Ministerstwo Sprawiedliwości nie ma pieniędzy i wstrzymuje budowę gmachu sądu i prokuratury w Świdniku. Pieniądze znalazłoby miasto, ale prawo nie pozwala, by finansowało rządowe inwestycje.
Wielką budowę w Świdniku od początku prześladował wyjątkowy pech. Plac pod inwestycję, podarowany przez miasto, czekał kilka lat na wbicie pierwszej łopaty. A to dlatego, że inwestor nie mógł rozstrzygnąć przetargu, który miał wyłonić wykonawcę. Dopiero trzecie podejście przyniosło efekt. Wygrała firma Budimex-Dromex z Warszawy.
Budowa rozpoczęła się w połowie listopada ub. roku. Stołeczna firma ostro wzięła się do pracy. Miała wybudować gmach do września 2010 roku. Na całą inwestycję resort sprawiedliwości przeznaczył 42 mln zł. Ale w kwietniu gruchnęła wiadomość, że 4 mln z tegorocznego budżetu na ten cel zostały zablokowane. Była jednak nadzieja, że w połowie roku sytuacja się zmieni i pieniądze zostaną wypłacone. Tak się nie stało.
– Wstrzymanie prac, to bardzo zła wiadomość. Dlatego zwróciliśmy się do wszystkich posłów z Lubelszczyzny, by walczyli o tę inwestycję. Jest odzew, napisali interpelacje. Mamy nadzieję, że to poskutkuje i w przyszłym roku pieniądze się znajdą – mówi Waldemar Jakson, burmistrz Świdnika. – Bo byłoby to straszne marnotrawstwo, gdyby nie kontynuować tak mocno zaawansowanej inwestycji.
Miasto chciało nawet pożyczyć brakującą kwotę budżetowi państwa. – Ale okazało się to prawnie niemożliwe. Ustawodawca nie przewidział takiej sytuacji – tłumaczy Artur Soboń, sekretarz świdnickiego magistratu. Dodaje jednak, że miasto gotowe jest rozmawiać z ministerstwem o innego rodzaju pomocy.
– Zależy nam na tej inwestycji, w końcu to miasto dało działkę na ten cel – kwituje Soboń.
ŚWIDNICKA TEMIDA
Swoją siedzibę ma tu mieć Prokuratura Rejonowa i Sąd Rejonowy z wydziałami cywilnym, karnym, ksiąg wieczystych, rodzinnym i nieletnich oraz dwoma wydziałami grodzkimi. Powierzchnia gmachu wysokości 24 metrów wniesie ponad 14 tys. mkw. Budynek będzie miał w wysokiej części siedem pięter i tam znajdzie się część biurowa. Natomiast w niższej części będzie miał dwa piętra. Dodatkowo, jedna z kondygnacji zostanie ukryta pod ziemią.