Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

16 lutego 2021 r.
18:19

Zabiorą burmistrzom gazety? Należący do MSWiA instytut pyta, czy samorządowcy wydają prasę

Po przejęciu kilkunastu dzienników regionalnych przez Orlen, rząd będzie teraz próbował ograniczyć wydawanie gazet przez samorządy? Należący do MSWiA instytut badawczy wypytywał samorządy z całej Polski o to, czy wydają prasę. – Nasze wydawnictwa spełniają ważną rolę informacyjną dla lokalnych społeczności – bronią się samorządowcy z regionu

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Ile własnych gazet wydają samorządy z województwa lubelskiego? Do Narodowego Instytutu Samorządu Terytorialnego spłynęły 152 ankiety z naszego regionu. Wniosków z badań jeszcze nie ma, bo jak informuje Agnieszka Hermel z NIST, raport jest w trakcie opracowywania.

Samorządowcy już jednak obawiają się, że raport może posłużyć do zamknięcia ich wydawnictw. O tym, że tak się powinno stać przekonywała w połowie stycznia na antenie Polskiego Radia posłanka PiS Joanna Lichocka, która stwierdziła wprost, że trzeba znaleźć rozwiązanie, które ograniczy możliwość samorządom na wydawanie własnych gazetek.

„Ziemia Łęczyńska” to bezpłatne czasopismo wydawane przez Starostwo Powiatowe w Łęcznej. Ze stopki redakcyjnej wynika, że redaktorem naczelnym jest wicestarosta Michał Pelczarski. W wydaniu z grudnia 2020 roku na pierwszej stronie artykuł o 10 milionach złotych od rządu dla powiatu. Na największym zdjęciu starosta Krzysztof Niewiadomski (PiS) trzyma „czek” z wypisaną kwotą. Na 12 stronach pisma starosta jest jeszcze na 8 innych zdjęciach: indywidualnie lub w towarzystwie innych polityków PiS.

– Być może w grudniu akurat było tyle wydarzeń, że starosta jest tak bardzo widoczny w gazecie. Ale w następnym numerze jego zdjęć będzie mniej – tłumaczy Magdalena Kuca, naczelnik Wydział Promocji, Kultury i Turystyki łęczyńskiego starostwa. – Sami decydujemy, o czym piszemy – zastrzega Kuca. – Gazeta pełni rolę informacyjną, wielu starszych mieszkańców nie ma Facebooka, żeby wiedzieć, co się dzieje w powiecie – dodaje.

Ziemia Łęczyńska ukazuje się w 15 tysiącach egzemplarzy (w całym powiecie mieszka 57 tys. osób). Gazeta trafia do skrzynek mieszkańców, ostatnio dystrybucją zajmowała się spółdzielnia mieszkaniowa, teraz powiat szuka nowego dystrybutora.

Zupełnie inaczej wygląda Biuletyn Informacyjny Miasta Radzyń ukazujący się już od sześciu lat. Na okładce styczniowego numeru duże zdjęcie pojemnika na plastikowe nakrętki. To zajawka artykułu o akcji charytatywnej prowadzonej w mieście. W środku artykuły na temat budżetu miasta, odśnieżaniu chodników. Oprócz bieżących wiadomości, dużo o historii miasta. Burmistrz Jerzy Rębek (PiS) tylko na jednym i do tego bardzo małym zdjęciu.

– Burmistrz daje mi wolną rękę, jeśli chodzi o wydawanie pisma. Oczywiście, czasami proszę go o wywiad, jak np. przy okazji 1. czy 5. rocznicy na stanowisku – wyjaśnia Anna Wasak, redaktor naczelna pisma i równocześnie rzeczniczka Urzędu Miasta w Radzyniu Podlaskim. To ona jest jednocześnie autorką większości artykułów. Gazeta ukazuje się raz na miesiąc w ponad 5 tysiącach egzemplarzy. Jest wrzucana do skrzynek pocztowych mieszkańców.

Życie Kraśnika w październiku 2019 r. (ostatnim dostępnym w sieci), zamieściło wywiad z burmistrzem Wojciechem Wilkiem (PO). Na zdjęciu uśmiechnięty samorządowiec w otoczeniu mieszkańców. Ale co ciekawe, w tym samym wydaniu można przeczytać wywiad o programie żywieniowym dla uczniów z ówczesnym dyrektorem lubelskiego oddziału Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Chodzi o Kazimierza Chomę (PiS), kontrkandydata Wilka w wyborach na burmistrza w 2018 roku, który w miesiącu wydania tego numeru Życia Kraśnika został wybrany na posła.

