Wszystkie uroczystości patriotyczne w mieście organizowane są pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki. Problem w tym, że monument ten jest już w fatalnym stanie. Burmistrz miasta obiecuje, że najpóźniej do 2018 r. zostanie gruntownie odrestaurowany.
Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę
Stanem pomnika przy al. Piłsudskiego jeszcze w ubiegłej kadencji martwił się ówczesny starosta Wiesław Holaczuk. Za pośrednictwem oficjalnych pism dopytywał poprzedniego burmistrza, czy miasto zamierza przeprowadzić renowację zabytkowego pomnika. Ze swojej strony oferował współfinansowanie renowacji. Ówczesny burmistrz Jerzy Wrzesień zasugerował mu wówczas, że skoro chce remontować pomnik, to niech się zajmie zabytkową Kolumną Toskańską stojącą na terenie podległym staroście u zbiegu ulic Tysiąclecia, Kraszewskiego, Korolowskiej i Wyrykowskiej.
Starosta Kolumnę wyremontował, a pomnik Tadeusza Kościuszki jak niszczał, tak niszczeje.
– Na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości pomnik będzie już odnowiony – zapewnia Wiesław Muszyński, obecny burmistrz Włodawy. – Mamy już na ten cel ponad 7,6 tys. zł.
Pieniądze zostały zebrane w ramach kwest prowadzonych przez miejscowe Stowarzyszenie Renovabis, które co roku organizuje też kwesty na ratowanie zabytkowych pomników na włodawskich cmentarzach.
– Zbiórki na remont pomnika przeprowadziliśmy przy okazji dwóch ostatnich Świąt Niepodległości oraz podczas ostatnich obchodów Święta 3 Maja – mówi Edward Łągwa, prezes Renovabis. – Będziemy je kontynuować. Tym bardziej, że włodawianie doceniają cel, jaki nam przyświeca.
Jest już wstępny kosztorys renowacji. W zależności od zakresu prac, na jakie miasto się zdecyduje, opiewa na kwotę od 50 do 100 tys. zł. Brakujące pieniądze burmistrz zamierza wygospodarować ze środków budżetowych miasta. Liczy też na pomoc ze strony fundacji i kościuszkowskich stowarzyszeń spoza Włodawy.
Pomnik Tadeusza Kościuszki został wybudowany jako obelisk cara Mikołaja II na pamiątkę jego wizyty we Włodawie w 1906 r. Kiedy tylko Polska odzyskała niepodległość popiersie imperatora zastąpiono wizerunkiem Naczelnikia. Reszta monumentu pozostała bez zmian.