Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Sylwester

26 grudnia 2018 r.
21:06

Sylwester 2018/2019: Największe miasta w woj. lubelskim bez pokazów fajerwerków. "Trzeba się troszczyć o nasze zwierzęta"

0 37 A A
Ostatnim pokazem sztucznych ogni finansowanym przez władze Lublina był ten na powitanie roku 2017
Ostatnim pokazem sztucznych ogni finansowanym przez władze Lublina był ten na powitanie roku 2017 (fot. Maciej Kaczanowski)

Największe miasta regionu rezygnują z pokazów sztucznych ogni podczas sylwestrowych imprez pod chmurką. Tłumaczą to troską o zwierzęta, które boją się wystrzałów. Z głośnych fajerwerków rezygnuje nawet Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, która podczas „światełka do nieba” zastąpi petardy laserami.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Zwierzęta się po prostu boją i może to mieć duży wpływ na ich zdrowie. Mogą nawet dostać ataku padaczki – przyznaje Joanna Czubacka, lekarz weterynarii z Lublina. – W okolicach Nowego Roku ludzie często do nas przychodzą po leki na uspokojenie dla swoich podopiecznych.

– Trzeba się troszczyć o nasze zwierzęta, a one źle znoszą ten huk – mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina, gdzie tym razem sylwester odbędzie się na deptaku Krakowskiego Przedmieścia. Tutaj już drugi rok z rzędu władze miasta nie zorganizują pokazu. – Jestem pewny, że bez petard i sztucznych ogni zabawa będzie szampańska i znakomita, a do tego psy i koty będą znacznie spokojniejsze – przekonuje prezydent.

Z huku petard i sztucznych ogni zrezygnował również Chełm. Prezydent Jakub Banaszek tłumaczy, że za takim rozwiązaniem opowiedziało się wielu mieszkańców, w tym właściciele zwierząt domowych. Nie bez znaczenia były również spore koszty takiego pokazu, chociaż i bez niego miasto wyda 70 tys. zł na zabawę na pl. Łuczkowskiego.

Od pokazu fajerwerków odeszły też władze Zamościa. W trosce o dobro zwierząt zastąpi je pokaz laserowy oraz zimne ognie. Miasto nie zdecydowało się jednak na zakaz odpalania petard przez mieszkańców i turystów, których zapewne nie zabraknie na imprezie na Rynku Wielkim.

Sylwestrowych wystrzałów nie zorganizują władze Białej Podlaskiej i jest tak już od kilku lat. Uczestnikom zabawy pod chmurką muszą wystarczyć świąteczne iluminacje, np. rozświetlony baldachim przy ul. Brzeskiej lub ławeczka w kształcie świecącej bombki w parku Radziwiłłowskim.

Pokazu nie planują również władze Puław.

Niespodzianką jest deklaracja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, która od lat podczas wielkiego finału akcji organizowała o godz. 20 „światełko do nieba”. Ale 13 stycznia zamiast sztucznych ogni rozbłysną lasery. – Mam nadzieję, że nasze odstąpienie od pokazu fajerwerków przyczyni się do globalnego zakazu urządzenia strzelania na dziko, co istotnie jest wielką zmorą sylwestrowego dnia, nie tylko w dużych miastach, ale całej Polsce – ogłosił Jerzy Owsiak.

Sonda: Czy rezygnacja z fajerwerków podczas sylwestra przez największe miasta to dobra decyzja?

Liczba głosów: 1504
57.58%
Nie
42.42%
Tak

Jak pomóc psu przetrwać sylwestra

W żadnym wypadku nie należy pocieszać zwierzęcia. Dla psa będzie to sygnał, że właściciel martwi się razem z pupilem i że są powody do niepokoju. Tymczasem właściciel nie powinien zwracać uwagi na wystrzały, żeby dać psu sygnał, że nie dzieje się nic niepokojącego.

