Leśnicy w żartobliwy sposób zwracają uwagę na poważny problem leśnych śmieci. Prezentują internautom niezwykłe grzyby - blaszaka srebrzystego czy szklaka delikatnego – namawiają by koniecznie zabierali je ze sobą
- Mykologiczna sensacja! Z uwagi na nietypowo lekką zimę odnaleźliśmy w naszych lasach zupełnie zdrowy owocnik pewnego tajemniczego grzyba. To szklak delikatny (Vitrum fragilis), należący do rodziny próżnistych (Vacuae).
Występowanie tego grzyba wiąże się ściśle z obecnością człowieka, jednak znalezienie zdrowego owocnika jest dosyć rzadkie. Właśnie. Owocnik. Bardzo ciekawa w naturze rzecz, gdyż.... Jak w większości gatunków należących do tej rodziny... Jest pusty w środku! – pisze Karol Jańczuk z Nadleśnictwa Tomaszów, który prowadzi profil nadleśnictwa na Facebooku.
Podczas wędrówek po lasach robi dużo zdjęć. Oprócz malowniczych plenerów czy porterów napotkanych zwierząt i ptaków pokazuje efekty ludzkiej bytności w lesie. Zamiast prawienia morałów proponuje ironiczne naukowe opisy sensacyjnych znalezisk.
W październiku zainspirowany akcją Karkonoskiego Parku Narodowego, który prezentował kilka swoich gatunków „grzybów”, pokazywał blaszaka srebrzystego. – W lasach jest ich niestety dużo więcej niż w parku – zauważa Jańczuk, który pisząc o śmieciach przygotowuje teksty żartobliwie wzorowane na tych z atlasów grzybów czy przewodnikach.
- Blaszak nie jest wybredny jeśli chodzi o środowisko życia. Występuje w lasach i borach, najczęściej wzdłuż dróg i ścieżek. Blaszaki są długowieczne i potrafią podobno rosnąć nawet 200 lat. Jednakże bardzo łatwo rozpoznać stare owocniki, gdyż wraz z wiekiem stają się coraz bardziej wyblakłe – charakteryzuje porzuconą w lesie puszkę.
Najnowsza sensacja mykologiczna to szklak. - Co ciekawe, ścianki grzyba są kruche i niemalże przezroczyste. Zdarzają się w tej rodzinie gatunki ze ściankami wybarwionymi na zielono, brązowo a nawet niebiesko, jednak Vitrum fragilis zazwyczaj jest przezroczysty. Rzadko kiedy możemy spotkać szklaka w dobrym stanie. Wykazują one pewne cechy użytkowe wobec czego są wartościowe dla ludności. Odpowiednio zakonserwowane mogą służyć jako prymitywne pojemniki - na przykład na przetwory bądź materiały sypkie – żartuje pracownik nadleśnictwa by na koniec uzmysłowić internautom, że lesie szkło to prawdziwe zło.