Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Sylwester

26 grudnia 2018 r.
21:06

Sylwester 2018/2019: Największe miasta w woj. lubelskim bez pokazów fajerwerków. "Trzeba się troszczyć o nasze zwierzęta"

0 37 A A
Ostatnim pokazem sztucznych ogni finansowanym przez władze Lublina był ten na powitanie roku 2017
Ostatnim pokazem sztucznych ogni finansowanym przez władze Lublina był ten na powitanie roku 2017 (fot. Maciej Kaczanowski)

Największe miasta regionu rezygnują z pokazów sztucznych ogni podczas sylwestrowych imprez pod chmurką. Tłumaczą to troską o zwierzęta, które boją się wystrzałów. Z głośnych fajerwerków rezygnuje nawet Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, która podczas „światełka do nieba” zastąpi petardy laserami.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Zwierzęta się po prostu boją i może to mieć duży wpływ na ich zdrowie. Mogą nawet dostać ataku padaczki – przyznaje Joanna Czubacka, lekarz weterynarii z Lublina. – W okolicach Nowego Roku ludzie często do nas przychodzą po leki na uspokojenie dla swoich podopiecznych.

– Trzeba się troszczyć o nasze zwierzęta, a one źle znoszą ten huk – mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina, gdzie tym razem sylwester odbędzie się na deptaku Krakowskiego Przedmieścia. Tutaj już drugi rok z rzędu władze miasta nie zorganizują pokazu. – Jestem pewny, że bez petard i sztucznych ogni zabawa będzie szampańska i znakomita, a do tego psy i koty będą znacznie spokojniejsze – przekonuje prezydent.

Z huku petard i sztucznych ogni zrezygnował również Chełm. Prezydent Jakub Banaszek tłumaczy, że za takim rozwiązaniem opowiedziało się wielu mieszkańców, w tym właściciele zwierząt domowych. Nie bez znaczenia były również spore koszty takiego pokazu, chociaż i bez niego miasto wyda 70 tys. zł na zabawę na pl. Łuczkowskiego.

Od pokazu fajerwerków odeszły też władze Zamościa. W trosce o dobro zwierząt zastąpi je pokaz laserowy oraz zimne ognie. Miasto nie zdecydowało się jednak na zakaz odpalania petard przez mieszkańców i turystów, których zapewne nie zabraknie na imprezie na Rynku Wielkim.

Sylwestrowych wystrzałów nie zorganizują władze Białej Podlaskiej i jest tak już od kilku lat. Uczestnikom zabawy pod chmurką muszą wystarczyć świąteczne iluminacje, np. rozświetlony baldachim przy ul. Brzeskiej lub ławeczka w kształcie świecącej bombki w parku Radziwiłłowskim.

Pokazu nie planują również władze Puław.

Niespodzianką jest deklaracja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, która od lat podczas wielkiego finału akcji organizowała o godz. 20 „światełko do nieba”. Ale 13 stycznia zamiast sztucznych ogni rozbłysną lasery. – Mam nadzieję, że nasze odstąpienie od pokazu fajerwerków przyczyni się do globalnego zakazu urządzenia strzelania na dziko, co istotnie jest wielką zmorą sylwestrowego dnia, nie tylko w dużych miastach, ale całej Polsce – ogłosił Jerzy Owsiak.

Sonda: Czy rezygnacja z fajerwerków podczas sylwestra przez największe miasta to dobra decyzja?

Liczba głosów: 1504
57.58%
Nie
42.42%
Tak

Jak pomóc psu przetrwać sylwestra

W żadnym wypadku nie należy pocieszać zwierzęcia. Dla psa będzie to sygnał, że właściciel martwi się razem z pupilem i że są powody do niepokoju. Tymczasem właściciel nie powinien zwracać uwagi na wystrzały, żeby dać psu sygnał, że nie dzieje się nic niepokojącego.

Można się postarać o to, by odgłosy zza okna były wytłumione lub zagłuszone np. muzyką. Lepiej unikać spacerów w okresie największego natężenia wystrzałów, a jeśli nie da się tego uniknąć, należy się upewnić, czy obroża nie jest zbyt luźna i przymocować do niej swoje dane kontaktowe.

Tak wyglądał Sylwester Miejski w Lublinie w ubiegłym roku

Quiz: Czy znasz te miejsca i zabytki w woj. lubelskim?

Czy znasz te miejsca i zabytki w woj. lubelskim?
Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 37

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 26 grudnia 2018 r. o 21:20
Debilizm mniejszości - właścicieli szczekaczek (szczególnie tych wielkości kota), które tylko paskudzą na trawnikach i drą ryja gdy człowiek chce spać.
Avatar
Gość / 26 grudnia 2018 r. o 21:20
Za rok srania należy im się dzień strzelania
Avatar
Ja / 26 grudnia 2018 r. o 22:15
Mam psa i male dziecko i mi fajerwerki o północy przez 10 minut nie przeszkadzają. Mój pies wtedy śpi i  mój syn też... wszystkiego zakazać, bo "wycackany piesek pańci sie boi"...
Avatar
Gość / 26 grudnia 2018 r. o 23:52
Jak kundle szczekają cały rok i sra...ą pod oknami to jest ok. Tu nie chodzi o zwierzęta tylko o kasę na premie dla włodarzy tych "większych" miast Polski C!
Avatar
Gość / 26 grudnia 2018 r. o 21:28
Kasy nie ma na koniec roku, a nie jakaś tam troska o zwierzęta
Avatar
Marian / 26 grudnia 2018 r. o 21:52
Od paru lat mieli klocki po pupilach sprzątać panie prezydencie Lublina jak narazie to o 5 rano wypuszczają pieski z klatki one zrobią swoje i upadają pod tą klatka żeby ktoś je wpuścił
Avatar
somsiad / 26 grudnia 2018 r. o 21:26
A ja za to że sąsiada burek ujada codziennie o 5 rano, już kupiłem 2 Predatory. Mam nadzieję że po takim pokazie przez tydzień z szafy nie wyjdzie.
Avatar
piesek / 26 grudnia 2018 r. o 23:15
... i bezwarunkowo żądamy praw wyborczych dla zwierząt !!!!!!!!
Avatar
Jarek / 27 grudnia 2018 r. o 08:54
50lat temu pies jeździł czolgiem biegał po poligonie i wygrał Nam wojne a dzisiaj pies się boi fajerwerków. Dramat.
Avatar
Gość / 27 grudnia 2018 r. o 07:33
Gówno zbierać, kaganiec, smycz i podatek płacić albo eksterminacja psiokociego chwastu!
Avatar
kajkols / 11 października 2019 r. o 08:39
I liczę, że w tym roku miasta nie popełnią tego błędu i będzie normalny pokaz. Pamiętam, co było poprzednio. Gdybym wiedział, że będą lasery, to bym olał temat. Koncertu to mogę sobie posłuchać w TV, a na miasto chodziłem właśnie dla pokazu.
Avatar
robert / 30 grudnia 2018 r. o 19:02
pomysł mija się z celem, skoro miasto nie zorganizuje fajerwerków a indywidualnie mieszkańcy będą mogli strzelać to co? zwierzęta już przestaną się bać? jak zwykle chory pomysł.
Avatar
Adrianna Barej / 28 grudnia 2018 r. o 12:33
Po tych komenatrzach „Gości „ i innych odważnych „somsiadow” widać ciemnogród i zwyczajny brak empatii . To ,ze jeden pies się nie boi nie oznacza ,ze drugi nie umiera ze strachu ! A ptaki ? Zwierzęta leśne ? No ,ale jasne najlepiej myśleć o własnej *** i własnej przyjemności ! Egoistyczne zacofane dupki i chamy do tego !!!!
Avatar
Olo / 28 grudnia 2018 r. o 06:59
To, że miasto nie postrzela nie znaczy że nie będzie głośno. W sklepach całe stoiska tego...
Avatar
Gość / 27 grudnia 2018 r. o 20:03
to znowu jakaś durnota politycznej poprawności, przez tyle lat zawsze były fajerwerki i jakoś nikt nie protestował, zwierzaki były zamknięte w domach, niektórzy trzymali je nawet w łazience i nic im się nie stało, a tu raptem ciach! Nie możesz sobie postrzelać tego jedynego dnia, bo zwierzęta ważniejsze. To jest tylko jeden dzień( a w zasadzie noc) w roku, litości.
Avatar
Reha / 27 grudnia 2018 r. o 17:32
A ha i jeszcze jedno słówko do tych wszystkich miłośników kotków i piesków.  Ciekawe czy jesteście równie empatyczni do przedstawicieli własnego gatunku,  czy umartwiacie się że dzieci są biedne, że osoby starsze umierają w hospicjach że ktoś (sąsiad) nie ma na leki. Nie macie to gdzieś bo tak na prawdę to jesteście egoistami bo wasz piesek okaże wdzięczność A zapluty śmierdzący staruch z rurką w gardle was nie przytuli 
Avatar
Reha / 27 grudnia 2018 r. o 17:04
2 minuty i po wszystkim ,a jak nie będzie pokazu to i tak ludzie będą strzelać i tak. A może nawet więcej . Sam mam psa i wiem że po 24 to wyjdzie i zesra się nad rzeką A jak ktoś strzeli to może mu szybciej pójdzie w *** mam jakąś empatię dla kotów czy innych zwierząt wytrzymają 15 min w kiblu. Ja też kupię PREDATORY- POLECAM
Avatar
xyz / 27 grudnia 2018 r. o 15:24
Sylwester bez fajerwerków co to ma być. Ludziom w głowach już się p..... Pieski przeżyły w czasie wojen bombardowania, a teraz te kundle jakieś wrazliwe.
Avatar
hauhau / 27 grudnia 2018 r. o 12:39
Hahaha. Ale mam beke z tych ameb co krzyczą "i bardzo dobrze", "zakaz strzelania"!!! Hahaha. To tylko krótki okres w ciągu całego roku. Ludzie mogą cały dzień "strzelać" więc nie płaczcie że o 18 już pieski sikają pod siebie ze strachu bo petardy i ze ludzie znęcają się nad tymi 'gówniakami', które boją się nawet swojego cienia. Tylko czekać na protesty tych niedorozwojów żeby zakazać odkurzaczy albo ograniczyć ich normy hałasu bo pieski, pieseczki się boją i robią kupke pod siebie ze strachu. Jednak kiedy one na***ają(szczekają) cały rok o 5 rano albo o 1 w nocy że spać się nie da to juz okej. Pozdrówki dla ameb i dla waszych 'psów' i zapowiadam że z tej okazji w tym roku sam będę na***ał jak po***y ☺️
 Hehe popieram,niech im walą klocem po dywanach
 Hehe popieram,niech im walą klocem po dywanach rozwiń
Avatar
Maras_mareczek / 27 grudnia 2018 r. o 11:13
Hahaha. Ale mam beke z tych ameb co krzyczą "i bardzo dobrze", "zakaz strzelania"!!! Hahaha. To tylko krótki okres w ciągu całego roku. Ludzie mogą cały dzień "strzelać" więc nie płaczcie że o 18 już pieski sikają pod siebie ze strachu bo petardy i ze ludzie znęcają się nad tymi 'gówniakami', które boją się nawet swojego cienia. Tylko czekać na protesty tych niedorozwojów żeby zakazać odkurzaczy albo ograniczyć ich normy hałasu bo pieski, pieseczki się boją i robią kupke pod siebie ze strachu. Jednak kiedy one na***ają(szczekają) cały rok o 5 rano albo o 1 w nocy że spać się nie da to juz okej. Pozdrówki dla ameb i dla waszych 'psów' i zapowiadam że z tej okazji w tym roku sam będę na***ał jak po***y ☺️
Hahaha. Ale mam beke z tych ameb co krzyczą "i bardzo dobrze", "zakaz strzelania"!!! Hahaha. To tylko krótki okres w ciągu całego roku. Ludzie mogą cały dzień "strzelać" więc nie płaczcie że o 18 już pieski sikają pod siebie ze strachu bo petardy i ze ludzie znęcają się nad tymi 'gówniakami', które boją się nawet swojego cienia. Tylko czekać na protesty tych niedorozwojów żeby zakazać odkurzaczy albo ograniczyć ich normy hałasu bo pieski, pieseczki się boją i robią kupke pod siebie ze strachu. Jednak kiedy one n... rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 37

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Katar 2022. Polska - Francja. W niedzielę na drodze staną nam mistrzowie świata
Magazyn

Katar 2022. Polska - Francja. W niedzielę na drodze staną nam mistrzowie świata

W 1986 roku w Meksyku reprezentacja Polski w ramach 1/8 finału przegrała 0:4 z Brazylią i odpadła z dalszej rywalizacji. W niedzielę, po 36 latach polscy kibice po raz kolejny będą dopingować nasz zespół w starciu fazy pucharowej z innym światowym gigantem: Francją. To pokazuje. jak duży sukces odniosła na mistrzostwach świata w Katarze drużyna Czesława Michniewicza, ale o jego stylu z pewnością nie chce pamiętać nikt.

Nauczyciele węszą politykę oszczędności, bo nie mogą kserować testów

Nauczyciele węszą politykę oszczędności, bo nie mogą kserować testów

Część nauczycieli Szkoły Podstawowej nr 10 tak bardzo zaskoczyła wyłączona kserokopiarka, że postanowili zainterweniować w tej sprawie u radnego.

Joanna Liberadzka-Duras z Zamościa stanęła na czele Forum Informacji Turystycznej

Joanna Liberadzka-Duras z Zamościa stanęła na czele Forum Informacji Turystycznej

Joanna Liberadzka-Duras, prezes Lokalnej Organizacji Turystycznej „Zamość i Roztocze” oraz szefowa Zamojskiego Centrum Informacji Turystycznej i Historycznej przez najbliższe dwa lata będzie przewodniczącą zarządu Forum Informacji Turystycznej.

Festiwal Adventus: koncert Canaan Group
4 grudnia 2022, 18:00

Festiwal Adventus: koncert Canaan Group

W niedzielę, 4 grudnia o godz. 18 w Trybunale Koronnym (Rynek 1) odbędzie się kolejny koncert w ramach Ekumenicznego Festiwalu Wokalnego "Adventus". Wystąpi międzynarodowy zespół Canaan Group.

Radzyń Podlaski: Zwarcie zamknęło toaletę za 290 tys. zł

Radzyń Podlaski: Zwarcie zamknęło toaletę za 290 tys. zł

Oddana w sierpniu do użytku toaleta publiczna w Radzyniu Podlaskim, od kilku tygodni nie działa. Urzędnicy winę składają na wandali.

Jak żyć po Covidzie? W Akademii Zamojskiej już wiedzą
galeria

Jak żyć po Covidzie? W Akademii Zamojskiej już wiedzą

Dla jednych „Covid to ściema”, dla innych realna choroba, której nawet łagodne przejście potrafi zostawić w organizmie poważne zmiany. O tym, jak żyć i odzyskiwać zdrowie po zakażeniu SARS CoV-2 mówiono podczas konferencji zorganizowanej w Akademii Zamojskiej.

Przodkowie zdobyli nieśmiertelność

Przodkowie zdobyli nieśmiertelność

Zespół archiwalny numer 2538 Archiwum Państwowego w Lublinie to akta rodzin Barszczewskich, Danielskich herbu Daniel i de Mezerów herbu Moździerz oraz rodzin z nimi skoligaconymi, między innymi Bajkowskich, Tarnowskich herbu Sas, Żurakowskich i Teleżyńskich. Tą wyjątkową spuściznę rodzinną przekazał Zygmunt Barszczewski

Masaże, jacuzzi, sztuczna rzeka. Tak się zmieni stary basen w Biłgoraju. Za 62 mln złotych
galeria

Masaże, jacuzzi, sztuczna rzeka. Tak się zmieni stary basen w Biłgoraju. Za 62 mln złotych

Nie 50, ale ponad 62 mln zł trzeba będzie wydać, by zrealizować oba planowane etapy rozbudowy i modernizacji powiatowej krytej pływalni w Biłgoraju. Ale do pierwszej części prac samorząd nie dołoży z własnego budżetu ani złotówki, na drugą część pieniędzy ma, a reszty będzie szukać.

Dla tancerzy i nie tylko. Warsztaty i wydarzenia edukacyjne w CK

Dla tancerzy i nie tylko. Warsztaty i wydarzenia edukacyjne w CK

Są jeszcze ostatnie wolne miejsca na czterodniowe warsztaty tworzenia muzyki do spektakli. Ale to nie jedyna oferta aktywnego spędzenia czasu i nauki w Centrum Kultury w Lublinie. Skorzystają tancerze ale także osoby, które po prostu chcą poćwiczyć

Dzień dla zwykłych-niezwykłych osób

Dzień dla zwykłych-niezwykłych osób

DARCZYŃCY ARCHIWUM PAŃSTWOWEGO W LUBLINIE są ludźmi wyjątkowymi, bo decydują się przekazać nam wszystkim pamiątki po swoich przodkach. Dzieląc się historią własnych rodzin pozwalają nam lepiej poznać historię regionu i Polski

Biała Podlaska: W niedzielę do muzeum za 1 zł

Biała Podlaska: W niedzielę do muzeum za 1 zł

Do „Ogrodów” Bazylego Albiczuka za złotówkę. Muzeum Południowego Podlasia chce w ten sposób przyciągnąć zwiedzających.

Krasnobród. Grają już dziesiątki lat. W niedzielę jubileuszowy koncert
4 grudnia 2022, 15:00

Krasnobród. Grają już dziesiątki lat. W niedzielę jubileuszowy koncert

Już ponad 35 lat działa Krasnobrodzka Orkiestra Dęta. Jubileusz muzycy uczczą koncertem.

Psy i koty z Puław i Łukowa czekają na Mikołaja. Możesz być jak Krzysztof Ibisz
galeria

Psy i koty z Puław i Łukowa czekają na Mikołaja. Możesz być jak Krzysztof Ibisz

Możesz wybrać prezent, który dostaną bezpańskie zwierzęta w Łukowie i Puławach. Ambasadorami akcji są m.in. Krzysztof Ibisz i Agnieszka Woźniak-Starak.

Lublin będzie dopłacał do zabiegów in vitro

Lublin będzie dopłacał do zabiegów in vitro

Miasto uruchomi w przyszłym roku program dopłat do zabiegów in vitro. To jeden z niewielu wydatków, które prezydent Lublina – na prośbę radnych – zgodził się dopisać do projektu budżetu miasta na rok 2023

6 XII Dzień Darczyńcy Archiwów Państwowych

6 XII Dzień Darczyńcy Archiwów Państwowych

Z tej okazji w lubelskim Archiwum planowane jest spotkanie z Darczyńcami.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!