Można się postarać o to, by odgłosy zza okna były wytłumione lub zagłuszone np. muzyką. Lepiej unikać spacerów w okresie największego natężenia wystrzałów, a jeśli nie da się tego uniknąć, należy się upewnić, czy obroża nie jest zbyt luźna i przymocować do niej swoje dane kontaktowe.

Tak wyglądał Sylwester Miejski w Lublinie w ubiegłym roku

Quiz: Czy znasz te miejsca i zabytki w woj. lubelskim?

Czy znasz te miejsca i zabytki w woj. lubelskim?
Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 37

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 26 grudnia 2018 r. o 21:20
+49
Debilizm mniejszości - właścicieli szczekaczek (szczególnie tych wielkości kota), które tylko paskudzą na trawnikach i drą ryja gdy człowiek chce spać.
Avatar
Gość / 26 grudnia 2018 r. o 21:20
+48
Za rok srania należy im się dzień strzelania
Avatar
Ja / 26 grudnia 2018 r. o 22:15
+43
Mam psa i male dziecko i mi fajerwerki o północy przez 10 minut nie przeszkadzają. Mój pies wtedy śpi i  mój syn też... wszystkiego zakazać, bo "wycackany piesek pańci sie boi"...
Avatar
Gość / 26 grudnia 2018 r. o 23:52
+38
Jak kundle szczekają cały rok i sra...ą pod oknami to jest ok. Tu nie chodzi o zwierzęta tylko o kasę na premie dla włodarzy tych "większych" miast Polski C!
Avatar
Gość / 26 grudnia 2018 r. o 21:28
+38
Kasy nie ma na koniec roku, a nie jakaś tam troska o zwierzęta
Avatar
Marian / 26 grudnia 2018 r. o 21:52
+36
Od paru lat mieli klocki po pupilach sprzątać panie prezydencie Lublina jak narazie to o 5 rano wypuszczają pieski z klatki one zrobią swoje i upadają pod tą klatka żeby ktoś je wpuścił
Avatar
somsiad / 26 grudnia 2018 r. o 21:26
+27
A ja za to że sąsiada burek ujada codziennie o 5 rano, już kupiłem 2 Predatory. Mam nadzieję że po takim pokazie przez tydzień z szafy nie wyjdzie.
Avatar
piesek / 26 grudnia 2018 r. o 23:15
+23
... i bezwarunkowo żądamy praw wyborczych dla zwierząt !!!!!!!!
Avatar
Jarek / 27 grudnia 2018 r. o 08:54
+22
50lat temu pies jeździł czolgiem biegał po poligonie i wygrał Nam wojne a dzisiaj pies się boi fajerwerków. Dramat.
Avatar
Gość / 27 grudnia 2018 r. o 07:33
+13
Gówno zbierać, kaganiec, smycz i podatek płacić albo eksterminacja psiokociego chwastu!
Avatar
kajkols / 11 października 2019 r. o 08:39
0
I liczę, że w tym roku miasta nie popełnią tego błędu i będzie normalny pokaz. Pamiętam, co było poprzednio. Gdybym wiedział, że będą lasery, to bym olał temat. Koncertu to mogę sobie posłuchać w TV, a na miasto chodziłem właśnie dla pokazu.
Avatar
robert / 30 grudnia 2018 r. o 19:02
+2
pomysł mija się z celem, skoro miasto nie zorganizuje fajerwerków a indywidualnie mieszkańcy będą mogli strzelać to co? zwierzęta już przestaną się bać? jak zwykle chory pomysł.
Avatar
Adrianna Barej / 28 grudnia 2018 r. o 12:33
-3
Po tych komenatrzach „Gości „ i innych odważnych „somsiadow” widać ciemnogród i zwyczajny brak empatii . To ,ze jeden pies się nie boi nie oznacza ,ze drugi nie umiera ze strachu ! A ptaki ? Zwierzęta leśne ? No ,ale jasne najlepiej myśleć o własnej *** i własnej przyjemności ! Egoistyczne zacofane dupki i chamy do tego !!!!
Avatar
Olo / 28 grudnia 2018 r. o 06:59
+1
To, że miasto nie postrzela nie znaczy że nie będzie głośno. W sklepach całe stoiska tego...
Avatar
Gość / 27 grudnia 2018 r. o 20:03
+3
to znowu jakaś durnota politycznej poprawności, przez tyle lat zawsze były fajerwerki i jakoś nikt nie protestował, zwierzaki były zamknięte w domach, niektórzy trzymali je nawet w łazience i nic im się nie stało, a tu raptem ciach! Nie możesz sobie postrzelać tego jedynego dnia, bo zwierzęta ważniejsze. To jest tylko jeden dzień( a w zasadzie noc) w roku, litości.
Avatar
Reha / 27 grudnia 2018 r. o 17:32
+4
A ha i jeszcze jedno słówko do tych wszystkich miłośników kotków i piesków.  Ciekawe czy jesteście równie empatyczni do przedstawicieli własnego gatunku,  czy umartwiacie się że dzieci są biedne, że osoby starsze umierają w hospicjach że ktoś (sąsiad) nie ma na leki. Nie macie to gdzieś bo tak na prawdę to jesteście egoistami bo wasz piesek okaże wdzięczność A zapluty śmierdzący staruch z rurką w gardle was nie przytuli 
Avatar
Reha / 27 grudnia 2018 r. o 17:04
+1
2 minuty i po wszystkim ,a jak nie będzie pokazu to i tak ludzie będą strzelać i tak. A może nawet więcej . Sam mam psa i wiem że po 24 to wyjdzie i zesra się nad rzeką A jak ktoś strzeli to może mu szybciej pójdzie w *** mam jakąś empatię dla kotów czy innych zwierząt wytrzymają 15 min w kiblu. Ja też kupię PREDATORY- POLECAM
Avatar
xyz / 27 grudnia 2018 r. o 15:24
+5
Sylwester bez fajerwerków co to ma być. Ludziom w głowach już się p..... Pieski przeżyły w czasie wojen bombardowania, a teraz te kundle jakieś wrazliwe.
Avatar
hauhau / 27 grudnia 2018 r. o 12:39
+5
Hahaha. Ale mam beke z tych ameb co krzyczą "i bardzo dobrze", "zakaz strzelania"!!! Hahaha. To tylko krótki okres w ciągu całego roku. Ludzie mogą cały dzień "strzelać" więc nie płaczcie że o 18 już pieski sikają pod siebie ze strachu bo petardy i ze ludzie znęcają się nad tymi 'gówniakami', które boją się nawet swojego cienia. Tylko czekać na protesty tych niedorozwojów żeby zakazać odkurzaczy albo ograniczyć ich normy hałasu bo pieski, pieseczki się boją i robią kupke pod siebie ze strachu. Jednak kiedy one na***ają(szczekają) cały rok o 5 rano albo o 1 w nocy że spać się nie da to juz okej. Pozdrówki dla ameb i dla waszych 'psów' i zapowiadam że z tej okazji w tym roku sam będę na***ał jak po***y ☺️
 Hehe popieram,niech im walą klocem po dywanach
 Hehe popieram,niech im walą klocem po dywanach rozwiń
Avatar
Maras_mareczek / 27 grudnia 2018 r. o 11:13
+6
Hahaha. Ale mam beke z tych ameb co krzyczą "i bardzo dobrze", "zakaz strzelania"!!! Hahaha. To tylko krótki okres w ciągu całego roku. Ludzie mogą cały dzień "strzelać" więc nie płaczcie że o 18 już pieski sikają pod siebie ze strachu bo petardy i ze ludzie znęcają się nad tymi 'gówniakami', które boją się nawet swojego cienia. Tylko czekać na protesty tych niedorozwojów żeby zakazać odkurzaczy albo ograniczyć ich normy hałasu bo pieski, pieseczki się boją i robią kupke pod siebie ze strachu. Jednak kiedy one na***ają(szczekają) cały rok o 5 rano albo o 1 w nocy że spać się nie da to juz okej. Pozdrówki dla ameb i dla waszych 'psów' i zapowiadam że z tej okazji w tym roku sam będę na***ał jak po***y ☺️
Hahaha. Ale mam beke z tych ameb co krzyczą "i bardzo dobrze", "zakaz strzelania"!!! Hahaha. To tylko krótki okres w ciągu całego roku. Ludzie mogą cały dzień "strzelać" więc nie płaczcie że o 18 już pieski sikają pod siebie ze strachu bo petardy i ze ludzie znęcają się nad tymi 'gówniakami', które boją się nawet swojego cienia. Tylko czekać na protesty tych niedorozwojów żeby zakazać odkurzaczy albo ograniczyć ich normy hałasu bo pieski, pieseczki się boją i robią kupke pod siebie ze strachu. Jednak kiedy one n... rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 37

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Szumowski: Zgromadzenia to ryzyko rozniesienia epidemii
film

Szumowski: Zgromadzenia to ryzyko rozniesienia epidemii

Zgromadzenia niosą ze sobą ogromne ryzyko rozniesienia epidemii dalej; nie wiadomo, kto w nich uczestniczy i trudno o dystans - podkreślił w poniedziałek minister zdrowia Łukasz Szumowski, pytany o organizację tego typu wydarzeń w ostatnich dniach.

Świdnik: Będą utwardzać kilkadziesiąt dróg gruntowych. Które w pierwszej kolejności?
Lista

Świdnik: Będą utwardzać kilkadziesiąt dróg gruntowych. Które w pierwszej kolejności?

Około 90 procent dróg gruntowych w Świdniku, w sumie będzie to 39 ulic, zostanie utwardzonych w ciągu dwóch lat. Radni poparli wniosek burmistrza miasta Waldemara Jaksona i zabezpieczyli na ten cel 5,5 miliona złotych. Prace ruszą niebawem.

Burze z gradem nad woj. lubelskim. Prognoza pogody
film

Burze z gradem nad woj. lubelskim. Prognoza pogody

Dzisiaj nad woj. lubelskim mogą pojawić się burze, spadnie deszcz, a nawet grad. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał już ostrzeżenie. Jak informuje nasz Czytelnik, w Janowie Lubelskim pada już grad.

Chciała ominąć sarnę, samochód uderzył w barierki, a potem dachował

Chciała ominąć sarnę, samochód uderzył w barierki, a potem dachował

38-latka trafiła do szpitala z poważnymi obrażeniami, a jej auto zostało doszczętnie zniszczone. Kobieta chciała ominąć sarnę, która wbiegła na drogę. Nie uderzyła w zwierzę, ale wjechała w barierki, a jej samochód dachował.

Puławskie położnictwo na drodze do normalności. Wracają porody rodzinne

Puławskie położnictwo na drodze do normalności. Wracają porody rodzinne

Uruchomienie szpitala zakaźnego w Puławach doprowadziło do skokowego spadku ilości przyjmowanych porodów. Ich liczba, licząc od 13 marca, spadła o ponad 60 procent. Lekarze wierzą, że strach z czasem minie, a statystyki wrócą do normy. Pomóc ma w tym likwidacja zakazu rodzenia z udziałem osoby bliskiej.

CARTMAX jest już otwarty

CARTMAX jest już otwarty

Szukasz bezpiecznej rozrywki w Lublinie?

Na rondzie Honorowych Krwiodawców w Lublinie trzeba uważać. Nie obowiązuje już ruch okrężny
galeria
film

Na rondzie Honorowych Krwiodawców w Lublinie trzeba uważać. Nie obowiązuje już ruch okrężny

Nowa organizacja ruchu obowiązuje od soboty na rondzie Honorowych Krwiodawców, gdzie nie obowiązuje już ruch okrężny. Al. Kraśnicka oraz al. Sikorskiego stały się drogami podporządkowanymi. Na al. Kraśnickiej trzeba się liczyć z korkami, które pojawiły się od razu po wprowadzeniu zmian.

Kierowcy wywiedzeni w pole. Kłopotliwe skrzyżowanie przy S17 do poprawy

Kierowcy wywiedzeni w pole. Kłopotliwe skrzyżowanie przy S17 do poprawy

Nie ma dnia, żeby nie dochodziło tutaj do pomyłek ze strony kierowców, którzy zamiast w kierunku Żyrzyna, wjeżdżają w ślepą uliczkę - drogę serwisową kończącą się w lesie. O zmiany organizacji ruchu przed wiaduktem nad S17 w okolicach Moszczanki apelują okoliczni mieszkańcy.

Jest I prezes Sądu Najwyższego. Powołał ją prezydent Andrzej Duda
film

Jest I prezes Sądu Najwyższego. Powołał ją prezydent Andrzej Duda

- Prezydent RP Andrzej Duda podjął decyzje personalne dotyczące stanowisk w SN. Prezydent RP zdecydował o powołaniu, spośród pięciu kandydatów przedstawionych przez ZO Sędziów Sądu Najwyższego, pani sędzi Małgorzaty Manowskiej na stanowisko Pierwszego Prezesa SN - przekazała za pośrednictwem Twittera Błażej Spychalski, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP.

Ile drużyn w chełmskiej okręgówce? Nie chcą pauzy

Ile drużyn w chełmskiej okręgówce? Nie chcą pauzy

Decyzja o zakończeniu przedwcześnie minionego sezonu wprowadziła dodatkowe problemy w organizacji nowych rozgrywek chełmskiej okręgówki

Ponad 50 nowych przypadków koronawirusa wśród górników. Przestój w dwóch kopalniach

Ponad 50 nowych przypadków koronawirusa wśród górników. Przestój w dwóch kopalniach

Ponad 50 nowych przypadków koronawirusa potwierdzono minionej doby wśród górników trzech spółek węglowych. Ogółem w poniedziałek rano zakażonych było 3376 górników z kilkunastu kopalń, wobec 3323 osób raportowanych w niedzielę rano.

Janusz i Grażyna. Piękna bociania para świetną promocją Nowosiółek na Zamojszczyźnie
galeria

Janusz i Grażyna. Piękna bociania para świetną promocją Nowosiółek na Zamojszczyźnie

- To chyba moje najpopularniejsze zdjęcie – ocenia autorka fotografii bocianiej pary na gnieździe. Akcja internetowego wyboru imion dla ptaków, jednym z pomysłów na promocję Nowosiółek na Zamojszczyźnie

Forum Kultury Studenckiej z Chatką Żaka
28 maja 2020, 14:00

Forum Kultury Studenckiej z Chatką Żaka

ACK UMCS Chatka Żaka zaprasza na seminarium online poświęcone kulturze studenckiej w całym kraju. Wydarzenie odbędzie się 28 maja o godz. 14 na Facebooku Chatki Żaka.

Puławy: Nagrody dla najlepszych sportowców dostarczy poczta

Puławy: Nagrody dla najlepszych sportowców dostarczy poczta

Z powodu pandemii koronawirusa władze powiatu puławskiego zrezygnowały z organizacji tradycyjnej gali. W tym roku nagrody finansowe dla najlepszych sportowców powiatu, trenerów i działaczy, zostały wysłane pocztą. Korespondencji ze starostwa mogą spodziewać się 83 osoby. Pula nagród wyniosła 34 tys. zł.

Spieszył się na spotkanie z dziewczyną. Wjechał w ogrodzenie, a po wypadku chciał uciec

Spieszył się na spotkanie z dziewczyną. Wjechał w ogrodzenie, a po wypadku chciał uciec

Odwagi 24-latkowi dodawało nie tylko uczucie do jego dziewczyny, ale również ponad 2 promile alkoholu w organizmie. Mężczyzna tak bardzo spieszył się na spotkanie ze swoją "drugą połówką", że aż wypadł z drogi i wjechał w ogrodzenie jednej z posesji. Jakby tego było mało, to próbował jeszcze uciekać z miejsca zdarzenia.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!