Miasto stanęło przed największym pod względem zakresu i kosztów w jego dziejach zadaniem inwestycyjnym. To projekt „Rewitalizacja Włodawy”, na który miasto otrzyma ponad 14 mln zł
W konkursie na rewitalizacje obszarów miejskich projekt z Włodawy złożony w partnerstwie z powiatem otrzymał aż 96 punktów. Jego realizacja ma zająć najbliższe dwa lata. Ze strony miasta koordynatorem przedsięwzięcia jest Krzysztof Małecki, sekretarz miasta.
– Rewitalizacja to specyficzna inwestycja – podkreśla Małecki. – Stawką jest nie tylko odbudowa, ale przede wszystkim przywrócenie do życia całych obszarów miasta i nadanie im nowych funkcji. W naszym przypadku tak stanie się z Czworobokiem, parkiem przy cerkwi, czy dawną jednostka wojskową.
Satysfakcji z tego, że projekt został tak wysoko oceniony i dzięki temu będzie dofinansowany, nie kryje też Wiesław Muszyński, burmistrz Włodawy. – Rewitalizacja to był i jest nasz najważniejszy projekt – mówi Muszyński. – Cieszę się, że otrzymaliśmy tak ogromne środki z Unii Europejskiej. To ukoronowanie wieloletniej pracy w poprzedniej kadencji.
Burmistrz podkreśla, że wyróżniony dofinansowaniem projekt jest nie tylko dziełem miasta, jako lidera i powiatu jako partnera, ale też dziesiątek osób, instytucji i organizacji pozarządowych biorących udział w procesie konsultacji całego przedsięwzięcia.
„Rewitalizacja Włodawy” to cztery podprojekty, z których trzy są dziełem miasta i jeden powiatu. Wartość całego projektu to 18,5 mln zł. Jeśli chodzi o miasto, to pieniędzy ma wystarczyć na budowę Miejskiego Centrum Monitoringu, remont parku przy cerkwi oraz kompleksową przebudowę rynku starego miasta. Udział powiatu sprowadza się do zagospodarowania terenu po dawnej jednostce wojskowej na Powiatowe Centrum Usług Społecznych.
W ramach Miejskiego Centrum Monitoringu powstanie 38 punktów monitoringu z 82 kamerami w wybranych miejscach. Wskazali je m.in. miejscowi policjanci. Obsługa systemu będzie odbywała się z pomieszczenia Straży Miejskiej wyposażonego w ścianę pokrytą dziewięcioma monitorami LED, sprzętem komputerowym, serwerami i oprogramowaniem umożliwiającym identyfikację osób i tablic rejestracyjnych samochodów.
Odnowy doczeka się również park przy cerkwi. Na ponad 2 tys. mkw. powstaną nowe tereny zieleni, alejki, ogrodzenie, oświetlenie i bogato wyposażony plac zabaw. Odnowienie parku będzie współgrało z trwającym remontem samej cerkwi.
– Wyjątkowa przemiana czeka rynek, któremu zostaną nadane nowe funkcje społeczne, gospodarcze i rekreacyjne – mówi Muszyński. – Zupełnej przebudowie ulegnie ponadhektarowy obszar, gdzie powstanie nowa płyta rynku, dwie fontanny oraz amfiteatr wewnątrz Czworoboku. Do tego należy doliczyć prawie 500 mkw. z nowymi nasadzeniami drzew i krzewów. Ponadto zakupimy kilkanaście stylowych, drewnianych straganów wystawienniczych. Będą wykorzystywane przy organizacji festiwalów, a także festynów produktów regionalnych czy świątecznych jarmarków.
Powiat postawił z kolei na teren po dawno zlikwidowanej jednostce wojskowej. Jego podprojekt sprowadza się do zaadaptowania i wyposażenia powojskowego budynku wraz z otoczeniem na Centrum Usług Społecznych. Swoje miejsce ma tam znaleźć Powiatowy Ośrodek Wsparcia, filia Domu Pomocy Społecznej w Różance i Dzienny Dom „Senior”.