Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

2 maja 2025 r.
12:00

Z Lublina do Rzymu. Do zobaczenia w Wiecznym Mieście

Lot z Lublina to szybki i wygodny sposób, by odkryć uroki Wiecznego Miasta. A Port Lotniczy Lublin nawiązał współpracę z włoskimi liniami Aeroitalia.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Port Lotniczy Lublin to dobry punkt startowy na city break: zarówno ze względu na kameralną atmosferę, jak i dostępność bezpośrednich połączeń.

Rzym to klasyka europejskiej turystyki, ale nawet krótka wizyta potrafi przynieść mnóstwo wrażeń. Lubelskie lotnisko ma dwa terminy połączeń tygodniowo: samoloty latają we wtorki i soboty. Oto sprawdzony plan zwiedzania w trybie, który pozwala nacieszyć się miastem, nie tracąc czasu w kolejkach.

Pierwsze chwile w Rzymie

Lot z Portu Lotniczego Lublin startuje popołudniu. Atutem naszego lokalnego portu jest fakt, że posiada on skaner 3D, który pozwala przejść kontrolę, bez wypakowywania rzeczy z bagażu. Po wylądowaniu na lotnisku Fiumicino oddalonym od centrum Wiecznego Miasta o około 30 km pora na transfer do centrum. Kursują tu co kilkanaście minut pociągi bezpośrednio na dworzec w samym centrum Rzymu. Oznaczenia na lotnisku są proste, na pewno się nie zgubicie. Koszt to 14 euro, choć jest możliwa zniżka dla grup 4 osobowych.
Nocleg w hotelu zlokalizowanym w pobliżu głównego dworca kolejowego to praktyczne rozwiązanie dla tych, którzy nie lubią dużo chodzić – stąd łatwo poruszać się po mieście metrem.

Co trzeba zobaczyć?

Zakładając, że przylecieliśmy w sobotę, a wrócić chcemy we wtorek, mamy dwa dni pełne zwiedzania. Co, naszym zdaniem, warto wtedy zobaczyć?

Na początek zaczniemy od rzeczy mniej oczywistych. Rzym to jeden wielki zabytek, jednak nie wszystkie miejsca cieszą się takim samym zainteresowaniem, a szkoda, bo warto zobaczyć znacznie więcej, niż to co proponują najpopularniejsze przewodniki turystyczne. Zorganizowany spacer z licencjonowanym przewodnikiem to świetny sposób na rozpoczęcie zwiedzania. Szczególnie, kiedy odwiedzamy miejsca nie tak popularne wśród turystów. Być może schowane lekko na uboczu, a być może niezakorzenione w polskiej kulturze zwiedzania stolicy Italii.

Trasa prowadzi najpierw do Katakumb Domitylli; jednych z największych i najlepiej zachowanych w Rzymie. To miejsce, gdzie historia dosłownie schodzi pod ziemię.
Spacer Drogą Appijską do kościoła Quo Vadis to z kolei chwila wyciszenia i kontaktu z mniej oczywistą stroną miasta. Appia Antica to starożytna droga, po której niegdyś maszerowały legiony – dziś otoczona zielenią, z kamiennym brukiem i spokojem, który trudno znaleźć w innych dzielnicach Rzymu.

Ruszamy dalej: podziemia Bazyliki świętego Klemensa to labirynt przechodzący przez kilka epok, od czasów wczesnochrześcijańskich po średniowiecze. To doskonały przykład rzymskiego zjawiska „miasto na mieście”. Choć ciekawszą nazwą będzie ta używana przez lokalnych badaczy, czyli „architektoniczna lazania”. Tutaj ciekawostka, w niektórych miejscach, obecny Rzym różni się poziomem od tego sprzed kilkunastu wieków o nawet 30 metrów.
Dzień proponujemy zakończyć w dzielnicy Testaccio, znanej ze znakomitej kuchni i lokalnego charakteru.

Od Watykanu po Koloseum

Rzym najlepiej poznaje się pieszo. Trasa kolejnego dnia zaczyna się na Placu świętego Piotra i prowadzi przez serce miasta: Zamek świętego Anioła, barokowy Plac Navona, kościół świętego Ludwika z trzema obrazami Caravaggia, a dalej Panteon i Schody Hiszpańskie. To klasyczne punkty na mapie turystycznej, ale za każdym razem potrafią zaskoczyć nowymi szczegółami. Szczególnie w okolicach maja i czerwca, kiedy kwiaty na schodach już rozkwitły.

Ciekawym, choć nieoczywistym punktem w tym miejscu będzie kawiarnia nieopodal schodów hiszpańskich. To w niej zasiadali i spotykali się polscy poeci i pisarze przebywający w Rzymie. Caffe Greco to zatem punkt obowiązkowy.
Nie sposób pominąć Fontanny di Trevi, a stąd blisko już na Plac Wenecki i ruiny Forów Cesarskich, a spacer kończy się pod majestatycznym Koloseum.
Choć tempo jest intensywne, to dobra organizacja i obecność przewodnika (do której zachęcamy) pozwala bez pośpiechu zatrzymać się w najciekawszych punktach. Wieczorem pozostaje czas wolny: można go spędzić w jednej z lokalnych trattorii lub odpocząć w okolicach hotelu.
I wreszcie we wtorek wczesna pobudka i transfer na lotnisko Fiumicino, na poranny lot powrotny do Lublina.

Rzym w pigułce

Katakumby Domitylli mają dwa piętra i sięgają IV wieku. Ich nazwa pochodzi od Flavii Domitilli – siostrzenicy cesarza Domicjana, uznanej za męczennicę
 Kościół Quo Vadis stoi według tradycji w miejscu, gdzie święty Piotr miał spotkać Jezusa – pytanie „Quo vadis, Domine?” to jedno z najsłynniejszych wczesnochrześcijańskich przekazów
 Plac Navona powstał na miejscu starożytnego stadionu Domicjana – jego owalny kształt nadal można zauważyć w układzie placu
 W Panteonie można zobaczyć największą niepodpartą kopułę z betonu na świecie – ma średnicę ponad 43 metry
 Fontanna di Trevi rocznie „zarabia” około miliona euro z monet wrzucanych przez turystów. Pieniądze trafiają do rzymskiej Caritas

e-Wydanie

Pozostałe informacje

KULturalia 2025: w nowym miejscu i za darmo. A kto wystąpi? Znamy artystów!
DNI KULTURY STUDENCKIEJ
16 maja 2025, 0:00

KULturalia 2025: w nowym miejscu i za darmo. A kto wystąpi? Znamy artystów!

W tym roku KULturalia, czyli studencka impreza Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego przenosi się do muszli koncertowej im. Romualda Lipko w Ogrodzie Saskim. I jako jedyna z tegorocznych imprez studenckich będzie darmowa.

Prawie 80 mln zł na aktywizację bezrobotnych w Lubelskiem. Będą szkolenia, staże i pieniądze na własny biznes

Prawie 80 mln zł na aktywizację bezrobotnych w Lubelskiem. Będą szkolenia, staże i pieniądze na własny biznes

Blisko 4,4 tysiąca osób bezrobotnych z województwa lubelskiego może liczyć na realne wsparcie w powrocie na rynek pracy. W poniedziałek, w Urzędzie Marszałkowskim w Lublinie, podpisano 21 umów na dofinansowanie projektów aktywizacyjnych – ich łączna wartość to niemal 80 mln złotych.

Trener Zbigniew Markuszewski prowadził KPR Padwę Zamość przez trzy sezony

Zbigniew Markuszewski nie będzie już prowadził KPR Padwy Zamość

Po trzech latach współpracę z KPR Padwą Zamość w I lidze centralnej kończy szkoleniowiec Zbigniew Markuszewski

Ekspertka od czystego powietrza doceniona przez Politechnikę Lubelską

Ekspertka od czystego powietrza doceniona przez Politechnikę Lubelską

Prof. Lidia Morawska – światowej klasy ekspertka w dziedzinie jakości powietrza – zostanie uhonorowana najwyższym akademickim wyróżnieniem Politechniki Lubelskiej. Dzisiaj (13.05) podczas uroczystości z okazji 72. rocznicy założenia uczelni, naukowczyni odbierze tytuł Doktora Honoris Causa.

20 lat tańca, pasji i emocji – zapowiedź XX Turnieju Tańca Nowoczesnego w Łęcznej
Nasz Patronat
24 maja 2025, 9:00

20 lat tańca, pasji i emocji – zapowiedź XX Turnieju Tańca Nowoczesnego w Łęcznej

W dniach 24-25 maja w Łęcznej, odbędzie się XX edycja Turnieju Tańca Nowoczesnego o Puchar Burmistrza. Turniej w Łęcznej jest jednym z najważniejszych wydarzeń związanych z tańcem na Lubelszczyźnie.

Wiktor Przyjemski z kolejnym sukcesem na koncie

Wiktor Przyjemski z kolejnym sukcesem na koncie

Kolejny sukces Wiktora Przyjemskiego. Zawodnik Orlen Oil Motoru Lublin w poniedziałek okazał się najlepszy w zawodach Srebrnego Kasku, które zostały w Świętochłowicach. W zmaganiach rywalizowali także Bartosz Bańbor i Bartosz Jaworski, ale zajęli odległe lokaty

3 dni zabawy na trzech scenach. Organizatorzy odsłaniają karty kto wystąpi na Lublinaliach 2025
DNI KULTURY STUDENCKIEJ
23 maja 2025, 0:00

3 dni zabawy na trzech scenach. Organizatorzy odsłaniają karty kto wystąpi na Lublinaliach 2025

20 artystów na trzech scenach podczas trzech dni imprezy - tak zapowiadają się Lublinalia 2025. Pełny line-up nie jest jeszcze znany, ale już zapowiada się, że będzie gorąco.

Taniec to ich pasją. Formacja Tańca Towarzyskiego Politechniki Lubelskiej GAMZA obchodzi 55-lecie istnienia
Nasz Patronat
30 maja 2025, 18:00

Taniec to ich pasją. Formacja Tańca Towarzyskiego Politechniki Lubelskiej GAMZA obchodzi 55-lecie istnienia

Formacja Tańca Towarzyskiego Politechniki Lubelskiej „GAMZA” to jedna z najstarszych i najbardziej rozpoznawalnych grup tanecznych w Lublinie. Założona 1 kwietnia 1970 roku przez studentów Wiktora Życzyńskiego i Krystynę Majdan. W tym roku obchodzi piękny jubileusz 55-lecia istnienia.

Latanie z Lublina nabiera rozpędu. Nowe kierunki, więcej pasażerów i świetne wyniki połączeń

Latanie z Lublina nabiera rozpędu. Nowe kierunki, więcej pasażerów i świetne wyniki połączeń

W Porcie Lotniczym Lublin kwiecień upłynął pod znakiem wzrostów – i to nie tylko tych wysokościowych. Wpływ na to ma więcej lotów, nowe kierunki i obiecujące statystyki przewoźników.

Wpadł z narkotykami. 30-latek z gminy Opole Lubelskie w areszcie

Wpadł z narkotykami. 30-latek z gminy Opole Lubelskie w areszcie

Policjanci z wydziału kryminalnego z Komendy Wojewódzkiej w Opolu Lubelskim zatrzymali 30-letniego mieszkańca gminy, który w miejscu zamieszkania posiadał znaczną ilość narkotyków. W trakcie przeszukania funkcjonariusze zabezpieczyli amfetaminę oraz susz konopi innych niż włókniste.

Rezerwat Dzikich Dzieci - przyjdź, miej swój wkład w budowę

Rezerwat Dzikich Dzieci - przyjdź, miej swój wkład w budowę

Kolejka tyrolka, drewniane konstrukcje na których można ćwiczyć balans i wiele wiele więcej... Rezerwat Dzikich Dzieci nieustannie się rozbudowuje, a do współpracy zaprasza wszystkich chętnych do pomocy.

Pędzili ponad 100 km/h w zabudowanym. Trzech kierowców straciło prawo jazdy w Tworyczowie

Pędzili ponad 100 km/h w zabudowanym. Trzech kierowców straciło prawo jazdy w Tworyczowie

W Tworyczowie (gmina Sułów) policjanci z zamojskiej drogówki zatrzymali trzech kierowców, którzy w obszarze zabudowanym znacznie przekroczyli dopuszczalną prędkość. Wszyscy jechali ponad 100 km/h, mimo że obowiązywało tam ograniczenie do 50 km/h.

Walczą o finansowanie oddziału kardiochirurgii. Pracownicy Szpitala Wojewódzkiego w Lublinie wyjdą na ulicę

Walczą o finansowanie oddziału kardiochirurgii. Pracownicy Szpitala Wojewódzkiego w Lublinie wyjdą na ulicę

We wtorek, 13 maja, w godzinach 10:00–12:00 przed Lubelskim Urzędem Wojewódzkim odbędzie się manifestacja pracowników Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Stefana kardynała Wyszyńskiego. To wyraz sprzeciwu wobec braku kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia na finansowanie działalności nowo utworzonego Oddziału Kardiochirurgii, który działa od początku tego roku wyłącznie dzięki środkom własnym placówki.

Floriany 2025 - oddaj swój głos w naszym plebiscycie dla strażaków-ochotników

Floriany 2025 - oddaj swój głos w naszym plebiscycie dla strażaków-ochotników

Zakończyliśmy przyjmowanie zgłoszeń, teraz czas na głosowanie. To Wy, Czytelnicy Dziennika Wschodniego, wybierzecie najlepszą drużynę OSP, najlepszego strażaka OSP oraz drużynę młodzieżową w naszym plebiscycie Floriany 2025.

Z sierpem do urzędu. 57-latek z zarzutami gróźb karalnych trafił do aresztu

Z sierpem do urzędu. 57-latek z zarzutami gróźb karalnych trafił do aresztu

Mężczyzna podczas wizyty w urzędzie wyjął sierp i zaczął się nim odgrażać. Sprawą zajęły się służby.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium