Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Sylwester

26 grudnia 2018 r.
21:06

Sylwester 2018/2019: Największe miasta w woj. lubelskim bez pokazów fajerwerków. "Trzeba się troszczyć o nasze zwierzęta"

310 36 A A
Ostatnim pokazem sztucznych ogni finansowanym przez władze Lublina był ten na powitanie roku 2017
Ostatnim pokazem sztucznych ogni finansowanym przez władze Lublina był ten na powitanie roku 2017 (fot. Maciej Kaczanowski)

Największe miasta regionu rezygnują z pokazów sztucznych ogni podczas sylwestrowych imprez pod chmurką. Tłumaczą to troską o zwierzęta, które boją się wystrzałów. Z głośnych fajerwerków rezygnuje nawet Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, która podczas „światełka do nieba” zastąpi petardy laserami.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Zwierzęta się po prostu boją i może to mieć duży wpływ na ich zdrowie. Mogą nawet dostać ataku padaczki – przyznaje Joanna Czubacka, lekarz weterynarii z Lublina. – W okolicach Nowego Roku ludzie często do nas przychodzą po leki na uspokojenie dla swoich podopiecznych.

– Trzeba się troszczyć o nasze zwierzęta, a one źle znoszą ten huk – mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina, gdzie tym razem sylwester odbędzie się na deptaku Krakowskiego Przedmieścia. Tutaj już drugi rok z rzędu władze miasta nie zorganizują pokazu. – Jestem pewny, że bez petard i sztucznych ogni zabawa będzie szampańska i znakomita, a do tego psy i koty będą znacznie spokojniejsze – przekonuje prezydent.

Z huku petard i sztucznych ogni zrezygnował również Chełm. Prezydent Jakub Banaszek tłumaczy, że za takim rozwiązaniem opowiedziało się wielu mieszkańców, w tym właściciele zwierząt domowych. Nie bez znaczenia były również spore koszty takiego pokazu, chociaż i bez niego miasto wyda 70 tys. zł na zabawę na pl. Łuczkowskiego.

Od pokazu fajerwerków odeszły też władze Zamościa. W trosce o dobro zwierząt zastąpi je pokaz laserowy oraz zimne ognie. Miasto nie zdecydowało się jednak na zakaz odpalania petard przez mieszkańców i turystów, których zapewne nie zabraknie na imprezie na Rynku Wielkim.

Sylwestrowych wystrzałów nie zorganizują władze Białej Podlaskiej i jest tak już od kilku lat. Uczestnikom zabawy pod chmurką muszą wystarczyć świąteczne iluminacje, np. rozświetlony baldachim przy ul. Brzeskiej lub ławeczka w kształcie świecącej bombki w parku Radziwiłłowskim.

Pokazu nie planują również władze Puław.

Niespodzianką jest deklaracja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, która od lat podczas wielkiego finału akcji organizowała o godz. 20 „światełko do nieba”. Ale 13 stycznia zamiast sztucznych ogni rozbłysną lasery. – Mam nadzieję, że nasze odstąpienie od pokazu fajerwerków przyczyni się do globalnego zakazu urządzenia strzelania na dziko, co istotnie jest wielką zmorą sylwestrowego dnia, nie tylko w dużych miastach, ale całej Polsce – ogłosił Jerzy Owsiak.

Sonda: Czy rezygnacja z fajerwerków podczas sylwestra przez największe miasta to dobra decyzja?

Liczba głosów: 1504
57.58%
Nie
42.42%
Tak

Jak pomóc psu przetrwać sylwestra

W żadnym wypadku nie należy pocieszać zwierzęcia. Dla psa będzie to sygnał, że właściciel martwi się razem z pupilem i że są powody do niepokoju. Tymczasem właściciel nie powinien zwracać uwagi na wystrzały, żeby dać psu sygnał, że nie dzieje się nic niepokojącego.

Można się postarać o to, by odgłosy zza okna były wytłumione lub zagłuszone np. muzyką. Lepiej unikać spacerów w okresie największego natężenia wystrzałów, a jeśli nie da się tego uniknąć, należy się upewnić, czy obroża nie jest zbyt luźna i przymocować do niej swoje dane kontaktowe.

Tak wyglądał Sylwester Miejski w Lublinie w ubiegłym roku

Quiz: Czy znasz te miejsca i zabytki w woj. lubelskim?

Czy znasz te miejsca i zabytki w woj. lubelskim?

Komentarze 36

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 26 grudnia 2018 o 21:20
+47
Debilizm mniejszości - właścicieli szczekaczek (szczególnie tych wielkości kota), które tylko paskudzą na trawnikach i drą ryja gdy człowiek chce spać.
Avatar
Gość / 26 grudnia 2018 o 21:20
+46
Za rok srania należy im się dzień strzelania
Avatar
Ja / 26 grudnia 2018 o 22:15
+41
Mam psa i male dziecko i mi fajerwerki o północy przez 10 minut nie przeszkadzają. Mój pies wtedy śpi i  mój syn też... wszystkiego zakazać, bo "wycackany piesek pańci sie boi"...
Avatar
Gość / 26 grudnia 2018 o 23:52
+36
Jak kundle szczekają cały rok i sra...ą pod oknami to jest ok. Tu nie chodzi o zwierzęta tylko o kasę na premie dla włodarzy tych "większych" miast Polski C!
Avatar
Gość / 26 grudnia 2018 o 21:28
+36
Kasy nie ma na koniec roku, a nie jakaś tam troska o zwierzęta
Avatar
Marian / 26 grudnia 2018 o 21:52
+34
Od paru lat mieli klocki po pupilach sprzątać panie prezydencie Lublina jak narazie to o 5 rano wypuszczają pieski z klatki one zrobią swoje i upadają pod tą klatka żeby ktoś je wpuścił
Avatar
somsiad / 26 grudnia 2018 o 21:26
+25
A ja za to że sąsiada burek ujada codziennie o 5 rano, już kupiłem 2 Predatory. Mam nadzieję że po takim pokazie przez tydzień z szafy nie wyjdzie.
Avatar
piesek / 26 grudnia 2018 o 23:15
+22
... i bezwarunkowo żądamy praw wyborczych dla zwierząt !!!!!!!!
Avatar
Jarek / 27 grudnia 2018 o 08:54
+20
50lat temu pies jeździł czolgiem biegał po poligonie i wygrał Nam wojne a dzisiaj pies się boi fajerwerków. Dramat.
Avatar
Gość / 27 grudnia 2018 o 07:33
+12
Gówno zbierać, kaganiec, smycz i podatek płacić albo eksterminacja psiokociego chwastu!
Avatar
robert / 30 grudnia 2018 o 19:02
+1
pomysł mija się z celem, skoro miasto nie zorganizuje fajerwerków a indywidualnie mieszkańcy będą mogli strzelać to co? zwierzęta już przestaną się bać? jak zwykle chory pomysł.
Avatar
Adrianna Barej / 28 grudnia 2018 o 12:33
-3
Po tych komenatrzach „Gości „ i innych odważnych „somsiadow” widać ciemnogród i zwyczajny brak empatii . To ,ze jeden pies się nie boi nie oznacza ,ze drugi nie umiera ze strachu ! A ptaki ? Zwierzęta leśne ? No ,ale jasne najlepiej myśleć o własnej *** i własnej przyjemności ! Egoistyczne zacofane dupki i chamy do tego !!!!
Avatar
Olo / 28 grudnia 2018 o 06:59
0
To, że miasto nie postrzela nie znaczy że nie będzie głośno. W sklepach całe stoiska tego...
Avatar
Gość / 27 grudnia 2018 o 20:03
+2
to znowu jakaś durnota politycznej poprawności, przez tyle lat zawsze były fajerwerki i jakoś nikt nie protestował, zwierzaki były zamknięte w domach, niektórzy trzymali je nawet w łazience i nic im się nie stało, a tu raptem ciach! Nie możesz sobie postrzelać tego jedynego dnia, bo zwierzęta ważniejsze. To jest tylko jeden dzień( a w zasadzie noc) w roku, litości.
Avatar
Reha / 27 grudnia 2018 o 17:32
+3
A ha i jeszcze jedno słówko do tych wszystkich miłośników kotków i piesków.  Ciekawe czy jesteście równie empatyczni do przedstawicieli własnego gatunku,  czy umartwiacie się że dzieci są biedne, że osoby starsze umierają w hospicjach że ktoś (sąsiad) nie ma na leki. Nie macie to gdzieś bo tak na prawdę to jesteście egoistami bo wasz piesek okaże wdzięczność A zapluty śmierdzący staruch z rurką w gardle was nie przytuli 
Avatar
Reha / 27 grudnia 2018 o 17:04
0
2 minuty i po wszystkim ,a jak nie będzie pokazu to i tak ludzie będą strzelać i tak. A może nawet więcej . Sam mam psa i wiem że po 24 to wyjdzie i zesra się nad rzeką A jak ktoś strzeli to może mu szybciej pójdzie w *** mam jakąś empatię dla kotów czy innych zwierząt wytrzymają 15 min w kiblu. Ja też kupię PREDATORY- POLECAM
Avatar
xyz / 27 grudnia 2018 o 15:24
+4
Sylwester bez fajerwerków co to ma być. Ludziom w głowach już się p..... Pieski przeżyły w czasie wojen bombardowania, a teraz te kundle jakieś wrazliwe.
Avatar
hauhau / 27 grudnia 2018 o 12:39
+4
Hahaha. Ale mam beke z tych ameb co krzyczą "i bardzo dobrze", "zakaz strzelania"!!! Hahaha. To tylko krótki okres w ciągu całego roku. Ludzie mogą cały dzień "strzelać" więc nie płaczcie że o 18 już pieski sikają pod siebie ze strachu bo petardy i ze ludzie znęcają się nad tymi 'gówniakami', które boją się nawet swojego cienia. Tylko czekać na protesty tych niedorozwojów żeby zakazać odkurzaczy albo ograniczyć ich normy hałasu bo pieski, pieseczki się boją i robią kupke pod siebie ze strachu. Jednak kiedy one na***ają(szczekają) cały rok o 5 rano albo o 1 w nocy że spać się nie da to juz okej. Pozdrówki dla ameb i dla waszych 'psów' i zapowiadam że z tej okazji w tym roku sam będę na***ał jak po***y ☺️
 Hehe popieram,niech im walą klocem po dywanach
 Hehe popieram,niech im walą klocem po dywanach rozwiń
Avatar
Maras_mareczek / 27 grudnia 2018 o 11:13
+5
Hahaha. Ale mam beke z tych ameb co krzyczą "i bardzo dobrze", "zakaz strzelania"!!! Hahaha. To tylko krótki okres w ciągu całego roku. Ludzie mogą cały dzień "strzelać" więc nie płaczcie że o 18 już pieski sikają pod siebie ze strachu bo petardy i ze ludzie znęcają się nad tymi 'gówniakami', które boją się nawet swojego cienia. Tylko czekać na protesty tych niedorozwojów żeby zakazać odkurzaczy albo ograniczyć ich normy hałasu bo pieski, pieseczki się boją i robią kupke pod siebie ze strachu. Jednak kiedy one na***ają(szczekają) cały rok o 5 rano albo o 1 w nocy że spać się nie da to juz okej. Pozdrówki dla ameb i dla waszych 'psów' i zapowiadam że z tej okazji w tym roku sam będę na***ał jak po***y ☺️
Hahaha. Ale mam beke z tych ameb co krzyczą "i bardzo dobrze", "zakaz strzelania"!!! Hahaha. To tylko krótki okres w ciągu całego roku. Ludzie mogą cały dzień "strzelać" więc nie płaczcie że o 18 już pieski sikają pod siebie ze strachu bo petardy i ze ludzie znęcają się nad tymi 'gówniakami', które boją się nawet swojego cienia. Tylko czekać na protesty tych niedorozwojów żeby zakazać odkurzaczy albo ograniczyć ich normy hałasu bo pieski, pieseczki się boją i robią kupke pod siebie ze strachu. Jednak kiedy one n... rozwiń
Avatar
xyz / 27 grudnia 2018 o 10:44
0
Mój pies się nie boi,ale ja nienawidzę huku
Zobacz wszystkie komentarze 36

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Lublin: Policja szuka tej kobiety [wideo]
galeria
film

Lublin: Policja szuka tej kobiety [wideo] 0 0

Policjanci z IV Komisariatu Policji w Lublinie szukają kobiety, która zapłaciła nie swoją kartą w jednej z lubelskich galerii handlowych

Lubelskie: W tych branżach jest praca. Ale chętnych brakuje

Lubelskie: W tych branżach jest praca. Ale chętnych brakuje 0 0

Młodzi niechętnie wybierają naukę w szkołach uczących zawodu. Nadzieją dla rynku szukającego specjalistów dla branży budowlanej czy gastronomicznej są dorośli chcący zdobyć nową profesję

Kaczyński: PiS nie wystawi kandydata w wyborach uzupełniających na prezydenta Gdańska

Kaczyński: PiS nie wystawi kandydata w wyborach uzupełniających na prezydenta Gdańska 0 5

- PiS nie wystawi własnego kandydata w wyborach uzupełniających na prezydenta Gdańska - zadeklarował prezes Jarosław Kaczyński

Serial kręcony w Kazimierzu Dolnym ma szansę na Telekamerę. Można głosować
galeria

Serial kręcony w Kazimierzu Dolnym ma szansę na Telekamerę. Można głosować 0 1

Serial „W rytmie serca” kręcony w Kazimierzu Dolnym został nominowany do nagrody Telekamery 2019 r.

Anita Lipnicka - akustycznie w Filharmonii
24 marca 2019, 18:00

Anita Lipnicka - akustycznie w Filharmonii 0 0

Co Gdzie Kiedy. Już 24 marca o godz. 18 w Filharmonii Lubelskiej (ul. Curie-Skłodowskiej 5) wystąpi legenda polskiej sceny muzycznej Anita Lipnicka z koncertem z Bliska.

Puławy: Sądny dzień dla dyrektorki liceum Czartoryskiego

Puławy: Sądny dzień dla dyrektorki liceum Czartoryskiego 0 7

Dziś zbiera się zarząd powiatu puławskiego. Tematem spotkania będą nieprawidłowości w I LO im. ks. A. J. Czartoryskiego stwierdzone w trakcie kontroli. Dyrektor placówki Beacie Trzcińskiej-Staszczyk grozi m.in. zawieszenie

Krzysztof Piątek blisko AC Milan
film

Krzysztof Piątek blisko AC Milan 0 0

Nie Real Madryt, ale AC Milan ma być nowym klubem Krzysztofa Piątka. Jak podaje włoski Mediaset, agenci polskiego snajpera przebywają już w Mediolanie, gdzie ustalają szczegóły przeprowadzki Piątka na San Siro.

Były kurator oświaty i dyrektor WORD w Lublinie ma nową pracę

Były kurator oświaty i dyrektor WORD w Lublinie ma nową pracę 0 9

Były dyrektor WORD w Lublinie i były lubelski kurator oświaty kierownikiem Wydziału Edukacji, Kultury, Sportu i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Kraśnik. Zmian kadrowych na fotelach szefów poszczególnych wydziałów jest więcej

Pojechała na pielgrzymkę i zaginęła. Co się stało z panią Kazimierą?
film

Pojechała na pielgrzymkę i zaginęła. Co się stało z panią Kazimierą? 11 1

Gdy Kazimiera Zaręba wyjeżdżała na pielgrzymkę do Wilna, jej bliscy nie przypuszczali, że widzą się z nią po raz ostatni. Kobieta zaginęła bez śladu.

Problemy firmy od Systemu Zarządzania Ruchem. Co z kontraktem na lubelską sygnalizację?
galeria

Problemy firmy od Systemu Zarządzania Ruchem. Co z kontraktem na lubelską sygnalizację? 17 16

Pod coraz większym znakiem zapytania znajduje się rozbudowa Systemu Zarządzania Ruchem, której główny wykonawca złożył w sądzie wniosek o upadłość. W poniedziałek stołeczny sąd postanowił o zabezpieczeniu majątku spółki, do której puka już komornik. Co dalej z kontraktem na lubelską sygnalizację?

Milczenie w Annopolu, marsz przeciw nienawiści w Chełmie. Mieszkańcy solidarni z Gdańskiem [zdjęcia]
galeria

Milczenie w Annopolu, marsz przeciw nienawiści w Chełmie. Mieszkańcy solidarni z Gdańskiem [zdjęcia] 126 15

Społeczność Chełma włączyła się ogólnopolskich marszów przeciwko agresji i nienawiści. We wtorek przed godziną 18, by uczcić pamięć zamordowanego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza zebrali się na deptaku przy ul. Lwowskiej, skąd przemaszerowali na pl. Łuczkowskiego. Kilkadziesiąt osób zebrało się także w Annopolu