Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Świdnik

26 lipca 2009 r.
20:34
Edytuj ten wpis

Z powodu kryzysu zabrakło pieniędzy na sąd w Świdniku

0 11 A A

Ministerstwo Sprawiedliwości nie ma pieniędzy i wstrzymuje budowę gmachu sądu i prokuratury w Świdniku. Pieniądze znalazłoby miasto, ale prawo nie pozwala, by finansowało rządowe inwestycje.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
– Lada dzień budowa gmachu sądu w Świdniku zostanie zatrzymana. Nic się nie da zrobić. Byłam w ministerstwie i dowiedziałam się, że zabrakło pieniędzy – ubolewa Halina Skikiewicz, dyrektor Sądu Okręgowego w Lublinie. – Budynek jest w stanie surowym, ma dach i okna. Czy w przyszłym roku będą pieniądze na dokończenie inwestycji? Nie wiadomo. Chyba że jakiś cud się wydarzy.

Wielką budowę w Świdniku od początku prześladował wyjątkowy pech. Plac pod inwestycję, podarowany przez miasto, czekał kilka lat na wbicie pierwszej łopaty. A to dlatego, że inwestor nie mógł rozstrzygnąć przetargu, który miał wyłonić wykonawcę. Dopiero trzecie podejście przyniosło efekt. Wygrała firma Budimex-Dromex z Warszawy.

Budowa rozpoczęła się w połowie listopada ub. roku. Stołeczna firma ostro wzięła się do pracy. Miała wybudować gmach do września 2010 roku. Na całą inwestycję resort sprawiedliwości przeznaczył 42 mln zł. Ale w kwietniu gruchnęła wiadomość, że 4 mln z tegorocznego budżetu na ten cel zostały zablokowane. Była jednak nadzieja, że w połowie roku sytuacja się zmieni i pieniądze zostaną wypłacone. Tak się nie stało.

– Wstrzymanie prac, to bardzo zła wiadomość. Dlatego zwróciliśmy się do wszystkich posłów z Lubelszczyzny, by walczyli o tę inwestycję. Jest odzew, napisali interpelacje. Mamy nadzieję, że to poskutkuje i w przyszłym roku pieniądze się znajdą – mówi Waldemar Jakson, burmistrz Świdnika. – Bo byłoby to straszne marnotrawstwo, gdyby nie kontynuować tak mocno zaawansowanej inwestycji.

Miasto chciało nawet pożyczyć brakującą kwotę budżetowi państwa. – Ale okazało się to prawnie niemożliwe. Ustawodawca nie przewidział takiej sytuacji – tłumaczy Artur Soboń, sekretarz świdnickiego magistratu. Dodaje jednak, że miasto gotowe jest rozmawiać z ministerstwem o innego rodzaju pomocy.

– Zależy nam na tej inwestycji, w końcu to miasto dało działkę na ten cel – kwituje Soboń.

ŚWIDNICKA TEMIDA

Swoją siedzibę ma tu mieć Prokuratura Rejonowa i Sąd Rejonowy z wydziałami cywilnym, karnym, ksiąg wieczystych, rodzinnym i nieletnich oraz dwoma wydziałami grodzkimi. Powierzchnia gmachu wysokości 24 metrów wniesie ponad 14 tys. mkw. Budynek będzie miał w wysokiej części siedem pięter i tam znajdzie się część biurowa. Natomiast w niższej części będzie miał dwa piętra. Dodatkowo, jedna z kondygnacji zostanie ukryta pod ziemią.

Komentarze 11

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 20 sierpnia 2009 o 00:09
0
to dopiero jest "cyrk"...przy AVII mogli budować 20 lat stoi biurowie teraz w srodku miasta bedziemy mieli straszydło..brawo...az strach pomyśleć co zbudują na brzezinach na górce:)
Avatar
świdniczanin / 3 sierpnia 2009 o 18:45
0
no tak..a czego można było oczekiwać od PiSdkow z UM u nas...chyba niczego wiecej...ale przed wyborami znow beda trabic czego dokonali a jeszcze ile dokonaja jesli pozostana przy korycie...ot a staruszkowie znow wybiora mlodym te zasciankowa ekipe idac po kosciolku glosowac (a w kosciolku uslysza ze trzeba poprzec PiS bo reszta t zdrajcy)...Czy w koncu w naszym miescie sie cos zmieni? czy dadza mlodym ludziom wybrac przyszlosc a nie wiecznie stawiac na przeszlosc i stagnacje?
Avatar
pan Docent / 28 lipca 2009 o 12:39
0
brawo PO!!!! gratulacje,najlepiej zgonić na kryzys ,jak się rządzić nie umie, a może to wina Kaczyńskich co? ciecie- śmiecie? teraz nie można na Kaczyńskich zwalić,to zwala się na kryzys,a durny naród w to wierzy!
Avatar
kolo / 27 lipca 2009 o 18:45
0
kipiii napisał:
jak ci się nie podoba to wypie...
nikt ci tu nie karze mieszka buraku

[size=5][color="#FF00FF"]morda wieśniaku!!![/color][/size]
Avatar
kipiii / 27 lipca 2009 o 16:51
0
Karolek napisał:
takie rzeczy to tylko we wsi zwanej Świdnikiem... ech mieszkam tu i normalnie to co się tu dzieje to nadaje się tylko na zal.pl

jak ci się nie podoba to wypie...
nikt ci tu nie karze mieszka buraku
Avatar
łysy / 27 lipca 2009 o 14:29
0
no jak to MPK nie jeździ? jeździ tylko tyle że lubelskie, nie okłamujmy się Lublin-Świdnik to praktycznie to samo miasto..
Avatar
~Polak~ / 27 lipca 2009 o 14:27
0
Dokładnie! Jak nie macie co zrobić z pieniędzmi to dajcie na stadion!!
Avatar
Karolek / 27 lipca 2009 o 14:23
0
takie rzeczy to tylko we wsi zwanej Świdnikiem... ech mieszkam tu i normalnie to co się tu dzieje to nadaje się tylko na zal.pl
Avatar
maciek / 27 lipca 2009 o 12:21
0
to jak miasto ma tyle pieniedzy a nie moze ich pozyczyc na sad to niech na obiecany stadion dadza zlodzieje.
Avatar
Ananas / 27 lipca 2009 o 09:38
0
lika napisał:
Więc po co była zaczynana ta budowa,jesli teraz będzie budynek stał bez robotników go budujących. Centurm miasta zasłonięte przez sąd,którego teraz budowa będzie trwała niewiadomo ile...


Akurat o Świdnik to ja się nie martwię stał tam jeden budynek nie do końca zrobiony "czarny dwór" aż go nazywali czy jakoś tak ... po czym zmienili w Galerie Venus :]

A sąd skończą może nie tak jak planowali w terminie ale skończą, Świdnik jest rewelacyjnym miejscem nawet napiszę, że jest sleepingiem klasy europejskiej dla Lublina czysto spokojnie każdy dba o swoje działki i o otoczenie...
Gorzej niestety z dojazdem aż dziwi mnie fakt, że MPK tam nie ma autobusów i ludzie muszą płacić podwójnie by dojechać do Lublina to jest szok.


Akurat o Świdnik to ja się nie martwię stał tam jeden budynek nie do końca zrobiony "czarny dwór" aż go nazywali czy jakoś tak ... po czym zmienili w Galerie Venus :]

A sąd skończą może nie tak jak planowali w terminie ale skończą, Świdnik jest rewelacyjnym miejscem nawet napiszę, że jest sleepingiem klasy europejskiej dla Lublina czysto spokojnie każdy dba o swoje działki i o otoczenie...
Gorzej niestety z dojazdem aż dziwi mnie fakt, że MPK tam nie ma autobusów i ludzie muszą płacić p... rozwiń
Avatar
Gość / 20 sierpnia 2009 o 00:09
0
to dopiero jest "cyrk"...przy AVII mogli budować 20 lat stoi biurowie teraz w srodku miasta bedziemy mieli straszydło..brawo...az strach pomyśleć co zbudują na brzezinach na górce:)
Avatar
świdniczanin / 3 sierpnia 2009 o 18:45
0
no tak..a czego można było oczekiwać od PiSdkow z UM u nas...chyba niczego wiecej...ale przed wyborami znow beda trabic czego dokonali a jeszcze ile dokonaja jesli pozostana przy korycie...ot a staruszkowie znow wybiora mlodym te zasciankowa ekipe idac po kosciolku glosowac (a w kosciolku uslysza ze trzeba poprzec PiS bo reszta t zdrajcy)...Czy w koncu w naszym miescie sie cos zmieni? czy dadza mlodym ludziom wybrac przyszlosc a nie wiecznie stawiac na przeszlosc i stagnacje?
Avatar
pan Docent / 28 lipca 2009 o 12:39
0
brawo PO!!!! gratulacje,najlepiej zgonić na kryzys ,jak się rządzić nie umie, a może to wina Kaczyńskich co? ciecie- śmiecie? teraz nie można na Kaczyńskich zwalić,to zwala się na kryzys,a durny naród w to wierzy!
Avatar
kolo / 27 lipca 2009 o 18:45
0
kipiii napisał:
jak ci się nie podoba to wypie...
nikt ci tu nie karze mieszka buraku

[size=5][color="#FF00FF"]morda wieśniaku!!![/color][/size]
Avatar
kipiii / 27 lipca 2009 o 16:51
0
Karolek napisał:
takie rzeczy to tylko we wsi zwanej Świdnikiem... ech mieszkam tu i normalnie to co się tu dzieje to nadaje się tylko na zal.pl

jak ci się nie podoba to wypie...
nikt ci tu nie karze mieszka buraku
Avatar
łysy / 27 lipca 2009 o 14:29
0
no jak to MPK nie jeździ? jeździ tylko tyle że lubelskie, nie okłamujmy się Lublin-Świdnik to praktycznie to samo miasto..
Avatar
~Polak~ / 27 lipca 2009 o 14:27
0
Dokładnie! Jak nie macie co zrobić z pieniędzmi to dajcie na stadion!!
Avatar
Karolek / 27 lipca 2009 o 14:23
0
takie rzeczy to tylko we wsi zwanej Świdnikiem... ech mieszkam tu i normalnie to co się tu dzieje to nadaje się tylko na zal.pl
Avatar
maciek / 27 lipca 2009 o 12:21
0
to jak miasto ma tyle pieniedzy a nie moze ich pozyczyc na sad to niech na obiecany stadion dadza zlodzieje.
Avatar
Ananas / 27 lipca 2009 o 09:38
0
lika napisał:
Więc po co była zaczynana ta budowa,jesli teraz będzie budynek stał bez robotników go budujących. Centurm miasta zasłonięte przez sąd,którego teraz budowa będzie trwała niewiadomo ile...


Akurat o Świdnik to ja się nie martwię stał tam jeden budynek nie do końca zrobiony "czarny dwór" aż go nazywali czy jakoś tak ... po czym zmienili w Galerie Venus :]

A sąd skończą może nie tak jak planowali w terminie ale skończą, Świdnik jest rewelacyjnym miejscem nawet napiszę, że jest sleepingiem klasy europejskiej dla Lublina czysto spokojnie każdy dba o swoje działki i o otoczenie...
Gorzej niestety z dojazdem aż dziwi mnie fakt, że MPK tam nie ma autobusów i ludzie muszą płacić podwójnie by dojechać do Lublina to jest szok.


Akurat o Świdnik to ja się nie martwię stał tam jeden budynek nie do końca zrobiony "czarny dwór" aż go nazywali czy jakoś tak ... po czym zmienili w Galerie Venus :]

A sąd skończą może nie tak jak planowali w terminie ale skończą, Świdnik jest rewelacyjnym miejscem nawet napiszę, że jest sleepingiem klasy europejskiej dla Lublina czysto spokojnie każdy dba o swoje działki i o otoczenie...
Gorzej niestety z dojazdem aż dziwi mnie fakt, że MPK tam nie ma autobusów i ludzie muszą płacić p... rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 11

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Wydarzenia sportowe w Lubelskiem: 21-23 września

Wydarzenia sportowe w Lubelskiem: 21-23 września 4 0

Najbliższy weekend to przede wszystkim rewanżowy mecz o awans do żużlowej ekstraligi. Speed Car Motor musi odrobić aż 14 punktów straty do ROW Rybnik. Po porażce z Hutnikiem Kraków 3:5 chcą się także zrehabilitować piłkarze Motoru

Beata Szydło w Lublinie. Burzliwy wiec na placu Litewskim [zdjęcia, wideo]
aktualizacja
galeria
film

Beata Szydło w Lublinie. Burzliwy wiec na placu Litewskim [zdjęcia, wideo] 10 34

Na plac Litewski w Lublinie przyszli zwolennicy i przeciwnicy wicepremier Beaty Szydło. Nad tłumem latały na zmianę okrzyki: Beata, złodzieje, dobra zmiana, oddaj kasę.

Wypadek w Uściążu. Zginął motocyklista, miał 26 lat

Wypadek w Uściążu. Zginął motocyklista, miał 26 lat 2 5

26-letni motocyklista zginął w wypadku w miejscowości Uściąż w powiecie opolskim. Mężczyzna nie miał prawa jazdy

Marcin Gortat i Alicja kupili konie w Janowie Podlaskim. Co się stanie ze zwierzętami?

Marcin Gortat i Alicja kupili konie w Janowie Podlaskim. Co się stanie ze zwierzętami? 0 3

W Janowie Podlaskim Marcin Gortat z Alicją Bachleda-Curuś pojawili się jakiś czas temu. Znany koszykarz sprezentował ukochanej dwa konie arabskie. Co stanie się z piękną klaczą i ogierem, po tym jak para się rozstała?

Wystawa malarstwa Mieczysława Maławskiego
28 września 2018, 18:00

Wystawa malarstwa Mieczysława Maławskiego 1 0

Co Gdzie Kiedy. W piątek, 28 września o godz. 18 w Galerii Krańcowej DDK Bronowice (ul. Krańcowa 106) odbędzie się wernisaż wystawy malarstwa Mieczysława Maławskiego.

Radni PiS: Czy urzędników marszałka zmuszono do udziału w pikiecie politycznej?
galeria
film

Radni PiS: Czy urzędników marszałka zmuszono do udziału w pikiecie politycznej? 38 45

O udostępnienie kserokopii książki wyjść pracowników urzędu marszałkowskiego proszą marszałka radni Prawa i Sprawiedliwości. I pytają, czy urzędnicy zostali zmuszeni do uczestnictwa w pikiecie w trakcie konferencji prasowej ich ugrupowania i czym tym, którzy odmówili, grożą konsekwencje służbowe.

Niedźwiedź Wojtek patronem przedszkola. "Byłyśmy zaskoczone, że dzieci taka tematyka interesuje"

Niedźwiedź Wojtek patronem przedszkola. "Byłyśmy zaskoczone, że dzieci taka tematyka interesuje" 5 1

To jedyne bezimienne przedszkole w Świdniku, ale to niedługo się zmieni, o ile radni dadzą zgodę. Przedszkole nr 4 ma nosić imię Kaprala Niedźwiedzia Wojtka. To „miś” przygarnięty przez żołnierzy II Korpusu Polskiego gen. Władysława Andersa.

Kukiz'15 zawiadamia prokuraturę. Uniemożliwiono im start w wyborach?

Kukiz'15 zawiadamia prokuraturę. Uniemożliwiono im start w wyborach? 1 13

Komitet Kukiz'15 w Białej Podlaskiej zawiadomił prokuraturę. Zdaniem pełnomocnika doszło do przywłaszczenia dokumentów wyborczych.

Lubelskie Pszczółki zagrają w III Memoriale Profesora Stanisława Łęgowskiego

Lubelskie Pszczółki zagrają w III Memoriale Profesora Stanisława Łęgowskiego 0 1

Koszykarki Pszczółki Polski Cukier AZS UMCS Lublin przygotowują się do drugiego sparingowego sprawdzianu, tym razem w Toruniu. Warto jednak skupić się na tym, co zobaczyliśmy podczas pierwszych spotkań towarzyskich w Lublinie

IPN wzywa do usunięcia orła z pomnika żołnierzy. Nikt nie chce za to zapłacić

IPN wzywa do usunięcia orła z pomnika żołnierzy. Nikt nie chce za to zapłacić 2 16

IPN wezwał wspólnotę rolników do przerobienia pomnika poświęconego polskim żołnierzom forsującym Wisłę w 1944 roku w Puławach. Problem w tym, że jest to spory koszt i nikt nie chce go ponosić.

Dzisiaj nabór do ZPiT "Powiśle"

Dzisiaj nabór do ZPiT "Powiśle" 2 0

Dzieci w wieku 5-8 lat, które lubią taniec, mają szansę trafić do Zespołu Pieśni i Tańca "Powiśle". Instruktorzy zapraszają do udziału w naborze do grupy chłopców i dziewczynek.

Zwolennicy Żuka pokazali "Listę Wstydu". Przeciwko czemu głosował Tułajew i PiS?

Zwolennicy Żuka pokazali "Listę Wstydu". Przeciwko czemu głosował Tułajew i PiS? 96 73