdjęcia] 13 3

Pierwsza odkryta pływalnia w mieście już otwarta. Obiekt powstał przy Państwowej Szkole Wyższej. Pierwszy do wody wskoczył rektor prof. Józef Bergier.

Wypadek na al. Witosa w Lublinie. Chevrolet po zderzeniu z busem rozpadł się na kawałki
Zdjęcia
galeria

Wypadek na al. Witosa w Lublinie. Chevrolet po zderzeniu z busem rozpadł się na kawałki 31 6

Na al. Witosa w Lublinie doszło do zderzenia chevroleta z busem pasażerskim. Kilka osób jest rannych.

Lubelskie: Śmiertelny wypadek na drodze nr 12. Kierowca i pasażerka peugeota wypadli przez szybę
galeria

Lubelskie: Śmiertelny wypadek na drodze nr 12. Kierowca i pasażerka peugeota wypadli przez szybę 8 12

Tragiczny wypadek w miejscowości Leokadiów (gm. Puławy) na drodze krajowej nr 12. Nie żyją dwie osoby.

Wypadek w wesołym miasteczku. 11-latek porażony prądem

Wypadek w wesołym miasteczku. 11-latek porażony prądem 15 2

11-letnie dziecko zostało porażone prądem w wesołym miasteczku w Okunince.

"Wystaw to!" w Labiryncie
20 lipca 2018, 19:00

"Wystaw to!" w Labiryncie 2 0

Co Gdzie Kiedy. Galeria Labirynt 2 (ul. Grodzka 3) zaprasza na wernisaż ekspozycji Wystaw to!. Otwarcie wystawy odbędzie się 20 lipca o godz. 19.

Co się dzieje w Straży Miejskiej? Co czwarty z nowo przyjętych funkcjonariuszy odchodzi

Co się dzieje w Straży Miejskiej? Co czwarty z nowo przyjętych funkcjonariuszy odchodzi 35 14

Ze Straży Miejskiej odchodzi co czwarty z nowo przyjętych funkcjonariuszy – alarmują kontrolerzy z Ratusza. Komendant odpowiada, że zarobki są nieatrakcyjne, a fundusz płac zależy od tego, ile pieniędzy przekaże mu Ratusz. Czy w miejskiej kasie znajdą się pieniądze na podwyżki dla strażników?

Udawał szkockiego żołnierza, który zbiera pieniądze na córkę. Kobieta dała się nabrać

Udawał szkockiego żołnierza, który zbiera pieniądze na córkę. Kobieta dała się nabrać 0 0

Podawał się za szkockiego żołnierza, który zbiera pieniądze na operację córki. Wyłudził od kobiety ponad tysiąc złotych.

Górnik Łęczna wrócił z obozu na Litwie

Górnik Łęczna wrócił z obozu na Litwie 2 0

Zawodniczki Górnika Łęczna wracają ze zgrupowania z zaledwie jednym zwycięstwem. Podopiecznym Piotra Mazurkiewicza udało się pokonać białoruski FK Mińsk

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!