Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Historia

27 października 2024 r.
20:16

UMCS ma już 80 lat - tak zmieniała się największa lubelska uczelnia

Autor: Zdjęcie autora MG

Uniwersytet Marii Curie – Skłodowskiej obchodzi jubileusz 80-lecia istnienia. 23 października 1944 roku rozpoczął działalność jako uczelnia państwowa. Z tej okazji zamieszczamy wyjątkowe zdjęcia, które pokazują jak zmieniała się uczelnia i jej otocznie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Uniwersytet Marii Curie – Skłodowskiej obchodzi jubileusz 80-lecia istnienia. 23 października 1944 roku rozpoczął działalność jako uczelnia państwowa. Z tej okazji zamieszczamy wyjątkowe zdjęcia, które pokazują jak zmieniała się uczelnia i jej otocznie.

Uroczysta inauguracja roku akademickiego miała miejsce 14 stycznia 1945 roku. Organizatorem i pierwszym rektorem Uniwersytetu był zoolog prof. Henryk Raabe, przedwojenny wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego. W pierwszym okresie działalności uczelni powstały cztery wydziały: lekarski, przyrodniczy, rolny i weterynaryjny. Kadrę naukową stanowiło wówczas 42 profesorów, pochodzących głównie z uczelni lwowskich i wileńskich.

W 1949 roku utworzono Wydział Prawa, a 1953 roku – Wydział Zootechniczny. W 1950 roku na bazie wydziałów: lekarskiego i farmaceutycznego – utworzono Akademię Lekarską, późniejszą Akademię Medyczną (obecnie od 2008 roku Uniwersytet Medyczny). W 1955 roku ze struktury UMCS wydzielono wydziały: rolny, weterynaryjny i zootechniczny, z których powstała Wyższa Szkoła Rolnicza (obecnie Uniwersytet Przyrodniczy).

Architektoniczna obudowa centralnej części miasteczka akademickiego UMCS tj. placu Marii Curie – Skłodowskiej powstawała przez ponad 30 lat (1949 – 1980), jej autorami byli: Czesław Gawdzik (budynek Wydziału Humanistycznego), Tadeusz Witkowski (Biblioteka Międzyuczelniana i tzw. Mała Chemia), Stanisław Fijałkowski (budynek Rektoratu), Zenon Bujak (tzw. Duża Chemia) oraz Czesław Gawdzik i Tadeusz Witkowski (budynek Fizyki). Innym ważnym elementem zabudowy jest tzw. Chatka Żaka – indywidualne dzieło Krystyny Różyckiej-Tołłoczko.

W centralnej części ww. placu znajduje się pomnik (wpisany do rejestru zabytków) patronki uniwersytetu – autorstwa wybitnego polskiego rzeźbiarza prof. Mariana Koniecznego, ucznia Xawerego Dunikowskiego, profesora krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Realizacją pomnika zajmowało się Przedsiębiorstwo Państwowe Pracownie Sztuk Plastycznych. W poszukiwaniu środków inwestycyjnych próbowano pozyskać dla sprawy budowy pomnika regiony sąsiadujące z woj. lubelskim. Wsparcia udzielił region rzeszowski. Lubelska lista darczyńców obejmowała 54 zakłady pracy.

Postać Marii wysoka na 4,5 m i ważąca 2280 kg, została ustawiona na cokole, który wraz z podstawą mierzy 3,91 m wysokości. Podstawa i cokół zostały wykonane z płyt granitu i sjenitu, uformowanych w płyty w Cieplicach, w zakładzie wrocławskiej firmy „Skała”. Było to łącznie 19 płyt z granitu „Strzegom”, użytych do podstawy i cokołu, oraz 6 płyt ze sjenitu „Przedborowa”, położonych na 21 centymetrowy „pas” pomiędzy podstawą a cokołem. Metalowe litery inskrypcji zostały umocowane na okładzinie. Trzon pomnika wykonany jest z cegieł ceramicznych pełnych, zespolonych zaprawą cementowo-wapienną. Figurę „odlano” w Warszawie w Spółdzielni Pracy Przemysłu artystycznego „Brąz Dekoracyjny”.

Pomnik stał się symbolem UMCS, replikowanym przez liczne fotografie, zarówno dokumentalne, jak i prywatne, medale pamiątkowe i bibeloty. Upamiętnia zarówno postać wybitnej uczonej, jak i ważne wydarzenie, ważące na przyszłości kulturowej, ekonomicznej i społecznej miasta – tj. powołanie do życia Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie to największa uczelnia publiczna w Polsce po wschodniej stronie Wisły. Do chwili obecnej naszą Alma Mater ukończyło ponad 267 tys. absolwentów. UMCS prowadzi kształcenie na 12 Wydziałach w Lublinie, blisko 90 kierunkach studiów oraz ok. 300 specjalnościach. Łącznie na UMCS-ie studiuje ok.18 000 studentów, w tym ponad 1700 cudzoziemców reprezentujących 60 krajów świata. Dla porównania: w roku akademickim 2010/2011 łącznie na naszej uczelni kształciło się tylko ok. 200 cudzoziemców z zagranicy.

źródło: Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków w Lublinie

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Oswoić skoliozę. Lublin gospodarzem ogólnopolskiej konferencji
WIDEO
film

Oswoić skoliozę. Lublin gospodarzem ogólnopolskiej konferencji

17 i 18 maja w Lublinie odbędzie się druga edycja ogólnopolskiej konferencji „Oswoić skoliozę – nie tylko dla rodziców”. To wyjątkowe wydarzenie, które gromadzi rodziców, dzieci i specjalistów z całej Polski, by wspólnie rozmawiać o leczeniu, diagnozie i życiu z deformacjami kręgosłupa. Organizatorem jest Fundacja Pomoc Daje Moc, a współgospodarzem merytorycznym – Uniwersytet Medyczny w Lublinie.

Pijany 27-latek uciekał przed policją. Zatrzymany został pod Lublinem

Pijany 27-latek uciekał przed policją. Zatrzymany został pod Lublinem

Policjanci z lubelskiej drogówki zatrzymali 27-letniego kierowcę audi, który nie zatrzymał się do kontroli drogowej i uciekał przez kilka kilometrów. Mężczyzna miał blisko 2 promile alkoholu w organizmie.

Jaki styropian do ocieplenia elewacji wybrać?

Jaki styropian do ocieplenia elewacji wybrać?

Dlaczego wybór styropianu ma tak kluczowe znaczenie przy ociepleniu elewacji Twojego domu? Otóż to właśnie rodzaj i parametry płyt wpłyną na komfort termiczny, trwałość instalacji i wysokość rachunków za ogrzewanie. Nieprawidłowo dobrany materiał może prowadzić do powstawania mostków termicznych, pleśni czy pęknięć tynku. Z kolei optymalny styropian zapewni równomierną temperaturę wewnątrz pomieszczeń oraz niską częstotliwość napraw. Przyjrzyjmy się zatem trzem podstawowym rozwiązaniom: klasycznemu styropianowi białemu, nowoczesnemu styropianowi grafitowemu oraz wytrzymałemu styropianowi XPS. Dzięki temu łatwiej dopasujesz materiał do swojego budżetu, warunków lokalnych i oczekiwań co do oszczędności energetycznych.

Parking i magazyn blisko Lotniska Chopina – komfort w jednym miejscu

Parking i magazyn blisko Lotniska Chopina – komfort w jednym miejscu

Planujesz podróż z Lotniska Chopina i zastanawiasz się, gdzie bezpiecznie zostawić auto albo co zrobić z rzeczami, które chwilowo nie zmieszczą się w mieszkaniu lub firmie? W Warszawie znajdziesz dwa rozwiązania tuż obok lotniska – parking EasyParking oraz przestrzeń magazynową Przechowuj.pl. Poznaj miejsce, które oszczędzi Twój czas i nerwy.

Dlaczego nowoczesny system ERP to fundament sukcesu współczesnego przedsiębiorstwa

Dlaczego nowoczesny system ERP to fundament sukcesu współczesnego przedsiębiorstwa

Szybkie, precyzyjne reagowanie na dynamicznie zmieniające się trendy i potrzeby klientów to element, który jest absolutnie niezbędny do tego, aby przedsiębiorstwo mogło dynamicznie się rozwijać oraz zawsze być o krok przed konkurencją. Wśród wyjątkowych rozwiązań technologicznych, dzięki którym przedsiębiorcy mają bardzo duże szanse na osiągnięcie celu, często specjaliści wskazują na wyjątkowe oprogramowanie ERP, czyli Enterprise Resource Planning. Jest to specjalny program, dzięki któremu można zarządzać zasobami firmy w sposób kompleksowy. W poniższym artykule objaśniamy, dlaczego nowoczesny system ERP to fundament sukcesu współczesnego przedsiębiorstwa. Zapraszamy do lektury.

Dzieci pozostawione bez opieki, alkohol w wózku. Policja interweniowała w Janowie Lubelskim

Dzieci pozostawione bez opieki, alkohol w wózku. Policja interweniowała w Janowie Lubelskim

37-letnia Ukrainka miała ponad promil alkoholu. Na czas przyjazdu pogotowia, jej dziećmi zajęła się policjantka

5 najczęstszych błędów przy użytkowaniu wózka widłowego

5 najczęstszych błędów przy użytkowaniu wózka widłowego

Wózki widłowe to nieocenione narzędzia w magazynach, na budowach i w centrach logistycznych. Choć obsługa tych maszyn wydaje się prosta, to w praktyce wiele osób popełnia błędy, które mogą prowadzić do uszkodzenia towaru, awarii sprzętu, a nawet groźnych wypadków. Oto pięć najczęstszych pomyłek, których warto unikać, aby praca była bezpieczna i efektywna.

Lubelskie świętuje z Funduszami Europejskimi! Poznajcie najciekawsze atrakcje!

Lubelskie świętuje z Funduszami Europejskimi! Poznajcie najciekawsze atrakcje!

Dni Funduszy Europejskich to coroczne święto projektów zrealizowanych dzięki wsparciu Unii Europejskiej. Od foodtruckowego szaleństwa po koncerty gwiazd, od bezpiecznej jazdy po malownicze krajobrazy – między 9 a 11 maja czeka nas prawdziwa eksplozja atrakcji. Znajdziecie je podczas wielkiego finału w Kraśniku lub bardziej kameralnych wydarzeń, jak to w Poleskim Parku Narodowym. Sprawdźcie, czego nie możecie przegapić!

Przełom w leczeniu otyłości w Zamościu – pierwsza operacja bariatryczna w szpitalu wojewódzkim

Przełom w leczeniu otyłości w Zamościu – pierwsza operacja bariatryczna w szpitalu wojewódzkim

W Samodzielnym Publicznym Szpitalu Wojewódzkim im. Jana Pawła II w Zamościu rozpoczęła się nowa era w leczeniu chorób cywilizacyjnych. W marcu przeprowadzono tam pierwszą operację bariatryczną – uznaną na świecie metodę leczenia ciężkiej i olbrzymiej otyłości.

Młodzież wzięła dobry przykład. Motor Lublin wygrywa na inaugurację Ekstraligi U-24

Młodzież wzięła dobry przykład. Motor Lublin wygrywa na inaugurację Ekstraligi U-24

Od zwycięstwa do zwycięstwa kroczy w PGE Ekstralidze Orlen Oil Motor Lublin, a we wtorek przykład ze starszych kolegów wzięła lubelska młodzież. Na inaugurację Ekstraligi U-24 Motor Lublin nie dał na swoim torze żadnych szans Impakt Włókniarzowi Częstochowa

Ponad tysiąc stypendiów dla najzdolniejszych uczniów z Lubelszczyzny

Ponad tysiąc stypendiów dla najzdolniejszych uczniów z Lubelszczyzny

Najlepsi uczniowie z regionu przez najbliższe dziesięć miesięcy będzie otrzymywać dodatkowy zastrzyk gotówki. Pieniądze mogą przeznaczyć m.in. na rozwój swoich pasji, czy zakup sprzętu.

Emmanuel Lecomte to jeden z liderów PGE Start Lublin

Czas na energetyczne derby. PGE Start kontra PGE Spójnia

Sponsorem Startu i Spójni jest PGE, dlatego w środowisku mówi się o „energetycznych” derbach. I właśnie energia będzie słowem kluczowym tej rywalizacji, która rozpocznie się o godz. 17.30.

Zdjęcie ilustracyjne

Wypadek na drodze wojewódzkiej. Trzy osoby poszkodowane

Na ten moment wiadomo, że jedna z osób poszkodowanych trafiła do szpitala. Nie miejscu trwają utrudnienia w ruchu.

Centrum nieprzejezdne. Idzie barwny korowód z okazji 3 maja
UTRUDNIENIA W RUCHU

Centrum nieprzejezdne. Idzie barwny korowód z okazji 3 maja

W sobotę 3 maja w Lublinie odbędzie się barwny korowód tańczący poloneza. Na kierowców w czasie obchodów święta czekają utrudnienia.

Zdjęcie ilustracyjne

Cień Sahrynia nad Tomaszowem. Pamięć kpt. Jachymka na celowniku

W lokalnej społeczności jest uważany za bohatera, który bronił polskiej ludności przed atakami UPA. Jednak jego działalność budzi kontrowersje wśród mniejszości ukraińskiej. Sprawą zajęli się radni Tomaszowa Lubelskiego.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium