Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Edukacja

16 stycznia 2022 r.
16:39

Walka o stopnie na półrocze i zmiany w edukacji

(fot. Piotr Michalski)

Większość ocen na pierwszy semestr jest już wystawionych. 31 stycznia kończy się półmetek roku szkolnego. Co czeka uczniów później?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

To było w miarę spokojne półrocze. Zdalna nauka w całym kraju trwała zaledwie sześć dni w okresie świąteczno-noworocznym. Na kwarantannę trafiały najczęściej tylko pojedyncze klasy. Całe szkoły przechodziły na zdalne nauczanie już nieco rzadziej. Chociaż tak spokojnie wyglądało to tylko z punktu widzenia uczniów.

Zbyt późno

W najgorszej sytuacji byli dyrektorzy i pracownicy szkół, którzy po każdym stwierdzonym zakażeniu koronawirusem w placówce musieli wprowadzać do systemu dziesiątki danych i podejmować decyzje, które nie zawsze spotykały się z pozytywnym odzewem.

Rodzice denerwowali się, że zamiast zostać poinformowani przez sanepid o tym, że ich dziecko trafia na kwarantannę dostawali bardzo ogólną informację ze szkoły i to kierowaną nie do nich osobiście, ale do wszystkich. Denerwowali się też, że informacje przekazywane są zbyt późno.

– Pocztą pantoflową wieczorem dostałam informację, że jeden z nauczycieli jest chory i będziemy przechodzić na zdalne. Rano to samo usłyszałam w szatni odprowadzając dziecko. Nikt mi nie powiedział, żeby go nie zostawiać. Dopiero jak dojechałam do pracy był telefon, że zaczęła się kwarantanna i trzeba syna jak najszybciej zabrać do domu – opowiadała w listopadzie jedna z naszych czytelniczek. Dyrektor szkoły tłumaczył, że nie może informować o zakażeniach z wyprzedzeniem, kiedy procedura dopiero trwa i nie ma ostatecznej decyzji kto i na ile na kwarantannę trafi.

Kwarantanna jak ferie

Najspokojniej do sytuacji podchodzili uczniowie.

– W sumie zdalne u mnie w klasie w tym semestrze to były dwa tygodnie – mówi Klaudia, uczennica ogólniaka z Lublina. – W tym roku jest spokojnie i bez stresu. Ani same zakażenia, ani przejście na zdalną naukę nie robią już na nas żadnego wrażenia. Tyle czasu to się człowiek do tego przyzwyczaił.

Tylko czasami jest zazdrość, że jakaś klasa przeszła na kwarantannę i przez to nie mają klasówek, a my mamy przed sobą trudny tydzień, bo jest dużo sprawdzianów. Przynajmniej ja traktuję kwarantanny i zdalne nauczanie jak takie małe ferie. Nie trzeba się tyle uczyć i można dłużej pospać.

– Nasza klasa była w tym semestrze dwa razy na kwarantannie. Raz tydzień, a raz dwa tygodnie prawie. Wtedy były zdalne lekcje i było bardzo spokojnie, bo nauczyciele nie chcą robić zdalnych sprawdzianów i nic się nie dzieje. Potem sprawdziany były w szkole, ale ja znów miałem spokój, bo pod koniec kwarantanny też zachorowałem i zostałem w domu. Jeszcze więcej wolnego miał mój brat. Nie był chory, ale jak ja zachorowałem to też poszedł na kwarantannę i ona mu się skończyła dopiero tydzień po mojej chorobie czyli prawie miesiąc do szkoły nie chodził – opowiada uczeń jednej z lubelskich podstawówek. Dodaje, że w podobnej sytuacji było wielu jego kolegów. Żadnemu taki „przerywany” sposób nauki nie przeszkadza.

Średnia

Ten semestr kończy się 31 stycznia. W wielu szkołach propozycje ocen na koniec semestru wystawiono już przed świętami, a w tym momencie kończy się wystawianie ocen ostatecznych.

– Wszystko już mam. Dla mnie jest dobrze, ale moi rodzice nie są zadowoleni. Liczyli, że będę miał większą średnią, bo w tym roku kończę podstawówkę i od stopni na świadectwie zależeć też będzie do jakiej szkoły się dostanę. Może w przyszłym semestrze będzie lepiej – mówi Jakub.

– Ja mam jeszcze kilka dni i to jest dla mnie najgorszy okres. Dużo mnie w szkole nie było, bo albo miałem gorączkę i musiałem zostać w domu, albo kasłałem. Nie czułem się chory ale mając takie objawy do szkoły chodzić przez ten covid nie wolno i ominęło mnie dużo klasówek.

Mam za mało stopni i teraz muszę dużo rzeczy zaliczać na raz – słyszymy od licealisty Piotra. – Moja mama mówi, że i tak powinienem się cieszyć, że mam bardzo wyrozumiałych nauczycieli. Ciągle mówi, że jak ona chodziła do szkoły to nikt by nie uwierzył, że takie chodzenie w kratkę to nie są wagary i unikanie nauki. W sumie to dobrze, że czasy się zmieniły i nikt nie robi nam problemów.

Ferie, ferie i po feriach

Uczniowie w naszym województwie rozpoczną ferie zimowe dopiero w połowie lutego.

– O ile nic się nie zmieni – śmieje się mama trójki uczniów. – Różni politycy zapewniają, że ferie odbędą się normalnie i szkoły nie będą w tym roku zamykane, ale jak słyszy się, że przygotowujemy się nawet do 100 tys. nowych zakażeń dziennie to wiem, że może być różnie. Dlatego u nas w rodzinie nie planujemy wyjazdów. Chyba bezpieczniej będzie pozostać w domu. Dzieci tu też mogą chodzić na lodowisko czy basen.

Zmiany, zmiany, zmiany

Lex Czarnek, czyli zmiany w prawie oświatowym. Sejm przyjął w ubiegłym tygodniu zmiany w ustawie, które mają wzmocnić rolę kuratora oświaty oraz jego nadzór nad organizacjami zewnętrznymi chcącymi przeprowadzać zajęcia dodatkowe w szkołach.

Wciąż nie wiadomo, co z podwyżkami dla nauczycieli. ZNP zaproponowało, by od 1 stycznia 2022 roku zwiększyć o 700 zł kwotę bazową (zamrożoną od dwóch lat), co pociągnęłoby za sobą automatycznie podwyżki dla wszystkich nauczycieli. Związkowcy chcą też powiązania wynagrodzenia z tym przeciętnym w gospodarce. Ministerstwo edukacji ma inny pomysł zmian. To m.in. podwyższenie tzw. godzin tablicowych o 4 godziny (z 18 do 22) z wyjątkiem nauczycieli przedszkoli; czy wprowadzenie zobowiązania nauczycieli zatrudnionych w pełnym wymiarze czasu pracy „do bycia dostępnym” dla uczniów i rodziców w szkole (w wymiarze 8 godzin tygodniowo dla nauczycieli realizujących obowiązkowy wymiar zajęć do 25 godzin w tygodniu, 3 godzin dla realizujących powyżej 25 godzin, 2 godzin dla nauczycieli przedszkoli i praktycznej nauki zawodu).

Szykują się zmiany dotyczące odpowiedzialności karnej dyrektora szkoły. Chodzi o rozszerzenie kręgu osób, którym za niedopełnienie obowiązków lub przekroczenie uprawnień w związku z opieką nad małoletnimi grozi do 3 lat więzienia o osoby kierujące niepubliczną jednostką organizacyjną sprawującą opiekę lub nadzór nad małoletnim.

Od września w szkołach średnich uczniowie mają się uczyć nowego przedmiotu. To HiT, czyli historia i teraźniejszość, który ma zastąpić WOS (w zakresie podstawowym) i będzie obejmował zagadnienia z zakresu wiedzy o społeczeństwie oraz historii najnowszej – dzieje powojenne (od 1945 r. do 2015 r.). Prace nad podręcznikiem do tego przedmiotu mają ruszyć już w lutym. Wtedy też ma zostać wydane rozporządzenie z nową podstawą programową.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Premier Donald Tusk

Donald Tusk w orędziu: tworzymy armię, jakiej Polska nie miała od wieków, super silną i nowoczesną – armię do wygrywania

Czasy są trudne, do polityki światowej wraca niepewność, brutalność i egoizm; wojna przestała być abstrakcją - podkreślił w czwartkowym orędziu telewizyjnym orędziu premier Donald Tusk. – Czy mamy się bać? Nie. My mamy być silni – dodał. Zapewnił też: tworzymy armię, jakiej Polska nie miała od wieków.

Hans Nielsen: Motor to faworyt do mistrzostwa Polski

Hans Nielsen: Motor to faworyt do mistrzostwa Polski

Rozmowa z Hansem Nielsenem, legendarnym żużlowcem Motoru Lublin

Zarzuty dla ojca i syna po ataku na ratowników medycznych w Łukowie

Zarzuty dla ojca i syna po ataku na ratowników medycznych w Łukowie

Zarzuty znieważenia i naruszenia nietykalności cielesnej usłyszał ojciec oraz syn, którzy mieli zaatakować ratowników medycznych na oddziale ratunkowym w Łukowie. Według ustaleń byli zniecierpliwieni długim oczekiwaniem na udzielenie pomocy. Obaj byli trzeźwi.

Lutnia Piszczac zainkasowała komplet punktów w spotkaniu z Unią Żabików

W środę i czwartek rozegrane zostały mecze 23. kolejki bialskiej klasy okręgowej

Podział punktów w spotkaniu LZS Sielczyk z Az-Bud Komarówka Podlaska. Orlęta Łuków z nowym trenerem rozbiły Absolwenta Domaszewnica. Victoria Parczew lepsza od Orła Czemierniki

Uciekać przed komendantem – zły pomysł
Kraśnik

Uciekać przed komendantem – zły pomysł

Dynamiczny pościg za przestępcą po ulicach  Kraśnika – sceny jak z filmu akcji miały dziś miejsce przed południem w tym mieście. Uciekał przestępca poszukiwany do odbycia kary pozbawienia wolności. W bezpośrednim pościgu uczestniczył funkcjonariusz w cywilu oraz zastępca komendanta powiatowego policji w Kraśniku, który jako pierwszy ujął 30-letniego rzezimieszka.

Premier Donald Tusk (z prawej) w towarzystwie posła Michała Krawczyka

Dziś o godzinie 20 premier Donald Tusk wygłosi orędzie

Premier Donald Tusk wygłosi w czwartek o godzinie 20 orędzie – potwierdza podsekretarz stanu w kancelarii premiera Agnieszka Rucińska.

ChKS Chełm rozpoczyna decydującą walkę o awans do PlusLigi

ChKS Chełm rozpoczyna decydującą walkę o awans do PlusLigi

Pierwszy mecz finału play-off z Mickiewiczem Kluczbork w piątek o godzinie 17.30

Zalety i wady ruletka czatów randkowych

Zalety i wady ruletka czatów randkowych

Jeśli jesteś aktywnym użytkownikiem Internetu, bardzo dobrze wiesz, że czat wideo nie jest już nowym formatem randek online. Pierwsze losowe wideo czaty Omegle i Chatroulette zostały uruchomione w 2009 roku i szybko zyskały popularność. Nie tylko dzięki temu, że są one wygodne, ale także dlatego że to zupełnie sposób na randkę.

Trenowali przed majówką. Skutecznie – 24 punkty i pożegnanie z prawem jazdy

Trenowali przed majówką. Skutecznie – 24 punkty i pożegnanie z prawem jazdy

Trwa długi, majowy weekend. Nad bezpieczeństwem na drogach czuwają policjanci ruchu drogowego. Nawet częste kontrole nie zastąpią rozsądku kierowców. Przekonali się o tym dwaj szoferzy. Tuż przed majówką jeden z nich „zarobił” jednorazowo 24 punkty karne, a drugi stracił prawo jazdy.

21 lat w Unii
galeria

21 lat w Unii

1 maja obchodzimy 21. rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Z tej okazji przed budynkiem LUW przy ul. Spokojnej w Lublinie nastąpiło uroczyste podniesienie na maszty flag oraz odegranie hymnów Polski i UE.

W sobotę 24 maja wieczorem centrum miasta Puławy zamieni się w rajdowy odcinek specjalny
Puławy

Zbliża się Rajd Nadwiślański. Ściganie wraca na ulice Puław

W sobotę i niedzielę, 24 i 25 maja, odbędzie się Rajd Nadwiślański. Jeden z odcinków specjalnych, tak jak przed laty, poprowadzony zostanie ulicami Puław. Na kibiców czekać będzie również strefa artystyczno-gastronomiczno-piknikowa.

Briefing prezydent Michała Litwiniuka

"Haniebny happening Grzegorza Brauna". Prezydent Białej Podlaskiej potępia zdjęcie flagi Ukrainy

Prezydent Michał Litwiniuk (PO) potępia „haniebny happening” Grzegorza Brauna w Białej Podlaskiej i zapowiada, że flaga Ukrainy ponownie zawiśnie na fasadzie ratusza. W środę na wiecu wyborczym zwolennicy kontrowersyjnego polityka za jego namową przy użyciu drabiny ściągnęli flagę z budynku urzędu.

Grzegorz Braun (z prawej) ma kłopoty. Uchylenia jego immunitetu domaga się szef resortu sprawiedliwości
polityka

Adam Bodnar chce ukarania Grzegorza Brauna. Za zabranie ukraińskiej flagi

Ekscesy Grzegorza Brauna nie pozostaną bezkarne - oświadczył dzisiaj minister sprawiedliwości Adam Bodnar, odnosząc się do zachowania polityka w szpitalu w Oleśnicy oraz na wiecu w Białej Podlaskiej.

Grafika stworzona przy użyciu SI
magazyn

"Umiem rozmawiać o sensie życia i tworzyć sonety"

O tym czy jest sztuczna inteligencja, do czego służy, jak widzi ludzi i przyszłość społeczeństwa rozmawiamy ze...sztuczną inteligencją. Na nasze pytania odpowiada Chat GPT w wersji 4.o - najpopularniejszy model językowy na świecie.

Zamkowe owce z Janowca rozpoczęły wypas
przyroda

Zamkowe owce z Janowca rozpoczęły wypas

Tuż przed długim weekendem majowym do Janowca wróciły owce. Jest ich 43, a ich zadaniem jest pielęgnacja zamkowego krajobrazu poprzez poprawę tzw. bioróżnorodności parku.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium