Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Krasnystaw

24 sierpnia 2022 r.
8:55

W poszukiwaniu powstańczej potyczki. Każdy może szukać śladów po bitwie

Autor: Zdjęcie autora agdy
Pół setki poszukiwaczy pojawi się w następny weekend na polach Wielkopola. Wśród organizatorów jest mieszkający w okolicy Wiesław Antoniak, założyciel Stowarzyszenia Michalec 1864
Pół setki poszukiwaczy pojawi się w następny weekend na polach Wielkopola. Wśród organizatorów jest mieszkający w okolicy Wiesław Antoniak, założyciel Stowarzyszenia Michalec 1864 (fot. Stowarzyszenie Michalec 1864/Facebook)

Jeszcze do niedzieli trwają zapisy chętnych, którzy będą szukać śladów powstańczej potyczki z lutego 1864 roku. Organizatorzy szacują że pół setki pasjonatów historii przejdzie z wykrywaczami metali po polach Wielkopola i Zamostka

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Między 1 a 4 września w Wielkopolu (gmina Gorzków) i okolicy będzie trwało wydarzenie, które organizatorzy nazywają partiotyczno-narodowym. Zachęcają do udziału całe rodziny, zwłaszcza w sobotę (3 września), kiedy przygotowano wiele gier i zabaw dla dzieci m.in. poszukiwanie skarbów detektorem, łucznictwo. Będzie też można spróbować, czy trudno jest rzucać granatem.

Jednak głównym powodem spotkania w Wielkopolu 66A będą dwudniowe prace poszukiwawczo-badawcze, które mają wskazać, gdzie doszło do potyczki wojsk rosyjskich i polskich powstańców.

– Historycy oceniają, że oddziały powstańcze, które szły spod Wojsławic mogły liczyć nawet 600 osób. Spotkały się z kozacką rotą i rosyjska piechotą. Szacunki mówią o 850 chłopa, którzy walczyli gdzieś w tej okolicy. Do potyczki doszło raczej przypadkiem, powstańcy mieli wybić Rosjan do nogi, ale o faktycznych wydarzeniach z 3 lutego 1864 roku nie wiemy zbyt wiele. Już jako dziecko słyszałem opowieści o zabitych Rosjanach. Podobno w okresie międzywojennym księża na Michalcu odprawiali msze i ludzie mówili o mogile. Czy mieli na myśli poległych w czasie I wojny światowej, bo było tu potężne starcie wojsk rosyjskich i austrowęgierskich, czy właśnie z powstania styczniowego, tego nie wiadomo – relacjonuje Wiesław Antoniak, założyciel Stowarzyszenia Michalec 1864, które współorganizuje wrześniowe wydarzenie.

Michalec to zwyczajowa nazwa, jakiej od lat używają miejscowi i dziś trudno stwierdzić, skąd ona się wzięła. Faktycznie poszukiwania w pierwszy weekend września będą prowadzone na polach Zamostka i Wielkopola w gminie Gorzków, w powiecie krasnostawskim.

– Będziemy szukać na powierzchni około 30-40 hektarów. Wszyscy właściciele pól wyrazili na to zgodę. Jestem stad, znam gospodarzy, nie było problemów, by udostępnili swoje grunty. Niektórzy jedynie zastrzegali, żeby poczekać, aż zbiorą zboże, czy zakończą polowe prace. Walki musiały się toczyć gdzieś tu. Na swoim polu znajdowałem monety, sąsiad powstańczą przypinkę, są kule. Ale możliwe, że najwięcej będzie pamiątek z okresu I wojny światowej, zobaczymy – dodaje emerytowany górnik, który wrócił w rodzinne strony i zaczął się interesować ich historią.

Uważa, że trzeba mówić o takich wydarzeniach jak powstańcze bitwy i przypominać o powstaniu styczniowym. Zwłaszcza, że w czasach PRL o nim nie wspominano.

Wydarzenie w Wielkopolu odbędzie się po raz drugi. W zeszłym roku poszukiwania były prowadzone na o wiele mniejszym obszarze.

– Teraz zapraszamy wszystkich chętnych z wykrywaczami metali. Udział jest bezpłatny. Zapisy trwają do niedzieli. Później zamykamy listę, bo muszę przekazać spis uczestników służbom konserwatorskim, pod nadzorem których wszystko jest organizowane. Sprzęt, wyżywienie, nocleg trzeba sobie zapewnić we własnym zakresie – wyjaśnia Krzysztof Sokołowski, prezes Stowarzyszenia „Wschód” z Gorzkowa i kierownik poszukiwań. Stowarzyszenie włączyło się w organizację poszukiwań.

Po oględzinach pól organizatorzy wyznaczą obszary, które podzielą między uczestników. W razie znalezienia czegoś, trzeba będzie podać miejsce znaleziska. W razie wykopania obiektów archeologicznych zostaną powiadomione odpowiednie służby.

Informacji i szczegółowego programu trzeba szukać na facebookowej stronie Stowarzyszenia „Wschód” i Stowarzyszenia „Michalec 1864”.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Bez kasku i uprawnień fiknął kozła. Poleciał do szpitala

Bez kasku i uprawnień fiknął kozła. Poleciał do szpitala

Kierujący motocyklem z obrażeniami został przetransportowany do szpitala. To skutek zdarzenia z wczoraj na drodze pomiędzy miejscowościami Zdziłowice – Otrocz (powiat janowski). Wstępne ustalenia wskazują, że kierujący motocyklem stracił panowanie nad pojazdem i się przewrócił.

Imprezy klubowe w weekend (2 – 3 maja)
Imprezy
2 maja 2025, 19:00

Imprezy klubowe w weekend (2 – 3 maja)

Lublin nie zwalnia tempa i nie zasypia. Czy czas dobry, czy czas zły, imprezuje przez cały czas. Jesteśmy w trakcie długiego weekendu, który sprzyja wyjściom do klubu. Specjalnie dla was przygotowaliśmy krótki informator, gdzie w Lublinie odbędą się najlepsze imprezy.

Biało-czerwona flaga łączy, ale też zobowiązuje

Biało-czerwona flaga łączy, ale też zobowiązuje

2 maja obchodzony jest w Polsce Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. To jedno z najmłodszych a zarazem radosnych świąt państwowych. - Flaga symbolizuje naszą przynależność do narodu i państwa – mówi dr hab. Robert Kozyrski, prof. KUL z Instytutu Historii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Piłkarze Victorii Łukowa (zielone stroje) w 23. kolejce odnieśli 15. zwycięstwo w tym sezonie

Victoria Łukowa znowu zwycięska. W weekend kolejne mecze zamojskiej klasy okręgowej

Na rozpoczęcie weekendu majowego rozegrano 23. kolejkę w „najciekawszej lidze świata”. Wszystkie zespoły ze ścisłej czołówki sięgnęły po trzy punkty, a mecz derbowy pomiędzy Pogonią 96 Łaszczówka, a Koroną Łaszczów zakończył się remisem

Majówka? Wakacje? Dokąd polecimy z lubelskiego lotniska?
film

Majówka? Wakacje? Dokąd polecimy z lubelskiego lotniska?

Lublin stał się doskonałym miejscem na początek interesujących wycieczek? Jakie wakacyjne kierunki oferuje lubelskie lotnisko? Dokąd polecimy przez cały rok? O tych rzeczach rozmawiamy z Piotrem Jankowskim z Portu Lotniczego Lublin w dzisiejszym programie Dzień Wschodzi.

Co słychać w Jastkowie? Odwiedzamy nowy zalew i zespół pałacowo-parkowy
galeria

Co słychać w Jastkowie? Odwiedzamy nowy zalew i zespół pałacowo-parkowy

Długi weekend majowy to dobra okazja, by wyjechać za miasto. 7 km od granic Lublina powstaje nowy zalew. To część szerszego zagospodarowania malowniczej Doliny Ciemięgi, w której znajduje się również odnowiony zespół pałacowo-parkowy.

Premier Donald Tusk

Donald Tusk w orędziu: tworzymy armię, jakiej Polska nie miała od wieków, super silną i nowoczesną – armię do wygrywania

Czasy są trudne, do polityki światowej wraca niepewność, brutalność i egoizm; wojna przestała być abstrakcją - podkreślił w czwartkowym orędziu telewizyjnym orędziu premier Donald Tusk. – Czy mamy się bać? Nie. My mamy być silni – dodał. Zapewnił też: tworzymy armię, jakiej Polska nie miała od wieków.

Hans Nielsen: Motor to faworyt do mistrzostwa Polski

Hans Nielsen: Motor to faworyt do mistrzostwa Polski

Rozmowa z Hansem Nielsenem, legendarnym żużlowcem Motoru Lublin

Zarzuty dla ojca i syna po ataku na ratowników medycznych w Łukowie

Zarzuty dla ojca i syna po ataku na ratowników medycznych w Łukowie

Zarzuty znieważenia i naruszenia nietykalności cielesnej usłyszał ojciec oraz syn, którzy mieli zaatakować ratowników medycznych na oddziale ratunkowym w Łukowie. Według ustaleń byli zniecierpliwieni długim oczekiwaniem na udzielenie pomocy. Obaj byli trzeźwi.

Lutnia Piszczac zainkasowała komplet punktów w spotkaniu z Unią Żabików

W środę i czwartek rozegrane zostały mecze 23. kolejki bialskiej klasy okręgowej

Podział punktów w spotkaniu LZS Sielczyk z Az-Bud Komarówka Podlaska. Orlęta Łuków z nowym trenerem rozbiły Absolwenta Domaszewnica. Victoria Parczew lepsza od Orła Czemierniki

Uciekać przed komendantem – zły pomysł
Kraśnik

Uciekać przed komendantem – zły pomysł

Dynamiczny pościg za przestępcą po ulicach  Kraśnika – sceny jak z filmu akcji miały dziś miejsce przed południem w tym mieście. Uciekał przestępca poszukiwany do odbycia kary pozbawienia wolności. W bezpośrednim pościgu uczestniczył funkcjonariusz w cywilu oraz zastępca komendanta powiatowego policji w Kraśniku, który jako pierwszy ujął 30-letniego rzezimieszka.

Premier Donald Tusk (z prawej) w towarzystwie posła Michała Krawczyka

Dziś o godzinie 20 premier Donald Tusk wygłosi orędzie

Premier Donald Tusk wygłosi w czwartek o godzinie 20 orędzie – potwierdza podsekretarz stanu w kancelarii premiera Agnieszka Rucińska.

ChKS Chełm rozpoczyna decydującą walkę o awans do PlusLigi

ChKS Chełm rozpoczyna decydującą walkę o awans do PlusLigi

Pierwszy mecz finału play-off z Mickiewiczem Kluczbork w piątek o godzinie 17.30

Zalety i wady ruletka czatów randkowych

Zalety i wady ruletka czatów randkowych

Jeśli jesteś aktywnym użytkownikiem Internetu, bardzo dobrze wiesz, że czat wideo nie jest już nowym formatem randek online. Pierwsze losowe wideo czaty Omegle i Chatroulette zostały uruchomione w 2009 roku i szybko zyskały popularność. Nie tylko dzięki temu, że są one wygodne, ale także dlatego że to zupełnie sposób na randkę.

Trenowali przed majówką. Skutecznie – 24 punkty i pożegnanie z prawem jazdy

Trenowali przed majówką. Skutecznie – 24 punkty i pożegnanie z prawem jazdy

Trwa długi, majowy weekend. Nad bezpieczeństwem na drogach czuwają policjanci ruchu drogowego. Nawet częste kontrole nie zastąpią rozsądku kierowców. Przekonali się o tym dwaj szoferzy. Tuż przed majówką jeden z nich „zarobił” jednorazowo 24 punkty karne, a drugi stracił prawo jazdy.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium