Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Edukacja

23 października 2023 r.
16:21

UMCS rozpoczął rok akademicki. Uczelnia przyjęła 7,5 tysiąca nowych studentów [zdjęcia]

Autor: Zdjęcie autora KaNa
0 A A

Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej po raz 79. zainaugurował nowy rok akademicki. „Największa jednostka akademicka we wschodniej Polsce” kształci dzisiaj 16 tysięcy żaków z ponad 40 krajów świata. W tym roku oferta uczelni poszerzyła się o nowe kierunki.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Łącznie na uczelni kształci się około 16 tysięcy żaków, w tym 1800 obcokrajowców z ponad 40 krajów świata. Do ich wyboru w tegorocznej rekrutacji było 90 kierunków i blisko 300 specjalności.

- To był bardzo dobry rok, mimo kryzysu demograficznego i pewnych zmian mentalnych jeśli chodzi o podejście młodych ludzi do kształcenia na poziomie wyższym – mówi profesor Radosław Dobrowolski, rektor uczelni.

W tym roku oferta akademicka rozszerzyła się o nowe kierunki, wśród których jest inżynieria światłowodów, nowe media, bezpieczeństwo radiacyjne i rozwój zasobów ludzkich. Największą popularnością niezmiennie cieszy się jednak psychologia, lingwistyka stosowana i prawo.

- Studiuje ze mną ponad 300 osób, co podobno jest rekordem – zauważa Szymon Bednarczyk, student 1. roku prawa. - Uważam, że jest to bardzo praktyczny kierunek, przydatny i jestem nim naprawdę zainteresowany. Zajęcia są ciekawe, czuję się tutaj bardzo dobrze po pierwszym miesiącu nauki – mówi. 

Gdy jedni swoją przygodę zaczynają, inni kończą ją z przytupem. Najlepszą absolwentką UMCS-u została Joanna Knap, która przez ostatnie pięć lat studiowała edukację artystyczną w sztuce muzycznej na Wydziale Artystycznym.

- Wiadomość o nagrodzie to dla mnie duży szok. Czas podczas studiów wykorzystywałam na robienie tego co kocham. Głównie zajmuję się chóralistyką, a na co dzień pracuję z chórami. W czerwcu miałam okazję wziąć udział w ogólnopolskim konkursie w Bydgoszczy, gdzie wraz z moim zespołem zdobyliśmy kilka nagród.  Studia to bardzo uzupełniały. Wszystkie moje braki w pracy z chórami i niepewności były rozwiewane na zajęciach. Jeśli wybierze się kierunek, który łączy się z pasją to jest wielka radość – przyznaje Joanna.

Uniwersytet chwali się wybitnymi studentami i absolwentami, a rektor uczelni duże nadzieje pokłada w rozwoju aktywności badawczej.

- Warto podkreślić, że z roku na rok wzrasta pozycja uniwersytetu w rankingach. Ostatnie wyniki ewaluacji naukowej wypadła znakomicie. Na 23 dyscypliny naukowe, większość z nich uzyskała kategorię A+ bądź kategorię A. To przekłada się na efektywność naukowo-badawczą w zasięgu międzynarodowym. Cieszę się, że nasza polityka, którą obmyśliliśmy trzy lata temu na początku kadencji, rzeczywiście przynosi efekty – mówi Dobrowolski.

Dowodem na to jest chociażby Sieć Uniwersytetów Europejskich Athena, do której UMCS dołączył jako pierwszy we wschodniej Polsce. W praktyce wiąże się to z wymianą pracowników i studentów, zakładaniem zespołów badawczych i korzystaniem z infrastruktury badawczych wszystkich jednostek. Współpracę w zasięgu lokalnym umożliwia z kolei Związek Uczelni Lubelskich. W ramach dynamicznie rozwijającej się współpracy uczelnie z Lublina tworzą wspólne zespoły badawcze, „staże za miedzą” dla pracowników, a najnowszym osiągnięciem jest Wirtualna Karta Biblioteczna. Umożliwia ona wypożyczanie książek z pięciu uniwersyteckich bibliotek.

- Historycznym wydarzeniem była dla nas środowiskowa inauguracja roku akademickiego, w której uczestniczyli wszyscy rektorzy ZUL. Cieszę się, że wspólnie możemy współpracować, ale też świętować. Przed UMCS-em teraz jubileuszowy rok, w ramach czego przygotowujemy dużo przedsięwzięć dla studentów i mieszkańców. O wszystkim będziemy  informować – mówi profesor Dobrowolski.   

                                                                      

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Indywidualne Mistrzostwa Polski: Żużlowcy Orlen Oil Motoru Lublin bez awansu

Indywidualne Mistrzostwa Polski: Żużlowcy Orlen Oil Motoru Lublin bez awansu

W czwartek rozgrywane były eliminacje Indywidualnych Mistrzostw Polski. Zawody odbyły się w: Krośnie, Gnieźnie i Krakowie. Nie doszła za to do skutku impreza w Gdańsku, gdzie mimo dobrej pogody były problemy z torem. Niestety, żaden z zawodników Orlen Oil Motoru nie wywalczył awansu do IMP Challenge, które odbędą się 30 maja w Pile.

Górnik Łęczna ma nowego prezesa

Górnik Łęczna ma nowego prezesa

Jest nowa osoba na stanowisku Prezesa Zarządu Spółki Górnik Łęczna

Powstała Unia Kultury Obszaru Metropolitalnego

Powstała Unia Kultury Obszaru Metropolitalnego

9 maja miasta, gminy i powiaty Lubelskiego Obszaru Metropolitalnego podpisały deklarację współpracy kulturalnej. Jej efektem jest powstanie regionalnej sieci, której głównym celem działań jest rozwój i promocja kultury Lubelszczyzny.

Matematyka i muzyka
Wideo
film

Matematyka i muzyka

Jutro startują Juwenalia Politechniki Lubelskiej. Na scenie będzie można zobaczyć takich wykonawców jak Kwiat Jabłoni, Szpaku, Lady Pank czy MSE Błąd Średniokwadratowy. O zespole z matematyczną nazwą rozmawiamy z Arkadiuszem Gałką, gitarzystą i... prodziekanem Wydziału Zarządzania PL Bartoszem Przysuchą, wokalistą z grupy.

Kandydatki do PE z okazji Dnia Europy zaprosiły mieszkańców na tort
Zdjęcia
galeria

Kandydatki do PE z okazji Dnia Europy zaprosiły mieszkańców na tort

Bożena Lisowska i Beata Krzewińska, kandydatki Koalicji Obywatelskiej w wyborach do Parlamentu Europejskiego przypadający na dzisiaj Dzień Europy postanowiły wykorzystać w kampanii. Na schodach przed lubelskim Zamkiem mówiły o wartościach, jakie Robert Schuman zawarł w deklaracji, która stała się początkiem tworzenia Unii Europejskiej. Poczęstowały też mieszkańców Lublina unijnym tortem.

Miasto wspiera dzieci i młodzież. W Lublinie działa telefon zaufania

Miasto wspiera dzieci i młodzież. W Lublinie działa telefon zaufania

Centrum Interwencji Kryzysowej w Lublinie uruchamia pomoc dla młodych mieszkańców Lublina. To część programu „POMOC kontra przemoc” dofinansowanego ze środków europejskich.

Marleyki 2024 w lubelskim Centrum Kultury
11 maja 2024, 21:00

Marleyki 2024 w lubelskim Centrum Kultury

Marleyki to coroczne święto muzyki reggae na cześć Roberta Nesty Marleya (znanego jako Boba Marleya). W sobotę (11 maja) muzyczny hołd – dla jednej z największych legend kultury i muzyki reggae – złożą członkowie Love Sen-c Music Sound System.

Platforma Obywatelska zdziwiona i zniesmaczona rezygnacją Janickiej

Platforma Obywatelska zdziwiona i zniesmaczona rezygnacją Janickiej

Z ogromnym zdziwieniem przyjęliśmy oświadczenie, jakie w mediach społecznościowych opublikowała radna Katarzyna Janicka. Tuż przed inauguracyjną sesją nowej - IX kadencji Rady Miasta Chełm ogłosiła otóż, że nie przystąpi do Klubu Radnych Koalicji Obywatelskiej – Małgorzata Sokół, przewodnicząca Rady Powiatu PO RP w Chełmie oraz Marek Sikora, przewodniczący Klubu KO w Radzie Miasta komentują decyzję byłej już radnej PO.

Spotkanie podróżnicze z Dominikiem Maińskim
NASZ PATRONAT

Spotkanie podróżnicze z Dominikiem Maińskim

Lubelski podróżnik tym razem wybrał się na miesięczną wyprawę, w czasie której odwiedził Amazonię i wyspy Morza Karaibskiego. Efektami tej wycieczki pochwali się w najbliższy piątek.

Politechnika polepsza komfort jazdy windą

Politechnika polepsza komfort jazdy windą

Naukowcy z Politechniki Lubelskiej opatentowali urządzenie, które ma posłużyć producentom i użytkownikom wind. Dzięki niemu, jazda ma być bezpieczna i komfortowa.

Jak zostać samodzielnym pilotem paralotni?

Jak zostać samodzielnym pilotem paralotni?

Historia paralotniarstwa jako sportu jest stosunkowo młoda, ale paralotnia szybko zyskała na popularności wśród entuzjastów lotów na całym świecie. W tym artykule znajdziesz wszystko, co musisz wiedzieć, aby rozpocząć swoją przygodę z lataniem na paralotni.

Zmienił się dyrektor lubelskiego oddziału TVP3

Zmienił się dyrektor lubelskiego oddziału TVP3

Nowym dyrektorem i redaktorem naczelnym lubelskiego oddziału Telewizji Polskiej został Piotr Adamczuk.

Nowe ogrodzenie parku pułapką na sarny
Nałęczów

Nowe ogrodzenie parku pułapką na sarny

Trzeciego maja złapała się pierwsza, a szóstego maja druga. Sarny próbowały przejść pomiędzy stalowymi prętami nowego ogrodzenia Parku Zdrojowego. Dzikie zwierzęta zginęły. Problem zaskoczył urzędników. Samorządowcy szukają rozwiązania.

Zmarł Waldemar Kowalski

Zmarł Waldemar Kowalski

W wieku 84 lat odszedł „bombardier ze Świdnika”. Waldemar Kowalski był bokserem, z którym Avia Świdnik odnosiła największe sukcesy.

Ulica Stary Gaj zyska nawierzchnię asfaltową. Koniec utrudnień jeszcze dzisiaj
LUBLIN

Ulica Stary Gaj zyska nawierzchnię asfaltową. Koniec utrudnień jeszcze dzisiaj

Trwają pracę nad położeniem nawierzchni asfaltowej na ulicy Stary Gaj w Lublinie. W związku z tym występują tam utrudnienia w ruchu. Ulica zamknięta jest dla kierowców na remontowanym odcinku.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium