Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Włodawa

26 października 2017 r.
9:54

Kogut, florystyka i Jaśki. Każda z pań ma coś w czym się specjalizuje

Autor: Zdjęcie autora aa
0 1 A A

Zosia-Ela, Zosia-Małgosia, Zosia-Renia. To tylko niektóre z 23 członkiń Koła Gospodyń Miejskich we Włodawie zwanych jako „Zosie Samosie”. Prawdziwej Zosi nie ma ani jednej. - To, że nazwałyśmy się „Zosie Samosie” ma związek z samodzielnością. Rzadko prosimy o pomoc. Tylko wtedy gdy już same nie dajemy rady - mówią zwyciężczynie naszego plebiscytu Koło Gospodyń 2017

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

- Myślę, że mamy tyle pomysłów, że starczy jeszcze na bardzo długo - mówi Elżbieta Wołoszun, przewodnicząca Koła Gospodyń Miejskich we Włodawie, które zwyciężyło w tegorocznej edycji naszego plebiscytu „Koło Gospodyń 2017”.

- Życia będzie za mało - dodaje Renata Holaczuk, wiceprzewodnicząca Koła.

- Układając kolejny budżet boję się, że czwartków nam zabraknie - uśmiecha się przewodnicząca KGM we Włodawie.

Czwartek jest zwykle tym dniem w tygodniu kiedy członkinie Koła się spotykają.

Początki

- Od zawsze chciałam się nauczyć techniki decoupage - przyznaje przewodnicząca KGM we Włodawie. - Nie znalazłam jednak takich zajęć w naszym mieście. Nie było takiego miejsca, gdzie tej techniki mogłabym się nauczyć. Z koleżankami zaczęłyśmy na ten temat dyskutować, że może same coś wynajmiemy i spróbujemy. Od tego czasu zaczęłyśmy się spotykać. Podczas spotkań dyskutowałyśmy, czego chciałybyśmy się nauczyć, co poznać. To było jesienią.

Oficjalnie w marcu 2016 roku koło zaczęło działać. Kiedy KGM we Włodawie zaczynało, było 15 pań, obecnie tych czynnie działających członkiń jest już 23.

- Dla nas zawsze najwyższą wartością jest drugi człowiek - podkreśla Małgorzata Olejniak, członkini KGM we Włodawie.

- Każda z nas dzieli się z innymi swoimi umiejętnościami - dodaje Małgorzata Kostka, kolejna z członkiń Koła.

Jak jedna „Zosia” czegoś nie potrafi to druga „Zosia” ją tego nauczy. - Kiedyś mówiłam: „Tego to na pewno nie zrobię”. Teraz zaś mówię: „Tego jeszcze nie zrobiłam” - przyznaje pani Renata. I wylicza: Nauczyłam się robić na szydełku i zrobiłam obrus. Nauczyłam się cięcia drzewek owocowych i krzewów ozdobnych. Nauczyłam się też modelowania balonów i decoupage.

Nauka, kiermasze, pomaganie

Włodawskie gospodynie organizują warsztaty i szkolenia nie tylko dla siebie, ale też innych. Biorą udział w dożynkach, kiermaszach i festynach.

Poza tym chętnie włączają się w działalność wolontarystyczną i charytatywną. Współpracują ze szkołami, stowarzyszeniami i lokalnymi instytucjami kultury. Świetnie gotują, o czym można było się przekonać chociażby na tegorocznym Festiwalu Trzech Kultur.

- Wśród naszych specjałów są miedzy innymi danie jarskie Postna zośka czy Nadbużańska balerina - jest to wariacja Tortu Pawłowej. Nasz nie jest tak słodki - opisuje wiceprzewodnicząca Koła.

- Robimy też czulent, na festiwalach to danie nam zwykle towarzyszy. Przygotowujemy sałatki, pierogi, pasztety i mufinki - wyliczają członkinie koła.

Każda z pań ma coś w czym się specjalizuje.

- Basia jest leśnikiem, zajmuje się nietoperzami, Ela specjalizuje się w tykwach. Kasia jest ornitologiem, a specjalnością Renaty i Małgosi jest kuchnia i etnografia - wyliczają po kolei panie.

Ważnym elementem działalności Koła jest korzystanie z wiedzy i umiejętności przekazywanych z pokolenia na pokolenie jak też pielęgnowanie lokalnych tradycji i łączenie ich z nowymi formami rękodzieła.
We wrześniu członkinie koła rozpoczęły naukę w szkole policealnej na kierunku florystyka.

Wspólne pasje

- Łączy nas ogród, łączy nas florystyka, kuchnia, nasze stoiska i nasze ozdoby - wylicza pani Małgorzata. - Wszystkie jesteśmy estetkami.

- Łączy nas też chęć poszukiwania - dodaje pani Renata.

- Nie ma chyba takiej dziedziny, w której byśmy nie mogły zaistnieć - zastanawia się pani Małgorzata. - No może śpiewanie i matematyka - dodaje po chwili uśmiechając się.

„Zosiom Samosiom” pomagają „Jaśkowie”. - To nasi mężowie. Nasi przyjaciele, którzy nas wspierają - podkreśla wiceprzewodnicząca KGM we Włodawie.

- To, że nazwałyśmy się „Zosie Samosie” ma związek z samodzielnością. Rzadko prosimy o pomoc. Tylko wtedy, gdy już same nie dajemy rady - tłumaczą panie z Koła Gospodyń Miejskich we Włodawie, którego symbolem jest kogut - przez sentyment do ludowości.

- Mówimy na siebie „Zosie”, żeby przełamać bariery, bo jesteśmy w różnym wieku. Czasem różnica jest spora - tłumaczą nam „Zosie”.

Członkinie Koła Gospodyń Miejskich we Włodawie choć nie działają długo, mogą poszczycić się nagrodami na V Festiwalu Kresowych Smaków i Talentów 2016 i Festiwalu Kulinarnym i Energii Kobiecej Kresowe Smaki i Talenty 2017. 

W tym roku już po raz drugi zorganizowały Zjazd Kół Gospodyń Miejskich i Wiejskich powiatu włodawskiego.

Inni o Zosiach-Samosiach

W środę wspólnie z naszymi partnerami i honorowymi patronami odwiedziłyśmy panie we Włodawie, aby osobiście pogratulować zwyciężczyniom i wręczyć nagrody. 

- Mówiły panie, że nie spodziewały się wygranej w konkursie. Ja zaskoczony nie jestem, bo kobiety są w stanie czynić cuda - mówił Krzysztof Grabczuk, wicemarszałek województwa lubelskiego.

- Chcę paniom życzyć dużo sukcesów: w pracy zawodowej, w pomaganiu innym i w życiu osobistym - dodawał Krzysztof Gałaszkiewicz, dyrektor Lubelskiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

- Panie jesteście altruistami, a nie zosiami z wiersza Juliana Tuwima. „Zosia Samosia” była egoistką - podkreślał Krzysztof Wiejak, redaktor naczelny Dziennika Wschodniego.

- Obserwuję panie i będę dalej obserwować oraz wspierać - zapewniałą Mieczysława Kulicka-Muszyńska, wiceprezes Wojewódzkiego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Lublinie.

- Nie ma co ukrywać, że nie tylko burmistrz, ale też cała Włodawa jest dumna, że ma takie panie - akcentował Wiesław Muszyński, burmistrz Włodawy. - To jest najmłodsze koło, ale tak dużo już zrobiłyście, działacie i promujecie Włodawę. Bardzo Wam dziękuję. Wszystkiego dobrego!

KOŁO GOSPODYŃ 2017

Do trzeciej już edycji naszego plebiscytu zgłosiło się 28 kół gospodyń wiejskich i miejskich stowarzyszeń i zespołów śpiewaczych z województwa lubelskiego.

1. KGM We Włodawie - 724 głosy
2. Stowarzyszenie Nasza Przykwa - 417
3. KGW Wola Przybysławska - 341
4. KGW Sobieska Wola - 185
5. KGW Przybysławice - 170
6. KGW w Długim - 133
7. Zespół Śpiewaczy Śniadowianki - 103
8. Stowarzyszenie Kobiet Aktywnych w Bliskowicach - 89
9. KGW Swaty - 58
10. Zespół Śpiewaczy Kaolinki z Baranowa - 36

Pozostałe informacje

Krono-Plast Włókniarz Częstochowa - Orlen Oil Motor Lublin [relacja na żywo]

Krono-Plast Włókniarz Częstochowa - Orlen Oil Motor Lublin [relacja na żywo]

O godzinie 16.30 Orlen Oil Motor Lublin powalczy o kolejną wygraną w PGE Ekstralidze. Tym razem Bartosz Zmarzlik i spółka zmierzą się na wyjeździe z Krono-Plast Włókniarzem Częstochowa.

Władza zmienia się, ale robić trzeba

Władza zmienia się, ale robić trzeba

Nowa rada miasta oraz burmistrz Krzysztof Staruch, którzy rozpoczną urzędowanie 7 maja będą pracować z budżetem uchwalonym jeszcze w poprzedniej kadencji. I chociaż może on być zmieniany w trakcie roku budżetowego, to część zadań jest już w trakcie realizacji i zostaną w najbliższych miesiącach dokończone.

Tak kiedyś zdawano egzamin maturalny
Zdjęcia
galeria

Tak kiedyś zdawano egzamin maturalny

Już za dwa dni, we wtorek (7 maja), tegoroczni maturzyści przystąpią do pierwszego egzaminu pisemnego - z języka polskiego. Matura była i jest jednym z najważniejszych etapów w edukacji. Jak wyglądała dawniej? Jakie panowały zwyczaje? Jak ubierali się maturzyści? Zobaczcie fotogalerię, która zabierze Was w nostalgiczną podróż do lat 30-tych, 50-tych i 80-tych ubiegłego wieku.

Rozpoczęły się powroty z majówki. Policja apeluje o ostrożność

Rozpoczęły się powroty z majówki. Policja apeluje o ostrożność

Kończy się wyjątkowo długi weekend. Dzisiaj większość osób, które spędzały majówkę poza domem będzie wracać do miejsca zamieszkania. – To, czy dojedziemy bezpiecznie do celu, w dużej mierze zależy od nas samych: kierowców i pieszych – mówi podkom. Kamil Karbowniczek z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie i apeluje o ostrożność oraz zachowanie rozsądku.

Rowerowe patrole wróciły na ulice. W tych miastach spotkacie cyklistów w mundurach

Rowerowe patrole wróciły na ulice. W tych miastach spotkacie cyklistów w mundurach

Z początkiem maja w Zamościu i Zwierzyńcu ponownie można spotkać policjantów pełniących służbę na rowerach. Cykliści w mundurach dbają o bezpieczeństwo mieszkańców i turystów, reagują również na łamanie przepisów prawa.

Mamy kolejną kwalifikację na igrzyska olimpijskie! Do Paryża pojedzie także lekkoatletka AZS UMCS

Mamy kolejną kwalifikację na igrzyska olimpijskie! Do Paryża pojedzie także lekkoatletka AZS UMCS

Za 82 dni w Paryżu rozpoczną się igrzyska olimpijskie, najważniejsza tegoroczna impreza sportowa na świecie. Kolejną zawodniczką z województwa lubelskiego, która będzie rywalizowała w stolicy Francji została w sobotę kraśniczanka Alicja Wrona – Kutrzepa, zawodniczka AZS UMCS Lublin!

Avia Świdnik wygrywa w Krośnie. Wojciech Białek bohaterem

Avia Świdnik wygrywa w Krośnie. Wojciech Białek bohaterem

Avia Świdnik zainkasowała komplet punktów po wyjazdowej wygranej 3:2 z Karpatami Krosno. Bohaterem spotkania był doświadczony Wojciech Białek, zdobywca dwóch bramek

Jesteście miłośnikami filmu Ogniem i mieczem? Warto odwiedzić zamek w Janowcu
Zdjęcia/Wideo
galeria

Jesteście miłośnikami filmu Ogniem i mieczem? Warto odwiedzić zamek w Janowcu

To nie lada gratka dla miłośników ekranizacji „Ogniem i mieczem” w reżyserii Jerzego Hoffmana. Na zamku w Janowcu można zobaczyć rekwizyty z filmu od premiery którego mija 25 lat, a także stroje w których swoje role odgrywali m.in. Izabella Scorupco, filmowa Helena Kurcewiczówna i Michał Żebrowski, który wcielił się w postać Jana Skrzetuskiego.

Roztocze zaszumiało na majówkę
galeria

Roztocze zaszumiało na majówkę

Roztoczańskie atrakcje zazwyczaj przyciągają tłumy. Malownicza ścieżka Szumy nad Tanwią okazała się hitem na spędzenie czasu w majówkę.

Motocykliści pod lupą drogówki

Motocykliści pod lupą drogówki

Dzisiaj od rana policjanci z łęczyńskiej drogówki szczególnie bacznie przyglądają się kierowcom jednośladów.

Kardiologia dziecięca. Niezwykle ważna dziedzina, która ma przed sobą wiele wyzwań
Magazyn
film

Kardiologia dziecięca. Niezwykle ważna dziedzina, która ma przed sobą wiele wyzwań

O trudzie ukończenia specjalizacji, wyzwaniach i rozwoju lubelskiej kardiologii dziecięcej rozmawiamy z dr. n. med. Moniką Wójtowicz-Marzec, lekarzem kierującym Oddziałem Noworodkowym Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie.

Wypożyczalnia sprzętu wodnego i minigolf już czynne. Ile zapłacimy za sportowe atrakcje nad Zalewem Zemborzyckim?
Zdjęcia
galeria

Wypożyczalnia sprzętu wodnego i minigolf już czynne. Ile zapłacimy za sportowe atrakcje nad Zalewem Zemborzyckim?

Z początkiem maja uruchomiona została wypożyczalnia sprzętu wodnego w Ośrodku Słoneczny Wrotków nad Zalewem Zemoborzyckim. Nad lubelskim „morzem” można też już pograć w minigolfa. Ile zapłacimy za sportowe atrakcje?

Remis Chełmianki i minimalna porażka Podlasia Biała Podlaska

Remis Chełmianki i minimalna porażka Podlasia Biała Podlaska

Zespół Grzegorza Bonina wywalczył w wyjazdowym meczu z Wiślanami Jaśkowice punkt, a ekipa z północy województwa minimalnie przegrała w Połańcu z tamtejszymi Czarnymi

Mateusz Cierniak nie miał sobie równych w słoweńskim Krsko

Mateusz Cierniak nie miał sobie równych w słoweńskim Krsko

W sobotę w niemieckim Stralsund i w słoweńskim Krsko odbyła się trzecia runda eliminacyjna do Speedway Euro Championship. W tych drugich zawodach kapitalną formę zaprezentował Mateusz Cierniak. Dzięki temu zawodnik Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w finale SEC Challenge w Daugavpils na Łotwie

Mistrz boksu spocznie w rodzinnym grobowcu na cmentarzu w Krasieninie
Zdjęcia
galeria

Mistrz boksu spocznie w rodzinnym grobowcu na cmentarzu w Krasieninie

Pogrzeb Henryka Prażmy, jednego z najlepszych pięściarzy w kategorii ciężkiej w okręgu lubelskim w latach 50- i 60-tych, odbędzie się w najbliższy wtorek (7 maja) w Krasieninie. Msza żałobna zostanie odprawiona w kościele pw. Narodzenia NMP i Św. Sebastiana o godzinie 15:00. Mistrz boksu spocznie w rodzinnym grobowcu na miejscowym cmentarzu.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium