Już po raz siódmy w Polsce, a piąty we Włodawie 3 marca w Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych – Tropem Wilczym pobiegną ci, którzy czuja potrzebę oddać hołd bohaterom antykomunistycznego podziemia z lat 1944 - 1963.
– To doroczne wydarzenie od początku niesie silne przesłanie patriotyczne oraz może być ciekawe dla osób w każdym wieku – mówi Mariusz Zańko, kierownik włodawskich zawodów, na co dzień sekretarz Urzędu Gminy Kodeń. – Zaangażowanie w projekt potwierdza, że idea i wartości, o które swoją walkę oparli Żołnierze Wyklęci są dzisiaj wciąż żywe i aktualne.
Tropem Wilczym 3 marca w całej Polsce wystartuje ponad 75 tys. osób z 360 miast, z czego osiem z nich to największe światowe metropolie. Włodawski bieg, jak co roku uświetnią kombatanci oraz lokalna grupa rekonstrukcyjna, jaką są Polescy Miłośnicy Koni i Jeździectwa. Honorowym patronem zawodów jest wojewoda lubelski Przemysław Czarnek.
W tym roku do organizacji włodawskiej edycji imprezy włączyła się też 2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej, która przygotuje pokaz sprzętu wojskowego. W trakcie zawodów zaplanowano także naukę udzielania pierwszej pomocy. Będą też rozdawane flagi narodowe. A przed samym biegiem specjalną rozgrzewkę poprowadzi lekkoatleta Dominik Dejer, najbardziej popularny sportowiec powiatu włodawskiego.
We Włodawie biegacze będą mieli do wyboru jeden z dwóch dystansów, o godz. 12.30 na 5 km oraz 15 minut wcześniej na symbolizującym roczną datę śmierci ostatniego z Wyklętych dystansie 1963 metrów. W drugim przypadku nie chodzi o ściganie się, lecz wspólny trucht biegaczy o zbliżonej wrażliwości historycznej. W ramach obu biegów może pobiec jedynie do 100 zawodników. Start i metę tradycyjnie wyznaczono na włodawskim rynku. Każdy zawodnik otrzyma pamiątkową koszulkę i medal.
Zainteresowani regulamin zawodów znajdą na stronie internetowej. Organizatorom, czyli Fundacji Wolność i Demokracja, Mariuszowi Zańko jako radnemu Rady Powiatu we Włodawie i MLKS Włodawianka udało się pozyskać do współpracy miejscowe związki i organizacje.