Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zdrowie

19 września 2022 r.
18:54

Taki zabieg musi przejść 8000 mężczyzn rocznie. Ta metoda pozwala zachować sprawność seksualną

Jacek Kiś, Marcin Kubiak i Remigiusz Żebrowski to lekarze z 1. Wojskowego Szpitala w Lublinie, którzy szkolą się w zakresie operowania z użyciem robota
Jacek Kiś, Marcin Kubiak i Remigiusz Żebrowski to lekarze z 1. Wojskowego Szpitala w Lublinie, którzy szkolą się w zakresie operowania z użyciem robota (fot. Paweł Buczkowski)

Dzięki wykorzystaniu robota da Vinci mężczyźni po wycięciu prostaty z powodu raka, mogą zachować sprawność seksualną. Z operacji będą też korzystać chorzy na nowotwór jelita grubego. Sprzęt za 14,6 mln złotych nie będzie stał bezczynnie – deklarują lekarze z 1. Szpitala Wojskowego w Lublinie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Pieniądze na robota da Vinci szpital dostał z Ministerstwa Obrony Narodowej. W przeciągu miesiąca sprzęt ma dotrzeć do Lublina. Dostarczy go firma Synektik, która zajmie się też wyszkoleniem lekarzy do wykonywania operacji oraz dostarczy narzędzia chirurgiczne. Robot stanie w nowym budynku szpitala, w skrzydle C.

– Chcielibyśmy przeszkolić dwa, a może nawet trzy zespoły chirurgów – zapowiada płk Aleksander Michalski, komendant 1 Wojskowego Szpitala Klinicznego w Lublinie, który w  poniedziałek podpisał umowę na dostawę sprzętu.

Szkolenia medyków mogą potrwać kilka tygodni. – My już przeszliśmy część szkoleń, cykl jest rozpisany na 300 godzin. Praktycznie od dzisiaj zaczynamy szkolenia teoretyczne, czyli na trenażerach – mówi Remigiusz Żebrowski, kierownik Oddziału Chirurgii Onkologicznej.

Po zakończeniu szkoleń lekarze zapewniają, że sprzęt nie będzie stał bezczynnie. – Chcemy jeszcze w tym roku ruszyć z operatywą w ramach urologii, chirurgii, szczególnie onkologicznej, nowotworów jelita grubego. Tych operacji w tym roku mam nadzieję, że będzie zrobionych kilkanaście może kilkadziesiąt – zapowiada Remigiusz Żebrowski i dodaje, że w przyszłym roku będzie ich jeszcze więcej.

Z operacji z użyciem robota na oddziałach chirurgicznych korzystać mają głównie chorzy z nowotworami jelita grubego, ale także nowotworami żołądka. Urolodzy będą mogli wykonywać zaś operację radykalnej prostatektomii, czyli całkowitego usunięcia gruczołu krokowego z powodu raka.

– Jest to w tej chwili najczęściej występujący nowotwór u mężczyzn w Polsce – przekonuje Jacek Kiś, kierownik Oddziału Urologii Ogólnej i Onkologicznej w Szpitalu Wojskowym.

Rocznie do takiego zabiegu kwalifikowanych jest aż około 8000 mężczyzn w całej Polsce. Liczby rosną, a chorują coraz młodsi pacjenci.

– Niestety najczęstszym powikłaniem operacji jest nietrzymanie moczu i impotencja. Robot i precyzyjne preparowanie tkanek w okolicy gruczołu krokowego, pozwala pacjentom po takiej operacji wrócić do sprawności – dodaje Jacek Kiś.

– Rozszerzenie wskazań do operacji robotycznych ciągle się zwiększa. W naszym ośrodku mamy dużą liczbę osób, które są diagnozowane z powodu chorób zapalnych jelita, choroby Crohna, czy wrzodziejącego zapalenia jelita grubego. Oni także mają wskazania do tego, żeby prowadzić operacje kolorektalne systemem robotycznym – dodaje Marcin Kubiak, kierownik Oddziału Chirurgii Ogólnej i Małoinwazyjnej w szpitalu.

Pomysł z Kosmosu na Ziemię

– Pomysł chirurgii robotycznej powstał z myślą o dalekich podróżach kosmicznych, żeby można było operować pacjentów podczas takich wypraw. Na Marsa jeszcze nie polecieliśmy, ale roboty trafiły do szpitali – mówi Cezary Kozanecki z firmy Synektik.

W Polsce robotyka chirurgiczna rozwija się od czterech lat. Robot da Vinci, który trafi do szpitala na Al. Racławickie będzie 20. w Polsce i drugim w Lublinie, po Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym, który z wykorzystaniem robota zoperował od kwietnia tego roku 39 osób.

Zobacz także: Operacja z użyciem robota da Vinci

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Premier Donald Tusk (z prawej) w towarzystwie posła Michała Krawczyka

Dziś o godzinie 20 premier Donald Tusk wygłosi orędzie

Premier Donald Tusk wygłosi w czwartek o godzinie 20 orędzie – potwierdza podsekretarz stanu w kancelarii premiera Agnieszka Rucińska.

ChKS Chełm rozpoczyna decydującą walkę o awans do PlusLigi

ChKS Chełm rozpoczyna decydującą walkę o awans do PlusLigi

Pierwszy mecz finału play-off z Mickiewiczem Kluczbork w piątek o godzinie 17.30

Zalety i wady ruletka czatów randkowych

Zalety i wady ruletka czatów randkowych

Jeśli jesteś aktywnym użytkownikiem Internetu, bardzo dobrze wiesz, że czat wideo nie jest już nowym formatem randek online. Pierwsze losowe wideo czaty Omegle i Chatroulette zostały uruchomione w 2009 roku i szybko zyskały popularność. Nie tylko dzięki temu, że są one wygodne, ale także dlatego że to zupełnie sposób na randkę.

Trenowali przed majówką. Skutecznie – 24 punkty i pożegnanie z prawem jazdy

Trenowali przed majówką. Skutecznie – 24 punkty i pożegnanie z prawem jazdy

Trwa długi, majowy weekend. Nad bezpieczeństwem na drogach czuwają policjanci ruchu drogowego. Nawet częste kontrole nie zastąpią rozsądku kierowców. Przekonali się o tym dwaj szoferzy. Tuż przed majówką jeden z nich „zarobił” jednorazowo 24 punkty karne, a drugi stracił prawo jazdy.

21 lat w Unii
galeria

21 lat w Unii

1 maja obchodzimy 21. rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Z tej okazji przed budynkiem LUW przy ul. Spokojnej w Lublinie nastąpiło uroczyste podniesienie na maszty flag oraz odegranie hymnów Polski i UE.

W sobotę 24 maja wieczorem centrum miasta Puławy zamieni się w rajdowy odcinek specjalny
Puławy

Zbliża się Rajd Nadwiślański. Ściganie wraca na ulice Puław

W sobotę i niedzielę, 24 i 25 maja, odbędzie się Rajd Nadwiślański. Jeden z odcinków specjalnych, tak jak przed laty, poprowadzony zostanie ulicami Puław. Na kibiców czekać będzie również strefa artystyczno-gastronomiczno-piknikowa.

Briefing prezydent Michała Litwiniuka

"Haniebny happening Grzegorza Brauna". Prezydent Białej Podlaskiej potępia zdjęcie flagi Ukrainy

Prezydent Michał Litwiniuk (PO) potępia „haniebny happening” Grzegorza Brauna w Białej Podlaskiej i zapowiada, że flaga Ukrainy ponownie zawiśnie na fasadzie ratusza. W środę na wiecu wyborczym zwolennicy kontrowersyjnego polityka za jego namową przy użyciu drabiny ściągnęli flagę z budynku urzędu.

Orlen Oil Motor Lublin w pierwszym domowym meczu pokonał drużynę z Częstochowy. Teraz chce zrobić to samo z ekipą z Rybnika

Orlen Oil Motor Lublin podejmie w piątek Innpro ROW Rybnik. Faworyt jest tylko jeden

Jeszcze na dobre nie opadły emocje po wyjazdowej wygranej w hicie trzeciej kolejki nad Betard Spartą Wrocław, a już w piątek żużlowcy Orlen Oil Motoru otworzą zmagania w czwartej serii. Do Lublina przyjedzie skazywany na pożarcie beniaminek – Innpro ROW Rybnik. Każdy inny wynik niż pewna wygrana trzykrotnych mistrzów Polski będzie sensacją

Grzegorz Braun (z prawej) ma kłopoty. Uchylenia jego immunitetu domaga się szef resortu sprawiedliwości
polityka

Adam Bodnar chce ukarania Grzegorza Brauna. Za zabranie ukraińskiej flagi

Ekscesy Grzegorza Brauna nie pozostaną bezkarne - oświadczył dzisiaj minister sprawiedliwości Adam Bodnar, odnosząc się do zachowania polityka w szpitalu w Oleśnicy oraz na wiecu w Białej Podlaskiej.

Grafika stworzona przy użyciu SI
magazyn

"Umiem rozmawiać o sensie życia i tworzyć sonety"

O tym czy jest sztuczna inteligencja, do czego służy, jak widzi ludzi i przyszłość społeczeństwa rozmawiamy ze...sztuczną inteligencją. Na nasze pytania odpowiada Chat GPT w wersji 4.o - najpopularniejszy model językowy na świecie.

Zamkowe owce z Janowca rozpoczęły wypas
przyroda

Zamkowe owce z Janowca rozpoczęły wypas

Tuż przed długim weekendem majowym do Janowca wróciły owce. Jest ich 43, a ich zadaniem jest pielęgnacja zamkowego krajobrazu poprzez poprawę tzw. bioróżnorodności parku.

Jaka pogoda na majówkę? Ładnie i ciepło, ale tylko do piątku
pogoda
film

Jaka pogoda na majówkę? Ładnie i ciepło, ale tylko do piątku

Długi weekend majowy rozpocznie się pogodowym optymizmem – słonecznie, sucho i coraz cieplej. W piątek czeka nas 20°C i spokojne niebo. Niestety, sobota i niedziela będą już chłodniejsze z możliwymi miejscowo niewielkimi opadami deszczu.

Po bezbramkowym remisie w Opolu Górnik zagra u siebie z Pogonią Siedlce

Górnik Łęczna w piątek zagra z Pogonią Siedlce. Celem powrót na ścieżkę zwycięstw

Po wyjazdowym remisie w Opolu piłkarze Górnika Łęczna wracają na swój stadion. W piątek (godz. 19) zielono-czarni podejmą broniącą się przed spadkiem Pogoń Siedlce z byłym napastnikiem łęcznian w składzie

Polonez w lubartowskim parku. Tańczyli i świętowali - historycznie
zdjęcia

Polonez w lubartowskim parku. Tańczyli i świętowali - historycznie

Trzeci maja dopiero w sobotę, ale tegoroczni maturzyści Zespołu Szkół nr 2 im. ks. P.K. Sanguszki w Lubartowie już w zeszłym tygodniu postanowoli to święto uczczić. Zatańczyli poloneza w miejskim parku.

Ryzykant wyprzedzał na wzniesieniu i podwójnej ciągłej. Dwa auta rozbite

Ryzykant wyprzedzał na wzniesieniu i podwójnej ciągłej. Dwa auta rozbite

62-latek na drodze w Wólce Hrusińskiej w gminie Krasnobród popełnił poważny błąd. Zaczął wyprzedzać na wzniesieniu i doprowadził do kolizji z autem jadącym z przeciwnej strony.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium