Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Świdnik

13 września 2015 r.
7:53

W Świdniku stworzono małe NASA

Autor: Zdjęcie autora Kamil Kozioł
(fot. Maciej Kaczanowski)
(fot. Maciej Kaczanowski)

Kacper Tyburek i Bartłomiej Chołody zdobyli dwanaście medali w mistrzostwach Europy modeli kosmicznych we Lwowie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W Świdniku stworzono małe NASA: kilkunastu pasjonatów poświęca wiele godzin dziennie na tworzenie modeli rakiet kosmicznych.

- Od zarania dziejów człowiek marzył, aby wznieść się w przestworza. Wymyślał balony, szybowce, samoloty, aż wreszcie doszedł do rakiet. To one pozwoliły mu podbić kosmos - mówi Władysław Starobrat, instruktor modelarstwa w Świdniku. 

Samodyscyplina i rakietoplany


Starobrat jest prawdziwym nestorem tego sportu: w zawodzie pracuje od pięćdziesięciu lat.
- Kocham to, co robię. Uwielbiam przekazywać młodzieży wiedzę. W modelarstwie najważniejsza jest cierpliwość i umiejętność czytania zagadnienia. Istotna jest również samodyscyplina - mówi Władysław Starobrat.


Te cechy udało się zaszczepić Kacprowi Tyburkowi i Bartłomiejowi Chołodemu, którzy w sierpniowych mistrzostwach Europy modeli kosmicznych wywalczyli aż dwanaście medali.


- Każdy marzy, żeby chociaż raz stanąć na podium najważniejszej imprezy na Starym Kontynencie. Nam się to udało. To wspaniałe uczucie - mówi Kacper Tyburek.


A wszystko zaczęło się blisko dziesięć lat temu. - Do modelarni przyprowadził mnie brat cioteczny, kiedy miałem siedem lat. Spodobało mi się i dość szybko złapałem bakcyla - wspomina Tyburek, dziś 16-latek.


- Mnie również zachęcił brat i jego kolega. Oni w końcu porzucili modelarstwo, a ja się w tym zakochałem. Najbardziej uwielbiam rakietoplany - dodaje o rok młodszy Chołody.


Punkty meteorologiczne


Obaj specjalizują się przede wszystkim w rakietach wysokościowych.


- To pracochłonny sport. Wszystkie modele wykonujemy sami. Przygotowanie jednego modelu zajmuje około dwóch tygodni - mówi Kacper Tyburek.


- Jest to również kosztowny sport, bo sama rakieta kosztuje 50 zł. Trzeba ją jednak jeszcze odpowiednio usprzętowić. Myślę, że po złożeniu jej cena waha się w przedziale od 100 do 200 zł - dodaje Bartłomiej Chołody.


- Materiały powinny być jak najlepszej jakości. Od tego miedzy innymi zależy powodzenie na zawodach. Model wykonuje się z materiałów, które są wytrzymałe i bardzo lekkie, dzięki czemu można osiągnąć lepszy wynik - wyjaśnia Starobrat.


Trzeba pamiętać, że w jednych zawodach można zarejestrować maksymalnie dwa modele. - Przed startem na zawodach trzeba dokładnie zbadać warunki atmosferyczne, aby model wystartował w jak najlepszym momencie. Do dyspozycji zawodników są specjalne punkty meteorologiczne, gdzie można sprawdzić temperaturę czy kierunek i siłę wiatru - dodaje szkoleniowiec.

Rakiety na polu


Rakiety świdniczan latają na wysokość 200-300 m.


- Chłopcy, z racji swojego wieku, w rakietach zamieszczają mniejsze silniki. Seniorzy puszczają swoje modele znacznie wyżej. Rekord świata wynosi 790 m i należy do pewnego Włocha. Kiedyś najlepsze wyniki na świecie należały do Rosjan, ale szybko dobrano się do ich reprezentacji i część wyników odpowiednio zweryfikowano - śmieje się Starobrat.


Każdy zawodnik powinien wykonać za pomocą dwóch modeli trzy loty, więc przynajmniej jeden model trzeba odnaleźć i przygotować do ponownego startu. - A to nie jest łatwe, bo one potrafią odlecieć nawet na 1500 metrów. Najgorzej jest, gdy wieje mocny wiatr - dodaje Tyburek.


Zawody najczęściej są rozgrywane na terenach lotnisk. We Lwowie rywalizowano jednak na wielkim polu.


- Jeszcze nigdy nie byłem na tak dobrze zorganizowanej imprezie. Nasza reprezentacja liczyła ponad dwadzieścia osób i byliśmy, po Ukraińcach, najliczniej reprezentowaną nacją - mówi Kacper Tyburek.

Światowe plany


Marzeniem obu zawodników są starty w kolejnych imprezach, w tym mistrzostwach świata czy Pucharach Świata. - Na to jednak trzeba pieniędzy. Modelarstwo kosmiczne jest sportem wyczynowym, ale nie jest sportem olimpijskich. Za wszystko musimy płacić samemu, co bardzo ogranicza możliwość naszych startów - mówi Chołody.


Jeżeli udałoby im się znaleźć kilku sponsorów, to za kilka lat Chołody i Tyburek mogą walczyć już nie w mistrzostwach Europy, ale w mistrzostwach świata.


I co najważniejsze, mają szanse zdobywać dla Polski kolejne medale. A w przyszłości, tak jak ich mentor Władysław Starobrat, zostać instruktorami i szkolić kolejne pokolenia konstruktorów.

Pozostałe informacje

Ryzykant wyprzedzał na wzniesieniu i podwójnej ciągłej. Dwa auta rozbite

Ryzykant wyprzedzał na wzniesieniu i podwójnej ciągłej. Dwa auta rozbite

62-latek na drodze w Wólce Hrusińskiej w gminie Krasnobród popełnił poważny błąd. Zaczął wyprzedzać na wzniesieniu i doprowadził do kolizji z autem jadącym z przeciwnej strony.

Mathieu Scalet od pierwszy od lutego pojawił się ostatnio w podstawowym składzie Motoru

Motor w piątek zagra sparing z Widzewem, kolejny mecz w lidze dopiero 9 maja

Motor kolejny mecz o punkty zagra dopiero 9 maja. Żótło-biało-niebiescy zmierzą się wtedy u siebie z Piastem Gliwice (godz. 18). To nie znaczy jednak, że piłkarze Mateusza Stolarskiego będą mieli wolne. W piątek o godz. 12 czeka ich sparing z Widzewem Łódź.

Wiec wyborczy Grzegorza Brauna zakończony skandalem. Usunęli flagę Ukrainy

Wiec wyborczy Grzegorza Brauna zakończony skandalem. Usunęli flagę Ukrainy

Wiec wyborczy Grzegorza Brauna w Białej Podlaskiej zakończył się skandalem. Przy pomocy swoich zwolenników kandydat na prezydenta Polski usunął z budynku Urzędu Miasta flagę Ukrainy.

Jarosław Gowin, były wicepremier i minister nauki w rządzie Mateusza Morawieckiego
samorząd

Jarosław Gowin wraca do gry. Nowa rola byłego wicepremiera w Chełmie

Jarosław Gowin, były wicepremier i minister nauki w rządzie Zjednoczonej Prawicy ma nową pracę. Został pełnomocnikiem ds. współpracy z uczelniami wyższymi oraz partnerstwa międzynarodowego w kancelarii prezydenta miasta Chełm, Jakuba Banaszka.

Kewin Sasak (Bogdanka LUK Lublin): W sobotę zagramy tak, jakby nadal było 0:0
galeria

Kewin Sasak (Bogdanka LUK Lublin): W sobotę zagramy tak, jakby nadal było 0:0

Pierwszy mecz finałowy PlusLigi dla drużyny z Lublina. Bogdanka LUK pokonała na wyjeździe ALuron CMC Wartę Zawiercie 3:0. Jak środowe spotkanie oceniają obie ekipy?

Uroczyste pochody pierwszomajowe. Jak kiedyś obchodzono 1-maja w Lublinie
Historia
galeria

Uroczyste pochody pierwszomajowe. Jak kiedyś obchodzono 1-maja w Lublinie

Święto Pracy, czyli 1-maja było jednym z najważniejszych świąt w czasach PRL, które obchodzono nad wyraz uroczyście, najczęściej z udziałem najwyższych władz partyjnych. O tym, w jaki sposób obchodzono to święto świadczą liczne, archiwalne fotografie.

Majówka czas start. Policja apeluje o rozwagę na drogach

Majówka czas start. Policja apeluje o rozwagę na drogach

Długi weekend majowy to czas, gdy Polacy tłumnie ruszają w drogę na zasłużony odpoczynek. Jednak policja apeluje, by w tym czasie nie wyłączać myślenia i pamiętać o zdrowym rozsądku podczas błogiego wypoczynku.

Piłkarze Górnika nie dostają pensji na czas. Zarząd klubu wydał w tej sprawie kolejny komunikat

Piłkarze Górnika nie dostają pensji na czas. Zarząd klubu wydał w tej sprawie kolejny komunikat

Piłkarze Górnika Łęczna nie otrzymują na czas pensji wobec czego przed niedzielnym meczem z Odrą Opole na jego piłkarze w ramach protestu wyszli na murawę z kilkuminutowym opóźnieniem. Po zakończeniu spotkania kibice zielono-czarnych domagali się w mediach społecznościowych odpowiedzi zarządu klubu do zaistniałej sytuacji. Ta została opublikowana w środę wieczorem

Walka o mistrzostwo LNBA jest bardzo zacięta

LNBA: Matematyka pokonała Patobasket i wyrównała stan rywalizacji

Wydawało się, że już w niedzielę poznamy mistrza LNBA. Okazało się jednak, że stara gwardia jeszcze się dobrze trzyma, co pokazał niedzielny mecz. Matematyka wygrała z Patobasketem i o losach tytułu zadecyduje trzecie spotkanie.

Nie żyje Tomasz Jakubiak. Znany kucharz przegrał walkę z chorobą

Nie żyje Tomasz Jakubiak. Znany kucharz przegrał walkę z chorobą

Kucharz, juror Masterchefa i Masterchefa Juniora, Tomasz Jakubiak nie żyje. Miał 41 lat.

Stal Kraśnik powiększyła przewagę nad Lublinianką do sześciu punktów

Stal Kraśnik ucieka Lubliniance, Hetman Zamość podziękował trenerowi

W środę została rozegrana 26. kolejka Keeza IV ligi. Stal Kraśnik bez problemów wygrała mecz z Kłosem Gmina Chełm 4:0, a skoro Lublinianka zostawiła trzy punkty w Janowie Lubelskim, to lider powiększył przewagę nad ekipą z Wieniawy do sześciu punktów. Kolejnej porażki doznał Hetman Zamość, a działacze szybko po spotkaniu poinformowali, że Robert Wieczerzak i jego sztab zostali odsunięci od prowadzenia drużyny.

Courtney Ramey rozegrał znakomite zawody

PGE Start Lublin pewnie pokonał PGE Spójnia Stargard

Środowe popołudnie w hali Globus upłynęło kibicom w przyjemnej atmosferze. Podopieczni Wojciecha Kamińskiego zrehabilitowali się za klęskę w Słupsku i pewnie ograli PGE Spójnia Stargard 86:75.

Bogdanka LUK Lublin pokonała Aluron CMC Wartę Zawiercie 3:0 i prowadzi w finałowej rywalizacji 1-0
ZDJĘCIA
galeria

Pierwszy mecz finału: Bogdanka LUK Lublin lepsza od Aluron CMC Warty Zawiercie

W pierwszym spotkaniu finałowym o mistrzostwo Polski Bogdanka LUK Lublin pokonała Aluron CMC Wartę Zawiercie 3:0 i w rywalizacji do trzech wygranych prowadzi 1-0. Drugi mecz finału w sobotę, w Lublinie

Grupa Azoty "Puławy" traci pieniądze, zmniejsza zatrudnienie i zaciąga kredyty. Strata netto za rok 2024 przekracza 360 mln zł
biznes

Azoty nadal na hamulcu. Setki milionów złotych straty

Grupa kapitałowa Zakładów Azotowych pokazała wyniki finansowe za rok 2024. Nie ma powodów do radości. Spółki kontrolowane przez "Puławy" straciły w tym czasie ponad 367 mln zł. Sprzedaż krajowa spadła o jedną czwartą. Pracę straciło kilkaset osób.

Mitsune

Wschód Kultury - Inne Brzmienia 2025: Kto w lipcu zagra w Lublinie?

Międzygatunkowe eksploracje, muzyczne eksperymenty, japoński folk, improwizacje i na przykład muzyka połączona z archiwalnymi nagraniami NASA z misji księżycowej. Festiwal Wschód Kultury - Inne Brzmienia coraz bliżej, a organizatorzy prezentują kolejnych wykonawców.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium