Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Opole Lubelskie

26 sierpnia 2022 r.
15:20

W tej szkole pierwszego dzwonka nie będzie. "Nikt tu się nie cieszy, tylko nie ma innego wyjścia"

Autor: Zdjęcie autora agdy
7 0 A A

Na wczorajszej sesji formalnie dokończono likwidację podstawówki w Kępie Piotrawińskiej. Uczniowie będą wstawać 10 minut wcześniej, bo tyle się ma wydłużyć czas dotarcia do nowej placówki. W pustym szkolnym gmachu do wiosny będzie można wypożyczać książki. Tłumu czytelników nikt się nie spodziewa, bo głównie przychodzili tu uczniowie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Na tydzień przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego radni z Łazisk ustalali sieć publicznych szkół podstawowych prowadzonych przez gminę i określali obwody tych placówek. Wskazali też uczniom klas VI miejsce gdzie się będą uczyć. Uchwały z gatunku porządkujących przeszły na czwartkowej sesji bez dyskusji. Trzeba je było podjąć z uwagi na likwidację szkoły w Kępie Piotrawińskiej.

Nikt się nie cieszy

Wczoraj się okazało, że uczniowie z Kępy Piotrawińskiej zaczną się uczyć w Łaziskach a uchwała dotycząca sieci gminnych podstawówek i obwodów jeszcze nie wejdzie w życie. I tak będzie co najmniej do połowy września. Władze gminy zastrzegają, że to w niczym nie przeszkadza.

Można uznać, że dobiegł końca proces, który trwał w gminie od kilku lat. Władze dwukrotnie podejmowały próbę zamknięcia szkoły. W lutym tego roku formalnie to się udało. Najdłużej trwał opór rodziców, o czym wspomina uzasadnienie uchwały w sprawie likwidacji placówki.

– 4 i pół miliona złotych gmina dokłada do oświaty. To nieprawda, że wszystko likwidujemy. Nikt tu się nie cieszy, że coś zostało zlikwidowane, tylko nie ma innego wyjścia. Wiem, że kogoś to boli, że kiedyś coś się budowało. Czasy się zmieniają nic na to nie poradzimy – mówiła w kontekście oświatowych uchwał Joanna Kramek, sekretarz gminy, który przypominała, że sama jest z rocznika gdzie było od 4 do 5 klas, w każdej po 30 osób. – Zdawalność matury była na poziomie 100 procent. Tej szkoły już nie ma – dodała.

Nie tracę pracy

Zdaniem władz gminy uczniowie, którzy trafią do placówki w Łaziskach, będą mieli lepsze warunki nauki. Za dziećmi pójdą książki. Na poprzedniej sesji radni przegłosowali uchwałę w sprawie likwidacji filii Gminnej Biblioteki i Domu Kultury zlokalizowanej w Kępie Piotrawińskiej.

– Biblioteka jest tak usytuowana, że można się do niej dostać od strony szkoły oraz z zewnątrz. W czasie pandemii to było bardzo wygodne rozwiązanie. Moimi czytelnikami byli głównie uczniowie i osoby związane ze szkołą – pracownicy oraz rodzice dzieci, którzy przychodzili gdy odwozili dzieci na lekcje. Często uczniowie brali książki dla mam i babć. Nie znam szczegółów zasad działania filii przez najbliższe pół roku. To kwestia ustaleń dyrektor biblioteki i domu kultury w Łaziskach oraz dyrektora szkoły podstawowej. Dla mnie najważniejsze jest to, że nie tracę pracy. Będę w tym samy wymiarze ¾ etatu w filii w Braciejowicach. Oczywiście, że odczuję zmianę ale rozumiem sytuację, zwłaszcza, że byliśmy do zamknięcia szkoły a teraz biblioteki przygotowani – mówi Małgorzata Bidzińska z likwidowanej filii w Kępie Piotrawińskiej. Z biblioteczną placówka jest związana od trzech lat.

Książki i podręczniki są w dwóch salach podstawówki od lat 90. ubiegłego wieku, wówczas biblioteka znalazła siedzibę w szkole. Po utworzeniu gimnazjum w Łaziskach, z przeludnionej 8-klasowej szkoły, gmach w Kępie Piotrawińskiej stał się 6-klasową podstawówką, więc było miejsce. Na regałach, w blisko 50-metrowym pomieszczeniu, jest kilka tysięcy książek.

Nie wiadomo co i jak

W uzasadnieniu do uchwały czytamy, że z powodu braku uczniów w szkole, likwidacja biblioteki nie wpłynie negatywnie na zaspokajanie potrzeb jej czytelników. A postępująca cyfryzacja powoduje zmniejszenie korzystania z tradycyjnego księgozbioru. Niewielka odległość (około 7 km) z Kępy Piotrawińskiej do Łazisk ma umożliwić mieszkańcom korzystanie ze zbiorów GBiDK właśnie tam.

Książki ze szkoły nie znikną tak szybko. Przepisy mówią, że czytelników należy powiadamiać o takich decyzjach z półrocznym wyprzedzeniem. Przez ten czas będą też informowani o atrakcyjniejszej ofercie w bibliotece w Łaziskach, gdzie i tak w końcu trafią.

Likwidacja filii też ma aspekt finansowy. Gmina wylicza, że zaoszczędzi około 60.000 zł. co jest znaczącą kwota dla budżetu gminy.

– To radni zadecydują o losach budynku szkoły. Jeszcze nie wiadomo co będzie w tym miejscu. Za wcześnie nawet by określić czy nowy użytkownik dostanie to w dzierżawę, w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego czy może kupi – mówi Karol Grzęda, wójt gminy Łaziska, który dodaje, że sposób wykorzystania nieruchomości zależy od zainteresowania.

W grę wchodzi 1500 mkw. powierzchni, w sąsiedztwie są boiska i plac zabaw, które nadal będą dostępne dla mieszkańców. Po drugiej stronie drogi jest jeszcze grunt – 2 hektary – który można zabudować.

Jak wyliczali urzędnicy w uzasadnieniu uchwały likwidującej szkołę, stan techniczny budynku wymaga nakładów inwestycyjnych. Docieplenia, wymiany pokrycia dachowego. Termomodernizacja z instalacją pomp ciepła i instalacją fotowoltaiczną to wydatek rzędu niemal 3 milionów złotych.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Szpital w Parczewie

Komisja wyłoni dyrektora szpitala

Będzie konkurs na dyrektora szpitala w Parczewie. Rada powiatu wybrała już komisję, która wyłoni taką osobę.

Aspirant Dariusz Żabiński oraz sierżant sztabowy Adam Czerniak zadbali o to, by rodzice bezpiecznie dotarli z chorą córeczką do szpitala

Liczyły się minuty. Policjanci eksportowali 4-latkę do szpitala

Rodzice z chorą córką chcieli jak najszybciej dotrzeć do szpitala. Zostali zatrzymani przez policję za zbyt dużą prędkość, ale zamiast mandatu, patrol drogówki zapewnił im eskortę.

Po wypadku Piotrek trafił do szpitala w Hrubieszowie, później przewieziono go do szpitala, gdzie przeszedł poważną operację. Wymaga dalszego leczenia

Psy pogryzł dziecko. Potrzeba pieniędzy na leczenie Piotrusia

Piotrek ma 11 lat. Zawsze bardzo kochał zwierzęta. Z psami sąsiada też wielokrotnie się bawił, ale ostatnio owczarki zaatakowały chłopca i poważnie pogryzły. Nastolatek przeżył, przeszedł operację, wymaga dalszego leczenia. Dlatego zorganizowano zbiórkę pieniędzy na ten cel.

Sylwester Aftyka
Dzień Wschodzi
film

Wrotka i Czart - te imiona zna cała Polska

Ich historią żyje cała Polska. Zwroty akcji niczym filmie sensacyjnym z morderstwem w tle. To trwająca od wielu tygodni telenowela. Mowa o lubelskich w sokołach wędrownych, których gniazdo na kominie lubelskiej elektrociepłowni podglądamy dzięki kamerom. 

Damian Miechowicz ukończył romanistykę na UMCS w Lublinie i studia podyplomowe w Wyższej Szkole Menadżerskiej w Warszawie. Pracował jako dziennikarz, był prezesem Lokalnej Organizacji Turystycznej „Zamość i Roztocze”, dyrektorem wydziału promocji UM Zamość, a zanim został prezesem szpitala, był dyrektorem pogotowia
Zamość

Prezydent czyści spółki. Odwołany prezes wylicza sukcesy

Mimo że pod jego rządami szpital wypracowywał zyski, to Rada Nadzorcza Zamojskiego Szpitala Niepublicznego odwołała z funkcji prezesa Damiana Miechowicza. Bliskiego współpracownika b. prezydenta Zamościa zastąpił jego dotychczasowy zastępca, a wcześniej wieloletni prezes placówki Mariusz Paszko.

Muzeum i Miejsce Pamięci w Sobiborze

Muzeum w Sobiborze znów docenione. Wygrało w konkursie Sybilla

Po specjalnym wyróżnieniu w prestiżowym konkursie na najlepsze europejskie muzeum roku EMYA 2024 kolejna nagroda dla Muzeum i Miejsca Pamięci w Sobiborze. Tym razem zwycięstwo w konkursie Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla 2023.

Mateusz Stolarski do tej pory poprowadził Motor w dziewięciu meczach

Co z przyszłością Mateusza Stolarskiego w Motorze Lublin? „Rozmowy się rozpoczęły”

Przed Motorem ważny mecz z Podbeskidziem Bielsko-Biała. Jeżeli lublinianie wygrają, to przynajmniej w jednym barażu o awans wystąpią przed własną publicznością. Trener Mateusz Stolarski przyznał, że na finiszu sezonu rozpoczęły się też rozmowy na temat jego przyszłości w klubie.

To jedyny miejski kosz na śmieci w okolicy ulic Jantarowej i Berylowej. Z reguły jest wypełniony po brzegi, a czysta okolica jest zasługą samodyscypliny mieszkańców.
LUBLIN

Dużo ludzi, dużo śmieci, a kosz... tylko jeden

Niedaleko duża szkoła, ulubione miejsce spacerów wielu mieszkańców. Jednak na dwóch ulicach w dzielnicy Węglin Południowy jest… zaledwie jeden miejski kosz na śmieci. Chodzi o ruchliwe ulice osiedlowe Jantarową i Berylową.

Stonerowy piątek w Rider’s Pubie
24 maja 2024, 20:00

Stonerowy piątek w Rider’s Pubie

W piątkowy wieczór na scenie lubelskiego Rider’s Pub wybrzmią brudne, stoner-rockowe dźwięki. Wystąpią: Neon Mud, MIAM, Wielki Mrok oraz Optical Sun. Początek o 20:00.

Magda Balsam rzuciła w środę osiem bramek

Rzuty karne w Lubinie, brązowy medal MKS FunFloor Lublin

MKS FunFloor Lublin przegrał po rzutach karnych z KGHM MKS Zagłębie Lubin i zakończył sezon na trzecim miejscu.

Poznaj uczelnię i kierunki. Dni Otwartych Możliwości Uniwersytetu Medycznego
CO PO MATURZE
galeria

Poznaj uczelnię i kierunki. Dni Otwartych Możliwości Uniwersytetu Medycznego

Reanimacja, wkłucia w żyłę, symulowany poród i badanie USG. Chcesz studiować na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie? Sprawdź, co oferuje uczelnia.

Puchar Polski: Avia Świdnik i Orlęta Spomlek wygrały okręgowe finały

Puchar Polski: Avia Świdnik i Orlęta Spomlek wygrały okręgowe finały

Trzecioligowcy nie bez problemów, ale jednak rozprawili się z niżej notowanymi rywalami i wygrali swojego finały okręgowego Pucharu Polski. Avia w Opolu Lubelskim pokonała Opolanina 2:1. Z kolei Orlęta Spomlek okazały się lepsze od Huraganu Międzyrzec Podlaski dopiero po dogrywce (4:2).

Laurę Miškiniene w barwach Arki, podczas meczu w Lublinie

Polski Cukier AZS UMCS Lublin ogłosił drugi transfer

Polski Cukier AZS UMCS w środę ogłosił nazwisko drugiej zawodniczki, która przenosi się do Lublina. Tym razem chodzi o podkoszową z Litwy – Laurę Miškiniene, która ostatnio reprezentowała barwy VBW Arki Gdynia. W Polsce występuje już od sześciu lat.

Spektakl „Pocałunek łez” (Teatr Fatum)
galeria

Studencka Wiosna Teatralna: Trzy dni pełne amatorskiego teatru studenckiego

Od dziś do piątku (24 maja 2024): w ACKiM UMCS Chatka Żaka w Lublinie występują studenckie teatry z całego kraju walczące o Grand Prix XII Ogólnopolskiego Festiwalu Studencka Wiosna Teatralna.

Bazarek: emisja nr 400 i specjalne spotkanie

Bazarek: emisja nr 400 i specjalne spotkanie

Emisje odcinków słuchowiska są w niedzielę, ale spotkanie twórców i słuchaczy zaplanowano na sobotę. 25 maja w Teatrze Starym wydarzenie organizowane z okazji emisji 400. odcinka słuchowiska „Bazarek”.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium