Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

27 września 2024 r.
19:47

Wrzesień na złoto, jako symbol walki z nowotworami dziecięcymi

29 września 2024 12:00
(fot. Katarzyna Zmysłowska)

Trwa miesiąc świadomości nowotworów wieku dziecięcego. Te potrafią rozwinąć się w błyskawicznym tempie i nie dać jednoznacznych objawów. W niedzielę, na Błoniach pod Zamkiem odbędą się obchody Złotego Września.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Co rocznie, diagnozuje się około 1200 nowotworów u dzieci. Jak mówią lekarze, choroba potrafi rozwijać się u nich bardzo szybko. Czasem może wystarczyć jedynie kilka tygodni. Dodatkowo, rodzice muszą zwracać uwagę na najbardziej nietypowe objawy, gdyż te właśnie mogą oznaczać rozwój nowotworu. Tak było w przypadku 4,5 letniej Emilki, u której stwierdzono białaczkę.

- U Emilki nie było jednoznacznych objawów. Bardzo długo, bo 4 miesiące szukaliśmy co się dzieje z naszym dzieckiem. Najbardziej zaniepokoiła nas sytuacja, kiedy pojawiły się ogromne bóle pleców z niedowładem nóg. Emila upadała, ale wstawała i szła dalej, funkcjonowała jak zdrowe dziecko. To nie jest proste, żeby z dnia na dzień wykonać dziecku rezonans, które jest zdrowe, bo wyniki morfologii miała bardzo dobre, ale jednak pojawił się ten niedowład. Udało się go wykonać, gdzie wtedy doszło już do złamań kompresyjnych 12 złamań kręgów kręgosłupa i od tego zaczęła się nasza przygoda z Oddziałem Hematologii Dziecięcej. Wtedy jeszcze nie wiedzieliśmy, z czym będziemy się mierzyć – opowiada Marta Dymel, mama małej Emilki.

Objawy choroby były zamaskowane przed podane wcześniej sterydy na astmę. Nowotwór dał o sobie znać, gdy zaprzestano podawać lek na astmę. Dopiero po wspomnianych 4 miesiącach postawiono diagnozę – białaczka limfoblastyczna typu B.

- Leczenie, które jest wdrożone w dziecięcym szpitalu jest bardzo szybkie, bo już na drugi dzień mieliśmy podaną pierwszą serię sterydów, później chemię i kolejne cykle. To były bardzo ciężkie chwile. Emila ma troje rodzeństwa, najmłodsze miało wtedy dwa lata. Pierwsza rozłąka ze mną trwała 4 miesiące. Przez ten czas nie byłam w ogóle w domu, nie mieliśmy kontaktu z mężem. Jedynie przez okno hematologii. Cieszę się, że po 10 miesiącach bycia na oddziale, mieszkania tam, udało nam się osiągnąć remisję i wyjść. Jesteśmy już dwa lata po leczeniu, a w tym roku zakończyliśmy podtrzymanie. Teraz cieszymy się każdą chwilą razem – przyznaje pani Marta.

Tak jak w przypadku wszystkich nowotworów ważne jest wczesne wykrycie, ale również dostrzeganie nietypowych objawów, które można pomylić np. z niegroźnymi infekcjami. Będą to np. męczenie się przy jedzeniu, utrata apetytu czy senność lub problemy z chodzeniem. Rodziców powinny zaniepokoić także powtarzających się wymiotów, krwotoków z nosa czy pojawianie się siniaków.

- Jest potrzeba edukacji rodziców, opiekujących się dziećmi oraz edukacji lekarzy pierwszego kontaktu, bo nowotwory u dzieci, ich wczesne objawy są bardzo nietypowe. Mogą one przypominać banalne infekcje lub inne, częściej występujące choroby, natomiast rolą lekarza, który zna dziecko i go obserwuje, jest wychwycenie tych nietypowych objawów, które mogą świadczyć o tym, że z dzieckiem dzieje się coś złego i wtedy zalecić odpowiednie badania. Rolą onkologów dziecięcych jest, żeby dziecko jak najszybciej otrzymało najlepszą dostępną terapię – mówi prof. dr hab. n. med. Katarzyna Drabko, kierownik Kliniki Hematologii, Onkologii i Transplantologii Dziecięcej w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Lublinie.

Jak mówią specjaliści, w przeciwieństwie do dorosłych, nowotwory u dzieci w większości nie mają znanej przyczyny. Są też główną przyczyną zgonów dzieci i młodzieży. Choroba rozwija się u nich błyskawicznie, bo nawet w kilka tygodni. Dobre wiadomości są jednak takie, że ich wyleczalność wynosi ponad 80 procent, ale do tego potrzebna jest szybka i precyzyjna diagnoza, która będzie tematem wiodącym niedzielnego wydarzenia. Wrzesień jest miesiącem świadomości nowotworów dziecięcych, którego symbolem jest kolor złoty, który odnosi się do siły i wytrwałości. Z tej okazji, 29 września od godziny 12 rozpoczną się obchody Złotego Września.

Program:

Godz. 12.00 - 12.05: Oficjalne rozpoczęcie obchodów Złotego Września (Trybunał Koronny)

Godz. 12.05 - 12.40: Przemarsz Złotego Orszaku w rytmie samby (Trybunał Koronny - Błonia pod Zamkiem)

Godz. 12.30: Pamiątkowe zdjęcie (schody przed Zamkiem Lubelskim)

Godz. 12.40 - 17.00: Piknik rodzinny (Błonia pod Zamkiem w Lublinie)

Podczas pikniku zaplanowano wiele atrakcji. Na uczestników czekają: koncerty, występy artystyczne, spotkania z ekspertami, warsztaty bębniarskie, plastyczne i edukacyjne, bicie rekordu skakania w gumę, strefa slackline, zawody hobby horse oraz złoty bieg rodzinny.

Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci z Chorobami Krwi oraz portal onkologia-dziecięca.pl.

 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

79-latek potrącił 77-latkę. Starszy kierowca nie zauważył pieszej

79-latek potrącił 77-latkę. Starszy kierowca nie zauważył pieszej

Wczoraj około godziny 10:00 na Alejach Jana Pawła II w Zamościu doszło do niebezpiecznego zdarzenia drogowego. 79-letni kierowca cofając samochodem potrącił 77-letnią kobietę. Piesza trafiła do szpitala.

Lublin w popkulturze. Sprawdź, ile pamiętasz z filmowych i serialowych kadrów!
QUIZ

Lublin w popkulturze. Sprawdź, ile pamiętasz z filmowych i serialowych kadrów!

Lublin od lat przyciąga nie tylko turystów spragnionych historii i klimatycznych zaułków, ale także... filmowców! Stolica województwa lubelskiego to prawdziwy skarb dla reżyserów szukających niebanalnych lokalizacji – z jednej strony tętniące życiem Stare Miasto, z drugiej – zabytkowe ulice, klimatyczne kamienice i plenery, które z powodzeniem "grają" nie tylko Lublin, ale też Paryż, Wilno czy fikcyjne miasta z dawnych epok. Znasz te kultowe produkcje i wiesz że Lublin w nich występował? Sprawdź się w naszym quizie!

Tragiczny finał poszukiwań. Ciało seniorki znalezione w lesie

Tragiczny finał poszukiwań. Ciało seniorki znalezione w lesie

Zakończono poszukiwania 73-letniej seniorki z powiatu włodawskiego, która zaginęła w lutym ubiegłego roku.

Muzeum Wsi Lubelskiej ma nowych lokatorów

Muzeum Wsi Lubelskiej ma nowych lokatorów

Do Muzeum Wsi Lubelskiej zawitały wyjątkowe, czworonożne mieszkanki – owce świniarki wraz ze swoimi jagniętami. Zwierzęta będzie można podziwiać do jesieni. Nowych mieszkańców jest jednak więcej.

Chirurgia nie w Janowie Lubelskim. Na razie przez miesiąc

Chirurgia nie w Janowie Lubelskim. Na razie przez miesiąc

Przez cały maj zamknięty dla pacjentów zostanie oddział chirurgii w janowskim szpitalu. Nie jest znana przyczyna tej decyzji.

Przełom w diagnostyce endometriozy. Szpital w Lublinie testuje innowacyjne rozwiązanie

Przełom w diagnostyce endometriozy. Szpital w Lublinie testuje innowacyjne rozwiązanie

W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym nr 4 rozpoczął się nabór pacjentek do przełomowego badania, które może zrewolucjonizować sposób diagnozowania endometriozy. 160 kobiet w wieku 18–45 lat będzie mogło bezpłatnie przetestować innowacyjny test EndoRNA, który — jeśli okaże się skuteczny — może zastąpić bolesną laparoskopię.

Spowodował katastrofę w ruchu drogowym. 19-latek dalej pozostanie w areszcie

Spowodował katastrofę w ruchu drogowym. 19-latek dalej pozostanie w areszcie

Sąd Okręgowy w Lublinie nie miał wątpliwości – Szymon C., 19-latek podejrzany o spowodowanie tragicznego wypadku w Chełmie, pozostanie dalej w areszcie. W wypadku który miał miejsce pod koniec marca zginęli dwaj 18-latkowie przewożeni w bagażniku.

Render nowego stadionu
Aktualizacja

Koniec projektu „nowy stadion żużlowy w Lublinie”

Kavoo Invest  odebrało pismo o odstąpieniu od umowy na zaprojektowanie nowego stadionu żużlowego w Lublinie. Do Ratusza wpłynęło potwierdzenie odbioru tego pisma.

Tak uroczystości wyglądały w ubiegłym roku

Trzy dni świętowania w Lublinie. Wojewoda zaprasza na uroczystości

Wojewoda lubelski Krzysztof Komorski zaprasza mieszkańców Lublina i regionu do udziału w uroczystościach z okazji 21. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, Dnia Flagi oraz Narodowego Święta Trzeciego Maja. Sprawdzamy program na nadchodzące dni

Zapomnij o Włoszech czy Hiszpanii: oto dlaczego Chorwacja to najlepszy kierunek w Europie

Zapomnij o Włoszech czy Hiszpanii: oto dlaczego Chorwacja to najlepszy kierunek w Europie

W czasach, gdy turystyczne zwyczaje zmieniają się w zawrotnym tempie, a podróżnicy coraz częściej szukają doświadczeń wykraczających poza klasyczne „pocztówki z wakacji”, Chorwacja wyrasta na prawdziwego lidera.

Nowe autobusy elektryczne będą wozić pasażerów w drugiej połowie maja

Pierwsze elektryki już w bazie MZK. Kiedy pasażerowie wsiądą do cichych solarisów?

Sześć autobusów elektrycznych dotarło już do Białej Podlaskiej. Trwają jeszcze procedury odbiorowe, ale już w drugiej połowie maja z nowego, zeroemisyjnego taboru skorzystają pasażerowie.

Morderca lekarza doprowadzony do prokuratury. Głos w sprawie zabrał lubelski rektor

Morderca lekarza doprowadzony do prokuratury. Głos w sprawie zabrał lubelski rektor

Sprawcą zbrodni na w Oddziale Ortopedii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie okazał się 35-letni funkcjonariusz Służby Więziennej zatrudniony w Katowicach. Dzisiaj został doprowadzony do Prokuratury w Krakowie, gdzie usłyszy zarzuty zabójstwa i usiłowania ataku na pielęgniarkę. – Objawiło się zło w najczystszej postaci – komentuje prof. Wojciech Załuska.

Rozliczamy podatek z Niemiec i Holandii? Praktyczny przewodnik

Rozliczamy podatek z Niemiec i Holandii? Praktyczny przewodnik

Rozliczenie podatku po pracy za granicą to obowiązek, który może przynieść wymierne korzyści finansowe. Wielu Polaków zatrudnionych w Niemczech lub Holandii ma prawo ubiegać się o zwrot nadpłaconego podatku. Choć na pierwszy rzut oka procedury mogą wydawać się skomplikowane, odpowiednia wiedza i przygotowanie pozwalają sprawnie przejść przez cały proces.

Oswoić skoliozę. Lublin gospodarzem ogólnopolskiej konferencji
WIDEO
film

Oswoić skoliozę. Lublin gospodarzem ogólnopolskiej konferencji

17 i 18 maja w Lublinie odbędzie się druga edycja ogólnopolskiej konferencji „Oswoić skoliozę – nie tylko dla rodziców”. To wyjątkowe wydarzenie, które gromadzi rodziców, dzieci i specjalistów z całej Polski, by wspólnie rozmawiać o leczeniu, diagnozie i życiu z deformacjami kręgosłupa. Organizatorem jest Fundacja Pomoc Daje Moc, a współgospodarzem merytorycznym – Uniwersytet Medyczny w Lublinie.

Pijany 27-latek uciekał przed policją. Zatrzymany został pod Lublinem

Pijany 27-latek uciekał przed policją. Zatrzymany został pod Lublinem

Policjanci z lubelskiej drogówki zatrzymali 27-letniego kierowcę audi, który nie zatrzymał się do kontroli drogowej i uciekał przez kilka kilometrów. Mężczyzna miał blisko 2 promile alkoholu w organizmie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Rolnictwo -> Maszyny rolnicze -> Sprzedam

Wyważanie dynamiczne wentylatorów-wałów maszyn inż. mechanik dojazd

Lublin

350,00 zł

Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

33,00 zł

Różne -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

169,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

trojnik

ZAMOŚĆ

12,00 zł

Różne -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

165,00 zł

Komunikaty