Jest absolwentem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Przez niemal ćwierć wieku był zatrudniony w Katolickim Stowarzyszeniu "Civitas Christiana". We wtorek Rada Powiatu w Świdniku, choć niejednogłośnie, podjęła uchwalę ws. powołania Romualda Gumienniaka na członka zarządu powiatu.
– Pan Radosław Brzózka jest radnym powiatu świdnickiego, nie jest już członkiem zarządu powiatu świdnickiego – wyjaśniał na wstępie wtorkowej sesji Łukasz Reszka (Prawo i Sprawiedliwość), starosta świdnicki. Reszka, „korzystając z kompetencji i uprawnień starosty”, wniósł o wybór nowego członka zarządu tak, by w dalszym ciągu zarząd liczył 5 członków, w tym 3 etatowych i 2 społecznych.
– Pan Radosław Brzózka, podejmując nowe zatrudnienie w Ministerstwie Edukacji Narodowej, automatycznie stracił mandat członka zarządu powiatu – uzupełnił wypowiedź starosty Andrzej Mańka (PiS), przewodniczący Rady Powiatu w Świdniku. – Z mocy prawa ten mandat wygasł. Dlatego też będziemy podejmować tylko uchwałę o powołaniu nowego członka zarządu (a nie także o jego odwołaniu, co budziło wątpliwość niektórych radnych - red). Nie musimy podejmować uchwały ws. wygaśnięcia mandatu członka zarządu pana Radosława Brzózki.
Kandydat
Na nowego członka zarządu starosta rekomendował 56-letniego Romualda Gumienniaka, który jest absolwentem zarządzania KUL. Pochodzi ze Świdnika. To były nauczyciel, przedsiębiorca, terapeuta i handlowiec. A także były radny miejski i powiatowy.
Przez niemal 25 lat był zatrudniony w Katolickim Stowarzyszeniu „Civitas Christiana” (początkowo jako pracownik organizacyjny w oddziale okręgowym w Lublinie, ostatnio – w ogólnopolskim zarządzie tej organizacji).
– Jest to ogólnopolska organizacja działająca na polu kształtowania rzeczywistości społecznej w duchu katolickiej nauki społecznej – wyjaśnił radnym starosta Łukasz Reszka. – Prowadzi działalność informacyjną i edukacyjną. Współpracuje ze szkołami wyższymi i średnimi, z placówkami naukowymi, z instytucjami kultury, z samorządami, a także z organizacjami pozarządowymi. Jednocześnie stowarzyszenie posiada zaplecze gospodarcze w postaci spółki, którą nadzoruje i rozwija.
Dodał, też że organizacja działa również w obszarze wydawniczym.
Starosta zwrócił także uwagę na działalność Romualda Gumienniaka w tzw. Solidarności Młodych.
Gumienniak ma zastąpić w zarządzie Radosława Brzózkę (PiS). – Będzie pełnił obowiązki szefa świdnickiej oświaty i pomocy społecznej. Wierzę, że z tych obowiązków będzie wywiązywał się sumiennie – zaznaczył starosta, który przyznał, że Romualda Gumienniaka zna też prywatnie. – Z całego serca rekomenduję tę kandydaturę i proszę o pozytywne głosowanie za tym kandydatem.
Dyskusja
Satysfakcji z proponowanej kandydatury nie krył radny Radosław Brzózka (PiS), który przyznał, że cieszy się, że jego dotychczasowe obowiązki ma podjąć osoba „o pięknym życiorysie” i „gigantycznych dokonaniach”. – Przede wszystkim w głębokim związku z naszą lokalną społecznością – podkreślał radny Brzózka.
W samych superlatywach o kandydacie wypowiadali się też wiceprzewodniczący rady Gustaw Dmowski (PiS), a także Tomasz Szydło (PiS), który podkreślał jego „otwartość na drugiego człowieka”. – Jest człowiekiem zawsze uśmiechniętym. Mówiąc szczerze, nigdy nie widziałem, żeby zwracał się do kogoś podniesionym tonem – akcentował radny Szydło. – W moim przekonaniu jest dobrym kandydatem na tę funkcję.
Wątpliwości co do „neutralności” proponowanego przez starostę kandydata miała opozycyjna radna Edyta Lipiniowiecka (Świdnik Wspólna Sprawa). – Chodzi o jego działalność stricte katolicką – wyjaśniła radna Lipiniowiecka. I dodała: Mam obawy dotyczące światopoglądowego podejścia w kwestii edukacji.
Podobne wątpliwości miał radny Jakub Osina (ŚWS), który zastanawiał się, czy kandydat zajmując się szkolnictwem, będzie w stanie abstrahować od swojego światopoglądu.
– Chciałem tylko zauważyć, że katolicy w naszym kraju mają takie same prawa obywatelskie jak każdy o innym światopoglądzie i nie powinno to być przeszkodą w obejmowaniu przez nich jakichkolwiek stanowisk – podkreślił przewodniczący Andrzej Mańka.
A radny Brzózka dodał: Zarówno pani radna Lipiniowiecka, jak i pan radny Osina, posługują się terminem neutralność światopoglądowa państwa. Oczywiście w państwie polskim nie ma neutralności światopoglądowej – przekonywał radny Brzózka. – Nic nie mówi o tym Konstytucja ani żaden przepis ustawowy. Konstytucja polska mówi o bezstronności religijnej państwa. I oczywiście tej zasady starałem się przestrzegać w swojej pracy. Z pewnością tej zasady będzie przestrzegać każdy roztropny człowiek, który podejmie się tego wyzwania, więc również kandydat, o którym mówimy.
Ostatecznie za powołaniem Romualda Gumienniaka na członka zarządu powiatu głosowało 10 radnych. 7 radnych było przeciw.