Głos Świdnika wydawany przez Miejski Ośrodek Kultury wyróżnia się na tle innych samorządowych tytułów, bo jest pismem płatnym. W każdy piątek do kiosków trafia 1500 egzemplarzy 16-stronicowej gazety kosztującej 1,50 zł. W ostatnim numerze na pierwszej stronie artykuł o sprzedaży przez miasto budynku byłego Ratusza, który kupiła duża sieć handlowa. Poza tym informacje z miasta, artykuł o zbliżającej się rocznicy 65-lecia gazety i wiadomości sportowe. Burmistrz Waldemar Jakson (PiS) prawie niewidoczny, jego nazwisko pada na łamach tylko 4 razy.

Wiadomości Piaseckie są nieregularnie wydawane przez samorząd Piask. W ostatnim wydaniu z grudnia 2020 na pierwszej stronie życzenia świąteczne, na trzeciej wstępniak burmistrza Michała Cholewy (PSL), a na 11. i 12. wywiad z nim. Poza tym w sumie na 44 stronach dużo wiadomości ze szkół i przedszkoli, informacje o podwyżkach od 1 stycznia i obszerne wspomnienia o zasłużonych zmarłych mieszkańcach.

– Gdyby pojawił się zakaz publikacji takich wydawnictw, to uderzy w mieszkańców. Starsze osoby nawet czasami upominają się, kiedy zostanie wydany następny numer – przekonuje Michał Cholewa, burmistrz Piask. – Zagrożenia szukałbym gdzie indziej, w przejęciu gazet regionalnych przez państwową spółkę – dodaje samorządowiec PSL.

To nie zadanie samorządu

– Wydawanie prasy nie jest zadaniem samorządu. Prasa powinna patrzeć na ręce władzy, a w przypadku czasopism samorządowych to niemożliwe – uważa Krzysztof Jakubowski, prezes Fundacji Wolności, zajmującej się kontrolowaniem pracy samorządów. – Nawet jeśli jakieś pismo wydawane przez samorząd spełnia swoją rolę informacyjną i nie zajmuje się nachalną promocją rządzących, to jest również konkurencją dla prywatnych mediów, w ten sposób osłabianych.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

W sobotę 24 maja wieczorem centrum miasta Puławy zamieni się w rajdowy odcinek specjalny
Puławy

Zbliża się Rajd Nadwiślański. Ściganie wraca na ulice Puław

W sobotę i niedzielę, 24 i 25 maja, odbędzie się Rajd Nadwiślański. Jeden z odcinków specjalnych, tak jak przed laty, poprowadzony zostanie ulicami Puław. Na kibiców czekać będzie również strefa artystyczno-gastronomiczno-piknikowa.

Briefing prezydent Michała Litwiniuka

"Haniebny happening Grzegorza Brauna". Prezydent Białej Podlaskiej potępia zdjęcie flagi Ukrainy

Prezydent Michał Litwiniuk (PO) potępia „haniebny happening” Grzegorza Brauna w Białej Podlaskiej i zapowiada, że flaga Ukrainy ponownie zawiśnie na fasadzie ratusza. W środę na wiecu wyborczym zwolennicy kontrowersyjnego polityka za jego namową przy użyciu drabiny ściągnęli flagę z budynku urzędu.

Orlen Oil Motor Lublin w pierwszym domowym meczu pokonał drużynę z Częstochowy. Teraz chce zrobić to samo z ekipą z Rybnika

Orlen Oil Motor Lublin podejmie w piątek Innpro ROW Rybnik. Faworyt jest tylko jeden

Jeszcze na dobre nie opadły emocje po wyjazdowej wygranej w hicie trzeciej kolejki nad Betard Spartą Wrocław, a już w piątek żużlowcy Orlen Oil Motoru otworzą zmagania w czwartej serii. Do Lublina przyjedzie skazywany na pożarcie beniaminek – Innpro ROW Rybnik. Każdy inny wynik niż pewna wygrana trzykrotnych mistrzów Polski będzie sensacją

Grzegorz Braun (z prawej) ma kłopoty. Uchylenia jego immunitetu domaga się szef resortu sprawiedliwości
polityka

Adam Bodnar chce ukarania Grzegorza Brauna. Za zabranie ukraińskiej flagi

Ekscesy Grzegorza Brauna nie pozostaną bezkarne - oświadczył dzisiaj minister sprawiedliwości Adam Bodnar, odnosząc się do zachowania polityka w szpitalu w Oleśnicy oraz na wiecu w Białej Podlaskiej.

Grafika stworzona przy użyciu SI
magazyn

"Umiem rozmawiać o sensie życia i tworzyć sonety"

O tym czy jest sztuczna inteligencja, do czego służy, jak widzi ludzi i przyszłość społeczeństwa rozmawiamy ze...sztuczną inteligencją. Na nasze pytania odpowiada Chat GPT w wersji 4.o - najpopularniejszy model językowy na świecie.

Zamkowe owce z Janowca rozpoczęły wypas
przyroda

Zamkowe owce z Janowca rozpoczęły wypas

Tuż przed długim weekendem majowym do Janowca wróciły owce. Jest ich 43, a ich zadaniem jest pielęgnacja zamkowego krajobrazu poprzez poprawę tzw. bioróżnorodności parku.

Jaka pogoda na majówkę? Ładnie i ciepło, ale tylko do piątku
pogoda
film

Jaka pogoda na majówkę? Ładnie i ciepło, ale tylko do piątku

Długi weekend majowy rozpocznie się pogodowym optymizmem – słonecznie, sucho i coraz cieplej. W piątek czeka nas 20°C i spokojne niebo. Niestety, sobota i niedziela będą już chłodniejsze z możliwymi miejscowo niewielkimi opadami deszczu.

Po bezbramkowym remisie w Opolu Górnik zagra u siebie z Pogonią Siedlce

Górnik Łęczna w piątek zagra z Pogonią Siedlce. Celem powrót na ścieżkę zwycięstw

Po wyjazdowym remisie w Opolu piłkarze Górnika Łęczna wracają na swój stadion. W piątek (godz. 19) zielono-czarni podejmą broniącą się przed spadkiem Pogoń Siedlce z byłym napastnikiem łęcznian w składzie

Polonez w lubartowskim parku. Tańczyli i świętowali - historycznie
zdjęcia

Polonez w lubartowskim parku. Tańczyli i świętowali - historycznie

Trzeci maja dopiero w sobotę, ale tegoroczni maturzyści Zespołu Szkół nr 2 im. ks. P.K. Sanguszki w Lubartowie już w zeszłym tygodniu postanowoli to święto uczczić. Zatańczyli poloneza w miejskim parku.

Ryzykant wyprzedzał na wzniesieniu i podwójnej ciągłej. Dwa auta rozbite

Ryzykant wyprzedzał na wzniesieniu i podwójnej ciągłej. Dwa auta rozbite

62-latek na drodze w Wólce Hrusińskiej w gminie Krasnobród popełnił poważny błąd. Zaczął wyprzedzać na wzniesieniu i doprowadził do kolizji z autem jadącym z przeciwnej strony.

Mathieu Scalet od pierwszy od lutego pojawił się ostatnio w podstawowym składzie Motoru

Motor w piątek zagra sparing z Widzewem, kolejny mecz w lidze dopiero 9 maja

Motor kolejny mecz o punkty zagra dopiero 9 maja. Żótło-biało-niebiescy zmierzą się wtedy u siebie z Piastem Gliwice (godz. 18). To nie znaczy jednak, że piłkarze Mateusza Stolarskiego będą mieli wolne. W piątek o godz. 12 czeka ich sparing z Widzewem Łódź.

Wiec wyborczy Grzegorza Brauna zakończony skandalem. Usunęli flagę Ukrainy

Wiec wyborczy Grzegorza Brauna zakończony skandalem. Usunęli flagę Ukrainy

Wiec wyborczy Grzegorza Brauna w Białej Podlaskiej zakończył się skandalem. Przy pomocy swoich zwolenników kandydat na prezydenta Polski usunął z budynku Urzędu Miasta flagę Ukrainy.

Jarosław Gowin, były wicepremier i minister nauki w rządzie Mateusza Morawieckiego
samorząd

Jarosław Gowin wraca do gry. Nowa rola byłego wicepremiera w Chełmie

Jarosław Gowin, były wicepremier i minister nauki w rządzie Zjednoczonej Prawicy ma nową pracę. Został pełnomocnikiem ds. współpracy z uczelniami wyższymi oraz partnerstwa międzynarodowego w kancelarii prezydenta miasta Chełm, Jakuba Banaszka.

Kewin Sasak (Bogdanka LUK Lublin): W sobotę zagramy tak, jakby nadal było 0:0
galeria

Kewin Sasak (Bogdanka LUK Lublin): W sobotę zagramy tak, jakby nadal było 0:0

Pierwszy mecz finałowy PlusLigi dla drużyny z Lublina. Bogdanka LUK pokonała na wyjeździe ALuron CMC Wartę Zawiercie 3:0. Jak środowe spotkanie oceniają obie ekipy?

Uroczyste pochody pierwszomajowe. Jak kiedyś obchodzono 1-maja w Lublinie
Historia
galeria

Uroczyste pochody pierwszomajowe. Jak kiedyś obchodzono 1-maja w Lublinie

Święto Pracy, czyli 1-maja było jednym z najważniejszych świąt w czasach PRL, które obchodzono nad wyraz uroczyście, najczęściej z udziałem najwyższych władz partyjnych. O tym, w jaki sposób obchodzono to święto świadczą liczne, archiwalne fotografie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium