Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Świdnik

9 grudnia 2019 r.
10:45

W Świdniku wzrosną opłaty za odbiór śmieci

0 8 A A
(fot. Maciej Kaczanowski / archiwum)

O 8 złotych miesięcznie od osoby ma wzrosnąć opłata za gospodarowanie opadami komunalnymi. Ale tylko dla tych mieszkańców, którzy segregują śmieci. Ci, którzy tego nie robią podwyższoną opłatę mogą odczuć bardziej. Opozycja nie szczędzi słów krytyki.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Na dzisiaj została zwołana nadzwyczajna sesja Rady Miasta Świdnik. Radni m.in. podejmą decyzję w sprawie wyboru metody ustalenia opłaty „śmieciowej”. Zdecydują też jakiej wysokości stawki będą obowiązywać od przyszłego roku.

Propozycja burmistrza miasta jest następująca. Opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi, podobnie jak obecnie, „będzie obliczana w oparciu o liczbę mieszkańców zamieszkujących daną nieruchomość”.

Jeśli śmieci są zbierane i odbierane w sposób selektywny to miesięczna opłata wyniesie 25 zł od jednego mieszkańca (obecnie jest to 17 zł). Jeśli natomiast „właściciel nieruchomości nie wypełni obowiązku zbierania odpadów komunalnych w sposób selektywny” opłata ta będzie podwyższona do kwoty 75 zł od jednego mieszkańca (obecnie to 21 zł).

– To nie pierwsza podwyżka w mieście i pewnie nie ostatnia – zauważa Mariusz Wilk, szef Klubu Radnych Świdnik Wspólna sprawa. – W 2020 r. będą wyższe stawki podatku od nieruchomości. Wzrosną też opłaty za pobyt i wyżywienie dzieci w żłobku.

Tymczasem według danych Urzędu Miasta Świdnik około 1,4 tys. mieszkańców miasta (na nieco ponad 34 tys. tych, którzy złożyli deklaracje „śmieciowe”) zadeklarowało, że nie segreguje śmieci.

– Ustawa pozwala nam naliczyć stawkę za odpady niesegregowane kilka razy wyższą. Nasza propozycja jest taka, aby podwyższyć dotychczasową stawkę z 21 zł na 75 zł od jednego mieszkańca. Chcemy w ten sposób zachęcić ludzi do tego aby segregowali odpady – mówi Marcin Dmowski, zastępca burmistrza Świdnika ds. inwestycji i rozwoju.

– Zastanawiam się jak miasto będzie wyszukiwać tych, którzy nie sortują odpadów i czy będzie odpowiedzialność zbiorowa, o której już mówi się w mediach? – zauważa radny Mariusz Wilk. – Tak może się stać. Może okazać się też, że większość mieszkańców miasta będzie musiała płacić te 75 zł od osoby.

Zastępca burmistrza Świdnika zapowiada, że firma, która w przyszłym roku wygra przetarg na odbiór i zagospodarowanie odpadów będzie zobowiązana do sprawdzenia jak mieszkańcy miasta segregują śmieci i czy rzeczywiście to robią.

Z koeli Waldemar Białowąs, szef Klub Radnych Koalicji Obywatelskiej podkreśla, że jest potrzebna dyskusja dotycząca możliwości obniżenia kosztów życia mieszkańców. – Według burmistrza zmiana stawki podyktowana jest potrzebą bilansowania się systemu gospodarowania odpadami komunalnymi, ale przecież nie dotyczy to wody i ścieków – komentuje radny Waldemar Białowąs. – Uważamy, że podwyżkę opłat za śmieci należałoby zneutralizować obniżeniem opłat za wodę i ścieki.

Zdaniem przewodniczącego Klubu Radnych KO „narzucanie cen jest możliwe, bo w naszej gminie takie usługi świadczy tylko jedna firma – Remondis.” – Nasza gmina ma ok. 48 proc. udziałów w tej spółce a od sierpnia tego roku nie ma swojego przedstawiciela w Radzie Nadzorczej, bo 31 lipca 2019 r. Andrzej Radek został pozbawiony tej funkcji. Czyli nad działalnością tej spółki gmina nie ma w tej chwili kontroli.

Zdaniem radnego Białowąsa „taniej i efektywniej” jest kiedy wywozem śmieci zajmują się spółki komunalne należące do gminy.
Poniedziałkowe obrady radnych rozpoczną się o godz. 16.

e-Wydanie

Komentarze 8

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 9 grudnia 2019 o 16:10
+6
cyt: "Chcemy w ten sposób ZACHĘCIĆ ludzi do tego aby segregowali odpady" zachecic?????? chyba raczej wymusic? W slangu gangsterskim (czyli zblizonym do waszego panie zastepco burmistrza) to sie nazywa HARACZ. Podniescie ja do 1999,99 gwarantuje ze "zacheta" bedzie miala mocniejsza sile wyrazu....
Avatar
Gość / 9 grudnia 2019 o 18:01
+3
Oglądałem transmisję obrad - opozycja, w tym pan Wilk, nie zaproponowała, żadnego innego rozwiązania. Żadnego! Świdnik Wspólna Sprawa nawet słowem się nie odezwał podczas dyskusji. Nie mają pomysłu na miasto, a jedyne co potrafią to lamentować w gazetach.
Avatar
aswe / 10 grudnia 2019 o 21:22
+1
urząd miasta nie jest udziałowcem remondisa? Jeśli tak ,to ma wpływ na działalność, więc dlaczego mieszkańcy są szantażowani i ścigani podwyżkami , dla kogo ta kasa? Czy to nie sprawa dla prokuratora? Władze miasta od lat nic nie robiły aby mieć alternatywę dla remondisa tak jakby zależało na utrzymaniu monopolu.. Czy to nie śmierdzi prawdziwym śmieciem?? Może warto pomyśleć o skrupulatnej kontroli i odwołaniem rajców?
Avatar
Gość / 10 grudnia 2019 o 18:58
+1
Grzebiecie się w śmieciach, śmieci trzymacie w swoim małych mieszkankach - i jeszcze musicie za to płacić firmie odbierającej a nie odwrotnie. Jeszcze wam podnoszą tą opłatę a wy nic, widocznie pasuje
Avatar
Maximus Segregatus / 10 grudnia 2019 o 08:05
+1
[justify] Ekspert ze Szwecji a więc ze wzorcowego   kraju wyznaczającego standardy dla całej Unii stwierdza: „ fundamentalne znaczenie w sukcesie gospodarki municypalnej ma fakt - że w Szwecji, Danii, Niemczech, Austrii, Holandii i w pozostałych krajach „starej Unii” w których system zadań publicznych realizowany jest przez spółki komunalne, w ramach zasady naturalnego monopolu in-house - jest zdecydowanie tańszy. DLATEGO, ŻE Z SAMEJ DEFINICJI SPÓŁKI GMINNE POWINNY BYĆ NON PROFIT, BEZZYSKOWE. W związku z tym, to samo z siebie powinno prowadzić do sytuacji, gdzie na takim rozwiązaniu mieszkaniec gminy tylko zyskuje”… i pilnuje kartką wyborczą wysokości comiesięcznych opłat bo w takim systemie żadna rada nie powie: „to nie my podnosimy – to wolny rynek wyłaniany w przetargu”… To naprawdę wstyd, że minęły cztery lata a trafna diagnoza jednego ze znacznych burmistrzów PiS sprzed siedmiu lat dotycząca łupienia polskich rodzin na comiesięcznych opłatach za śmieci – pozostaje nadal jako niezałatwiona bolączka… pb.pl/czarn a-wizja-smieciowa-691523 … Jedynym zadaniem polskich gmin stało się podobnie jak na Łotwie i w innych jeszcze byłych „demoludach” wyłanianie w ustawianych przetargach tych co chcą kręcić lody na comiesięcznych opłatach polskich rodzin… Łatwo sprawdzić jakie firmy konsumują comiesięczne opłaty Polaków … Nie wszyscy wiedzą, że za odpady płacimy już więcej niż bogaci Niemcy… niewygodne.info.pl/ artykul9/04673-Za-smieci-placimy-czesto-wiecej-niz-Niemcy.htm [/justify]
[justify] Ekspert ze Szwecji a więc ze wzorcowego   kraju wyznaczającego standardy dla całej Unii stwierdza: „ fundamentalne znaczenie w sukcesie gospodarki municypalnej ma fakt - że w Szwecji, Danii, Niemczech, Austrii, Holandii i w pozostałych krajach „starej Unii” w których system zadań publicznych realizowany jest przez spółki komunalne, w ramach zasady naturalnego monopolu in-house - jest zdecydowanie tańszy. DLATEGO, ŻE Z SAMEJ DEFINICJI SPÓŁKI GMINNE POWINNY BYĆ NON PROFIT, BEZZYSKO... rozwiń
Avatar
Franc / 9 grudnia 2019 o 20:10
+1
A może im po prostu nie chce się z wami gadać?
Avatar
czesio / 13 grudnia 2019 o 10:40
0
To ten program z GovTech ostatecznie nie pomógł poprawić ściągalności opłat za śmieci?
Avatar
Kto / 11 grudnia 2019 o 07:55
0
Jak długo to "towarzystwo" będzie rządziło? Przecież widać jak na dłoni, że pomysłu nie ma ani jedna, ani druga strona. Wymyślanie kolejnych placyków i chwastów tudzież rosnących nie rozwinie tego miasta.
Avatar
czesio / 13 grudnia 2019 o 10:40
0
To ten program z GovTech ostatecznie nie pomógł poprawić ściągalności opłat za śmieci?
Avatar
Kto / 11 grudnia 2019 o 07:55
0
Jak długo to "towarzystwo" będzie rządziło? Przecież widać jak na dłoni, że pomysłu nie ma ani jedna, ani druga strona. Wymyślanie kolejnych placyków i chwastów tudzież rosnących nie rozwinie tego miasta.
Avatar
aswe / 10 grudnia 2019 o 21:22
+1
urząd miasta nie jest udziałowcem remondisa? Jeśli tak ,to ma wpływ na działalność, więc dlaczego mieszkańcy są szantażowani i ścigani podwyżkami , dla kogo ta kasa? Czy to nie sprawa dla prokuratora? Władze miasta od lat nic nie robiły aby mieć alternatywę dla remondisa tak jakby zależało na utrzymaniu monopolu.. Czy to nie śmierdzi prawdziwym śmieciem?? Może warto pomyśleć o skrupulatnej kontroli i odwołaniem rajców?
Avatar
Gość / 10 grudnia 2019 o 18:58
+1
Grzebiecie się w śmieciach, śmieci trzymacie w swoim małych mieszkankach - i jeszcze musicie za to płacić firmie odbierającej a nie odwrotnie. Jeszcze wam podnoszą tą opłatę a wy nic, widocznie pasuje
Avatar
Maximus Segregatus / 10 grudnia 2019 o 08:05
+1
[justify] Ekspert ze Szwecji a więc ze wzorcowego   kraju wyznaczającego standardy dla całej Unii stwierdza: „ fundamentalne znaczenie w sukcesie gospodarki municypalnej ma fakt - że w Szwecji, Danii, Niemczech, Austrii, Holandii i w pozostałych krajach „starej Unii” w których system zadań publicznych realizowany jest przez spółki komunalne, w ramach zasady naturalnego monopolu in-house - jest zdecydowanie tańszy. DLATEGO, ŻE Z SAMEJ DEFINICJI SPÓŁKI GMINNE POWINNY BYĆ NON PROFIT, BEZZYSKOWE. W związku z tym, to samo z siebie powinno prowadzić do sytuacji, gdzie na takim rozwiązaniu mieszkaniec gminy tylko zyskuje”… i pilnuje kartką wyborczą wysokości comiesięcznych opłat bo w takim systemie żadna rada nie powie: „to nie my podnosimy – to wolny rynek wyłaniany w przetargu”… To naprawdę wstyd, że minęły cztery lata a trafna diagnoza jednego ze znacznych burmistrzów PiS sprzed siedmiu lat dotycząca łupienia polskich rodzin na comiesięcznych opłatach za śmieci – pozostaje nadal jako niezałatwiona bolączka… pb.pl/czarn a-wizja-smieciowa-691523 … Jedynym zadaniem polskich gmin stało się podobnie jak na Łotwie i w innych jeszcze byłych „demoludach” wyłanianie w ustawianych przetargach tych co chcą kręcić lody na comiesięcznych opłatach polskich rodzin… Łatwo sprawdzić jakie firmy konsumują comiesięczne opłaty Polaków … Nie wszyscy wiedzą, że za odpady płacimy już więcej niż bogaci Niemcy… niewygodne.info.pl/ artykul9/04673-Za-smieci-placimy-czesto-wiecej-niz-Niemcy.htm [/justify]
[justify] Ekspert ze Szwecji a więc ze wzorcowego   kraju wyznaczającego standardy dla całej Unii stwierdza: „ fundamentalne znaczenie w sukcesie gospodarki municypalnej ma fakt - że w Szwecji, Danii, Niemczech, Austrii, Holandii i w pozostałych krajach „starej Unii” w których system zadań publicznych realizowany jest przez spółki komunalne, w ramach zasady naturalnego monopolu in-house - jest zdecydowanie tańszy. DLATEGO, ŻE Z SAMEJ DEFINICJI SPÓŁKI GMINNE POWINNY BYĆ NON PROFIT, BEZZYSKO... rozwiń
Avatar
Franc / 9 grudnia 2019 o 20:10
+1
A może im po prostu nie chce się z wami gadać?
Avatar
Gość / 9 grudnia 2019 o 18:01
+3
Oglądałem transmisję obrad - opozycja, w tym pan Wilk, nie zaproponowała, żadnego innego rozwiązania. Żadnego! Świdnik Wspólna Sprawa nawet słowem się nie odezwał podczas dyskusji. Nie mają pomysłu na miasto, a jedyne co potrafią to lamentować w gazetach.
Avatar
Gość / 9 grudnia 2019 o 16:10
+6
cyt: "Chcemy w ten sposób ZACHĘCIĆ ludzi do tego aby segregowali odpady" zachecic?????? chyba raczej wymusic? W slangu gangsterskim (czyli zblizonym do waszego panie zastepco burmistrza) to sie nazywa HARACZ. Podniescie ja do 1999,99 gwarantuje ze "zacheta" bedzie miala mocniejsza sile wyrazu....
Zobacz wszystkie komentarze 8

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

"Koniec Balu" - potańcówka RetroElectro w Kazimierzu Dolnym
22 lutego 2020, 20:00

"Koniec Balu" - potańcówka RetroElectro w Kazimierzu Dolnym 0 1

W sobotę, 22 lutego o godz. 20 w bistro Trzeci Księżyc w Kazimierzu Dolnym (Mały Rynek 1) odbędzie się potańcówka w rytm przedwojennych szlagierów ze współczesnymi aranżacjami i remiksami.

Kiedyś to się młóciło! Nietypowa rodzinna pamiątka pana Zbigniewa

Kiedyś to się młóciło! Nietypowa rodzinna pamiątka pana Zbigniewa 0 3

Zbigniew Krężel, mieszkaniec okolic Cycowa, pochwalił się nam wczoraj nietypową rodzinną pamiątką. To pochodzący z lat 50. ubiegłego wieku cep.

Wisła Puławy – Garbarnia Kurów 10:0. Rozgrzewka przed Motorem

Wisła Puławy – Garbarnia Kurów 10:0. Rozgrzewka przed Motorem 0 4

W piątek piłkarze Mariusza Pawlaka ostro sobie postrzelali. Duma Powiśla rozbiła występującą w klasie okręgowej Garbarnię Kurów aż 10:0.

Wybory prezydenckie 2020. Machina wyborcza ruszyła na dobre. "Będzie to brutalna i agresywna kampania"
Magazyn

Wybory prezydenckie 2020. Machina wyborcza ruszyła na dobre. "Będzie to brutalna i agresywna kampania" 5 14

Wydaje mi się też, że głównym kandydatom nie będzie zależało na debatach przed pierwszą turą i będą robili wszystko, żeby nie ścierać się z pozostałymi, bo mogą tylko i wyłącznie na tym stracić - rozmowa z dr Wojciechem Magusiem, politologiem i medioznawcą, zastępcą dyrektora Instytutu Nauk o Komunikacji Społecznej i Mediach UMCS

W Puławach kupują nowe syreny alarmowe. Mają być niezawodne

W Puławach kupują nowe syreny alarmowe. Mają być niezawodne 6 0

Będzie ich pięć, a każda o mocy 1,5 kW. W odróżnieniu od starego systemu alarmowego - nowe syreny mają być niezawodne, wyć informując puławian o zagrożeniach, a także w trakcie corocznych uroczystości upamiętniających wybuch II wojny światowej oraz początek powstania warszawskiego.

MMA. Przed nami Polska noc w Auckland

MMA. Przed nami Polska noc w Auckland 0 0

W nocy z soboty na niedzielę Michał Oleksiejczuk zmierzy się z Jimmy „The Brute” Crutem. W Auckland, oprócz zawodnika z województwa lubelskiego, w klatce pojawi się także Karolina Kowalkiewicz

Występy artystów, licytacja przedmiotów. Koncert charytatywny "Gramy dla Oliwii Pukas" [ZDJĘCIA]
galeria

Występy artystów, licytacja przedmiotów. Koncert charytatywny "Gramy dla Oliwii Pukas" [ZDJĘCIA] 1 3

Około 20 tysięcy złotych – tyle wstępnie udało się zebrać podczas charytatywnego koncertu „Gramy dla Oliwii Pukas” w Puławach. Dziewczynka urodziła się z wrodzonym niedorozwojem kości udowej i deformacjami stawów, przez co jej prawa nogą jest krótsza od lewej i nie rozwija się prawidłowo. 10-letnia Oliwię leczą odpłatnie specjaliści ze Stanów Zjednoczonych.

Lublin: Maszyny zajmą jezdnię na ul. Tumidajskiego

Lublin: Maszyny zajmą jezdnię na ul. Tumidajskiego 0 0

Problemów z przejazdem można się spodziewać we wtorek na ul. Tumidajskiego, gdzie prowadzony ma być remont kanalizacji sanitarnej. Prace potrwają kilka godzin i nie będą wymagały rozkopywania jezdni, ale na drodze będą stać specjalistyczne pojazdy Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji.

"Dość już tej władzy!". Protest "Przeciw arogancji władzy" w Lublinie [zdjęcia]
galeria

"Dość już tej władzy!". Protest "Przeciw arogancji władzy" w Lublinie [zdjęcia] 82 81

- Jak mamy się czuć my wszyscy, którzy jesteśmy poddawani bezczelniej "szczujni" w telewizji publicznej - mówił jeden z młodzieżowych działaczy podczas dzisiejszego protestu "Przeciw arogancji władzy". Odniósł się tym samym do ubiegłotygodniowych wydarzeń z sali sejmowej. Grupa osób przyszła na manifestację w Lublinie, żeby wyrazić swój sprzeciw przeciwko - jej zdaniem - bezczelnemu zachowaniu polityków obecnie rządzących krajem.

Program TV 21-23 lutego 2020. Jakie filmy warto zobaczyć w telewizji?
21 lutego 2020, 19:00

Program TV 21-23 lutego 2020. Jakie filmy warto zobaczyć w telewizji? 0 0

W ten weekend w telewizji zobaczymy dość zróżnicowane produkcje. Będą klasyki w postaci "Dnia Szakala" i rozrywka pokroju "Czarnej Pantery". Poniżej wybrane filmy, które będzie można zobaczyć w naziemnej telewizji cyfrowej.

Lublin: Kibice i klub za nowym stadionem żużlowym. Przyszli sąsiedzi wręcz przeciwnie

Lublin: Kibice i klub za nowym stadionem żużlowym. Przyszli sąsiedzi wręcz przeciwnie 14 63

Lubelscy kibice zbierają podpisy poparcia dla budowy stadionu żużlowego w rejonie ul. Ciepłej i Krochmalnej. Obawiają się, że jeśli obiekt nie powstanie w tym miejscu, to żużel zniknie z Lublina. Przeciw budowie protestuje za to Rada Dzielnicy Za Cukrownią, która obawia się hałasu, kurzu i zalewania posesji.

Pszczółka Polski Cukier AZS UMCS zagra z zespołem byłego trenera

Pszczółka Polski Cukier AZS UMCS zagra z zespołem byłego trenera 0 2

Zaledwie pięć spotkań pozostało koszykarkom Pszczółki Polski Cukier AZS UMCS Lublin do zakończenia rundy zasadniczej. W sobotę (godz. 18) podopieczne Krzysztofa Szewczyka powalczą o kolejne punkty, tym razem w Łodzi z tamtejszym CosinusMED Widzewem

Romuald Lipko patronem ulicy w Lublinie? Radni będą głosować

Romuald Lipko patronem ulicy w Lublinie? Radni będą głosować 525 18

Uhonorowanie zmarłego kilkanaście dni temu kompozytora Romualda Lipki proponują miejscy radni Prawa i Sprawiedliwości. Nad ich projektem już w czwartek ma głosować Rada Miasta

Zaginął mieszkaniec woj. lubelskiego. Poszukuje go Fundacja ITAKA

Zaginął mieszkaniec woj. lubelskiego. Poszukuje go Fundacja ITAKA 1 0

Zaginął Jacek Zbigniew Beda z miejscowości Sieprawice (pow. lubelski). W jego poszukiwania włączyła się Fundacja ITAKA. Ktokolwiek widział zaginionego lub ma jakiekolwiek informacje o jego losie, proszony jest o kontakt z organizacją.

Premiera spektaklu "Kobiety 2.0" w DDK Węglin
24 lutego 2020, 19:00

Premiera spektaklu "Kobiety 2.0" w DDK Węglin 0 0

"Kobiety 2.0" to spektakl powstały w wyniku zajęć "Prawie Teatr" realizowanych w Dzielnicowym Domu Kultury Węglin. Premiera przedstawienia będzie miała miejsce 24 lutego o godz. 19 na scenie instytucji (ul. Judyma 2a).

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!